Newport Live Spring Track League 2020 Sprint and Endurance Night 1

Track League , Newport – Tuesday, 14 Jan 2020

Event Summary

Event Overview

This week will have a combined Sprint ladder and endurance program. Sprinters League will have a electronically timed flying 200m followed by a minimum 3 match sprints in ladder format. Endurance League Cat 2,3,4 and Youth League.  Both endurance leagues will have 4 longer races and attract British Cycling ranking points for each race; Scratch, points and elimination plus a short scratch. The exact details may vary week by week as in previous years. 

Sign on will open at 1730 and close strictly at 1820 for sprinters and 1840 for endurance riders . Flying 200m will start at 1830. Riders briefing is at 1845 for all riders and racing will start immediately the briefing closes. Attendance at the riders briefing is compulsory.

THERE WILL NOT BE ANY TRACK WARM UP FOLLOWING THE RIDERS BRIEFING TO ENABLE US TO RUN THIS EXTENDED PROGRAM.  PLEASE MAKE ARRANGEMENTS TO BRING ROLLERS ETC

Event Details

Event URN:

466620

Start Date:

Tue, 14th Jan 2020

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Newport Velodrome, Newport International Sport Village, Velodrome Way, Newport, Gwent, NP19 4RB

View map

Results

Confirmed Results

ELIMINATION- 8KM

Position Name Club name Rider status Category Points
ELIMINATION- 8KM - Results
1.  Joshua Tarling Backstedt Bike Performance Rac... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Charley Calvert Team Anarto Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Liam Morris Finished 0

4.  Liam Morris -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Benjamin Harris Maindy Flyers CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

UNKNOWN DISTANCE- 5KM

Position Name Club name Rider status Category Points
UNKNOWN DISTANCE- 5KM - Results
1.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Liam Morris Finished 0

2.  Liam Morris -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Joshua Tarling Backstedt Bike Performance Rac... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Benjamin Harris Maindy Flyers CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Paul Howard Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th

SCRATCH- 7.5KM

Position Name Club name Rider status Category Points
SCRATCH- 7.5KM - Results
1.  Joshua Tarling Backstedt Bike Performance Rac... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Harrington Cardiff Ajax CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Liam James-Morris Backstedt Cycling Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Zoe Backstedt Storey Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Benjamin Harris Maindy Flyers CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Charley Calvert Team Anarto Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Points Race- 15KM

Position Name Club name Rider status Category Points
Points Race- 15KM - Results
1.  Joshua Tarling Backstedt Bike Performance Rac... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Charley Calvert Team Anarto Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Benjamin Harris Maindy Flyers CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Morgan Leyshon Maindy Flyers CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Harrington Cardiff Ajax CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth A Boys- Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys- Elimination - Results
1.  Harry Codd Maindy Flyers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Finlay Walter Team Zoyland Race Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Hywel Leyshon Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Luke Tayler PDQ Cycle Coaching Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Giles Dannatt Sherston Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Race A Boys - 10 Km points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Race A Boys - 10 Km points - Results
1.  Finlay Walter Team Zoyland Race Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Codd Maindy Flyers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Hywel Leyshon Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Luke Tayler PDQ Cycle Coaching Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Libby Smithson Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Giles Dannatt Sherston Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Boys Race- SCRATCH 6KM

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys Race- SCRATCH 6KM - Results
1.  Hywel Leyshon Maindy Flyers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Finlay Walter Team Zoyland Race Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Luke Tayler PDQ Cycle Coaching Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Harry Codd Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Giles Dannatt Sherston Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Boys- Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys- Unknown Distance - Results
1.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Codd Maindy Flyers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Finlay Walter Team Zoyland Race Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Luke Tayler PDQ Cycle Coaching Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Hywel Leyshon Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Giles Dannatt Sherston Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls- Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls- Elimination - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Libby Smithson Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth A Girls- Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls- Unknown Distance - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Libby Smithson Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Race A Girls - 10 Km points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Race A Girls - 10 Km points - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Youth Race A Girls - 10 Km points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Race A Girls - 10 Km points - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Libby Smithson Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth B Boys points race 10km

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys points race 10km - Results
1.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sam Rosser Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Iestyn Jones Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Boys Race- SCRATCH 6KM

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys Race- SCRATCH 6KM - Results
1.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sam Rosser Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Iestyn Jones Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Boys- Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys- Elimination - Results
1.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Iestyn Jones Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Sam Rosser Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Boys- Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys- Unknown Distance - Results
1.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Iestyn Jones Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Sam Rosser Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls points race 10km

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls points race 10km - Results
1.  Rebecca Codd Maindy Flyers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls Race- SCRATCH 6KM

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Race- SCRATCH 6KM - Results
1.  Rebecca Codd Maindy Flyers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls- Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls- Elimination - Results
1.  Rebecca Codd Maindy Flyers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls- Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls- Unknown Distance - Results
1.  Rebecca Codd Maindy Flyers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

This Spring League is a new initiative with the aim of encouraging more riders to race and to have a chance to obtain early season ranking points. The Sprint League will be sponsored by 42 Degrees Coaching with overall series prizes.

The event will be registered as Regional C+ and will award points in Band 5.

ACCREDITATION: SPRINT, ENDURANCE 2,3,4 AND YOUTH LEAGUE:

Riders need Stage 4 accreditation OR to have been approved by the Track Team for a one use pass to allow them to race. Organising team have the right to refuse a rider to race if they do not have the correct experience. If in doubt, ASK for permission BEFORE the day.

 

Pre enter online via http://www.newportlive.co.uk or via Reception to guarantee a place. (Phone bookings can no longer be taken) Entry £11.00  Riders without Stage 4 accreditation need to be recommended to race by PDQ Cycle Coaching or 42 Degrees Coaching. No exceptions.

An efficient program relies on volunteers, officials AND riders being in the right place at the right time so please pay close attention to race briefings and timings.

The Races

ELIMINATION- 8KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Regional C+, Band 5
UNKNOWN DISTANCE- 5KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Regional C+, Band 5
SCRATCH- 7.5KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Regional C+, Band 5
Points Race- 15KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Regional C+, Band 5
Youth A Boys- Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Race A Boys - 10 Km points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Boys Race- SCRATCH 6KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Boys- Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Girls- Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Girls- Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Race A Girls - 10 Km points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Race A Girls - 10 Km points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Boys points race 10km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Boys Race- SCRATCH 6KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Boys- Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Boys- Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Girls points race 10km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Girls Race- SCRATCH 6KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Girls- Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Girls- Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth points race 10km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Youth ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Youth
Sprint League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 18:20 Regional C None ---
Tue 14/01/20 – 18:20
Regional C, None
League Endurance 2,3,4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 18:45 Regional C+ Band 5 ---
Tue 14/01/20 – 18:45
Regional C+, Band 5
Youth League Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 18:45 Youth Only Track League Youth ---
Tue 14/01/20 – 18:45
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Overview

This week will have a combined Sprint ladder and endurance program. Sprinters League will have a electronically timed flying 200m followed by a minimum 3 match sprints in ladder format. Endurance League Cat 2,3,4 and Youth League.  Both endurance leagues will have 4 longer races and attract British Cycling ranking points for each race; Scratch, points and elimination plus a short scratch. The exact details may vary week by week as in previous years. 

Sign on will open at 1730 and close strictly at 1820 for sprinters and 1840 for endurance riders . Flying 200m will start at 1830. Riders briefing is at 1845 for all riders and racing will start immediately the briefing closes. Attendance at the riders briefing is compulsory.

THERE WILL NOT BE ANY TRACK WARM UP FOLLOWING THE RIDERS BRIEFING TO ENABLE US TO RUN THIS EXTENDED PROGRAM.  PLEASE MAKE ARRANGEMENTS TO BRING ROLLERS ETC

Event Details

Event URN:

466620

Start Date:

Tue, 14th Jan 2020

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Newport Velodrome, Newport International Sport Village, Velodrome Way, Newport, Gwent, NP19 4RB

View map

Results

Confirmed Results

ELIMINATION- 8KM

Position Name Club name Rider status Category Points
ELIMINATION- 8KM - Results
1.  Joshua Tarling Backstedt Bike Performance Rac... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Charley Calvert Team Anarto Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Liam Morris Finished 0

4.  Liam Morris -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Benjamin Harris Maindy Flyers CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

UNKNOWN DISTANCE- 5KM

Position Name Club name Rider status Category Points
UNKNOWN DISTANCE- 5KM - Results
1.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Liam Morris Finished 0

2.  Liam Morris -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Joshua Tarling Backstedt Bike Performance Rac... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Benjamin Harris Maindy Flyers CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Paul Howard Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th

SCRATCH- 7.5KM

Position Name Club name Rider status Category Points
SCRATCH- 7.5KM - Results
1.  Joshua Tarling Backstedt Bike Performance Rac... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Harrington Cardiff Ajax CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Liam James-Morris Backstedt Cycling Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Zoe Backstedt Storey Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Benjamin Harris Maindy Flyers CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Charley Calvert Team Anarto Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Points Race- 15KM

Position Name Club name Rider status Category Points
Points Race- 15KM - Results
1.  Joshua Tarling Backstedt Bike Performance Rac... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Charley Calvert Team Anarto Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Benjamin Harris Maindy Flyers CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Morgan Leyshon Maindy Flyers CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Harrington Cardiff Ajax CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth A Boys- Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys- Elimination - Results
1.  Harry Codd Maindy Flyers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Finlay Walter Team Zoyland Race Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Hywel Leyshon Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Luke Tayler PDQ Cycle Coaching Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Giles Dannatt Sherston Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Race A Boys - 10 Km points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Race A Boys - 10 Km points - Results
1.  Finlay Walter Team Zoyland Race Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Codd Maindy Flyers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Hywel Leyshon Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Luke Tayler PDQ Cycle Coaching Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Libby Smithson Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Giles Dannatt Sherston Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Boys Race- SCRATCH 6KM

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys Race- SCRATCH 6KM - Results
1.  Hywel Leyshon Maindy Flyers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Finlay Walter Team Zoyland Race Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Luke Tayler PDQ Cycle Coaching Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Harry Codd Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Giles Dannatt Sherston Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Boys- Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys- Unknown Distance - Results
1.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Codd Maindy Flyers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Finlay Walter Team Zoyland Race Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Luke Tayler PDQ Cycle Coaching Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Hywel Leyshon Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Giles Dannatt Sherston Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls- Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls- Elimination - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Libby Smithson Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth A Girls- Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls- Unknown Distance - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Libby Smithson Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Race A Girls - 10 Km points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Race A Girls - 10 Km points - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Youth Race A Girls - 10 Km points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Race A Girls - 10 Km points - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Libby Smithson Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth B Boys points race 10km

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys points race 10km - Results
1.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sam Rosser Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Iestyn Jones Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Boys Race- SCRATCH 6KM

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys Race- SCRATCH 6KM - Results
1.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sam Rosser Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Iestyn Jones Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Boys- Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys- Elimination - Results
1.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Iestyn Jones Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Sam Rosser Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Boys- Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys- Unknown Distance - Results
1.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Iestyn Jones Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Sam Rosser Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls points race 10km

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls points race 10km - Results
1.  Rebecca Codd Maindy Flyers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls Race- SCRATCH 6KM

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Race- SCRATCH 6KM - Results
1.  Rebecca Codd Maindy Flyers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls- Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls- Elimination - Results
1.  Rebecca Codd Maindy Flyers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls- Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls- Unknown Distance - Results
1.  Rebecca Codd Maindy Flyers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

This Spring League is a new initiative with the aim of encouraging more riders to race and to have a chance to obtain early season ranking points. The Sprint League will be sponsored by 42 Degrees Coaching with overall series prizes.

The event will be registered as Regional C+ and will award points in Band 5.

ACCREDITATION: SPRINT, ENDURANCE 2,3,4 AND YOUTH LEAGUE:

Riders need Stage 4 accreditation OR to have been approved by the Track Team for a one use pass to allow them to race. Organising team have the right to refuse a rider to race if they do not have the correct experience. If in doubt, ASK for permission BEFORE the day.

 

Pre enter online via http://www.newportlive.co.uk or via Reception to guarantee a place. (Phone bookings can no longer be taken) Entry £11.00  Riders without Stage 4 accreditation need to be recommended to race by PDQ Cycle Coaching or 42 Degrees Coaching. No exceptions.

An efficient program relies on volunteers, officials AND riders being in the right place at the right time so please pay close attention to race briefings and timings.

The Races

ELIMINATION- 8KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Regional C+, Band 5
UNKNOWN DISTANCE- 5KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Regional C+, Band 5
SCRATCH- 7.5KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Regional C+, Band 5
Points Race- 15KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Regional C+, Band 5
Youth A Boys- Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Race A Boys - 10 Km points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Boys Race- SCRATCH 6KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Boys- Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Girls- Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Girls- Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Race A Girls - 10 Km points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Race A Girls - 10 Km points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Boys points race 10km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Boys Race- SCRATCH 6KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Boys- Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Boys- Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Girls points race 10km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Girls Race- SCRATCH 6KM Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Girls- Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Girls- Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth points race 10km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 01:00 Youth Only Youth ---
Tue 14/01/20 – 01:00
Youth Only, Youth
Sprint League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 18:20 Regional C None ---
Tue 14/01/20 – 18:20
Regional C, None
League Endurance 2,3,4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 18:45 Regional C+ Band 5 ---
Tue 14/01/20 – 18:45
Regional C+, Band 5
Youth League Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/01/20 18:45 Youth Only Track League Youth ---
Tue 14/01/20 – 18:45
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk