Reading Velodrome Racing Track League 11

Track League , Reading – Monday, 13 Jul 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

649/EN/007/2009

Start Date:

Mon, 13th Jul 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Results

Confirmed Results

Central Region Team Pursuit Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Central Region Team Pursuit Championship - Results
1.  Simon Ernest AW Cycles Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Paul Elcock Reading CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nicholas English Reading CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John Warnock Las Vegas Institute of Sport /... Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Gavin Mitchell Twickenham CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stuart Stow Unknown 3rd 7

3. Stuart Stow -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Rohan Battison DNA Cycles Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Cassie Gledhill DNA Cycles Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Christiopher Cockerton DNA Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Christiopher Cockerton DNA Cycles Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Christiopher Cockerton DNA Cycles Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Nicola Meadows DNA Cycles Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th

Youth 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 1 lap Handicap - Results
1.  Callum Macleod Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Emma Pitt Unknown 0

2. Emma Pitt -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Euan Macleod Unknown 0

3. Euan Macleod -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Luis Hindman Unknown 0

4. Luis Hindman -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Joe McGuinness Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Harry Strudley Towy Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U16 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Unknown Distance - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Unknown Distance - Results
1.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Unknown Distance - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Abigail Dentus Brighton Mitre CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9999.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Unknown Distance - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joe McGuinness Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Euan Macleod Unknown 0

4. Euan Macleod -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U16 - Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Derny Race - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Derny Race - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Derny Race - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Derny Race - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Joe McGuinness Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Euan Macleod Unknown 0

5. Euan Macleod -

Points: 0 | Status: Unknown

U16 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Scratch Race - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Scratch Race - Results
1.  George Withers Hadleigh MTB Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Scratch Race - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Scratch Race - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Callum Macleod Radeon-Cycology RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Euan Macleod Unknown 0

4. Euan Macleod -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Joe McGuinness Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Senior A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Scratch - Results
1.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Steve Legg RT 316 Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  David Sinclair Baston Cycling Club Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Senior A - Derny Paced Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Derny Paced Race - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Boyd Roberts Carnac-Planet X Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior A - AW Cycles 10km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - AW Cycles 10km Endurance - Results
1.  David Sinclair GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steve Legg RT 316 Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 lap Scratch - Results
1.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Daniel Maslin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Benjamin Heinrich I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior B - Derny Paced Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Derny Paced Race - Results
1.  Cam Swarbrick Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Cooper Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Frazier Carr Unknown 0

3. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown

Senior B - AW Cycles 10km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - AW Cycles 10km Endurance - Results
1.  Daniel Maslin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stuart Pankhurst AW Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Ladies - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - 10 lap Scratch - Results
1.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Cassie Gledhill DNA Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Ladies - AW Cycles 10km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - AW Cycles 10km Endurance - Results
1.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Emma Patterson London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Kate Calvert Team Zerofour Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Track League meetings with no licence ranking points. Guests entry fee per attendance (max 3 times) is £2 for Seniors/Juniors and £1 for U16s. Annual membership fees are £12 seniors, £8 juniors, £6 U16.

The Races

Central Region Team Pursuit Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 00:00 Regional C+ Band 5 --- 4km / 3 miles
Entry:
Mon 13/07/09 – 00:00
Regional C+, Band 5
4km / 3 miles
Youth 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 13/07/09 – 19:00
Regional C, MTB IA
U16 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:01
Regional C, MTB IA
U14 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:02
Regional C, MTB IA
U12 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:03
Regional C, MTB IA
U10 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:04
Regional C, MTB IA
U16 - Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:05
Regional C, MTB IA
U14 - Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:06
Regional C, MTB IA
U12 - Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:07
Regional C, MTB IA
U10 - Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:08
Regional C, MTB IA
U16 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:09
Regional C, MTB IA
U14 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:10
Regional C, MTB IA
U12 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:11
Regional C, MTB IA
U10 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:12
Regional C, MTB IA
Senior A - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£8.00)
Mon 13/07/09 – 19:20
Regional C, MTB IA
Senior A - Derny Paced Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:21
Regional C, MTB IA
Senior A - AW Cycles 10km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:22
Senior B - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:23
Regional C, MTB IA
Senior B - Derny Paced Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:24
Regional C, MTB IA
Senior B - AW Cycles 10km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:25
Ladies - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:26
Regional C, MTB IA
Ladies - AW Cycles 10km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:27

Event Summary

Event Details

Event URN:

649/EN/007/2009

Start Date:

Mon, 13th Jul 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Results

Confirmed Results

Central Region Team Pursuit Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Central Region Team Pursuit Championship - Results
1.  Simon Ernest AW Cycles Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Paul Elcock Reading CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nicholas English Reading CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John Warnock Las Vegas Institute of Sport /... Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Gavin Mitchell Twickenham CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stuart Stow Unknown 3rd 7

3. Stuart Stow -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Rohan Battison DNA Cycles Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Cassie Gledhill DNA Cycles Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Christiopher Cockerton DNA Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Christiopher Cockerton DNA Cycles Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Christiopher Cockerton DNA Cycles Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Nicola Meadows DNA Cycles Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th

Youth 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 1 lap Handicap - Results
1.  Callum Macleod Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Emma Pitt Unknown 0

2. Emma Pitt -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Euan Macleod Unknown 0

3. Euan Macleod -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Luis Hindman Unknown 0

4. Luis Hindman -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Joe McGuinness Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Harry Strudley Towy Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U16 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Unknown Distance - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Unknown Distance - Results
1.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Unknown Distance - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Abigail Dentus Brighton Mitre CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9999.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Unknown Distance - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joe McGuinness Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Euan Macleod Unknown 0

4. Euan Macleod -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U16 - Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Derny Race - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Derny Race - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Derny Race - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Derny Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Derny Race - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Joe McGuinness Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Euan Macleod Unknown 0

5. Euan Macleod -

Points: 0 | Status: Unknown

U16 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Scratch Race - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Scratch Race - Results
1.  George Withers Hadleigh MTB Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Scratch Race - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Scratch Race - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Callum Macleod Radeon-Cycology RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Euan Macleod Unknown 0

4. Euan Macleod -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Joe McGuinness Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Senior A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Scratch - Results
1.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Steve Legg RT 316 Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  David Sinclair Baston Cycling Club Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Senior A - Derny Paced Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Derny Paced Race - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Boyd Roberts Carnac-Planet X Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior A - AW Cycles 10km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - AW Cycles 10km Endurance - Results
1.  David Sinclair GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steve Legg RT 316 Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 lap Scratch - Results
1.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Daniel Maslin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Benjamin Heinrich I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior B - Derny Paced Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Derny Paced Race - Results
1.  Cam Swarbrick Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Cooper Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Frazier Carr Unknown 0

3. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown

Senior B - AW Cycles 10km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - AW Cycles 10km Endurance - Results
1.  Daniel Maslin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stuart Pankhurst AW Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Ladies - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - 10 lap Scratch - Results
1.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Cassie Gledhill DNA Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Ladies - AW Cycles 10km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - AW Cycles 10km Endurance - Results
1.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Emma Patterson London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Kate Calvert Team Zerofour Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Track League meetings with no licence ranking points. Guests entry fee per attendance (max 3 times) is £2 for Seniors/Juniors and £1 for U16s. Annual membership fees are £12 seniors, £8 juniors, £6 U16.

The Races

Central Region Team Pursuit Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 00:00 Regional C+ Band 5 --- 4km / 3 miles
Entry:
Mon 13/07/09 – 00:00
Regional C+, Band 5
4km / 3 miles
Youth 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 13/07/09 – 19:00
Regional C, MTB IA
U16 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:01
Regional C, MTB IA
U14 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:02
Regional C, MTB IA
U12 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:03
Regional C, MTB IA
U10 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:04
Regional C, MTB IA
U16 - Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:05
Regional C, MTB IA
U14 - Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:06
Regional C, MTB IA
U12 - Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:07
Regional C, MTB IA
U10 - Derny Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:08
Regional C, MTB IA
U16 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:09
Regional C, MTB IA
U14 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:10
Regional C, MTB IA
U12 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:11
Regional C, MTB IA
U10 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:12
Regional C, MTB IA
Senior A - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£8.00)
Mon 13/07/09 – 19:20
Regional C, MTB IA
Senior A - Derny Paced Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:21
Regional C, MTB IA
Senior A - AW Cycles 10km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:22
Senior B - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:23
Regional C, MTB IA
Senior B - Derny Paced Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:24
Regional C, MTB IA
Senior B - AW Cycles 10km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:25
Ladies - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:26
Regional C, MTB IA
Ladies - AW Cycles 10km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/07/09 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/07/09 – 19:27

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk