Terry Dolan Schools Races 1

Closed Circuit – Saturday, 02 Apr 2005

Event Summary

Event Details

Event URN:

3132005003

Start Date:

Sat, 2nd Apr 2005

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Jack Sadler Science In Sport.com Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Drew Fitton Unknown D 0

4. Drew Fitton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Connor Launder Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Alexander Zelaskowski Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Connor McGillick Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Hannah Waters Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Peter Wilson Unknown D 0

9. Peter Wilson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Jordan Hargreaves Eastlands Velo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Dan Whelan Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  James McGillick Mossley CRT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Dominic Lyons Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Joshua Murray Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Simon Winston Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Thomas Armstrong Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Melissa Greaves Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Jordan Hargreaves Eastlands Velo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Dominic Lyons Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Joshua Murray Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jack Humphreys Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Dan Whelan Unknown C 0

6. Dan Whelan -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  James McGillick Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Melissa Greaves Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 1 - Results
1.  Wayne Pascoe Red Rose Olympic CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Perry Bowater Wilsons Wheels Race Team Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  James Campbell Red Rose Olympic CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Calum Smith Unknown B 0

4. Calum Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Niall Smith Unknown B 0

5. Niall Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Lewis Balyckyi Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Steven James Aldgate Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Martin Woffindin Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Thomas Crolla Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 2 - Results
1.  Wayne Pascoe Red Rose Olympic CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Crolla Eastlands Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Perry Bowater Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Zak Millington Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Martin Woffindin Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Calum Smith Unknown B 0

7. Calum Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Steven James Aldgate Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  William Holme Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 1 - Results
1.  James McNally St Helens CRC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Greaves Mountain Trax RT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Daniel Rigby Ribble Valley Juniors Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Oli Suart Unknown N/A 0

4. Oli Suart -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Peter Hargreaves Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  John Murphy Unknown A 0

6. John Murphy -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Daniel Stevens Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  James Kivlehan Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Conrad Thomas Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 2 - Results
1.  Matthew Greaves Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Daniel Rigby Ribble Valley Juniors Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  James McNally St Helens CRC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Peter Hargreaves Black Line Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  John Murphy Unknown A 0

5. John Murphy -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Oli Suart Unknown N/A 0

6. Oli Suart -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Daniel Stevens Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Daniel Galland Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Conrad Thomas Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 1 - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Stephen Tanner Unknown 0

2. Stephen Tanner -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Denby Clarkson Unknown 0

3. Denby Clarkson -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Caroline Humphreys Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Rowan Berry Southport CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Stephen Tanner Unknown 0

3. Stephen Tanner -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Caroline Humphreys Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Denby Clarkson Unknown 0

5. Denby Clarkson -

Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Entry fee for 3 weeks £15.00. Two races per day per category. [Old Thier Ref: ]

The Races

U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
U14 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
U14 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
10km / 6 miles
U16 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

3132005003

Start Date:

Sat, 2nd Apr 2005

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Jack Sadler Science In Sport.com Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Drew Fitton Unknown D 0

4. Drew Fitton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Connor Launder Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Alexander Zelaskowski Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Connor McGillick Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Hannah Waters Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Peter Wilson Unknown D 0

9. Peter Wilson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Jordan Hargreaves Eastlands Velo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Dan Whelan Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  James McGillick Mossley CRT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Dominic Lyons Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Joshua Murray Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Simon Winston Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Thomas Armstrong Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Melissa Greaves Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Jordan Hargreaves Eastlands Velo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Dominic Lyons Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Joshua Murray Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jack Humphreys Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Dan Whelan Unknown C 0

6. Dan Whelan -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  James McGillick Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Melissa Greaves Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 1 - Results
1.  Wayne Pascoe Red Rose Olympic CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Perry Bowater Wilsons Wheels Race Team Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  James Campbell Red Rose Olympic CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Calum Smith Unknown B 0

4. Calum Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Niall Smith Unknown B 0

5. Niall Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Lewis Balyckyi Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Steven James Aldgate Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Martin Woffindin Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Thomas Crolla Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 2 - Results
1.  Wayne Pascoe Red Rose Olympic CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Crolla Eastlands Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Perry Bowater Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Zak Millington Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Martin Woffindin Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Calum Smith Unknown B 0

7. Calum Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Steven James Aldgate Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  William Holme Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 1 - Results
1.  James McNally St Helens CRC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Greaves Mountain Trax RT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Daniel Rigby Ribble Valley Juniors Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Oli Suart Unknown N/A 0

4. Oli Suart -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Peter Hargreaves Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  John Murphy Unknown A 0

6. John Murphy -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Daniel Stevens Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  James Kivlehan Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Conrad Thomas Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 2 - Results
1.  Matthew Greaves Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Daniel Rigby Ribble Valley Juniors Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  James McNally St Helens CRC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Peter Hargreaves Black Line Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  John Murphy Unknown A 0

5. John Murphy -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Oli Suart Unknown N/A 0

6. Oli Suart -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Daniel Stevens Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Daniel Galland Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Conrad Thomas Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 1 - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Stephen Tanner Unknown 0

2. Stephen Tanner -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Denby Clarkson Unknown 0

3. Denby Clarkson -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Caroline Humphreys Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Rowan Berry Southport CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Stephen Tanner Unknown 0

3. Stephen Tanner -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Caroline Humphreys Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Denby Clarkson Unknown 0

5. Denby Clarkson -

Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Entry fee for 3 weeks £15.00. Two races per day per category. [Old Thier Ref: ]

The Races

U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
U14 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
U14 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
10km / 6 miles
U16 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sat 02/04/05 – 00:00
Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk