Somerset Road Club Circuit Races

Closed Circuit , Ilton – Saturday, 17 Apr 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

480/EN/010/2010

Start Date:

Sat, 17th Apr 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

RNAS Merryfield, Gravel Lane, Ilton, Somerset, TA19 9HN

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Lance Hutchison VC St Raphael Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Edward Burns Unknown 0

2. Edward Burns -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Etienne Georgi Mid Devon CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Peter Kibble Chippenham & Dist Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Cori Robbins Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Hogg North Devon Wheelers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christopher Brettell Team Tor 2000 KALAS Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ashley Hutchison VC St Raphael Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sebastian Baylis 1st Chard Whls Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  George Pym Exeter Wheelers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alex Barfield Birmingham CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Joshua Chmiewliski Bayeux Cycling Team Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ellie Barfield Birmingham CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Mark Lees Southfork Racing.co.uk Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Mark Lees Southfork Racing.co.uk Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Paul Burns Unknown 4th 8

2. Paul Burns -

Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Charles Maunder Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Martin Wright Army Cycling Union Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Andrew Cresswell Sid Valley CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Tim Jay Somer Valley CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Garry Sprague Okehampton Cycle Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Benjamin Price Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Sam Bailey University of Exeter Cycling C... Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Lewis Davison University of Exeter Cycling C... Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Rhiannon Walker-Smallworth One and All Cycling Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Carla Haines WXC Mountain Bike Team UK Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ruby Ellis Team Backstedt/Hotchillee Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Wiebke Rietz Nottingham Clarion CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Fiona Hughes One and All Cycling Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Gail Aspden Squadra Donne Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Meika Bos Unknown 0

7. Meika Bos -

Points: 0 | Status: Unknown

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Andrew Magnier MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Casey Monro Pendragon Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Marcin Bialoblocki Wilier/Live to Ride Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Tim Elverson Felt Racing Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Benjamin Luckwell Wilier/Live to Ride Unknown Elite 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  John Nye Probikekit.com Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Stephen Chmiewliski Team Tor 2000 KALAS Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Peter Georgi Epic Cycles Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Matthew Ewings Richardsons-Trek RT Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Blake Pond Southfork Racing.co.uk Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Colin Parry Velo Club Montpellier Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
13.  Greg Sandy- Somerset Road Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Chris Lobb Probikekit.com Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  James Smith Probikekit.com Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Paul Derrick BAD Tri/Fred Baker Cycles Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Toby Eichler Unknown 2nd 7

2. Toby Eichler -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Toby Eichler Unknown 3rd 1

2. Toby Eichler -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Toby Eichler Unknown 2nd 0

2. Toby Eichler -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jason Flooks Unknown 3rd 7

3. Jason Flooks -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Jonny Noton Unknown 3rd 6

4. Jonny Noton -

Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jason Duckworth Team Tor 2000 KALAS Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  George Gori Team Tor 2000 KALAS Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Barfield Birmingham CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Mark Bird Royal Navy & Royal Marines CA Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entry on the line only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/04/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/04/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/04/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/04/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/04/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/04/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/04/10 – 10:00
Youth Only, Youth
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 11:00 Regional C+ Band 5 --- 1hr + 1 lap
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/04/10 – 11:00
Regional C+, Band 5
1hr + 1 lap
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 11:01 Women Only Band 4 --- 1hr + 1 lap
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/04/10 – 11:01
Women Only, Band 4
1hr + 1 lap
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 12:15 National B Band 3 --- 1hr + 2 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/04/10 – 12:15
National B, Band 3
1hr + 2 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 12:16 Regional B Band 5 --- 1hr = 1 lap
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/04/10 – 12:16

3/4

Regional B, Band 5
1hr = 1 lap

Event Summary

Event Details

Event URN:

480/EN/010/2010

Start Date:

Sat, 17th Apr 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

RNAS Merryfield, Gravel Lane, Ilton, Somerset, TA19 9HN

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Lance Hutchison VC St Raphael Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Edward Burns Unknown 0

2. Edward Burns -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Etienne Georgi Mid Devon CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Peter Kibble Chippenham & Dist Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Cori Robbins Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Hogg North Devon Wheelers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christopher Brettell Team Tor 2000 KALAS Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ashley Hutchison VC St Raphael Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sebastian Baylis 1st Chard Whls Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  George Pym Exeter Wheelers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alex Barfield Birmingham CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Joshua Chmiewliski Bayeux Cycling Team Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ellie Barfield Birmingham CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Mark Lees Southfork Racing.co.uk Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Mark Lees Southfork Racing.co.uk Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Paul Burns Unknown 4th 8

2. Paul Burns -

Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Charles Maunder Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Martin Wright Army Cycling Union Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Andrew Cresswell Sid Valley CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Tim Jay Somer Valley CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Garry Sprague Okehampton Cycle Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Benjamin Price Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Sam Bailey University of Exeter Cycling C... Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Lewis Davison University of Exeter Cycling C... Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Rhiannon Walker-Smallworth One and All Cycling Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Carla Haines WXC Mountain Bike Team UK Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ruby Ellis Team Backstedt/Hotchillee Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Wiebke Rietz Nottingham Clarion CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Fiona Hughes One and All Cycling Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Gail Aspden Squadra Donne Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Meika Bos Unknown 0

7. Meika Bos -

Points: 0 | Status: Unknown

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Andrew Magnier MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Casey Monro Pendragon Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Marcin Bialoblocki Wilier/Live to Ride Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Tim Elverson Felt Racing Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Benjamin Luckwell Wilier/Live to Ride Unknown Elite 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  John Nye Probikekit.com Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Stephen Chmiewliski Team Tor 2000 KALAS Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Peter Georgi Epic Cycles Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Matthew Ewings Richardsons-Trek RT Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Blake Pond Southfork Racing.co.uk Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Colin Parry Velo Club Montpellier Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
13.  Greg Sandy- Somerset Road Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Chris Lobb Probikekit.com Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  James Smith Probikekit.com Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Paul Derrick BAD Tri/Fred Baker Cycles Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Toby Eichler Unknown 2nd 7

2. Toby Eichler -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Toby Eichler Unknown 3rd 1

2. Toby Eichler -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Toby Eichler Unknown 2nd 0

2. Toby Eichler -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jason Flooks Unknown 3rd 7

3. Jason Flooks -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Jonny Noton Unknown 3rd 6

4. Jonny Noton -

Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jason Duckworth Team Tor 2000 KALAS Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  George Gori Team Tor 2000 KALAS Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Barfield Birmingham CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Mark Bird Royal Navy & Royal Marines CA Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entry on the line only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/04/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/04/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/04/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/04/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/04/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/04/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/04/10 – 10:00
Youth Only, Youth
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 11:00 Regional C+ Band 5 --- 1hr + 1 lap
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/04/10 – 11:00
Regional C+, Band 5
1hr + 1 lap
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 11:01 Women Only Band 4 --- 1hr + 1 lap
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/04/10 – 11:01
Women Only, Band 4
1hr + 1 lap
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 12:15 National B Band 3 --- 1hr + 2 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/04/10 – 12:15
National B, Band 3
1hr + 2 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/04/10 12:16 Regional B Band 5 --- 1hr = 1 lap
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/04/10 – 12:16

3/4

Regional B, Band 5
1hr = 1 lap

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk