BC West Thames/Team Quest Circuit Race

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 30 Jun 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

659/EN/007/2009

Start Date:

Tue, 30th Jun 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Charles Page Mukyriderz Cycling Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Rory Bradford Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jack Bradford Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Elizabeth Whiting Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Christopher Girgis Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9999.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
9999.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Snow Welwyn Wheelers CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  David Swan Fit-For Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Dante Carpenter Fit-For Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Charlie Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Baysal Mehmed Element Cycling Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Mason Bayliss Unknown 0

12. Mason Bayliss -

Points: 0 | Status: Unknown

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Gary Dodd Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  George Olive VC St Raphael Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jerone Walters Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Jerone Walters Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Jerone Walters Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Tom Smith AW Cycles Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Simon Ernest West Riding Track League Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Jo Skelton Unknown 2nd 1

9. Jo Skelton -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Graham Cockerton Unknown 0

1. Graham Cockerton -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Roland Chuter Reading CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Roland Chuter Reading CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Roland Chuter Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Wixon London Phoenix CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Paul Wixon London Phoenix CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Peter Baird Unknown N/A 0

5. Peter Baird -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Ken Iino London Phoenix CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Kit Gillibrand London Dynamo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Hamish Lloyd Unknown 0

8. Hamish Lloyd -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Daniel Cottingham New Forest CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Kevin Carter Finchley Racing Team Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

£10 registration fee for season long series. Entries on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth --- 30 minutes
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
30 minutes
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 19:15 Regional C+ Band 5 --- 2 hours
Entry: On Day: (£9.00)
Tue 30/06/09 – 19:15
Regional C+, Band 5
2 hours
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 19:16 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 10 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Tue 30/06/09 – 19:16

4

Regional C+, Band 5
1 hour 10 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

659/EN/007/2009

Start Date:

Tue, 30th Jun 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Charles Page Mukyriderz Cycling Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Rory Bradford Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jack Bradford Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Elizabeth Whiting Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Christopher Girgis Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9999.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
9999.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Snow Welwyn Wheelers CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  David Swan Fit-For Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Dante Carpenter Fit-For Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Charlie Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Baysal Mehmed Element Cycling Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Mason Bayliss Unknown 0

12. Mason Bayliss -

Points: 0 | Status: Unknown

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Gary Dodd Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  George Olive VC St Raphael Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jerone Walters Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Jerone Walters Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Jerone Walters Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Tom Smith AW Cycles Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Simon Ernest West Riding Track League Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Jo Skelton Unknown 2nd 1

9. Jo Skelton -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Graham Cockerton Unknown 0

1. Graham Cockerton -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Roland Chuter Reading CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Roland Chuter Reading CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Roland Chuter Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Wixon London Phoenix CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Paul Wixon London Phoenix CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Peter Baird Unknown N/A 0

5. Peter Baird -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Ken Iino London Phoenix CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Kit Gillibrand London Dynamo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Hamish Lloyd Unknown 0

8. Hamish Lloyd -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Daniel Cottingham New Forest CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Kevin Carter Finchley Racing Team Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

£10 registration fee for season long series. Entries on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth --- 30 minutes
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
30 minutes
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 30/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 19:15 Regional C+ Band 5 --- 2 hours
Entry: On Day: (£9.00)
Tue 30/06/09 – 19:15
Regional C+, Band 5
2 hours
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 30/06/09 19:16 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 10 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Tue 30/06/09 – 19:16

4

Regional C+, Band 5
1 hour 10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk