Crank It MTB - Round 1

MTB XC , Bacup – Sunday, 20 Jun 2021

Event Summary

Event Overview

We're back!!

This year’s series will be taking place at one of our favourite venues, Lee Quarry!

It’s an exhilarating course taking in some of the best trails the venue has to offer! See our Facebook page for a course preview!

The day’s activities kick off with our legendary U12's coaching, skills competition and race followed by the youth categories. All culminating with the adult and junior races in the afternoon. So plenty to get stuck into!

A new addition to this year’s event will be some coaching sessions run during the day. These sessions are aimed at beginner/intermediate riders who want to get more confidence on the trail and hone their riding skills. If you have any questions on the sessions, please get in touch.

Event Details

Event URN:

483138

Start Date:

Sun, 20th Jun 2021

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Lee Quarry, Futures Park, Bacup, Lancashire, OL13 0BB

View map

Series:

Crank It Racing 2019
Crank It MTB Series

Event Organiser:

Jack Humphreys
07894833747
crankitcycling@gmail.com

Results

Confirmed Results

Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Leo Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Thomas Craker Finished 0

2.  Thomas Craker -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Gregory Latuszynski Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Louis Stanton-spencer Finished 0

4.  Louis Stanton-spencer -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Charles Parry Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  William Young Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Rory Stanton-spencer Finished 0

7.  Rory Stanton-spencer -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Joshua Pullen Finished 0

8.  Joshua Pullen -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Elis Ward Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Kobe Tetley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Elliot Holwell Matlock CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Theo Beynon Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Oliver Wilkinson Finished 0

13.  Oliver Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Antoni Palczewski Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Zofia Latuszynska Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Arwen Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Evie Read Did not finish 0

Evie Read -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Lily Read Did not finish 0

Lily Read -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Luke Trafford Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joshua Daly Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Isaac Holwell Matlock CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlie Albone Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Frederic Moorhouse-Smith Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Aaron Dye Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  William Pickering Finished 0

7.  William Pickering -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Joe Timbers Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Matt Baker Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Casey Jackson Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Jessie Jo Haslingden Red Rose Olympic CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Orla Downes Ribble Valley Juniors Cycling ... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Jessica Oldham Finished 0

3.  Jessica Oldham -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Zoe Morecroft Finished 0

4.  Zoe Morecroft -

Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Boys XC Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Boys XC Race - Results
1.  Freddie Dixon Hope Factory Racing Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Declan Oldham Hope Factory Racing Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
6.  Jem Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Jody Mills East Bradford Race Team Finished Juvenile 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Arthur Limb Matlock CC Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Oliver Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished Juvenile 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Harrison Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Juvenile 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile
11.  Finley Wilkinson East Bradford Race Team Finished Juvenile 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
12.  Harrison Pullen Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished Juvenile 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile
14.  Oliver Roberts Derby Mercury RC Finished Juvenile 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile
15.  Robert Pike Finished 0

15.  Robert Pike -

Points: 0 | Status: Finished
16.  William Jackson Finished 0

16.  William Jackson -

Points: 0 | Status: Finished
--- Alfie Barnes Did not finish 0

Alfie Barnes -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Noah Parnaby Shibden Cycling Club Did not finish Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Rocco Schumacher ROTOR Race Team Did not finish Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Juvenile Girls XC Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Girls XC Race - Results
1.  Madeline Moorhouse Smith Bronte Tykes Cycling Club Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Faye Williams North Cheshire Clarion Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Daisy Wilkinson Edinburgh RC Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Grace Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Esme Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Chloe Wilkinson Did not finish 0

Chloe Wilkinson -

Points: 0 | Status: Did not finish

Youth Female XC Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Female XC Race - Results
1.  Libby Bell Garden Shed UK-Ribble-Verge Sp... Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Imogen Wolff Shibden Cycling Club Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Christina Mcgorum Una Forza Racing Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Florence Greenhalgh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Kacey Eyeington Derwentside CC Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth
10.  Megan Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Isla Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
--- Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Did not finish Youth 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Cat Ferguson Storey Racing Did not finish Youth 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Youth Male XC Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Male XC Race - Results
1.  Oliver Akers Garden Shed UK-Ribble-Verge Sp... Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Will Roberts Derwentside CC Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Callum Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Cody Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth
10.  Jack Parnaby Shibden Cycling Club Finished Youth 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth
11.  William Best Derwentside CC Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Ryan Downes Ribble Valley Juniors Cycling ... Finished Youth 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Youth
13.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth
14.  Harry Wardle Clifton CC Finished Youth 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Aidan Worden Red Rose Olympic CC Finished Youth 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth
16.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth
17.  Lewis Smith Finished Youth 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth
19.  Aidan Downes Ribble Valley Juniors Cycling ... Finished Youth 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth
--- David Hulton Did not finish Youth 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Douglas Main Derby Mercury RC Did not finish Youth 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- George Poulter Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Adult/Junior Female XC Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Adult/Junior Female XC Race - Results

Adult/Junior Male XC Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Adult/Junior Male XC Race - Results

Expert Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Men Race - Results
1.  Andrew Lindley Stockport Clarion CC Finished Expert 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert
2.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Expert 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert
--- Marcus Holmes Did not finish Expert 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Grand Veteran Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Men Race - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Nicholas Whitley Chester RC Finished G/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet
3.  Bill Kay Reifen Racing Finished G/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Paul Nutton Shibden Cycling Club Finished G/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Andrew Westwell 3RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andy Porter Horwich CC Finished G/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet
7.  James Dyson 3RT Finished G/Vet 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet
8.  Ian Weatherill Hope Factory Racing Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
9.  Andrew Johnston Clifton CC Finished G/Vet 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet
10.  Andy Bowker Lyme RC Finished G/Vet 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet
11.  Paul Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Peter Danby Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Peter Fox Did not finish 0

Peter Fox -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- David Gamble Bury Clarion Cycling Club Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Junior Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Race - Results
1.  Nathan Smith Garden Shed UK-Ribble-Verge Sp... Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Benjamin Bright Tofauti Everyone Active Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Ben Ramsden All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Oliver Coughlan Shibden Cycling Club Finished Junior 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior
6.  Daniel Wood All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Junior 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior
7.  Ethan Cuerden Cog Set Papyrus Racing Club Finished Junior 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior
--- Oliver Halliday The Bike Rack CC Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Junior Woman Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Woman Race - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Erin Corrigan Origin Race Team Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior

Sport Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Men Race - Results
1.  William Weatherill Hope Factory Racing Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Paul Upton Finished Expert 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert
3.  Daniel Moore Muckle Cycle Club Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Matthew Marshall Finished 0

4.  Matthew Marshall -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Tom Whitworth Royal Air Force CA Finished Sport 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Chris Donnelly High Peak Cycles RT Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Thomas Potter Team PB Performance Finished Sport 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Ian Nixon Albarosa Cycling Club Finished Sport 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport
9.  Ryan Middlemiss Wheelbase CabTech Castelli Finished Sport 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
10.  Michael Newton Barnsley RC Finished Sport 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport
11.  Robin Godden Hope Factory Racing Finished Sport 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport
12.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Sport 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport
13.  Stefan Pietruszka Muckle Cycle Club Finished Sport 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport
14.  Harry Streeton Finished Sport 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Sport
15.  Sam Fairhurst Bill Nickson Cycles RT Finished Sport 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport
16.  George Baker Barrow Central Wheelers Finished Sport 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport
17.  Neil Upton Finished N/A 0

17.  Neil Upton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Bryan Laycock Velo Culture Finished Sport 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport
19.  Ameel Talib Runcorn Cycle Club Finished Sport 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport
20.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished Sport 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Sport
21.  Stephen Stuart Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
22.  Thomas Jenkins Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Richard Freeman Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
24.  Brett Hull Finished N/A 0

24.  Brett Hull -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- John Bowman Muckle Cycle Club Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Guy Drabble Geared Up & CN Cycles RT Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Tom Hartwell Albarosa Cycling Club Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- George Holland Albarosa Cycling Club Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Tyla Loftus Wheelbase CabTech Castelli Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Sport Woman Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Woman Race - Results
1.  Victoria Peel Hope Factory Racing Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Rosie Cox Durham University Cycling Club Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Cassandra Mackintosh Rapha Cycling Club Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
--- Martha Tibbot Saddleworth Clarion Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Super Veteran Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Veteran Men Race - Results
1.  Roy Hunt Team Bottecchia Finished S/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  Les Walker Finished S/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet
3.  Anthony Roberts Derby Mercury RC Finished S/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet
4.  Michael Speirs Kendal Cycle Club Finished S/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet

Veteran Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men Race - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Ian Taylor Finished 0

2.  Ian Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Tony Fawcett SCOTT Racing Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Richard Middleton Finished Veteran 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Matt Limacher Onimpex Bioracer RT Finished Veteran 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Kevin Smith Finished Veteran 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Mark Richmond Aurelius Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Veteran 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Giles Dumont Chevin Cycles.com Trek Finished Veteran 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Phillip Craker Barrow Central Wheelers Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Paul Dixon Finished 0

12.  Paul Dixon -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Karl Schumacher ROTOR Race Team Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Alistair Fisher Bruntwood Park BMX Club Finished Veteran 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran
15.  Geoff Burgess Stockport Clarion CC Finished Veteran 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
16.  Keith Randle Finished Veteran 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Veteran
17.  Nick Shaughnessy Rapha Cycling Club Finished Veteran 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
18.  Andrew Whiteside Shibden Cycling Club Finished Veteran 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran
19.  Michael Fugaccia Liverpool Century RC Finished Veteran 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
20.  Chris Davies Finished 0

20.  Chris Davies -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Graham Elleray Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
22.  Ian Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Ian Spencer Finished 0

23.  Ian Spencer -

Points: 0 | Status: Finished
--- Jeremy Poulter Did not finish 0

Jeremy Poulter -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Christian Roberts Allen Valley Velo Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Veteran Woman Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Woman Race - Results
1.  Karen Heppenstall Origin Race Team Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Alison Kinloch PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Sarah Grimshaw Element Cycling Team Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran

About the Event

Info for Riders

With Covid restrictions still in place we will be following all government guidelines and details contained in British Cycling’s ‘Way Forward’ publication  see link below.  

Masks are required in the sign on area and hand sanitiser will be provided. Once your race has finished please leave the venue. Results and prizes will be announced after the day.

 

https://www.britishcycling.org.uk/about/article/20210309-about-bc-news-British-Cycling-update--The-Way-Forward-0

The Races

Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 20/06/21 – 10:00
Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 20/06/21 – 10:00
Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 20/06/21 – 10:00
Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 20/06/21 – 10:00
Beginner/Intermediate Coaching Session Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 12:30 --- --- 01 hr
Entry:
Sun 20/06/21 – 12:30
Juvenile Boys XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/06/21 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Girls XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/06/21 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Youth Female XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile, Youth 45 mins
Entry:
Sun 20/06/21 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile, Youth
45 mins
Youth Male XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile, Youth 45 mins
Entry:
Sun 20/06/21 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile, Youth
45 mins
Adult/Junior Female XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert, ... 01 hr 30 mins
Entry:
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert, ...
01 hr 30 mins
Adult/Junior Male XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert, ... 01 hr 30 mins
Entry:
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert, ...
01 hr 30 mins
Elite Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Elite Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Expert Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Expert Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Grand Veteran Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Grand Veteran Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Junior Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Junior Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Sport Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Sport Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Super Veteran Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 30 mins
Super Veteran Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 30 mins
Under 10s and 12s Boys Coaching, Skills Competition and Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 10:00 --- --- 02 hr
Entry:
Sun 20/06/21 – 10:00
Veteran Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Veteran Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Beginner/Intermediate Coaching Session Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:15 --- --- 01 hr
Entry:
Sun 20/06/21 – 14:15
Under 10s and 12s Girls Coaching, Skills Competition and Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 10:00 --- --- 02 hr
Entry:
Sun 20/06/21 – 10:00
Youth Boys XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/06/21 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Youth Girls XCO Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/06/21 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins

Event Summary

Event Overview

We're back!!

This year’s series will be taking place at one of our favourite venues, Lee Quarry!

It’s an exhilarating course taking in some of the best trails the venue has to offer! See our Facebook page for a course preview!

The day’s activities kick off with our legendary U12's coaching, skills competition and race followed by the youth categories. All culminating with the adult and junior races in the afternoon. So plenty to get stuck into!

A new addition to this year’s event will be some coaching sessions run during the day. These sessions are aimed at beginner/intermediate riders who want to get more confidence on the trail and hone their riding skills. If you have any questions on the sessions, please get in touch.

Event Details

Event URN:

483138

Start Date:

Sun, 20th Jun 2021

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Lee Quarry, Futures Park, Bacup, Lancashire, OL13 0BB

View map

Series:

Crank It Racing 2019
Crank It MTB Series

Event Organiser:

Jack Humphreys
07894833747
crankitcycling@gmail.com

Results

Confirmed Results

Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Leo Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Thomas Craker Finished 0

2.  Thomas Craker -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Gregory Latuszynski Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Louis Stanton-spencer Finished 0

4.  Louis Stanton-spencer -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Charles Parry Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  William Young Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Rory Stanton-spencer Finished 0

7.  Rory Stanton-spencer -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Joshua Pullen Finished 0

8.  Joshua Pullen -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Elis Ward Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Kobe Tetley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Elliot Holwell Matlock CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Theo Beynon Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Oliver Wilkinson Finished 0

13.  Oliver Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Antoni Palczewski Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Zofia Latuszynska Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Arwen Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Evie Read Did not finish 0

Evie Read -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Lily Read Did not finish 0

Lily Read -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Luke Trafford Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joshua Daly Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Isaac Holwell Matlock CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlie Albone Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Frederic Moorhouse-Smith Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Aaron Dye Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  William Pickering Finished 0

7.  William Pickering -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Joe Timbers Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Matt Baker Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Casey Jackson Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Jessie Jo Haslingden Red Rose Olympic CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Orla Downes Ribble Valley Juniors Cycling ... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Jessica Oldham Finished 0

3.  Jessica Oldham -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Zoe Morecroft Finished 0

4.  Zoe Morecroft -

Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Boys XC Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Boys XC Race - Results
1.  Freddie Dixon Hope Factory Racing Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Declan Oldham Hope Factory Racing Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
6.  Jem Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Jody Mills East Bradford Race Team Finished Juvenile 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Arthur Limb Matlock CC Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Oliver Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished Juvenile 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Harrison Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Juvenile 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile
11.  Finley Wilkinson East Bradford Race Team Finished Juvenile 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
12.  Harrison Pullen Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished Juvenile 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile
14.  Oliver Roberts Derby Mercury RC Finished Juvenile 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile
15.  Robert Pike Finished 0

15.  Robert Pike -

Points: 0 | Status: Finished
16.  William Jackson Finished 0

16.  William Jackson -

Points: 0 | Status: Finished
--- Alfie Barnes Did not finish 0

Alfie Barnes -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Noah Parnaby Shibden Cycling Club Did not finish Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Rocco Schumacher ROTOR Race Team Did not finish Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Juvenile Girls XC Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Girls XC Race - Results
1.  Madeline Moorhouse Smith Bronte Tykes Cycling Club Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Faye Williams North Cheshire Clarion Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Daisy Wilkinson Edinburgh RC Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Grace Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Esme Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Chloe Wilkinson Did not finish 0

Chloe Wilkinson -

Points: 0 | Status: Did not finish

Youth Female XC Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Female XC Race - Results
1.  Libby Bell Garden Shed UK-Ribble-Verge Sp... Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Imogen Wolff Shibden Cycling Club Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Christina Mcgorum Una Forza Racing Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Florence Greenhalgh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Kacey Eyeington Derwentside CC Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth
10.  Megan Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Isla Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
--- Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Did not finish Youth 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Cat Ferguson Storey Racing Did not finish Youth 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Youth Male XC Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Male XC Race - Results
1.  Oliver Akers Garden Shed UK-Ribble-Verge Sp... Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Will Roberts Derwentside CC Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Callum Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Cody Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth
10.  Jack Parnaby Shibden Cycling Club Finished Youth 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth
11.  William Best Derwentside CC Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Ryan Downes Ribble Valley Juniors Cycling ... Finished Youth 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Youth
13.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth
14.  Harry Wardle Clifton CC Finished Youth 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Aidan Worden Red Rose Olympic CC Finished Youth 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth
16.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth
17.  Lewis Smith Finished Youth 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth
19.  Aidan Downes Ribble Valley Juniors Cycling ... Finished Youth 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth
--- David Hulton Did not finish Youth 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Douglas Main Derby Mercury RC Did not finish Youth 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- George Poulter Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Adult/Junior Female XC Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Adult/Junior Female XC Race - Results

Adult/Junior Male XC Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Adult/Junior Male XC Race - Results

Expert Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Men Race - Results
1.  Andrew Lindley Stockport Clarion CC Finished Expert 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert
2.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Expert 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert
--- Marcus Holmes Did not finish Expert 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Grand Veteran Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Men Race - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Nicholas Whitley Chester RC Finished G/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet
3.  Bill Kay Reifen Racing Finished G/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Paul Nutton Shibden Cycling Club Finished G/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Andrew Westwell 3RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andy Porter Horwich CC Finished G/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet
7.  James Dyson 3RT Finished G/Vet 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet
8.  Ian Weatherill Hope Factory Racing Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
9.  Andrew Johnston Clifton CC Finished G/Vet 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet
10.  Andy Bowker Lyme RC Finished G/Vet 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet
11.  Paul Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Peter Danby Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Peter Fox Did not finish 0

Peter Fox -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- David Gamble Bury Clarion Cycling Club Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Junior Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Race - Results
1.  Nathan Smith Garden Shed UK-Ribble-Verge Sp... Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Benjamin Bright Tofauti Everyone Active Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Ben Ramsden All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Oliver Coughlan Shibden Cycling Club Finished Junior 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior
6.  Daniel Wood All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Junior 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior
7.  Ethan Cuerden Cog Set Papyrus Racing Club Finished Junior 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior
--- Oliver Halliday The Bike Rack CC Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Junior Woman Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Woman Race - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Erin Corrigan Origin Race Team Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior

Sport Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Men Race - Results
1.  William Weatherill Hope Factory Racing Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Paul Upton Finished Expert 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert
3.  Daniel Moore Muckle Cycle Club Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Matthew Marshall Finished 0

4.  Matthew Marshall -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Tom Whitworth Royal Air Force CA Finished Sport 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Chris Donnelly High Peak Cycles RT Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Thomas Potter Team PB Performance Finished Sport 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Ian Nixon Albarosa Cycling Club Finished Sport 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport
9.  Ryan Middlemiss Wheelbase CabTech Castelli Finished Sport 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
10.  Michael Newton Barnsley RC Finished Sport 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport
11.  Robin Godden Hope Factory Racing Finished Sport 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport
12.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Sport 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport
13.  Stefan Pietruszka Muckle Cycle Club Finished Sport 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport
14.  Harry Streeton Finished Sport 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Sport
15.  Sam Fairhurst Bill Nickson Cycles RT Finished Sport 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport
16.  George Baker Barrow Central Wheelers Finished Sport 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport
17.  Neil Upton Finished N/A 0

17.  Neil Upton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Bryan Laycock Velo Culture Finished Sport 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport
19.  Ameel Talib Runcorn Cycle Club Finished Sport 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport
20.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished Sport 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Sport
21.  Stephen Stuart Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
22.  Thomas Jenkins Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Richard Freeman Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
24.  Brett Hull Finished N/A 0

24.  Brett Hull -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- John Bowman Muckle Cycle Club Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Guy Drabble Geared Up & CN Cycles RT Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Tom Hartwell Albarosa Cycling Club Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- George Holland Albarosa Cycling Club Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Tyla Loftus Wheelbase CabTech Castelli Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Sport Woman Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Woman Race - Results
1.  Victoria Peel Hope Factory Racing Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Rosie Cox Durham University Cycling Club Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Cassandra Mackintosh Rapha Cycling Club Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
--- Martha Tibbot Saddleworth Clarion Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Super Veteran Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Veteran Men Race - Results
1.  Roy Hunt Team Bottecchia Finished S/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  Les Walker Finished S/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet
3.  Anthony Roberts Derby Mercury RC Finished S/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet
4.  Michael Speirs Kendal Cycle Club Finished S/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet

Veteran Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men Race - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Ian Taylor Finished 0

2.  Ian Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Tony Fawcett SCOTT Racing Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Richard Middleton Finished Veteran 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Matt Limacher Onimpex Bioracer RT Finished Veteran 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Kevin Smith Finished Veteran 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Mark Richmond Aurelius Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Veteran 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Giles Dumont Chevin Cycles.com Trek Finished Veteran 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Phillip Craker Barrow Central Wheelers Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Paul Dixon Finished 0

12.  Paul Dixon -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Karl Schumacher ROTOR Race Team Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Alistair Fisher Bruntwood Park BMX Club Finished Veteran 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran
15.  Geoff Burgess Stockport Clarion CC Finished Veteran 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
16.  Keith Randle Finished Veteran 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Veteran
17.  Nick Shaughnessy Rapha Cycling Club Finished Veteran 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
18.  Andrew Whiteside Shibden Cycling Club Finished Veteran 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran
19.  Michael Fugaccia Liverpool Century RC Finished Veteran 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
20.  Chris Davies Finished 0

20.  Chris Davies -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Graham Elleray Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
22.  Ian Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Ian Spencer Finished 0

23.  Ian Spencer -

Points: 0 | Status: Finished
--- Jeremy Poulter Did not finish 0

Jeremy Poulter -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Christian Roberts Allen Valley Velo Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Veteran Woman Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Woman Race - Results
1.  Karen Heppenstall Origin Race Team Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Alison Kinloch PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Sarah Grimshaw Element Cycling Team Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran

About the Event

Info for Riders

With Covid restrictions still in place we will be following all government guidelines and details contained in British Cycling’s ‘Way Forward’ publication  see link below.  

Masks are required in the sign on area and hand sanitiser will be provided. Once your race has finished please leave the venue. Results and prizes will be announced after the day.

 

https://www.britishcycling.org.uk/about/article/20210309-about-bc-news-British-Cycling-update--The-Way-Forward-0

The Races

Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 20/06/21 – 10:00
Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 20/06/21 – 10:00
Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 20/06/21 – 10:00
Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 20/06/21 – 10:00
Beginner/Intermediate Coaching Session Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 12:30 --- --- 01 hr
Entry:
Sun 20/06/21 – 12:30
Juvenile Boys XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/06/21 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Girls XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/06/21 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Youth Female XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile, Youth 45 mins
Entry:
Sun 20/06/21 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile, Youth
45 mins
Youth Male XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile, Youth 45 mins
Entry:
Sun 20/06/21 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile, Youth
45 mins
Adult/Junior Female XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert, ... 01 hr 30 mins
Entry:
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert, ...
01 hr 30 mins
Adult/Junior Male XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert, ... 01 hr 30 mins
Entry:
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert, ...
01 hr 30 mins
Elite Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Elite Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Expert Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Expert Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Grand Veteran Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Grand Veteran Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Junior Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Junior Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Sport Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Sport Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Super Veteran Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 30 mins
Super Veteran Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 30 mins
Under 10s and 12s Boys Coaching, Skills Competition and Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 10:00 --- --- 02 hr
Entry:
Sun 20/06/21 – 10:00
Veteran Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Veteran Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/06/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Beginner/Intermediate Coaching Session Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 14:15 --- --- 01 hr
Entry:
Sun 20/06/21 – 14:15
Under 10s and 12s Girls Coaching, Skills Competition and Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 10:00 --- --- 02 hr
Entry:
Sun 20/06/21 – 10:00
Youth Boys XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/06/21 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Youth Girls XCO Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/21 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/06/21 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk