PORTSMOUTH EVENING CIRCUTS 2021 #2

Closed Circuit , Portsmouth – Wednesday, 21 Apr 2021

Event Summary

Event Overview

Proposed evening schedule:

1800:   YOUTH  U8 / U10 Boys & Girls       10 mins

1815:   YOUTH  U12 Boys & Girls               15 mins

1830:   YOUTH  U16 / U14 Boys & Girls      30 mins

1900:   3 / W / J  (race 1)                              20 mins

1925:   E / 1 / 2 / W / J  (race 1)                   20 mins

1950:   3 / W / J  (race 2)                              20 mins

2015:   E / 1 / 2 / W / J  (race 2)                    20 mins

Event Details

Event URN:

483582

Start Date:

Wed, 21st Apr 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Entry close date

Sat, 17th Apr 2021

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/J/W- Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/J/W- Race 1 - Results
1.  Henry Latimer TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jamie Whitcher BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jacob Schnabel FlandersColor Galloo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Matthew Downie TAAP Cervelo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Jacob Aries Kuota - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Thomas Bowering TAAP Cervelo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Sam Fox Finished 2nd 0

8.  Sam Fox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  David Bone Racing Club Ravenna Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Gareth Fiford Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Matt Lambourne DHC (DistrictsofHamwicCyclespo... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Nicholas Brewster trainSharp Development team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Matthew Grey Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Matthew Davies GS Mossa Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Douglas Tandy Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Alex Collins Royal Navy & Royal Marines CA Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Matthew Twist Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
18.  Antonio Silano Team Terminator Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Richard Mardle Nuun-Sigma Sports-London RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

E/1/2/3/4/W/J Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4/W/J Race 2 - Results
1.  Henry Latimer TAAP Cervelo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Jamie Whitcher BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Jacob Schnabel FlandersColor Galloo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Thomas Bowering TAAP Cervelo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Jacob Aries Kuota - GSG Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Sam Fox Finished 0

7.  Sam Fox -

Points: 0 | Status: Finished
8.  David Bone Racing Club Ravenna Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Gareth Fiford Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Matthew Davies GS Mossa Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Nicholas Brewster trainSharp Development team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Matthew Twist Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Matt Lambourne DHC (DistrictsofHamwicCyclespo... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Douglas Tandy Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Matthew Grey Jam Cycling RT coached by BPC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Alex Collins Royal Navy & Royal Marines CA Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Matthew Downie TAAP Cervelo Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Richard Mardle Nuun-Sigma Sports-London RT Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Antonio Silano Team Terminator Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Johnny James Didcot Phoenix CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emma Harrison Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Samuel Hughes Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlie Shepherd Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Bottomley Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Harrison Hendy Team HUP Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Allen Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Skye Martingale Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rosie Wingate Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Harrison Hendy Team HUP Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Allen Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Skye Martingale Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rosie Wingate Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Benjamin Allen Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jaya Martingale Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Benjamin Allen Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jaya Martingale Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

Please be aware that senior riders will need a comprehensive race history to be considered for these events.

The Races

E/1/2/3/J/W- Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 19:30 Regional C None --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 21/04/21 – 19:30
Regional C, None
45 mins
E/1/2/3/4/W/J Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 01:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 21/04/21 – 01:00
Regional C, None
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 19:00 Regional C None --- 35 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 21/04/21 – 19:00
Regional C, None
35 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:00
Youth Only, None
10 mins

Event Summary

Event Overview

Proposed evening schedule:

1800:   YOUTH  U8 / U10 Boys & Girls       10 mins

1815:   YOUTH  U12 Boys & Girls               15 mins

1830:   YOUTH  U16 / U14 Boys & Girls      30 mins

1900:   3 / W / J  (race 1)                              20 mins

1925:   E / 1 / 2 / W / J  (race 1)                   20 mins

1950:   3 / W / J  (race 2)                              20 mins

2015:   E / 1 / 2 / W / J  (race 2)                    20 mins

Event Details

Event URN:

483582

Start Date:

Wed, 21st Apr 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Entry close date

Sat, 17th Apr 2021

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/J/W- Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/J/W- Race 1 - Results
1.  Henry Latimer TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jamie Whitcher BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jacob Schnabel FlandersColor Galloo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Matthew Downie TAAP Cervelo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Jacob Aries Kuota - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Thomas Bowering TAAP Cervelo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Sam Fox Finished 2nd 0

8.  Sam Fox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  David Bone Racing Club Ravenna Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Gareth Fiford Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Matt Lambourne DHC (DistrictsofHamwicCyclespo... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Nicholas Brewster trainSharp Development team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Matthew Grey Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Matthew Davies GS Mossa Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Douglas Tandy Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Alex Collins Royal Navy & Royal Marines CA Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Matthew Twist Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
18.  Antonio Silano Team Terminator Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Richard Mardle Nuun-Sigma Sports-London RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

E/1/2/3/4/W/J Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4/W/J Race 2 - Results
1.  Henry Latimer TAAP Cervelo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Jamie Whitcher BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Jacob Schnabel FlandersColor Galloo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Thomas Bowering TAAP Cervelo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Jacob Aries Kuota - GSG Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Sam Fox Finished 0

7.  Sam Fox -

Points: 0 | Status: Finished
8.  David Bone Racing Club Ravenna Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Gareth Fiford Portsmouth North End CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Matthew Davies GS Mossa Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Nicholas Brewster trainSharp Development team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Matthew Twist Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Matt Lambourne DHC (DistrictsofHamwicCyclespo... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Douglas Tandy Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Matthew Grey Jam Cycling RT coached by BPC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Alex Collins Royal Navy & Royal Marines CA Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Matthew Downie TAAP Cervelo Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Richard Mardle Nuun-Sigma Sports-London RT Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Antonio Silano Team Terminator Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Johnny James Didcot Phoenix CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emma Harrison Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Samuel Hughes Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlie Shepherd Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Bottomley Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Harrison Hendy Team HUP Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Allen Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Skye Martingale Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rosie Wingate Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Harrison Hendy Team HUP Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Allen Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Skye Martingale Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rosie Wingate Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Benjamin Allen Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jaya Martingale Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Benjamin Allen Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jaya Martingale Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

Please be aware that senior riders will need a comprehensive race history to be considered for these events.

The Races

E/1/2/3/J/W- Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 19:30 Regional C None --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 21/04/21 – 19:30
Regional C, None
45 mins
E/1/2/3/4/W/J Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 01:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 21/04/21 – 01:00
Regional C, None
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 19:00 Regional C None --- 35 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 21/04/21 – 19:00
Regional C, None
35 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/04/21 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 21/04/21 – 18:00
Youth Only, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk