ECCA Festival

Closed Circuit , London – Saturday, 29 Apr 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

101/EN/008/2006

Start Date:

Sat, 29th Apr 2006

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eastway Cycle Circuit, Site Office, Temple Mill Lane, London, E15 2EN
View map

Results

Confirmed Results

Masters C+ Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C+ Only - Results
1.  Simon Cope Pacific Flanders Racing Unknown 1st 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Clive Burr VC Londres Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Dominique Gabellini JLT Condor Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Costa Pierides Finchley Racing Team Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Sean Sumner Velo Schils - Interbike RT Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Martin Docker Ciclos Uno Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Andrew Cullinane Finchley Racing Team Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Andrew Cullinane Vale of Belvoir Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Andrew Cullinane Finchley Racing Team Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Michael Gray Glendene CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Antony Stapleton Chelmer CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Peter Barton Chelmer CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Ronald Crawley Crest Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Ken Baker Colchester Rovers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Richard Wood Angliasport Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  David Young Unknown N/A 0

14. David Young -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Richard Parrotte Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Peter Jones Hillingdon Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Savas Anibal East London Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Ian Samuel Crest Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Ian Heather Shaftesbury CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Mike Anderson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Julian Parker Ipswich Bicycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Kevin Starr Unknown N/A 0

22. Kevin Starr -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Carmelo Luggeri Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Robert Forrest Islington Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
25.  Anthony Whale Ciclos Uno Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
26.  Bruce Hodges API-Metrow/Bodyby JR Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Andy Palmer API-Metrow/Bodyby JR Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  David Stockwell Shaftesbury CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
29.  Graham Bence Dulwich Paragon CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
30.  Graham Pearl Unknown N/A 0

30. Graham Pearl -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Sue Sill Chelmer CC Unknown N/A 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Caroline Gammell Ipswich Bicycle Club Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Caroline Gammell Ipswich Bicycle Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Caroline Gammell Ipswich Bicycle Club Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Caitlin Perrett Ciclos Uno Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Louise Pearson Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Judith Bakx (NED) Unknown 0

5. Judith Bakx (NED) -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Kimberly Kabatoff London Dynamo Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Sarah Arnold API-Metrow/Bodyby JR Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Debbie Knott Hemel Hempstead CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A

Novice

Position Name Club name Rider status Category Points
Novice - Results
1.  Gideon Burrows Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  David Bamford Unknown 0

2. David Bamford -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Brian Churchill Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Christopher Douglas Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Martin Elliot Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Simon Clark Unknown 0

6. Simon Clark -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Jamie Xavier Unknown 0

7. Jamie Xavier -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  James Kane Unknown N/A 0

8. James Kane -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Marc Gasson Unknown 0

9. Marc Gasson -

Points: 0 | Status: Unknown

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Oliver Rossi Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Hugo Humphreys Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jim Lewis Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Henriette Woering Unknown 0

4. Henriette Woering -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Matthew Cook Mildenhall CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Thomas Castle Ipswich Bicycle Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Andrew Constable Ipswich Bicycle Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Daniel Snow Southend Wheelers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Scott Palmer Unknown 0

9. Scott Palmer -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  George Pearl Southend Wheelers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Robert Samuel Crest Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Neha Dabhi Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Joseph Perrett Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  John Price Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Joseph Nash Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Phil Hudson Chelmer CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Luke Merrilees WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Elliot Storey Ciclos Uno Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Jessica Holohan Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  David Nichols Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Charlotte Docker Ciclos Uno Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Venita Dabhi Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Cally Lammin Southend Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Sean Dunlea Ciclos Uno Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Christian Churchill API-Metrow/Bodyby JR Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Hannah Kane Southend Wheelers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Harry Gasson Southend Wheelers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Josh Clark Unknown 0

5. Josh Clark -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Liam Clark Unknown 0

6. Liam Clark -

Points: 0 | Status: Unknown

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Benjamin Bailey Team Keyne Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Young Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Nathan Smyth Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Joshua Green Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Frazer Wood Angliasport Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Lewis Parker Unknown 0

7. Lewis Parker -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  Ross Palmer Unknown 0

8. Ross Palmer -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Matthew Constable Ipswich Bicycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  George Wood Southend Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Tom Lewis-Smith Chelmer CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Calvert Churchill API-Metrow/Bodyby JR Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Daniel Carroll Lee Valley Youth Cycling Club Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Daniel Smyth Lee Valley Youth Cycling Club Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Simon Cope Pacific Flanders Racing Unknown 1st 40
Points: 40 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Lee Day Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 33
Points: 33 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Matt Seaton JLT Condor Unknown N/A 28
Points: 28 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Steven Griffiths Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 24
Points: 24 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Brett Travers Glendene CC Unknown 2nd 18
Points: 18 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Rudie Marais Archer RC Unknown 2nd 16
Points: 16 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Christopher Parlett Wild Side 707 Road Team Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Guy Andrews JLT Condor Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Shaun Aldous Leicester Hornets BMX Club Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Alex Atkins Evans Cycles Race Team Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Paul Mill *****Edwardes *****DO NOT USE*... Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Edward Whitehorn Glendene CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Jason Edwards Wild Side 707 Road Team Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
15.  Andrew Griffiths Glendene CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Jean-Machel Selve Unknown 0

16. Jean-Machel Selve -

Points: 0 | Status: Unknown
17.  Matthew Thurston API-Metrow/Bodyby JR Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Kirk Jenns Ciclos Uno Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
19.  Scott Merrilees Twickenham CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Kristian Downs Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
21.  Leigh Haigh Victoria Cycling Club Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
22.  Christopher Farrell Mosquito Bikes Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  Jay Hunter Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Chaz Hollosi Gemini BC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Paul Beales Silverback OMX Pro Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
26.  Phil Sheehan Matlock CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Benjamin Price JLT Condor Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
28.  Gary Baker JLT Condor Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
29.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  David Miller API-Metrow/Bodyby JR Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Adam Stone London Dynamo Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Dean Wakelin Unknown 2nd 6

3. Dean Wakelin -

Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Dean Wakelin Unknown 3rd 1

3. Dean Wakelin -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Dean Wakelin Unknown 2nd 0

3. Dean Wakelin -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Stuart Jackson Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Nicholas Esser Velo Club Baracchi Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Adam Dawson Crest Cycling Club Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Neil Dowie API-Metrow/Bodyby JR Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Kevin Barker Ciclos Uno Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Martin Hunter Metropolitan Police CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Alan Lawrence Angliasport Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Tim Stubley Victoria Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Frank Rawlins North Road CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Daniele Santoni Pearson Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Nicholas Beale Didcot Phoenix CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Neil Muir Unknown 2nd 0

15. Neil Muir -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Tim Harris Addiscombe CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Mark Simmonds Kingsnorth International Whlrs Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Ian Potts Wolverhampton Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  James Whatling Victoria Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Simon Bell Unknown 0

20. Simon Bell -

Points: 0 | Status: Unknown
21.  William Cooper Silverback OMX Pro Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Simon Keen Bishops Stortford CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Ian Franklin Crest Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  Brad Lamb Victoria Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
25.  Craig Tindall Ride Beyond - MS Trust Racing ... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Vaughan Luff Unknown 3rd 0

27. Vaughan Luff -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Tom Underhill Ride Beyond - MS Trust Racing ... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  Scarlett Parker Lea Valley CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
30.  David Farrow Eagle RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Neal Marrin Finsbury Park CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
32.  Neil Chapman Maldon & District CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
33.  Mark Careless Angliasport Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
34.  Jonathon Halfhide London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
35.  Carmelo Luggeri Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Keith Lambourne Paramount CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
37.  Mark Walter Unknown 3rd 0

37. Mark Walter -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  Jack Chisholm Unknown 4th 0

38. Jack Chisholm -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
39.  Matthew Gallagher Ciclos Uno Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
40.  Nick Symes Unknown 4th 0

40. Nick Symes -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
41.  Will Hedden Glendene CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
42.  Mark Arnold API-Metrow/Bodyby JR Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
43.  Jonathan Maher Sigma Sport.co.uk Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
44.  Stewart Fung Redbridge CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Junior Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Only - Results
1.  Daniel Kogan Ciclos Uno Unknown N/A 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Shaun Hurrell Glendene CC Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stephen Saunders Maldon & District CC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Stephen Saunders Maldon & District CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  George Roux Redhill CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  George Roux Redhill CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  George Roux Redhill CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Mark Beattie Maldon & District CC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

The Races

Masters C+ Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 12:00 Regional A Band 5 --- 32km / 20 miles
Entry: Online: (£12.50 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 12:00
Regional A, Band 5
32km / 20 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 12:00 Regional A Band 5 --- 32km / 20 miles
Entry: Online: (£12.50 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 12:00
Regional A, Band 5
32km / 20 miles
Novice Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 13:00 Go-Race MTB IA --- 8km / 5 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 13:00
Go-Race, MTB IA
8km / 5 miles
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 13:25 Regional C+ Youth --- 16km / 10 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 13:25

U14

Regional C+, Youth
16km / 10 miles
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 13:25 Regional C+ Youth --- 16km / 10 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 13:25

U16

Regional C+, Youth
16km / 10 miles
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 14:00 Regional C+ Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 14:00

U10

Regional C+, Youth
8km / 5 miles
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 14:00 Regional C+ Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 14:00

U12

Regional C+, Youth
8km / 5 miles
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 14:00 Regional C+ Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 14:00

U8

Regional C+, Youth
8km / 5 miles
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 14:25 National B Band 3 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£12.50 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 14:25
National B, Band 3
52km / 32 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 15:50 Regional B Band 6 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£12.50 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 15:50

3/4

Regional B, Band 6
52km / 32 miles
Junior Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 15:50 Regional A Band 5 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£12.50 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 15:50
Regional A, Band 5
52km / 32 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

101/EN/008/2006

Start Date:

Sat, 29th Apr 2006

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eastway Cycle Circuit, Site Office, Temple Mill Lane, London, E15 2EN
View map

Results

Confirmed Results

Masters C+ Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C+ Only - Results
1.  Simon Cope Pacific Flanders Racing Unknown 1st 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Clive Burr VC Londres Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Dominique Gabellini JLT Condor Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Costa Pierides Finchley Racing Team Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Sean Sumner Velo Schils - Interbike RT Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Martin Docker Ciclos Uno Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Andrew Cullinane Finchley Racing Team Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Andrew Cullinane Vale of Belvoir Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Andrew Cullinane Finchley Racing Team Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Michael Gray Glendene CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Antony Stapleton Chelmer CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Peter Barton Chelmer CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Ronald Crawley Crest Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Ken Baker Colchester Rovers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Richard Wood Angliasport Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  David Young Unknown N/A 0

14. David Young -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Richard Parrotte Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Peter Jones Hillingdon Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Savas Anibal East London Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Ian Samuel Crest Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Ian Heather Shaftesbury CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Mike Anderson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Julian Parker Ipswich Bicycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Kevin Starr Unknown N/A 0

22. Kevin Starr -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Carmelo Luggeri Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Robert Forrest Islington Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
25.  Anthony Whale Ciclos Uno Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
26.  Bruce Hodges API-Metrow/Bodyby JR Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Andy Palmer API-Metrow/Bodyby JR Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  David Stockwell Shaftesbury CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
29.  Graham Bence Dulwich Paragon CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
30.  Graham Pearl Unknown N/A 0

30. Graham Pearl -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Sue Sill Chelmer CC Unknown N/A 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Caroline Gammell Ipswich Bicycle Club Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Caroline Gammell Ipswich Bicycle Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Caroline Gammell Ipswich Bicycle Club Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Caitlin Perrett Ciclos Uno Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Louise Pearson Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Judith Bakx (NED) Unknown 0

5. Judith Bakx (NED) -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Kimberly Kabatoff London Dynamo Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Sarah Arnold API-Metrow/Bodyby JR Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Debbie Knott Hemel Hempstead CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A

Novice

Position Name Club name Rider status Category Points
Novice - Results
1.  Gideon Burrows Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  David Bamford Unknown 0

2. David Bamford -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Brian Churchill Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Christopher Douglas Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Martin Elliot Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Simon Clark Unknown 0

6. Simon Clark -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Jamie Xavier Unknown 0

7. Jamie Xavier -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  James Kane Unknown N/A 0

8. James Kane -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Marc Gasson Unknown 0

9. Marc Gasson -

Points: 0 | Status: Unknown

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Oliver Rossi Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Hugo Humphreys Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jim Lewis Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Henriette Woering Unknown 0

4. Henriette Woering -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Matthew Cook Mildenhall CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Thomas Castle Ipswich Bicycle Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Andrew Constable Ipswich Bicycle Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Daniel Snow Southend Wheelers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Scott Palmer Unknown 0

9. Scott Palmer -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  George Pearl Southend Wheelers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Robert Samuel Crest Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Neha Dabhi Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Joseph Perrett Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  John Price Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Joseph Nash Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Phil Hudson Chelmer CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Luke Merrilees WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Elliot Storey Ciclos Uno Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Jessica Holohan Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  David Nichols Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Charlotte Docker Ciclos Uno Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Venita Dabhi Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Cally Lammin Southend Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Sean Dunlea Ciclos Uno Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Christian Churchill API-Metrow/Bodyby JR Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Hannah Kane Southend Wheelers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Harry Gasson Southend Wheelers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Josh Clark Unknown 0

5. Josh Clark -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Liam Clark Unknown 0

6. Liam Clark -

Points: 0 | Status: Unknown

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Benjamin Bailey Team Keyne Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Young Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Nathan Smyth Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Joshua Green Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Frazer Wood Angliasport Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Lewis Parker Unknown 0

7. Lewis Parker -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  Ross Palmer Unknown 0

8. Ross Palmer -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Matthew Constable Ipswich Bicycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  George Wood Southend Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Tom Lewis-Smith Chelmer CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Calvert Churchill API-Metrow/Bodyby JR Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Daniel Carroll Lee Valley Youth Cycling Club Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Daniel Smyth Lee Valley Youth Cycling Club Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Simon Cope Pacific Flanders Racing Unknown 1st 40
Points: 40 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Lee Day Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 33
Points: 33 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Matt Seaton JLT Condor Unknown N/A 28
Points: 28 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Steven Griffiths Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 24
Points: 24 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Brett Travers Glendene CC Unknown 2nd 18
Points: 18 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Rudie Marais Archer RC Unknown 2nd 16
Points: 16 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Christopher Parlett Wild Side 707 Road Team Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Guy Andrews JLT Condor Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Shaun Aldous Leicester Hornets BMX Club Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Alex Atkins Evans Cycles Race Team Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Paul Mill *****Edwardes *****DO NOT USE*... Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Edward Whitehorn Glendene CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Jason Edwards Wild Side 707 Road Team Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
15.  Andrew Griffiths Glendene CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Jean-Machel Selve Unknown 0

16. Jean-Machel Selve -

Points: 0 | Status: Unknown
17.  Matthew Thurston API-Metrow/Bodyby JR Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Kirk Jenns Ciclos Uno Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
19.  Scott Merrilees Twickenham CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Kristian Downs Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
21.  Leigh Haigh Victoria Cycling Club Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
22.  Christopher Farrell Mosquito Bikes Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  Jay Hunter Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Chaz Hollosi Gemini BC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Paul Beales Silverback OMX Pro Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
26.  Phil Sheehan Matlock CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Benjamin Price JLT Condor Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
28.  Gary Baker JLT Condor Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
29.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  David Miller API-Metrow/Bodyby JR Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Adam Stone London Dynamo Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Dean Wakelin Unknown 2nd 6

3. Dean Wakelin -

Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Dean Wakelin Unknown 3rd 1

3. Dean Wakelin -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Dean Wakelin Unknown 2nd 0

3. Dean Wakelin -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Stuart Jackson Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Nicholas Esser Velo Club Baracchi Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Adam Dawson Crest Cycling Club Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Neil Dowie API-Metrow/Bodyby JR Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Kevin Barker Ciclos Uno Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Martin Hunter Metropolitan Police CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Alan Lawrence Angliasport Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Tim Stubley Victoria Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Frank Rawlins North Road CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Daniele Santoni Pearson Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Nicholas Beale Didcot Phoenix CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Neil Muir Unknown 2nd 0

15. Neil Muir -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Tim Harris Addiscombe CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Mark Simmonds Kingsnorth International Whlrs Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Ian Potts Wolverhampton Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  James Whatling Victoria Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Simon Bell Unknown 0

20. Simon Bell -

Points: 0 | Status: Unknown
21.  William Cooper Silverback OMX Pro Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Simon Keen Bishops Stortford CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Ian Franklin Crest Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  Brad Lamb Victoria Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
25.  Craig Tindall Ride Beyond - MS Trust Racing ... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Vaughan Luff Unknown 3rd 0

27. Vaughan Luff -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Tom Underhill Ride Beyond - MS Trust Racing ... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  Scarlett Parker Lea Valley CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
30.  David Farrow Eagle RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Neal Marrin Finsbury Park CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
32.  Neil Chapman Maldon & District CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
33.  Mark Careless Angliasport Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
34.  Jonathon Halfhide London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
35.  Carmelo Luggeri Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Keith Lambourne Paramount CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
37.  Mark Walter Unknown 3rd 0

37. Mark Walter -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  Jack Chisholm Unknown 4th 0

38. Jack Chisholm -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
39.  Matthew Gallagher Ciclos Uno Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
40.  Nick Symes Unknown 4th 0

40. Nick Symes -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
41.  Will Hedden Glendene CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
42.  Mark Arnold API-Metrow/Bodyby JR Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
43.  Jonathan Maher Sigma Sport.co.uk Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
44.  Stewart Fung Redbridge CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Junior Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Only - Results
1.  Daniel Kogan Ciclos Uno Unknown N/A 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Shaun Hurrell Glendene CC Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stephen Saunders Maldon & District CC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Stephen Saunders Maldon & District CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  George Roux Redhill CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  George Roux Redhill CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  George Roux Redhill CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Mark Beattie Maldon & District CC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

The Races

Masters C+ Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 12:00 Regional A Band 5 --- 32km / 20 miles
Entry: Online: (£12.50 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 12:00
Regional A, Band 5
32km / 20 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 12:00 Regional A Band 5 --- 32km / 20 miles
Entry: Online: (£12.50 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 12:00
Regional A, Band 5
32km / 20 miles
Novice Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 13:00 Go-Race MTB IA --- 8km / 5 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 13:00
Go-Race, MTB IA
8km / 5 miles
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 13:25 Regional C+ Youth --- 16km / 10 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 13:25

U14

Regional C+, Youth
16km / 10 miles
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 13:25 Regional C+ Youth --- 16km / 10 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 13:25

U16

Regional C+, Youth
16km / 10 miles
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 14:00 Regional C+ Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 14:00

U10

Regional C+, Youth
8km / 5 miles
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 14:00 Regional C+ Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 14:00

U12

Regional C+, Youth
8km / 5 miles
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 14:00 Regional C+ Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 14:00

U8

Regional C+, Youth
8km / 5 miles
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 14:25 National B Band 3 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£12.50 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 14:25
National B, Band 3
52km / 32 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 15:50 Regional B Band 6 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£12.50 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 15:50

3/4

Regional B, Band 6
52km / 32 miles
Junior Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/04/06 15:50 Regional A Band 5 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£12.50 + £0.60 Application fee)
Sat 29/04/06 – 15:50
Regional A, Band 5
52km / 32 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk