Abellio-SFA RT Spring Crit

Closed Circuit , Gravesend – Saturday, 07 Mar 2020

Event Summary

Event Details

Event URN:

468965

Start Date:

Sat, 7th Mar 2020

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Entry close date

Wed, 4th Mar 2020

Event Organiser:

Shaun Williams
07500 122 316
shaun@mtpleasantfarm.co.uk

Results

Confirmed Results

Men E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
Men E/1/2 - Results
1.  Timothy Lynch London Dynamo Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Richmond Rogers Arctic Aircon RT Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Will Auty 4T+ Cyclopark Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Billy-Joe Whenman API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Craig Cole Wolfe RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Andrew Hastings Haste cc Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ben Foames TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Gareth Turner VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Sam Hodges Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Tim Allen Team LDN - Brother UK Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Joe Baker Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Callum Anderson TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Theo Bugg Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  James Drain Gemini BC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Tom Elwood Team LDN - Brother UK Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Jess Harding Haste cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Daryl Maffey CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Jody Paxman Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Jonas Rooze Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women (2/3/4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women (2/3/4) - Results
1.  Flora Perkins VC Londres Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Polly Burge Tofauti Everyone Active Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elizabeth Hughes Team LDN - Brother UK Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rosina Digne-Malcolm CC London Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ella Baker Tofauti Everyone Active Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Toni Wilkes Project 51 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ellen Inglis JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Emma Keiller Tofauti Everyone Active Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Grace Dent Project 51 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Katrina Murphy Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Charlotte Buchanan Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Charlotte Jackson URDT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Caroline Lakeman Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Nicola Smith Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Ileia Spyropoulou Team Vision Innovative Leisure Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Vivienne Tomlin CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 4th Cat only - Results
1.  Rowan Fuss Elitecycling Junior Team Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Spencer Hadaway Elitecycling Junior Team Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Stephen Dawes Guernsey Velo Club (LBG) Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Scott Davies Hub Vélo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Frederick Paxton Rapha Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  William Thomasson Dulwich Paragon CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Shea Connell UEA Velo Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Craig Kingham Southborough & District Whls Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Michael Rammell ORIEN.CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Dru Dennis trainSharp Development team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matts Latham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  David Wilson Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Marco Datola Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Elwyn Powell Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Liam McLaughlin Woolwich CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Alex Warburton Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ben Marchant Clapham Chasers Run & Tri Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  David Dorling Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Jack Cummings Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Max Baur Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Thomas Burgess Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Paul Connor LFGSS CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Jonathan Hughes Sheppey Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  David Harris San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jason Osunkoya Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Gavin Bones Orwell Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  David Lynch Sheppey Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Mick McLaughlin Woolwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Thomas Hurst San Fairy Ann CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Stephen Ley Finished 0

30.  Stephen Ley -

Points: 0 | Status: Finished

Men 3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 3rd Cat only - Results
1.  Lance Childs trainSharp Development team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Neil Harrigan Gemini BC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Griffiths Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Arthur Hitchen Orwell Velo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Luke Alexandre Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jack Lear ROTOR Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Samuel Thienel Momentum Cycles RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Jewell Full Gas Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Anthony Attwood Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Harry Ives trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Myles Brown 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Lee Messenger Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Iain McNaught CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Nathan Delaney Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  John Kidd Hart Performance Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Colin Ballbach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Nick Howick Momentum Cycles RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  David Hawes Clapham Chasers Run & Tri Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Seun Aderibigbe Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Matthew Drown Orwell Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Duke Agyapong Stayer Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Kai Watts Team Type 1 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Charlie Marshall Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Giovanni Luongo London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Robert Dickinson Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  John Cockrill Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  George Sales Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

An LVRC race at 12 noon is also on the programme and can be entered via Riderhq Please note there is a parking charge at Cyclopark of £1 per car payable at the machine on entry to the reception.

The Races

Men E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/03/20 13:30 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 07/03/20 – 13:30
National B, Band 3
01 hr
Women (2/3/4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/03/20 13:31 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 07/03/20 – 13:31
Regional A, Band 4
01 hr
Men 4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/03/20 14:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 07/03/20 – 14:45
Regional C+, Band 5
01 hr
Men 3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/03/20 16:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 07/03/20 – 16:00
Regional C+, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

468965

Start Date:

Sat, 7th Mar 2020

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Entry close date

Wed, 4th Mar 2020

Event Organiser:

Shaun Williams
07500 122 316
shaun@mtpleasantfarm.co.uk

Results

Confirmed Results

Men E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
Men E/1/2 - Results
1.  Timothy Lynch London Dynamo Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Richmond Rogers Arctic Aircon RT Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Will Auty 4T+ Cyclopark Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Billy-Joe Whenman API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Craig Cole Wolfe RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Andrew Hastings Haste cc Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ben Foames TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Gareth Turner VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Sam Hodges Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Tim Allen Team LDN - Brother UK Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Joe Baker Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Callum Anderson TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Theo Bugg Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  James Drain Gemini BC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Tom Elwood Team LDN - Brother UK Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Jess Harding Haste cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Daryl Maffey CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Jody Paxman Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Jonas Rooze Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women (2/3/4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women (2/3/4) - Results
1.  Flora Perkins VC Londres Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Polly Burge Tofauti Everyone Active Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elizabeth Hughes Team LDN - Brother UK Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rosina Digne-Malcolm CC London Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ella Baker Tofauti Everyone Active Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Toni Wilkes Project 51 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ellen Inglis JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Emma Keiller Tofauti Everyone Active Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Grace Dent Project 51 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Katrina Murphy Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Charlotte Buchanan Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Charlotte Jackson URDT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Caroline Lakeman Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Nicola Smith Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Ileia Spyropoulou Team Vision Innovative Leisure Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Vivienne Tomlin CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 4th Cat only - Results
1.  Rowan Fuss Elitecycling Junior Team Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Spencer Hadaway Elitecycling Junior Team Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Stephen Dawes Guernsey Velo Club (LBG) Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Scott Davies Hub Vélo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Frederick Paxton Rapha Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  William Thomasson Dulwich Paragon CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Shea Connell UEA Velo Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Craig Kingham Southborough & District Whls Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Michael Rammell ORIEN.CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Dru Dennis trainSharp Development team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matts Latham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  David Wilson Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Marco Datola Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Elwyn Powell Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Liam McLaughlin Woolwich CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Alex Warburton Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ben Marchant Clapham Chasers Run & Tri Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  David Dorling Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Jack Cummings Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Max Baur Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Thomas Burgess Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Paul Connor LFGSS CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Jonathan Hughes Sheppey Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  David Harris San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jason Osunkoya Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Gavin Bones Orwell Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  David Lynch Sheppey Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Mick McLaughlin Woolwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Thomas Hurst San Fairy Ann CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Stephen Ley Finished 0

30.  Stephen Ley -

Points: 0 | Status: Finished

Men 3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 3rd Cat only - Results
1.  Lance Childs trainSharp Development team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Neil Harrigan Gemini BC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Griffiths Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Arthur Hitchen Orwell Velo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Luke Alexandre Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jack Lear ROTOR Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Samuel Thienel Momentum Cycles RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Jewell Full Gas Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Anthony Attwood Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Harry Ives trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Myles Brown 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Lee Messenger Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Iain McNaught CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Nathan Delaney Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  John Kidd Hart Performance Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Colin Ballbach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Nick Howick Momentum Cycles RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  David Hawes Clapham Chasers Run & Tri Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Seun Aderibigbe Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Matthew Drown Orwell Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Duke Agyapong Stayer Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Kai Watts Team Type 1 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Charlie Marshall Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Giovanni Luongo London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Robert Dickinson Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  John Cockrill Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  George Sales Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

An LVRC race at 12 noon is also on the programme and can be entered via Riderhq Please note there is a parking charge at Cyclopark of £1 per car payable at the machine on entry to the reception.

The Races

Men E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/03/20 13:30 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 07/03/20 – 13:30
National B, Band 3
01 hr
Women (2/3/4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/03/20 13:31 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 07/03/20 – 13:31
Regional A, Band 4
01 hr
Men 4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/03/20 14:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 07/03/20 – 14:45
Regional C+, Band 5
01 hr
Men 3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/03/20 16:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 07/03/20 – 16:00
Regional C+, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk