Velo Club Venta Day Of Youth Racing

Closed Circuit , Hampshire – Sunday, 25 Apr 2021

Event Summary

Event Overview

Velo Club Venta are looking forward to welcoming you to a day of closed circuit youth cycle racing at South Winchester Park & Ride on Sunday 25th April (subject to lockdown restrictions and British Cycling covid 19 guidance).

This is a stand alone day of youth races being organised as a test event prior to a three race series later in the spring. On the day prizes and British Cycling ranking points will be awarded (again subject to BC guidance).

Entries will be in advance only with no on the day entries. All advanced entries will show as provisional only until it can be confirmed that the event can go ahead safely and of course within government and BC protocols. 

Event Details

Event URN:

482126

Start Date:

Sun, 25th Apr 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

South Winchester Park & Ride, Off J11, M3, Winchester, Hampshire, SO21 2FG

View map

Entry close date

Thu, 22nd Apr 2021

Results

Confirmed Results

U8's Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U8's Race - Results
1.  Daisy Duffield Cwmcarn Paragon Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Joseph Maher Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Rita Howbrook Finished 0

3.  Rita Howbrook -

Points: 0 | Status: Finished
--- Luke hammond Did not start 0

Luke hammond -

Points: 0 | Status: Did not start

U10's Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10's Race - Results
1.  Osian Phillips Maindy Flyers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Maximillian Atkins Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Laurence Denney Maindy Flyers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Barnaby Smith Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jess Duffield Cwmcarn Paragon Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Edward Styles Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Giulio Scarponi Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Imogen Tan Maindy Flyers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Lorenzo Scarponi Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Jaya Martingale Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Matilda Wilks Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Simon van Es Finished 0

12.  Simon van Es -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Efa King Maindy Flyers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Adam Sievers Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  Iolo Goodwin Finished 0

15.  Iolo Goodwin -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Harry Banks Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Pippa Denney Maindy Flyers CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Eva Hammond Did not start 0

Eva Hammond -

Points: 0 | Status: Did not start

U12's Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12's Race - Results
1.  Finlay Storrie Maindy Flyers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harrison Hendy Team HUP Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daniel Davies Maindy Flyers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Noah Smith Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stanley Phillips Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Steffan King Maindy Flyers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Wilks Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Ivo Thwaites Kent Velo Youth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Otto Allison Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Jacob Payne Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Bayley Woodger Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Sammy Baker Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Joel Thomas Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Finley Staunton Sprockets Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Eloise Ward Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Harry Moran Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Evie Bramall Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Alexandra Tan Maindy Flyers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Skye Martingale Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Monty Wilden Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Sam Genazzini Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Isla Watson Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Myles Aston Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Filip Tesar Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Sophie Jacobs Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Lowri Goodwin Cwmcarn Paragon Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Rosie Wingate Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Edith Heslop Team Milton Keynes Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Benji Pike Sotonia CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Isabelle Smith Solent Pirates Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U14's Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14's Boys Race 1 - Results
1.  Rory Gravelle Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Sage Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Phillips WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Arthur Gage Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Styles Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Oliver Tregear Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  William Blount Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Alec Rowles Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lewis Ridge Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Seth Payne Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Oscar Lawrence Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Jack Morgan Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jack Baldie Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Oscar Pasmore Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Niclas Olley Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Kyran Levey Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Huw Watkins Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Samuel Hughes Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Ethan Skipwith Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Thomas Jacobs Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Evans Tindell Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Charlie Shepherd Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Cypher Tindell Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Ewan Watson Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Luca Day-Borloz Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Gill Poole Wheelers CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Max Hinds Wyre Forest CRC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14's Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14's Boys Race 2 - Results
1.  Rory Gravelle Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alec Rowles Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Dylan Sage Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Phillips WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Baldie Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Styles Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Tregear Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Charlie Shepherd Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lewis Ridge Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Kyran Levey Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Oscar Lawrence Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Seth Payne Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Niclas Olley Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  William Blount Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Samuel Hughes Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Arthur Gage Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Jack Morgan Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Oscar Pasmore Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Cypher Tindell Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Thomas Jacobs Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Huw Watkins Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Luca Day-Borloz Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Ewan Watson Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Evans Tindell Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Ethan Skipwith Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Gill Poole Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Max Hinds Wyre Forest CRC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14's Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14's Girls Race 1 - Results
1.  Mabli Phillips Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Megan Dafydd Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ilana Lord VC Deal Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Isabella Hall Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Millie Dean 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Charlotte Smith Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Amelia Staunton Sprockets Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Emma Harrison Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Kali Ruffell-moreira Finished 0

11.  Kali Ruffell-moreira -

Points: 0 | Status: Finished
--- Anna Lloyd VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14's Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14's Girls Race 2 - Results
1.  Mabli Phillips Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Megan Dafydd Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ilana Lord VC Deal Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Isabella Hall Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Millie Dean 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Charlotte Smith Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Emma Harrison Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Chloe Carter Palmer Park Velo RT Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Anna Lloyd VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Kali Ruffell-moreira Did not start 0

Kali Ruffell-moreira -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Amelia Staunton Sprockets Cycle Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16's Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16's Boys Race 1 - Results
1.  Jacob Bush Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Fisher Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Finlay Hawker VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  William Salter Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ollie Boarer FlandersColor Galloo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Mead Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Dylan Cherruault Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Oliver Clements Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oscar Hoult Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Oscar Heslop Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Owen Prenelle VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Toby Bush Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Johnny James Didcot Phoenix CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Finley Macfarlane Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Owain Williams Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  William Hart Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Daniel Lean Velo Club Venta Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
26.  Robert Cole Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Nicolaas Galbreath Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Daniel Lloyd VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Edward Rockall Avid Sport Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Josh Smith Avid Sport Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16's Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16's Boys Race 2 - Results
1.  Jacob Bush Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Fisher Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  William Salter Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Owen Prenelle VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Finlay Hawker VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ollie Boarer FlandersColor Galloo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Dylan Cherruault Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Johnny James Didcot Phoenix CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Toby Bush Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Thomas Mead Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Oscar Heslop Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Owain Williams Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Oliver Clements Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Finley Macfarlane Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  William Hart Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Oscar Hoult Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Nicolaas Galbreath Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Robert Cole Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Daniel Lean Velo Club Venta Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Daniel Lloyd VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Edward Rockall Avid Sport Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Josh Smith Avid Sport Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16's Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16's Girls Race 1 - Results
1.  Awen Roberts Liv Cycling Club - Halo Films Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hope Inglis Kent Velo Youth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Wallbaum Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lucy Phillips Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Beth Watson Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Elen Ruck Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Freya Eccleston Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Katie Youp Chapel Tri-Stars Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Georgina Pasmore Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Kate Coulson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Evie Moran Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Isobel Crowther Avid Sport Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Lotty Dawson Team Milton Keynes Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Carys Lloyd VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Electra Morris Charlotteville CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16's Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16's Girls Race 2 - Results
1.  Awen Roberts Liv Cycling Club - Halo Films Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hope Inglis Kent Velo Youth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ellie Wallbaum Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lucy Phillips Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Beth Watson Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Katie Youp Chapel Tri-Stars Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Elen Ruck Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Freya Eccleston Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Georgina Pasmore Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Kate Coulson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Isobel Crowther Avid Sport Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Lotty Dawson Team Milton Keynes Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Carys Lloyd VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Evie Moran Palmer Park Velo RT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Electra Morris Charlotteville CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

About the Event

Info for Riders

Please note there will be no on the day entries for this event. The closing date for any categories that still have spaces will be 22nd April 2021.

The latest version of "The Way Forward" document places ongoing restrictions which will apply to this event. All races will still be limited to 30 minutes with a maximum of 30 riders. Consequently the youth A & youth B programme will be adjusted with all riders able to take part in two individual stand alone races.

A full programme with race schedule will be sent out before the event but please be aware that race times may vary marginally from those advertised on the event page.

There are no changing or refreshment facilities available at this site.

Access to the utility building will be for access to the toilet facilities only.

Any specific arrangements to enable this event to proceed safely and within a covid secure environment will be sent with the race programme in the week before the event.

The Races

U8's Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 09:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 25/04/21 – 09:00
Youth Only, None
15 mins
U10's Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 09:30 Youth Only None --- 20 mins
Sun 25/04/21 – 09:30
Youth Only, None
20 mins
U12's Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 10:15 Youth Only None --- 30 mins
Sun 25/04/21 – 10:15
Youth Only, None
30 mins
U14's Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
Youth Only, None
U14's Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
Youth Only, None
U14's Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
U14's Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
U16's Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
Youth Only, None
U16's Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
Youth Only, None
U16's Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
U16's Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
Velo Club Venta Day Of Youth Racing - Youth B Boys (Under 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 11:00 Youth Only None --- 45 mins
Sun 25/04/21 – 11:00
Velo Club Venta Day Of Youth Racing - Youth A & Youth B Girls (Under 14 & Under 16) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 12:00 Youth Only None --- 45 mins
Sun 25/04/21 – 12:00
Velo Club Venta Day Of Youth Racing - Youth A Boys (Under 16) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 13:00 Youth Only None --- 01 hr
Sun 25/04/21 – 13:00

Event Summary

Event Overview

Velo Club Venta are looking forward to welcoming you to a day of closed circuit youth cycle racing at South Winchester Park & Ride on Sunday 25th April (subject to lockdown restrictions and British Cycling covid 19 guidance).

This is a stand alone day of youth races being organised as a test event prior to a three race series later in the spring. On the day prizes and British Cycling ranking points will be awarded (again subject to BC guidance).

Entries will be in advance only with no on the day entries. All advanced entries will show as provisional only until it can be confirmed that the event can go ahead safely and of course within government and BC protocols. 

Event Details

Event URN:

482126

Start Date:

Sun, 25th Apr 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

South Winchester Park & Ride, Off J11, M3, Winchester, Hampshire, SO21 2FG

View map

Entry close date

Thu, 22nd Apr 2021

Results

Confirmed Results

U8's Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U8's Race - Results
1.  Daisy Duffield Cwmcarn Paragon Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Joseph Maher Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Rita Howbrook Finished 0

3.  Rita Howbrook -

Points: 0 | Status: Finished
--- Luke hammond Did not start 0

Luke hammond -

Points: 0 | Status: Did not start

U10's Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10's Race - Results
1.  Osian Phillips Maindy Flyers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Maximillian Atkins Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Laurence Denney Maindy Flyers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Barnaby Smith Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jess Duffield Cwmcarn Paragon Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Edward Styles Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Giulio Scarponi Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Imogen Tan Maindy Flyers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Lorenzo Scarponi Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Jaya Martingale Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Matilda Wilks Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Simon van Es Finished 0

12.  Simon van Es -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Efa King Maindy Flyers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Adam Sievers Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  Iolo Goodwin Finished 0

15.  Iolo Goodwin -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Harry Banks Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Pippa Denney Maindy Flyers CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Eva Hammond Did not start 0

Eva Hammond -

Points: 0 | Status: Did not start

U12's Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12's Race - Results
1.  Finlay Storrie Maindy Flyers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harrison Hendy Team HUP Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daniel Davies Maindy Flyers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Noah Smith Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stanley Phillips Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Steffan King Maindy Flyers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Wilks Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Ivo Thwaites Kent Velo Youth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Otto Allison Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Jacob Payne Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Bayley Woodger Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Sammy Baker Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Joel Thomas Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Finley Staunton Sprockets Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Eloise Ward Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Harry Moran Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Evie Bramall Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Alexandra Tan Maindy Flyers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Skye Martingale Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Monty Wilden Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Sam Genazzini Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Isla Watson Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Myles Aston Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Filip Tesar Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Sophie Jacobs Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Lowri Goodwin Cwmcarn Paragon Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Rosie Wingate Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Edith Heslop Team Milton Keynes Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Benji Pike Sotonia CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Isabelle Smith Solent Pirates Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U14's Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14's Boys Race 1 - Results
1.  Rory Gravelle Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Sage Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Phillips WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Arthur Gage Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Styles Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Oliver Tregear Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  William Blount Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Alec Rowles Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lewis Ridge Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Seth Payne Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Oscar Lawrence Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Jack Morgan Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jack Baldie Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Oscar Pasmore Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Niclas Olley Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Kyran Levey Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Huw Watkins Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Samuel Hughes Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Ethan Skipwith Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Thomas Jacobs Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Evans Tindell Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Charlie Shepherd Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Cypher Tindell Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Ewan Watson Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Luca Day-Borloz Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Gill Poole Wheelers CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Max Hinds Wyre Forest CRC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14's Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14's Boys Race 2 - Results
1.  Rory Gravelle Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alec Rowles Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Dylan Sage Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Phillips WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Baldie Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Styles Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Tregear Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Charlie Shepherd Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lewis Ridge Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Kyran Levey Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Oscar Lawrence Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Seth Payne Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Niclas Olley Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  William Blount Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Samuel Hughes Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Arthur Gage Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Jack Morgan Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Oscar Pasmore Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Cypher Tindell Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Thomas Jacobs Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Huw Watkins Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Luca Day-Borloz Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Ewan Watson Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Evans Tindell Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Ethan Skipwith Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Gill Poole Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Max Hinds Wyre Forest CRC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14's Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14's Girls Race 1 - Results
1.  Mabli Phillips Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Megan Dafydd Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ilana Lord VC Deal Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Isabella Hall Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Millie Dean 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Charlotte Smith Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Amelia Staunton Sprockets Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Emma Harrison Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Kali Ruffell-moreira Finished 0

11.  Kali Ruffell-moreira -

Points: 0 | Status: Finished
--- Anna Lloyd VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14's Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14's Girls Race 2 - Results
1.  Mabli Phillips Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Megan Dafydd Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ilana Lord VC Deal Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Isabella Hall Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Millie Dean 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Charlotte Smith Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Emma Harrison Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Chloe Carter Palmer Park Velo RT Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Anna Lloyd VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Kali Ruffell-moreira Did not start 0

Kali Ruffell-moreira -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Amelia Staunton Sprockets Cycle Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16's Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16's Boys Race 1 - Results
1.  Jacob Bush Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Fisher Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Finlay Hawker VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  William Salter Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ollie Boarer FlandersColor Galloo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Mead Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Dylan Cherruault Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Oliver Clements Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oscar Hoult Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Oscar Heslop Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Owen Prenelle VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Toby Bush Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Johnny James Didcot Phoenix CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Finley Macfarlane Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Owain Williams Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  William Hart Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Daniel Lean Velo Club Venta Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
26.  Robert Cole Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Nicolaas Galbreath Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Daniel Lloyd VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Edward Rockall Avid Sport Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Josh Smith Avid Sport Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16's Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16's Boys Race 2 - Results
1.  Jacob Bush Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Fisher Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  William Salter Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Owen Prenelle VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Finlay Hawker VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ollie Boarer FlandersColor Galloo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Dylan Cherruault Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Johnny James Didcot Phoenix CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Toby Bush Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Thomas Mead Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Oscar Heslop Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Owain Williams Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Oliver Clements Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Finley Macfarlane Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  William Hart Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Oscar Hoult Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Nicolaas Galbreath Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Robert Cole Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Daniel Lean Velo Club Venta Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Daniel Lloyd VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Edward Rockall Avid Sport Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Josh Smith Avid Sport Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16's Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16's Girls Race 1 - Results
1.  Awen Roberts Liv Cycling Club - Halo Films Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hope Inglis Kent Velo Youth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Wallbaum Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lucy Phillips Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Beth Watson Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Elen Ruck Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Freya Eccleston Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Katie Youp Chapel Tri-Stars Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Georgina Pasmore Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Kate Coulson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Evie Moran Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Isobel Crowther Avid Sport Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Lotty Dawson Team Milton Keynes Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Carys Lloyd VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Electra Morris Charlotteville CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16's Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16's Girls Race 2 - Results
1.  Awen Roberts Liv Cycling Club - Halo Films Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hope Inglis Kent Velo Youth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ellie Wallbaum Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lucy Phillips Sotonia CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Beth Watson Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Katie Youp Chapel Tri-Stars Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Elen Ruck Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Freya Eccleston Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Georgina Pasmore Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Kate Coulson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Isobel Crowther Avid Sport Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Lotty Dawson Team Milton Keynes Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Carys Lloyd VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Evie Moran Palmer Park Velo RT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Electra Morris Charlotteville CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

About the Event

Info for Riders

Please note there will be no on the day entries for this event. The closing date for any categories that still have spaces will be 22nd April 2021.

The latest version of "The Way Forward" document places ongoing restrictions which will apply to this event. All races will still be limited to 30 minutes with a maximum of 30 riders. Consequently the youth A & youth B programme will be adjusted with all riders able to take part in two individual stand alone races.

A full programme with race schedule will be sent out before the event but please be aware that race times may vary marginally from those advertised on the event page.

There are no changing or refreshment facilities available at this site.

Access to the utility building will be for access to the toilet facilities only.

Any specific arrangements to enable this event to proceed safely and within a covid secure environment will be sent with the race programme in the week before the event.

The Races

U8's Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 09:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 25/04/21 – 09:00
Youth Only, None
15 mins
U10's Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 09:30 Youth Only None --- 20 mins
Sun 25/04/21 – 09:30
Youth Only, None
20 mins
U12's Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 10:15 Youth Only None --- 30 mins
Sun 25/04/21 – 10:15
Youth Only, None
30 mins
U14's Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
Youth Only, None
U14's Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
Youth Only, None
U14's Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
U14's Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
U16's Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
Youth Only, None
U16's Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
Youth Only, None
U16's Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
U16's Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 01:00 Youth Only None ---
Sun 25/04/21 – 01:00
Velo Club Venta Day Of Youth Racing - Youth B Boys (Under 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 11:00 Youth Only None --- 45 mins
Sun 25/04/21 – 11:00
Velo Club Venta Day Of Youth Racing - Youth A & Youth B Girls (Under 14 & Under 16) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 12:00 Youth Only None --- 45 mins
Sun 25/04/21 – 12:00
Velo Club Venta Day Of Youth Racing - Youth A Boys (Under 16) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/04/21 13:00 Youth Only None --- 01 hr
Sun 25/04/21 – 13:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk