National Clarion Track Championships 2020

Track , Derby – Sunday, 02 Feb 2020

Event Summary

Event Overview

National Clarion Track Championships

For Junior, Senior, Vets and Ladies. Also Youth riders A,B & C categories.

For National Clarion paid-up members only

Event Details

Event URN:

468788

Start Date:

Sun, 2nd Feb 2020

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Wed, 29th Jan 2020

Results

Confirmed Results

5 Mile Championship Scrach Race (8KM)

Position Name Club name Rider status Category Points
5 Mile Championship Scrach Race (8KM) - Results
1.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Smith Tuxford Clarion CC Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Stephen McCaw West Lothian Clarion CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Norman Fenland Clarion CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Hughes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  John Odell Nottingham Clarion CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Carter Howe Ashfield RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nolan Rivers Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Simon Fenwick Tuxford Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Pursuit 2KM

Position Name Club name Rider status Category Points
Pursuit 2KM - Results
1.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Carter Howe Ashfield RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  John Odell Nottingham Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nolan Rivers Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Steve Holton Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Elimination Race - Results
1.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Smith Tuxford Clarion CC Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Carter Howe Ashfield RC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John Hughes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stephen McCaw West Lothian Clarion CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  John Odell Nottingham Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Simon Fenwick Tuxford Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Points Race (10KM)

Position Name Club name Rider status Category Points
Points Race (10KM) - Results
1.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Smith Tuxford Clarion CC Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Stephen McCaw West Lothian Clarion CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Carter Howe Ashfield RC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  John Hughes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  John Odell Nottingham Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Nolan Rivers Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Steve Holton Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Simon Fenwick Tuxford Clarion CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Senior Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint Championship - Results
1.  John Hughes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martin Smith Tuxford Clarion CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Simon Fenwick Tuxford Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Stephen McCaw West Lothian Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 500m TT - Results
1.  Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  John White North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Scratch Race (3KM)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch Race (3KM) - Results
1.  Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  John White North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Sprint - Results
1.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  John White North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Elimination Race - Results
1.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
4.  John White North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
5.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

Youth Points Race (5KM)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Points Race (5KM) - Results
1.  Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
5.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  John White North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

All riders must be either indoor track accredited or with evidence of being an experienced track rider Riders must compete in their section registered colours (National Clarion Rule 9.10) For eligibility for championships, 2nd claim riders must be in their 3rd year of membership to be eligible for awards and titles. They can however still race.

YOUTHS
A, B&C category riders (Male and Female): Races: TT, Sprint, Scratch, Elimination races to form an Omnium. Category races maybe combined depending on entries.

SENIORS
Seniors E,1,2,3,4 Male and Female. + Juniors: Races to include 5 mile Scratch Championship*, Pursuit Championship*, Sprint Championship*, Team Pursuit Championship, plus Elimination* and Points Race*. Races maked with * will be combined to form an Omnium title. 

The Races

5 Mile Championship Scrach Race (8KM) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Pursuit 2KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Regional C, None
Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Regional C+, Band 5
Points Race (10KM) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Regional C, None
Youth 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Scratch Race (3KM) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Youth Only, None
Youth Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Points Race (5KM) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 12:00 Youth Only Band 5 --- 06 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 02/02/20 – 12:00
Youth Only, Band 5
06 hr
Senior/Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 12:00 Regional C+ Band 5 --- 06 hr
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 02/02/20 – 12:00
Regional C+, Band 5
06 hr

Event Summary

Event Overview

National Clarion Track Championships

For Junior, Senior, Vets and Ladies. Also Youth riders A,B & C categories.

For National Clarion paid-up members only

Event Details

Event URN:

468788

Start Date:

Sun, 2nd Feb 2020

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Wed, 29th Jan 2020

Results

Confirmed Results

5 Mile Championship Scrach Race (8KM)

Position Name Club name Rider status Category Points
5 Mile Championship Scrach Race (8KM) - Results
1.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Smith Tuxford Clarion CC Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Stephen McCaw West Lothian Clarion CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Norman Fenland Clarion CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Hughes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  John Odell Nottingham Clarion CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Carter Howe Ashfield RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nolan Rivers Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Simon Fenwick Tuxford Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Pursuit 2KM

Position Name Club name Rider status Category Points
Pursuit 2KM - Results
1.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Carter Howe Ashfield RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  John Odell Nottingham Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nolan Rivers Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Steve Holton Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Elimination Race - Results
1.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Smith Tuxford Clarion CC Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Carter Howe Ashfield RC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John Hughes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stephen McCaw West Lothian Clarion CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  John Odell Nottingham Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Simon Fenwick Tuxford Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Points Race (10KM)

Position Name Club name Rider status Category Points
Points Race (10KM) - Results
1.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Smith Tuxford Clarion CC Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Stephen McCaw West Lothian Clarion CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Carter Howe Ashfield RC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  John Hughes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  John Odell Nottingham Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Nolan Rivers Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Steve Holton Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Simon Fenwick Tuxford Clarion CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Senior Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint Championship - Results
1.  John Hughes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martin Smith Tuxford Clarion CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Simon Fenwick Tuxford Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Stephen McCaw West Lothian Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 500m TT - Results
1.  Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  John White North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Scratch Race (3KM)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch Race (3KM) - Results
1.  Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  John White North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Sprint - Results
1.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  John White North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Elimination Race - Results
1.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
4.  John White North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
5.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

Youth Points Race (5KM)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Points Race (5KM) - Results
1.  Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
5.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  John White North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

All riders must be either indoor track accredited or with evidence of being an experienced track rider Riders must compete in their section registered colours (National Clarion Rule 9.10) For eligibility for championships, 2nd claim riders must be in their 3rd year of membership to be eligible for awards and titles. They can however still race.

YOUTHS
A, B&C category riders (Male and Female): Races: TT, Sprint, Scratch, Elimination races to form an Omnium. Category races maybe combined depending on entries.

SENIORS
Seniors E,1,2,3,4 Male and Female. + Juniors: Races to include 5 mile Scratch Championship*, Pursuit Championship*, Sprint Championship*, Team Pursuit Championship, plus Elimination* and Points Race*. Races maked with * will be combined to form an Omnium title. 

The Races

5 Mile Championship Scrach Race (8KM) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Pursuit 2KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Regional C, None
Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Regional C+, Band 5
Points Race (10KM) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Regional C, None
Youth 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Scratch Race (3KM) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Youth Only, None
Youth Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Points Race (5KM) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 02/02/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 12:00 Youth Only Band 5 --- 06 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 02/02/20 – 12:00
Youth Only, Band 5
06 hr
Senior/Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/02/20 12:00 Regional C+ Band 5 --- 06 hr
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 02/02/20 – 12:00
Regional C+, Band 5
06 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk