Science In Sport Criterium League - Event 2

Closed Circuit , Preston – Thursday, 17 Apr 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

970/EN/003/2008

Start Date:

Thu, 17th Apr 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Bowyer Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Boulton Pedalabikeaway Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Lewis Sharman Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  James McGillick Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Sean Fletcher Unknown A 0

10. Sean Fletcher -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Alexander Garrod Cleveleys RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  James Claydon Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Hugh Carthy Science In Sport.com Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Peter-John Templeman Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Stephen Swift Cleveleys RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Jordan Rigby Kettering CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Hannah Layland Mossley CRT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Samuel Turton Ribble Valley Juniors Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Clare Gore Red Rose Olympic CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  India Penrice Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Hugh Barnes Red Rose Olympic CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Dylan Thompson Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Ruby Penrice Unknown E 0

2. Ruby Penrice -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3/4 - Results
1.  Peter Williams Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Hunt ABC Centreville Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Andrew Hawdon Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Robert Watson Cumbernauld Centurions BMX Clu... Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Darren Reynolds Stockport Clarion CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Andrew French Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Dillon Byrne Probikekit.com Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  David Jakeman Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Andrew Poole Weaver Valley CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Simon Hardman Stockport Clarion CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Oli Suart Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Jack Rees Adept Precision RT/NE Healthca... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  David Cockram Unknown 3rd 0

18. David Cockram -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Andrew Westwell Pendle Forest CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Jack Pullar KUK Kinesis Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
22.  Andrew Guy Kuota - Spinergy - GSG Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
23.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Eldon Garnett Ribble Valley CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Emmanuel Guitton Bourne Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Graham Payne Preston CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
27.  Nick Shaughnessy Science In Sport.com Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
28.  Stephen Rudkin FP Mailing Cycle Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
29.  Alistair Jowett Pendle Forest CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
30.  Stephen Abbott Knightwood BMX Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
31.  Ella Sadler-Andrews Leisure Lakes Bikes.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Karl Freeman Alpha Road Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
33.  Craig Greenough Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
34.  Martin Foran Unknown 0

34. Martin Foran -

Points: 0 | Status: Unknown
35.  Iain Layton Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
36.  Martin Phillips Southport CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
37.  Alan Evans Unknown N/A 0

37. Alan Evans -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. League registrations are completed on the night of the event, no pre-entries for registrations. No pre-entries for races, every race is EOL, handicap races are entry on the day only. E/1/2 riders will be placed in group A and 3/4/W riders will be placed in group B.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:30 Youth Only Youth --- Varies
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 17/04/08 – 18:30
Youth Only, Youth
Varies
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:31 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:31
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:32 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:32
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:33 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:33
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:34 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:34
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:35 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:35
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:36 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:36
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:37 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:37
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:38 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:38
Youth Only, Youth
EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- Varies 20K-30K
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 17/04/08 – 19:15
Regional C+, Band 5
Varies 20K-30K

Event Summary

Event Details

Event URN:

970/EN/003/2008

Start Date:

Thu, 17th Apr 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Bowyer Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Boulton Pedalabikeaway Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Lewis Sharman Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  James McGillick Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Sean Fletcher Unknown A 0

10. Sean Fletcher -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Alexander Garrod Cleveleys RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  James Claydon Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Hugh Carthy Science In Sport.com Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Peter-John Templeman Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Stephen Swift Cleveleys RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Jordan Rigby Kettering CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Hannah Layland Mossley CRT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Samuel Turton Ribble Valley Juniors Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Clare Gore Red Rose Olympic CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  India Penrice Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Hugh Barnes Red Rose Olympic CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Dylan Thompson Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Ruby Penrice Unknown E 0

2. Ruby Penrice -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3/4 - Results
1.  Peter Williams Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Hunt ABC Centreville Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Andrew Hawdon Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Robert Watson Cumbernauld Centurions BMX Clu... Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Darren Reynolds Stockport Clarion CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Andrew French Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Dillon Byrne Probikekit.com Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  David Jakeman Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Andrew Poole Weaver Valley CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Simon Hardman Stockport Clarion CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Oli Suart Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Jack Rees Adept Precision RT/NE Healthca... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  David Cockram Unknown 3rd 0

18. David Cockram -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Andrew Westwell Pendle Forest CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Jack Pullar KUK Kinesis Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
22.  Andrew Guy Kuota - Spinergy - GSG Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
23.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Eldon Garnett Ribble Valley CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Emmanuel Guitton Bourne Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Graham Payne Preston CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
27.  Nick Shaughnessy Science In Sport.com Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
28.  Stephen Rudkin FP Mailing Cycle Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
29.  Alistair Jowett Pendle Forest CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
30.  Stephen Abbott Knightwood BMX Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
31.  Ella Sadler-Andrews Leisure Lakes Bikes.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Karl Freeman Alpha Road Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
33.  Craig Greenough Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
34.  Martin Foran Unknown 0

34. Martin Foran -

Points: 0 | Status: Unknown
35.  Iain Layton Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
36.  Martin Phillips Southport CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
37.  Alan Evans Unknown N/A 0

37. Alan Evans -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. League registrations are completed on the night of the event, no pre-entries for registrations. No pre-entries for races, every race is EOL, handicap races are entry on the day only. E/1/2 riders will be placed in group A and 3/4/W riders will be placed in group B.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:30 Youth Only Youth --- Varies
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 17/04/08 – 18:30
Youth Only, Youth
Varies
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:31 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:31
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:32 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:32
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:33 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:33
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:34 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:34
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:35 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:35
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:36 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:36
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:37 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:37
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 18:38 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 17/04/08 – 18:38
Youth Only, Youth
EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/04/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- Varies 20K-30K
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 17/04/08 – 19:15
Regional C+, Band 5
Varies 20K-30K

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk