Monday Night Track League Round 8

Track League , Manchester – Monday, 26 Jul 2021

Event Summary

Event Details

Event URN:

482499

Start Date:

Mon, 26th Jul 2021

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

HSBC UK National Cycling Centre, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Tue, 20th Jul 2021

Event Organiser:

Paul Jones
07757673303
paul.jones01@virginmedia.com

Safeguarding lead:

Gerard Broughton
gerard@gbroughton.net

Results

Confirmed Results

SPRINT

Position Name Club name Rider status Category Points
SPRINT - Results
1.  Tom Morrissey Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Holly James JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Stuart Ngankeu Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Group 1 - 40 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 - 40 Lap Scratch Race - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  John Fiddies Team Lusso Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Callum Evans JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Daniel Jackson Cheshire Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Iain Davidson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Group 1 - 40 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 - 40 Lap Scratch Race - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Maxwell Hereward Green Jersey CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Callum Evans JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Iain Davidson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Group 1 - Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 - Elimination Race - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Daniel Jackson Cheshire Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Jack Johnson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  James Ingham Green Jersey CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Maxwell Hereward Green Jersey CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Group 1 -24 Lap Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 -24 Lap Win and Out - Results
1.  Callum Evans JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Maxwell Hereward Green Jersey CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group 1 – 30 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 – 30 Lap Points Race - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  John Fiddies Team Lusso Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Maxwell Hereward Green Jersey CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Daniel Jackson Cheshire Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Callum Evans JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Group 1 – Unknown distance Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 – Unknown distance Points Race - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Fiddies Team Lusso Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Ingham Green Jersey CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Harrison Dainty Team Cystic Fibrosis Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Group 2 - 20 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - 20 Lap Scratch Race - Results
1.  Thomas Miller Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jude Davison Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Patrick Douglas Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Amelia Walton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Group 2 - 20 Lap Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - 20 Lap Win and Out - Results
1.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sebastian Kinsey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Alice Feetham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Patrick Douglas Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group 2 - 30 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - 30 Lap Scratch Race - Results
1.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sebastian Kinsey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Patrick Douglas Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jude Davison Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Alice Feetham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Group 2 - Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - Elimination Race - Results
1.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sebastian Kinsey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Miller Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Patrick Douglas Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jamie Leigh Lloyd Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Group 2 – 20 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 – 20 Lap Points Race - Results
1.  Jude Davison Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Patrick Douglas Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alice Feetham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sebastian Kinsey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Miller Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Group 2– Unknown distance Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2– Unknown distance Points Race - Results
1.  Ethan Haughton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Miller Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sebastian Kinsey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jude Davison Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprinters – 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters – 500m Handicap - Results
1.  Tom Morrissey Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Stuart Ngankeu Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Holly James JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Sprinters – Flying 200 Metre Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters – Flying 200 Metre Time Trial - Results
1.  Tom Morrissey Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Holly James JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Stuart Ngankeu Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round, or whenever the week reaches capacity whichever is soonest.

Racing starts at 7.30pm with warm up from 7pm.

There will be new processes and procedures in place to help keep you safe and guidelines that shall be followed to help us keep the track league running safely.

Unfortunately, we will not be able to run as many groups. Due to the nature of the restrictions and operating parameters that are available to us, the focus for the 2021 season will be on running a competitive and viable track league.

The Races

SPRINT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Regional C, None
Group 1 - 40 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 1 - 40 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 1 - Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 1 -24 Lap Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 1 – 30 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 1 – Unknown distance Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 2 - 20 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 2 - 20 Lap Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 2 - 30 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 2 - Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 2 – 20 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 2– Unknown distance Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Sprinters – 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Sprinters – Flying 200 Metre Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Junior Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 19:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 19:00
Regional C, None
Masters entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 19:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 19:00
Regional C, None
Senior Entry (2/3/4/W/V) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 19:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 19:00
Sprinters Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 19:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 19:00
Regional C, None
Youth Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 19:00 Youth Only None ---
Mon 26/07/21 – 19:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

482499

Start Date:

Mon, 26th Jul 2021

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

HSBC UK National Cycling Centre, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Tue, 20th Jul 2021

Event Organiser:

Paul Jones
07757673303
paul.jones01@virginmedia.com

Safeguarding lead:

Gerard Broughton
gerard@gbroughton.net

Results

Confirmed Results

SPRINT

Position Name Club name Rider status Category Points
SPRINT - Results
1.  Tom Morrissey Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Holly James JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Stuart Ngankeu Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Group 1 - 40 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 - 40 Lap Scratch Race - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  John Fiddies Team Lusso Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Callum Evans JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Daniel Jackson Cheshire Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Iain Davidson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Group 1 - 40 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 - 40 Lap Scratch Race - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Maxwell Hereward Green Jersey CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Callum Evans JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Iain Davidson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Group 1 - Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 - Elimination Race - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Daniel Jackson Cheshire Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Jack Johnson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  James Ingham Green Jersey CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Maxwell Hereward Green Jersey CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Group 1 -24 Lap Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 -24 Lap Win and Out - Results
1.  Callum Evans JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Maxwell Hereward Green Jersey CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group 1 – 30 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 – 30 Lap Points Race - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  John Fiddies Team Lusso Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Maxwell Hereward Green Jersey CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Daniel Jackson Cheshire Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Callum Evans JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Group 1 – Unknown distance Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 – Unknown distance Points Race - Results
1.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Fiddies Team Lusso Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Ingham Green Jersey CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Harrison Dainty Team Cystic Fibrosis Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Group 2 - 20 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - 20 Lap Scratch Race - Results
1.  Thomas Miller Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jude Davison Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Patrick Douglas Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Amelia Walton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Group 2 - 20 Lap Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - 20 Lap Win and Out - Results
1.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sebastian Kinsey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Alice Feetham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Patrick Douglas Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group 2 - 30 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - 30 Lap Scratch Race - Results
1.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sebastian Kinsey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Patrick Douglas Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jude Davison Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Alice Feetham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Group 2 - Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - Elimination Race - Results
1.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sebastian Kinsey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Miller Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Patrick Douglas Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jamie Leigh Lloyd Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Group 2 – 20 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 – 20 Lap Points Race - Results
1.  Jude Davison Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Patrick Douglas Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alice Feetham Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sebastian Kinsey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Miller Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Group 2– Unknown distance Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2– Unknown distance Points Race - Results
1.  Ethan Haughton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Miller Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sebastian Kinsey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jude Davison Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprinters – 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters – 500m Handicap - Results
1.  Tom Morrissey Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Stuart Ngankeu Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Holly James JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Sprinters – Flying 200 Metre Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters – Flying 200 Metre Time Trial - Results
1.  Tom Morrissey Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Holly James JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Stuart Ngankeu Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round, or whenever the week reaches capacity whichever is soonest.

Racing starts at 7.30pm with warm up from 7pm.

There will be new processes and procedures in place to help keep you safe and guidelines that shall be followed to help us keep the track league running safely.

Unfortunately, we will not be able to run as many groups. Due to the nature of the restrictions and operating parameters that are available to us, the focus for the 2021 season will be on running a competitive and viable track league.

The Races

SPRINT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Regional C, None
Group 1 - 40 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 1 - 40 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 1 - Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 1 -24 Lap Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 1 – 30 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 1 – Unknown distance Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 2 - 20 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 2 - 20 Lap Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 2 - 30 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 2 - Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 2 – 20 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Group 2– Unknown distance Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Sprinters – 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Sprinters – Flying 200 Metre Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 01:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 01:00
Junior Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 19:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 19:00
Regional C, None
Masters entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 19:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 19:00
Regional C, None
Senior Entry (2/3/4/W/V) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 19:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 19:00
Sprinters Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 19:00 Regional C None ---
Mon 26/07/21 – 19:00
Regional C, None
Youth Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 26/07/21 19:00 Youth Only None ---
Mon 26/07/21 – 19:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk