Manchester Regional Track League First Division 2021 #16

Track League , Manchester – Friday, 29 Oct 2021

Event Summary

Event Details

Event URN:

480709

Start Date:

Fri, 29th Oct 2021

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Event Organiser:

Carole Leigh
07989883378
caroleleigh62@googlemail.com

Results

Confirmed Results

Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Joel Hurt Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Monty Nelhams Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jakob Hill Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) - Results
1.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Matthew Brennan Fensham Howes - MAS Design Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harrison Dainty Cystic Fibrosis Race Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Freddie Dobson Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Tom Morrissey Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Peter Drabble Finished 0

1.  Peter Drabble -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ryan Thomas East Bradford Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Benjamin Livesey Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Harry Paveley Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joseph Cosgrove Dolan Ellesse Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Jordan Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Benjamin White Manilla Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) - Results
1.  Monty Nelhams Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jakob Hill Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joel Hurt Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Matthew Brennan Fensham Howes - MAS Design Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Harrison Dainty Cystic Fibrosis Race Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Freddie Dobson Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Peter Drabble Finished 0

1.  Peter Drabble -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ryan Thomas East Bradford Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thijs Geurts Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Ben Wiggins Fensham Howes - MAS Design Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Cosgrove Dolan Ellesse Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Finlay Graham Para-T Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Archie Fletcher Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Monty Nelhams Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joel Hurt Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jakob Hill Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Matthew Brennan Fensham Howes - MAS Design Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harrison Dainty Cystic Fibrosis Race Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Freddie Dobson Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Peter Drabble Finished 0

1.  Peter Drabble -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ryan Thomas East Bradford Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Benjamin Livesey Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) - Results
1.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Archie Fletcher Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Iddon Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Harry Jordan Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Monty Nelhams Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sophie Black The Service Course Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jakob Hill Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Tom Morrissey Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Harrison Dainty Cystic Fibrosis Race Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Brennan Fensham Howes - MAS Design Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Peter Drabble Finished 0

1.  Peter Drabble -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Fairway TRASH MILE Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Benjamin Livesey Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Archie Fletcher Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Paveley Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sam Hollis Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John Bardsley Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Monty Nelhams Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joel Hurt Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jakob Hill Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 15 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Matthew Brennan Fensham Howes - MAS Design Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Harrison Dainty Cystic Fibrosis Race Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  John Keen Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 16 - 30 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 30 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  Peter Drabble Finished 0

1.  Peter Drabble -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thijs Geurts Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Benjamin Livesey Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 17 - 50 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 50 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Archie Fletcher Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Iddon Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joseph Cosgrove Dolan Ellesse Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Wiggins Fensham Howes - MAS Design Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Harry Paveley Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. or whenever the week reaches capacity whichever is soonest.

Racing starts at 7.30pm with warm up from 7pm.

The Races

Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:00 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:00
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:30 Regional C None --- 02 hr 30 mins
Fri 29/10/21 – 19:30
Regional C, None
02 hr 30 mins
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:04 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:04
U16/U14(Min 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:30 Youth Only None --- 02 hr 30 mins
Fri 29/10/21 – 19:30
Youth Only, None
02 hr 30 mins
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:05 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:05
Event 4 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:06 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:06
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:07 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:07
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:08 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:08
Event 7 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:09 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:09
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:10 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:10
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:11 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:11
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:12 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:12
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:13 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:13
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:14 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:14
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:15 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:15
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:19 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:19
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 01:00 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 01:00
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 01:00 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 01:00
Event 14 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:16 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:16
Event 15 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:17 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:17
Event 16 - 30 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:18 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:18
Event 17 - 50 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:20 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:20
1/2/3/4/W (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:30 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:30
Regional C, None
U16/U14(Min 14) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 29/10/21 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

480709

Start Date:

Fri, 29th Oct 2021

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Event Organiser:

Carole Leigh
07989883378
caroleleigh62@googlemail.com

Results

Confirmed Results

Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Joel Hurt Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Monty Nelhams Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jakob Hill Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) - Results
1.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Matthew Brennan Fensham Howes - MAS Design Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harrison Dainty Cystic Fibrosis Race Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Freddie Dobson Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Tom Morrissey Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Peter Drabble Finished 0

1.  Peter Drabble -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ryan Thomas East Bradford Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Benjamin Livesey Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Harry Paveley Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joseph Cosgrove Dolan Ellesse Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Jordan Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Benjamin White Manilla Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) - Results
1.  Monty Nelhams Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jakob Hill Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joel Hurt Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Matthew Brennan Fensham Howes - MAS Design Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Harrison Dainty Cystic Fibrosis Race Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Freddie Dobson Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Peter Drabble Finished 0

1.  Peter Drabble -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ryan Thomas East Bradford Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thijs Geurts Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Ben Wiggins Fensham Howes - MAS Design Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Cosgrove Dolan Ellesse Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Finlay Graham Para-T Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Archie Fletcher Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Monty Nelhams Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joel Hurt Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jakob Hill Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Matthew Brennan Fensham Howes - MAS Design Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harrison Dainty Cystic Fibrosis Race Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Freddie Dobson Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Peter Drabble Finished 0

1.  Peter Drabble -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ryan Thomas East Bradford Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Benjamin Livesey Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) - Results
1.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Archie Fletcher Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Iddon Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Harry Jordan Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Monty Nelhams Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sophie Black The Service Course Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jakob Hill Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Tom Morrissey Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Harrison Dainty Cystic Fibrosis Race Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Brennan Fensham Howes - MAS Design Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Peter Drabble Finished 0

1.  Peter Drabble -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Fairway TRASH MILE Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Benjamin Livesey Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Archie Fletcher Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Paveley Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sam Hollis Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John Bardsley Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Monty Nelhams Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joel Hurt Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jakob Hill Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 15 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Matthew Brennan Fensham Howes - MAS Design Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Harrison Dainty Cystic Fibrosis Race Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  John Keen Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 16 - 30 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 30 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  Peter Drabble Finished 0

1.  Peter Drabble -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thijs Geurts Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Benjamin Livesey Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 17 - 50 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 50 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Archie Fletcher Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Iddon Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joseph Cosgrove Dolan Ellesse Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Wiggins Fensham Howes - MAS Design Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Harry Paveley Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. or whenever the week reaches capacity whichever is soonest.

Racing starts at 7.30pm with warm up from 7pm.

The Races

Event 1 - 16 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:00 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:00
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:30 Regional C None --- 02 hr 30 mins
Fri 29/10/21 – 19:30
Regional C, None
02 hr 30 mins
Event 2 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:04 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:04
U16/U14(Min 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:30 Youth Only None --- 02 hr 30 mins
Fri 29/10/21 – 19:30
Youth Only, None
02 hr 30 mins
Event 3 - 20 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:05 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:05
Event 4 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:06 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:06
Event 5 - 12 Lap Course Des Primes (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:07 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:07
Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:08 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:08
Event 7 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:09 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:09
Event 8 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:10 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:10
Event 9 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:11 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:11
Event 10 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:12 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:12
Event 11 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:13 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:13
Event 12 - Unknown Distance Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:14 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:14
Event 13a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:15 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:15
Event 13b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:19 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:19
Event 13c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 01:00 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 01:00
Event 13d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 01:00 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 01:00
Event 14 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:16 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:16
Event 15 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:17 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:17
Event 16 - 30 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:18 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:18
Event 17 - 50 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:20 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:20
1/2/3/4/W (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:30 Regional C None ---
Fri 29/10/21 – 19:30
Regional C, None
U16/U14(Min 14) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/10/21 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 29/10/21 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk