Masters and Para-Cycling National Track Championships

Track , Newport – Friday, 03 Jul 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

817/WA/012/2009

Start Date:

Fri, 3rd Jul 2009

Finish date:

Sun, 5th Jul 2009

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

Female 35+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 35+ Sprint - Results
1.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jeanette Baxter Zeus CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Female 30-34 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 30-34 Sprint - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Kate Butler Unknown 4th 0

2. Kate Butler -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Caroline Gammell XRT - Elmy Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 70+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 70+ Sprint - Results
1.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Michael Reay Welland Valley CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 65-69 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 65-69 Sprint - Results
1.  Geoff Cooke Unknown 3rd 0

1. Geoff Cooke -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Peter Smith Unknown 3rd 0

2. Peter Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Lance Ravenhill Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Richard Lacy Unknown 3rd 0

4. Richard Lacy -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 60-64 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 60-64 Sprint - Results
1.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 55-59 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 55-59 Sprint - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Barrie Bailey VC St Raphael Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 50-54 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 50-54 Sprint - Results
1.  Mark Zaschke City Cycle Centre.com Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  David Smith Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  John Coltman Chippenham & Dist Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 45-49 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 45-49 Sprint - Results
1.  James Varnish Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Martin Stephens Velo Club Rutland Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Simon Schmidt VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Brian Fudge I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 40-44 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 40-44 Sprint - Results
1.  Andrew Tranter Halesowen A & CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  John Saysell Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 35-39 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 35-39 Sprint - Results
1.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Marlon Moncrieffe Oakwood Racers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Paul Butler Sydenham Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 30-34 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 30-34 Sprint - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Rhys Thomas CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Disability 200m FS TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability 200m FS TT - Results
1.  Jody Cundy OBE Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Simon Jackson Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Neil Fachie MBE Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Stephen Payton Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Jon-Allan Butterworth MBE Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Thomas Bannister Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Female 50+ 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 50+ 500m TT - Results
1.  Arja Scarsbrook Team Echelon Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Sue Smith Brereton Wheelers C.C Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Jenni Nicholson Deeside Thistle CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Female 45-49 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 45-49 500m TT - Results
1.  Isobel Fletcher Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Ann Robinson Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Louise Schuller Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Female 40-44 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 40-44 500m TT - Results
1.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jeanette Baxter Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Cheryl Owens GS Metro Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Martina Ford Unknown N/A 0

5. Martina Ford -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Female 35-39 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 35-39 500m TT - Results
1.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Marianne Pughe ActivCycles-Corbridge Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Female 30-34 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 30-34 500m TT - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Julie Dominguez Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Caroline Gammell XRT - Elmy Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Kate Butler Unknown 4th 0

4. Kate Butler -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Men 70+ 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 70+ 500m TT - Results
1.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Men 65-69 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 65-69 500m TT - Results
1.  Geoff Cooke SF Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Peter Smith Teesside Clarion C & AC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Lance Ravenhill Kenilworth Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Men 60-64 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 60-64 500m TT - Results
1.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Men 55-59 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-59 500m TT - Results
1.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ian Humphreys Deeside Thistle CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Men 50-54 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 50-54 500m TT - Results
1.  David Smith Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mark Zaschke City Cycle Centre.com Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Men 45-49 750m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 45-49 750m TT - Results
1.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  James Varnish Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Men 40-44 750m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 40-44 750m TT - Results
1.  John Saysell Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Andrew Tranter Halesowen A & CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Timothy Lawson Science In Sport.com Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Men 35-39 1000m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 35-39 1000m TT - Results
1.  Adam Roberts Carnac-Planet X Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Steven Roe Team Swift Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Men 30-34 1000m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 30-34 1000m TT - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Womens Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Scratch Race - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Melanie Sneddon Penzance Wheelers Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Cheryl Owens GS Metro Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Caroline Gammell XRT - Elmy Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Arja Scarsbrook Team Echelon Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Louise Schuller Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens Scratch Race 60+

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Scratch Race 60+ - Results
1.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Dick Cubison Sheffield Phoenix Unknown 3rd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Michael Allen Belper BC Unknown 3rd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Lance Ravenhill The MI Racing Academy Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Lance Ravenhill Kenilworth Wheelers CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Lance Ravenhill Kenilworth Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  David Gretton Velo Club Nottingham Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  George Retter North Devon Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Kevin Gill Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Graham Truelove Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Peter Smith Teesside Clarion C & AC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Geoff Cooke SF Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Victor Possee VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Robert Porter Unknown N/A 0

16. Robert Porter -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Douglas Conroy Redmon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Derek Smith Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Mens Scratch Race 45-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Scratch Race 45-49 - Results
1.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Trevor Burke Finchley Racing Team Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Adrian Ward Shaftesbury CC Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Adrian Dent Richmond Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Craig Stevens Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Paul Caton TMG Horizon Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Jeff Baird GS Metro Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens Scratch Race 40-44

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Scratch Race 40-44 - Results
1.  Peter Georgi Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Andrew James Port Talbot Wheelers Unknown 3rd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ian Cooper Carnac-Planet X Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Johannes Roux Climb On Bikes CC Unknown 3rd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Neal Preston Halesowen A & CC Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Roger Harris Gloucester City Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Roger Harris Gloucester City Cycling Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Roger Harris Gloucester City Cycling Club Unknown 3rd 11
Points: 11 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Wayne Van Den Bergh Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Richard Norris VC Revolution Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  William Fotheringham Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Matthew Walkley Epic Cycles-Viner RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Mens Scratch Race 50-59

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Scratch Race 50-59 - Results
1.  Mark Zaschke City Cycle Centre.com Unknown 3rd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Nick Smith Nova CC Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Nick Yarworth Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  David Smith Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Martin Bush GB Cycles.co.uk Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Brendan Roe Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  James Rutherford Science In Sport.com Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Haydn Davies Climb On Bikes CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Clive Burr VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Steven Parsons Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Christopher Davis Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Jonathan Pullen Penzance Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Keith Moore City Cycle Centre.com Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Peter Ding Ludlow CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Mens Scratch Race 30-39

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Scratch Race 30-39 - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Chris Bush VC St Raphael Unknown N/A 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Ian O'Hara Unknown 2nd 17

4. Ian O'Hara -

Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Boyd Roberts Carnac-Planet X Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Simon Crouch Carnac-Planet X Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Daniel Rudd Arctic Tacx RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Richard Prince Carnac-Planet X Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Paul Newnham Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Ed Coppinger Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Andrew Carnall Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
16.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Disability 1000m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability 1000m TT - Results
1.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Neil Fachie MBE Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Jody Cundy OBE Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Simon Jackson Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Russell White Forza Cycles Racing Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Terry Byrne Unknown 4th 0

5. Terry Byrne -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Jon-Allan Butterworth MBE Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Thomas Bannister Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Shaun McKeown GS Avanti Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Female 30-34 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 30-34 2000m Pursuit - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Melanie Sneddon Evolve Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Julie Dominguez Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Kate Butler Team Bunneys Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Female 35-39 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 35-39 2000m Pursuit - Results
1.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Marianne Pughe ActivCycles-Corbridge Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Female 40-44 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 40-44 2000m Pursuit - Results
1.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jeanette Baxter Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Martina Ford Unknown N/A 0

5. Martina Ford -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Female 45-49 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 45-49 2000m Pursuit - Results
1.  Louise Schuller Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Isobel Fletcher Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ann Robinson Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Female 50+ 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 50+ 2000m Pursuit - Results
1.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Arja Scarsbrook Team Echelon Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Jenni Nicholson Deeside Thistle CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Sue Smith Birmingham BMX Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 70+ 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 70+ 2000m Pursuit - Results
1.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Victor Possee VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Gordon Johnston Classic Walls CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  John King Yasumitsu Schlapp Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Michael Reay Welland Valley CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 65-69 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 65-69 2000m Pursuit - Results
1.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Barry Ferguson Rutland CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Robert Porter Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 60-64 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 60-64 2000m Pursuit - Results
1.  Kevin Gill Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Michael Allen Belper BC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Graham Truelove Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  George Retter North Devon Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Douglas Conroy Redmon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 55-59 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 55-59 2000m Pursuit - Results
1.  Ian Humphreys Deeside Thistle CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Clive Burr VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Peter Ding Ludlow CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Don O'Connor Brereton Wheelers C.C Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Gerard Maybery Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  James Robertson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 50-54 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 50-54 2000m Pursuit - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nick Yarworth Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Nick Smith Huddersfield Star Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Ian Moore Graham Weigh Racing Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Keith Moore City Cycle Centre.com Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 45-49 3000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 45-49 3000m Pursuit - Results
1.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Stephen McCaw Team Skene/Don Skene Cycles Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Paul Lilley Fenland Clarion CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  David Gilham Bournemouth Arrow Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Mark Houldin Birkenhead North End CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 40-44 3000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 40-44 3000m Pursuit - Results
1.  Timothy Lawson Science In Sport.com Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Peter Georgi Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Unknown 3rd 11
Points: 11 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Gav McDonald Unknown 3rd 17

4. Gav McDonald -

Points: 17 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Ian Cooper Carnac-Planet X Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Allan Maclean Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Allan Maclean Glasgow Wheelers Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Allan Maclean Glasgow Wheelers Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Tim Matthews Birkenhead North End CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Martyn Heritage-Owen Bush Healthcare CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Roger Harris Gloucester City Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Matthew Walkley Epic Cycles-Viner RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9999.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Male 35-39 3000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 35-39 3000m Pursuit - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Simon Bateson East London Velo Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Steven Roe Team Swift Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Adam Roberts Carnac-Planet X Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Graeme Lackford Pendragon Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Ian O'Hara Unknown 2nd 0

8. Ian O'Hara -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Ed Coppinger Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 30-34 3000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 30-34 3000m Pursuit - Results
1.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Stuart Dodd Unknown 2nd 25

2. Stuart Dodd -

Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Boyd Roberts Carnac-Planet X Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Bryce Dyer a3crg Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Neil Withington Andersons Racing Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd

Womens Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Points Race - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Cheryl Owens GS Metro Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Caroline Gammell XRT - Elmy Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens Points Race 60+

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Points Race 60+ - Results
1.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Lance Ravenhill Kenilworth Wheelers CC Unknown N/A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Kevin Gill Coatbridge Clarion Cycle Club Unknown 3rd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Dick Cubison Sheffield Phoenix Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  George Retter North Devon Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  David Gretton Velo Club Nottingham Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Victor Possee VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Douglas Conroy Redmon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Robert Porter Unknown N/A 0

14. Robert Porter -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens Points Race 65-69

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Points Race 65-69 - Results

Mens Points Race 50-59

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Points Race 50-59 - Results
1.  Graham Barclay Edinburgh RC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ian Humphreys Deeside Thistle CC Unknown 3rd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Mark Zaschke City Cycle Centre.com Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  James Rutherford Science In Sport.com Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Steven Parsons Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Nick Smith Nova CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Christopher Davis Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Clive Burr VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Brendan Roe Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Nick Yarworth Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Jonathan Pullen Penzance Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Haydn Davies Climb On Bikes CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Keith Moore City Cycle Centre.com Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  Ian Moore Graham Weigh Racing Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
20.  James Robertson Tamworth BMX Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens Points Race 45-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Points Race 45-49 - Results
1.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 13
Points: 13 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Peter Ettles NFTO Race Club Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Trevor Burke Finchley Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Adrian Ward Shaftesbury CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Craig Stevens Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Jeff Baird GS Metro Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens Points Race 40-44

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Points Race 40-44 - Results
1.  Andrew James Port Talbot Wheelers Unknown 2nd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Andrew James Port Talbot Wheelers Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Andrew James Port Talbot Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Cooper Carnac-Planet X Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  William Fotheringham Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Peter Georgi Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Roger Harris Gloucester City Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Johannes Roux Climb On Bikes CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Men 30-39 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 30-39 Points Race - Results
1.  Chris Bush VC St Raphael Unknown N/A 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Unknown N/A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Graeme Lackford Pendragon Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Richard Prince Carnac-Planet X Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Daniel Rudd Arctic Tacx RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Neil Withington Andersons Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Ian O'Hara Unknown 2nd 0

9. Ian O'Hara -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Stuart Dodd Unknown 2nd 0

10. Stuart Dodd -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Adam Roberts Carnac-Planet X Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Simon Crouch Carnac-Planet X Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Simon Bateson East London Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Boyd Roberts Carnac-Planet X Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
16.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
17.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Disability Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability Pursuit - Results
1.  Russell White Forza Cycles Racing Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jody Cundy OBE Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Shaun McKeown GS Avanti Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Tim Challinor Paramount CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Terry Byrne Unknown 4th 0

5. Terry Byrne -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Jon-Allan Butterworth MBE Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Thomas Bannister Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Full details can be obtained from the organisers website

The Races

Female 35+ Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:00 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:00
Regional C, MTB IA
Female 30-34 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:01
Regional C, MTB IA
Male 70+ Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:02 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:02
Regional C, MTB IA
Male 65-69 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:03 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:03
Regional C, MTB IA
Male 60-64 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:04 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:04
Regional C, MTB IA
Male 55-59 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:05 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:05
Regional C, MTB IA
Male 50-54 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:06 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:06
Regional C, MTB IA
Male 45-49 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:07 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:07
Regional C, MTB IA
Male 40-44 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:08 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:08
Regional C, MTB IA
Male 35-39 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:09 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:09
Regional C, MTB IA
Male 30-34 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:10 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:10
Regional C, MTB IA
Disability 200m FS TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 20:00 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 20:00
Regional C, MTB IA
Female 50+ 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:00 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:00
Regional C, MTB IA
Female 45-49 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:01 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:01
Regional C, MTB IA
Female 40-44 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:02 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:02
Regional C, MTB IA
Female 35-39 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:03 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:03
Regional C, MTB IA
Female 30-34 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:04 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:04
Regional C, MTB IA
Men 70+ 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:05 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:05
Regional C, MTB IA
Men 65-69 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:06 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:06
Regional C, MTB IA
Men 60-64 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:07 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:07
Regional C, MTB IA
Men 55-59 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:08 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:08
Regional C, MTB IA
Men 50-54 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:09 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:09
Regional C, MTB IA
Men 45-49 750m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:10 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:10
Regional C, MTB IA
Men 40-44 750m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:11 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:11
Regional C, MTB IA
Men 35-39 1000m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:12 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:12
Regional C, MTB IA
Men 30-34 1000m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:13 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:13
Regional C, MTB IA
Womens Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 19:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 04/07/09 – 19:00
Regional C+, Band 3
Mens Scratch Race 60+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 19:01 Regional C+ Band 3 ---
Sat 04/07/09 – 19:01
Regional C+, Band 3
Mens Scratch Race 45-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 19:02 Regional C+ Band 3 ---
Sat 04/07/09 – 19:02
Regional C+, Band 3
Mens Scratch Race 40-44 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 19:03 Regional C+ Band 3 ---
Sat 04/07/09 – 19:03
Regional C+, Band 3
Mens Scratch Race 50-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 19:04 Regional C+ Band 3 ---
Sat 04/07/09 – 19:04
Regional C+, Band 3
Mens Scratch Race 30-39 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 19:05 Regional C+ Band 3 ---
Sat 04/07/09 – 19:05
Regional C+, Band 3
Disability 1000m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 20:00 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 20:00
Regional C, MTB IA
Female 30-34 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:00 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:00
Regional C, MTB IA
Female 35-39 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:01 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:01
Regional C, MTB IA
Female 40-44 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:02 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:02
Regional C, MTB IA
Female 45-49 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:03 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:03
Regional C, MTB IA
Female 50+ 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:04 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:04
Regional C, MTB IA
Male 70+ 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:05 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:05
Regional C, MTB IA
Male 65-69 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:06 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:06
Regional C, MTB IA
Male 60-64 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:07 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:07
Regional C, MTB IA
Male 55-59 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:08 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:08
Regional C, MTB IA
Male 50-54 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:09 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:09
Regional C, MTB IA
Male 45-49 3000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:10 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 10:10
Regional C+, Band 3
Male 40-44 3000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:11 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 10:11
Regional C+, Band 3
Male 35-39 3000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:12 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 10:12
Regional C+, Band 3
Male 30-34 3000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:13 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 10:13
Regional C+, Band 3
Womens Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 19:00 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 19:00
Regional C+, Band 3
Mens Points Race 60+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 19:01 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 19:01
Regional C+, Band 3
Mens Points Race 65-69 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 19:01 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 19:01
Regional C+, Band 3
Mens Points Race 50-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 19:02 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 19:02
Regional C+, Band 3
Mens Points Race 45-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 19:03 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 19:03
Regional C+, Band 3
Mens Points Race 40-44 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 19:04 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 19:04
Regional C+, Band 3
Men 30-39 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 19:05 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 19:05
Regional C+, Band 3
Disability Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 20:00 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 20:00
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

817/WA/012/2009

Start Date:

Fri, 3rd Jul 2009

Finish date:

Sun, 5th Jul 2009

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

Female 35+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 35+ Sprint - Results
1.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jeanette Baxter Zeus CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Female 30-34 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 30-34 Sprint - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Kate Butler Unknown 4th 0

2. Kate Butler -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Caroline Gammell XRT - Elmy Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 70+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 70+ Sprint - Results
1.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Michael Reay Welland Valley CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 65-69 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 65-69 Sprint - Results
1.  Geoff Cooke Unknown 3rd 0

1. Geoff Cooke -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Peter Smith Unknown 3rd 0

2. Peter Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Lance Ravenhill Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Richard Lacy Unknown 3rd 0

4. Richard Lacy -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 60-64 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 60-64 Sprint - Results
1.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 55-59 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 55-59 Sprint - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Barrie Bailey VC St Raphael Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 50-54 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 50-54 Sprint - Results
1.  Mark Zaschke City Cycle Centre.com Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  David Smith Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  John Coltman Chippenham & Dist Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 45-49 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 45-49 Sprint - Results
1.  James Varnish Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Martin Stephens Velo Club Rutland Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Simon Schmidt VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Brian Fudge I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 40-44 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 40-44 Sprint - Results
1.  Andrew Tranter Halesowen A & CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  John Saysell Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 35-39 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 35-39 Sprint - Results
1.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Marlon Moncrieffe Oakwood Racers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Paul Butler Sydenham Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 30-34 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 30-34 Sprint - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Rhys Thomas CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Disability 200m FS TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability 200m FS TT - Results
1.  Jody Cundy OBE Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Simon Jackson Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Neil Fachie MBE Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Stephen Payton Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Jon-Allan Butterworth MBE Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Thomas Bannister Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Female 50+ 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 50+ 500m TT - Results
1.  Arja Scarsbrook Team Echelon Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Sue Smith Brereton Wheelers C.C Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Jenni Nicholson Deeside Thistle CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Female 45-49 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 45-49 500m TT - Results
1.  Isobel Fletcher Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Ann Robinson Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Louise Schuller Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Female 40-44 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 40-44 500m TT - Results
1.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jeanette Baxter Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Cheryl Owens GS Metro Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Martina Ford Unknown N/A 0

5. Martina Ford -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Female 35-39 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 35-39 500m TT - Results
1.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Marianne Pughe ActivCycles-Corbridge Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Female 30-34 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 30-34 500m TT - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Julie Dominguez Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Caroline Gammell XRT - Elmy Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Kate Butler Unknown 4th 0

4. Kate Butler -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Men 70+ 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 70+ 500m TT - Results
1.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Men 65-69 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 65-69 500m TT - Results
1.  Geoff Cooke SF Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Peter Smith Teesside Clarion C & AC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Lance Ravenhill Kenilworth Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Men 60-64 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 60-64 500m TT - Results
1.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Men 55-59 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-59 500m TT - Results
1.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ian Humphreys Deeside Thistle CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Men 50-54 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 50-54 500m TT - Results
1.  David Smith Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mark Zaschke City Cycle Centre.com Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Men 45-49 750m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 45-49 750m TT - Results
1.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  James Varnish Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Men 40-44 750m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 40-44 750m TT - Results
1.  John Saysell Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Andrew Tranter Halesowen A & CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Timothy Lawson Science In Sport.com Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Men 35-39 1000m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 35-39 1000m TT - Results
1.  Adam Roberts Carnac-Planet X Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Steven Roe Team Swift Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Men 30-34 1000m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 30-34 1000m TT - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Womens Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Scratch Race - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Melanie Sneddon Penzance Wheelers Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Cheryl Owens GS Metro Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Caroline Gammell XRT - Elmy Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Arja Scarsbrook Team Echelon Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Louise Schuller Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens Scratch Race 60+

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Scratch Race 60+ - Results
1.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Dick Cubison Sheffield Phoenix Unknown 3rd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Michael Allen Belper BC Unknown 3rd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Lance Ravenhill The MI Racing Academy Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Lance Ravenhill Kenilworth Wheelers CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Lance Ravenhill Kenilworth Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  David Gretton Velo Club Nottingham Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  George Retter North Devon Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Kevin Gill Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Graham Truelove Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Peter Smith Teesside Clarion C & AC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Geoff Cooke SF Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Victor Possee VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Robert Porter Unknown N/A 0

16. Robert Porter -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Douglas Conroy Redmon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Derek Smith Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Mens Scratch Race 45-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Scratch Race 45-49 - Results
1.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Trevor Burke Finchley Racing Team Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Adrian Ward Shaftesbury CC Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Adrian Dent Richmond Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Craig Stevens Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Paul Caton TMG Horizon Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Jeff Baird GS Metro Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens Scratch Race 40-44

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Scratch Race 40-44 - Results
1.  Peter Georgi Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Andrew James Port Talbot Wheelers Unknown 3rd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ian Cooper Carnac-Planet X Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Johannes Roux Climb On Bikes CC Unknown 3rd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Neal Preston Halesowen A & CC Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Roger Harris Gloucester City Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Roger Harris Gloucester City Cycling Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Roger Harris Gloucester City Cycling Club Unknown 3rd 11
Points: 11 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Wayne Van Den Bergh Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Richard Norris VC Revolution Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  William Fotheringham Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Matthew Walkley Epic Cycles-Viner RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Mens Scratch Race 50-59

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Scratch Race 50-59 - Results
1.  Mark Zaschke City Cycle Centre.com Unknown 3rd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Nick Smith Nova CC Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Nick Yarworth Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  David Smith Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Martin Bush GB Cycles.co.uk Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Brendan Roe Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  James Rutherford Science In Sport.com Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Haydn Davies Climb On Bikes CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Clive Burr VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Steven Parsons Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Christopher Davis Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Jonathan Pullen Penzance Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Keith Moore City Cycle Centre.com Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Peter Ding Ludlow CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Mens Scratch Race 30-39

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Scratch Race 30-39 - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Chris Bush VC St Raphael Unknown N/A 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Ian O'Hara Unknown 2nd 17

4. Ian O'Hara -

Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Boyd Roberts Carnac-Planet X Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Simon Crouch Carnac-Planet X Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Daniel Rudd Arctic Tacx RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Richard Prince Carnac-Planet X Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Paul Newnham Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Ed Coppinger Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Andrew Carnall Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
16.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Disability 1000m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability 1000m TT - Results
1.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Neil Fachie MBE Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Jody Cundy OBE Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Simon Jackson Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Russell White Forza Cycles Racing Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Terry Byrne Unknown 4th 0

5. Terry Byrne -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Jon-Allan Butterworth MBE Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Thomas Bannister Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Shaun McKeown GS Avanti Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Female 30-34 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 30-34 2000m Pursuit - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Melanie Sneddon Evolve Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Julie Dominguez Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Kate Butler Team Bunneys Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Female 35-39 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 35-39 2000m Pursuit - Results
1.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Marianne Pughe ActivCycles-Corbridge Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Female 40-44 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 40-44 2000m Pursuit - Results
1.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jeanette Baxter Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Martina Ford Unknown N/A 0

5. Martina Ford -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Female 45-49 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 45-49 2000m Pursuit - Results
1.  Louise Schuller Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Isobel Fletcher Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ann Robinson Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Female 50+ 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 50+ 2000m Pursuit - Results
1.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Arja Scarsbrook Team Echelon Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Jenni Nicholson Deeside Thistle CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Sue Smith Birmingham BMX Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 70+ 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 70+ 2000m Pursuit - Results
1.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Victor Possee VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Gordon Johnston Classic Walls CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  John King Yasumitsu Schlapp Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Michael Reay Welland Valley CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 65-69 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 65-69 2000m Pursuit - Results
1.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Barry Ferguson Rutland CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Robert Porter Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 60-64 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 60-64 2000m Pursuit - Results
1.  Kevin Gill Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Michael Allen Belper BC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Graham Truelove Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  George Retter North Devon Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Douglas Conroy Redmon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 55-59 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 55-59 2000m Pursuit - Results
1.  Ian Humphreys Deeside Thistle CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Clive Burr VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Peter Ding Ludlow CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Don O'Connor Brereton Wheelers C.C Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Gerard Maybery Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  James Robertson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 50-54 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 50-54 2000m Pursuit - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nick Yarworth Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Nick Smith Huddersfield Star Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Ian Moore Graham Weigh Racing Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Keith Moore City Cycle Centre.com Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 45-49 3000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 45-49 3000m Pursuit - Results
1.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Stephen McCaw Team Skene/Don Skene Cycles Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Paul Lilley Fenland Clarion CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  David Gilham Bournemouth Arrow Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Mark Houldin Birkenhead North End CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 40-44 3000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 40-44 3000m Pursuit - Results
1.  Timothy Lawson Science In Sport.com Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Peter Georgi Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Unknown 3rd 11
Points: 11 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Gav McDonald Unknown 3rd 17

4. Gav McDonald -

Points: 17 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Ian Cooper Carnac-Planet X Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Allan Maclean Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Allan Maclean Glasgow Wheelers Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Allan Maclean Glasgow Wheelers Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Tim Matthews Birkenhead North End CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Martyn Heritage-Owen Bush Healthcare CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Roger Harris Gloucester City Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Matthew Walkley Epic Cycles-Viner RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9999.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Male 35-39 3000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 35-39 3000m Pursuit - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Simon Bateson East London Velo Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Steven Roe Team Swift Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Adam Roberts Carnac-Planet X Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Graeme Lackford Pendragon Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Ian O'Hara Unknown 2nd 0

8. Ian O'Hara -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Ed Coppinger Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 30-34 3000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 30-34 3000m Pursuit - Results
1.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Stuart Dodd Unknown 2nd 25

2. Stuart Dodd -

Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Boyd Roberts Carnac-Planet X Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Bryce Dyer a3crg Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Neil Withington Andersons Racing Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd

Womens Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Points Race - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Cheryl Owens GS Metro Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Caroline Gammell XRT - Elmy Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens Points Race 60+

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Points Race 60+ - Results
1.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Lance Ravenhill Kenilworth Wheelers CC Unknown N/A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Kevin Gill Coatbridge Clarion Cycle Club Unknown 3rd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Dick Cubison Sheffield Phoenix Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  George Retter North Devon Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  David Gretton Velo Club Nottingham Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Victor Possee VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Douglas Conroy Redmon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Robert Porter Unknown N/A 0

14. Robert Porter -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens Points Race 65-69

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Points Race 65-69 - Results

Mens Points Race 50-59

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Points Race 50-59 - Results
1.  Graham Barclay Edinburgh RC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ian Humphreys Deeside Thistle CC Unknown 3rd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Mark Zaschke City Cycle Centre.com Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  James Rutherford Science In Sport.com Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Steven Parsons Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Nick Smith Nova CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Christopher Davis Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Clive Burr VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Brendan Roe Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Nick Yarworth Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Jonathan Pullen Penzance Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Haydn Davies Climb On Bikes CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Keith Moore City Cycle Centre.com Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  Ian Moore Graham Weigh Racing Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
20.  James Robertson Tamworth BMX Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens Points Race 45-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Points Race 45-49 - Results
1.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 13
Points: 13 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Peter Ettles NFTO Race Club Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Trevor Burke Finchley Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Adrian Ward Shaftesbury CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Craig Stevens Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Jeff Baird GS Metro Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens Points Race 40-44

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Points Race 40-44 - Results
1.  Andrew James Port Talbot Wheelers Unknown 2nd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Andrew James Port Talbot Wheelers Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Andrew James Port Talbot Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Cooper Carnac-Planet X Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  William Fotheringham Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Peter Georgi Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Roger Harris Gloucester City Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Johannes Roux Climb On Bikes CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Men 30-39 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 30-39 Points Race - Results
1.  Chris Bush VC St Raphael Unknown N/A 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Unknown N/A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Graeme Lackford Pendragon Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Richard Prince Carnac-Planet X Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Daniel Rudd Arctic Tacx RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Neil Withington Andersons Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Ian O'Hara Unknown 2nd 0

9. Ian O'Hara -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Stuart Dodd Unknown 2nd 0

10. Stuart Dodd -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Adam Roberts Carnac-Planet X Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Simon Crouch Carnac-Planet X Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Simon Bateson East London Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Boyd Roberts Carnac-Planet X Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
16.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
17.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Disability Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability Pursuit - Results
1.  Russell White Forza Cycles Racing Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jody Cundy OBE Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Shaun McKeown GS Avanti Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Tim Challinor Paramount CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Terry Byrne Unknown 4th 0

5. Terry Byrne -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Jon-Allan Butterworth MBE Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Thomas Bannister Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Full details can be obtained from the organisers website

The Races

Female 35+ Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:00 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:00
Regional C, MTB IA
Female 30-34 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:01
Regional C, MTB IA
Male 70+ Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:02 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:02
Regional C, MTB IA
Male 65-69 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:03 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:03
Regional C, MTB IA
Male 60-64 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:04 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:04
Regional C, MTB IA
Male 55-59 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:05 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:05
Regional C, MTB IA
Male 50-54 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:06 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:06
Regional C, MTB IA
Male 45-49 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:07 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:07
Regional C, MTB IA
Male 40-44 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:08 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:08
Regional C, MTB IA
Male 35-39 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:09 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:09
Regional C, MTB IA
Male 30-34 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 19:10 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 19:10
Regional C, MTB IA
Disability 200m FS TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/07/09 20:00 Regional C MTB IA ---
Fri 03/07/09 – 20:00
Regional C, MTB IA
Female 50+ 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:00 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:00
Regional C, MTB IA
Female 45-49 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:01 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:01
Regional C, MTB IA
Female 40-44 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:02 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:02
Regional C, MTB IA
Female 35-39 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:03 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:03
Regional C, MTB IA
Female 30-34 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:04 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:04
Regional C, MTB IA
Men 70+ 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:05 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:05
Regional C, MTB IA
Men 65-69 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:06 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:06
Regional C, MTB IA
Men 60-64 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:07 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:07
Regional C, MTB IA
Men 55-59 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:08 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:08
Regional C, MTB IA
Men 50-54 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:09 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:09
Regional C, MTB IA
Men 45-49 750m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:10 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:10
Regional C, MTB IA
Men 40-44 750m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:11 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:11
Regional C, MTB IA
Men 35-39 1000m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:12 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:12
Regional C, MTB IA
Men 30-34 1000m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 10:13 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 10:13
Regional C, MTB IA
Womens Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 19:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 04/07/09 – 19:00
Regional C+, Band 3
Mens Scratch Race 60+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 19:01 Regional C+ Band 3 ---
Sat 04/07/09 – 19:01
Regional C+, Band 3
Mens Scratch Race 45-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 19:02 Regional C+ Band 3 ---
Sat 04/07/09 – 19:02
Regional C+, Band 3
Mens Scratch Race 40-44 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 19:03 Regional C+ Band 3 ---
Sat 04/07/09 – 19:03
Regional C+, Band 3
Mens Scratch Race 50-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 19:04 Regional C+ Band 3 ---
Sat 04/07/09 – 19:04
Regional C+, Band 3
Mens Scratch Race 30-39 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 19:05 Regional C+ Band 3 ---
Sat 04/07/09 – 19:05
Regional C+, Band 3
Disability 1000m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/07/09 20:00 Regional C MTB IA ---
Sat 04/07/09 – 20:00
Regional C, MTB IA
Female 30-34 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:00 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:00
Regional C, MTB IA
Female 35-39 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:01 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:01
Regional C, MTB IA
Female 40-44 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:02 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:02
Regional C, MTB IA
Female 45-49 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:03 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:03
Regional C, MTB IA
Female 50+ 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:04 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:04
Regional C, MTB IA
Male 70+ 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:05 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:05
Regional C, MTB IA
Male 65-69 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:06 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:06
Regional C, MTB IA
Male 60-64 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:07 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:07
Regional C, MTB IA
Male 55-59 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:08 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:08
Regional C, MTB IA
Male 50-54 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:09 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 10:09
Regional C, MTB IA
Male 45-49 3000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:10 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 10:10
Regional C+, Band 3
Male 40-44 3000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:11 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 10:11
Regional C+, Band 3
Male 35-39 3000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:12 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 10:12
Regional C+, Band 3
Male 30-34 3000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 10:13 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 10:13
Regional C+, Band 3
Womens Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 19:00 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 19:00
Regional C+, Band 3
Mens Points Race 60+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 19:01 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 19:01
Regional C+, Band 3
Mens Points Race 65-69 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 19:01 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 19:01
Regional C+, Band 3
Mens Points Race 50-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 19:02 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 19:02
Regional C+, Band 3
Mens Points Race 45-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 19:03 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 19:03
Regional C+, Band 3
Mens Points Race 40-44 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 19:04 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 19:04
Regional C+, Band 3
Men 30-39 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 19:05 Regional C+ Band 3 ---
Sun 05/07/09 – 19:05
Regional C+, Band 3
Disability Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/07/09 20:00 Regional C MTB IA ---
Sun 05/07/09 – 20:00
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk