Woolly Mamil Winter Series 2020 # 1

Closed Circuit , Stourport-On-Severn – Saturday, 18 Jan 2020

Event Summary

Event Overview

PRICES DROPPED FOR 2020

As part of our ambition to fully support grass roots and, in particular, women's racing we have booked the Stourport cycling circuit for Saturdays 18th, 25th January and 1st and 8th February 2020 to host a series of races, this will include...

11.00 - 11.40 Women only

11.50 – 12.15 U14 Girls, U14 Boys,

12.20 - 12.55 U16 Girls, U16 Boys  


13.00 - 14.00 -  1st, 2nd, 3rd Cat

14.10 - 15.00 3/4th CAT

Timings may vary.


Stay tuned for more announcements but just imagine how great your lungs will feel!. Bring a flask... 

Event Details

Event URN:

466245

Start Date:

Sat, 18th Jan 2020

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Stourport Sports Club, Kingsway, Stourport-On-Severn, Worcestershire, DY13 8BQ

View map

Entry close date

Wed, 15th Jan 2020

Results

Confirmed Results

Women (E/1/2/3/4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women (E/1/2/3/4) - Results
1.  Melissa Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alice Towers Cero - Cycle Division Racing T... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Leah Ball TW1 Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Claire Crozier Black Sheep Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Amelia Southall Wolverhampton Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Darcey Ellis JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Aimee Lane Team Echelon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lucy Hart Cero - Cycle Division Racing T... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Emma Serjeant Hafren CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jo Wilkie Ride 24 - 7 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Hayley Edwards Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Rachel Davies-Foote Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3 - Results
1.  Matthew Exley Flamme Rouge Rouleurs Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jamieson Blain BIKESTRONG-KTM Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Lucas Towers Cero - Cycle Division Racing T... Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alex Thomson Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Teagle Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Kurt Hatwell Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Satoor Cero - Cycle Division Racing T... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joe Peatson BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matthew Malone Z Junior Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Lloyd JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Kieran Frend Cero - Cycle Division Racing T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Luke Slater Race Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Paul Rogers Stourbridge CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Tom Ford EvoVelo Karbona Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Thomas Bullock Cero - Cycle Division Racing T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Giovanni Luongo London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Rory Webster Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Craig Guy Fred Williams Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jake White Wolverhampton Wheelers Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Rory Webster Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Paveley Innovation Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Satoor Cero - Cycle Division Racing T... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sam Holwill Hafren CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nathan Leaves Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Robin Hughes VOST Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jack Fothergill Solihull CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Rick Hawker VeloVitesse Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matt Peirce VOST Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Alexander Kemp Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Justin Belcher JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ben Singer JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Thomas Colley Newport Shropshire CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Kit Buchanan Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ryan Palmer JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  James Hawkins JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  William Farmer Wolverhampton Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Phil O'Connor Shutt Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  James Newnham Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Tom Bewick Wednesfield Aces CSC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
23.  Calvin Macfarlane Halesowen A & CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Neil Day Le Mons Du Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Matthew Lowe Redditch Road & Path CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Adrian Jones Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Pete Matthews Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Graham Halford Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Tim Egan Beacon Roads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Jonathan Rawlings VOST Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Antony Neads Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Timb Hiscocks Shutt Test Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Kevin Satterthwaite Gorilla Coffee Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Kieran Morris Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Daniel Smith VOST Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Peter Kemp Finished 0

36.  Peter Kemp -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Peter Antonio Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Michal Wisowski Banbury Star CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Craig Potter EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  James Walker EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Johann Breytenbach VOST Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Taylor Hill JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Paul Turner VOST Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Peter Millichap Warwick Lanterne Rouge C.C Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
45.  Richard Freeman Finished 0

45.  Richard Freeman -

Points: 0 | Status: Finished
--- Thomas Holtom Warwick Lanterne Rouge C.C Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Teagle Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
0.  Alex Thomson Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lucas Timms Coventry Road Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ben Askey Backstedt Cycling Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Christopher Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Rhys Thomas Maindy Flyers CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Seth Jones Maindy Flyers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Josh Marsden Innovation Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Max Jones Innovation Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Hywel Leyshon Maindy Flyers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Fred Meredith Hafren CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Lucas Jowett Beeston Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Joshua Williams JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Hayden Cockin Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Harry Wilson Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Samuel Stoker Hafren CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
20.  Oliver Cassidy JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Evans The Bulls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lola Ellis JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Caitlin Harvey Cero - Cycle Division Racing T... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Bufton Hafren CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Quiggin Welwyn Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Bram Ottewell Beeston Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Iestyn Jones Maindy Flyers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Luke Mannings Halesowen A & CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Alexander Burden Solihull CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Henry Barker-Pine Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Cian Evans The Bulls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Drew Ottewell Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Sam Rosser Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Ewan Taylor Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Cerys Greaves Lichfield City CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Carys Blowers Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sofia Brandon-Higgs Hafren CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Imogen Cox Bicester Millennium CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

PRICES DROPPED FOR 2020

Part of a series of races on the 18/01/19, 25/01/19, 01/02/19, 08/02/19

Entry acceptance will be selected by the organiser.

Race organisers decision is final.

The Races

Women (E/1/2/3/4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/01/20 11:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/01/20 – 11:00
Regional C+, Band 5
40 mins
1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/01/20 13:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/01/20 – 13:00
Regional C+, Band 5
45 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/01/20 14:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/01/20 – 14:10

3/4

Regional C+, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/01/20 12:20 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/01/20 – 12:20
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/01/20 12:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/01/20 – 12:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/01/20 11:50 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/01/20 – 11:50
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/01/20 11:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/01/20 – 11:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Event Summary

Event Overview

PRICES DROPPED FOR 2020

As part of our ambition to fully support grass roots and, in particular, women's racing we have booked the Stourport cycling circuit for Saturdays 18th, 25th January and 1st and 8th February 2020 to host a series of races, this will include...

11.00 - 11.40 Women only

11.50 – 12.15 U14 Girls, U14 Boys,

12.20 - 12.55 U16 Girls, U16 Boys  


13.00 - 14.00 -  1st, 2nd, 3rd Cat

14.10 - 15.00 3/4th CAT

Timings may vary.


Stay tuned for more announcements but just imagine how great your lungs will feel!. Bring a flask... 

Event Details

Event URN:

466245

Start Date:

Sat, 18th Jan 2020

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Stourport Sports Club, Kingsway, Stourport-On-Severn, Worcestershire, DY13 8BQ

View map

Entry close date

Wed, 15th Jan 2020

Results

Confirmed Results

Women (E/1/2/3/4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women (E/1/2/3/4) - Results
1.  Melissa Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alice Towers Cero - Cycle Division Racing T... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Leah Ball TW1 Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Claire Crozier Black Sheep Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Amelia Southall Wolverhampton Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Darcey Ellis JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Aimee Lane Team Echelon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lucy Hart Cero - Cycle Division Racing T... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Emma Serjeant Hafren CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jo Wilkie Ride 24 - 7 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Hayley Edwards Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Rachel Davies-Foote Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3 - Results
1.  Matthew Exley Flamme Rouge Rouleurs Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jamieson Blain BIKESTRONG-KTM Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Lucas Towers Cero - Cycle Division Racing T... Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alex Thomson Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Teagle Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Kurt Hatwell Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Satoor Cero - Cycle Division Racing T... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joe Peatson BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matthew Malone Z Junior Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Lloyd JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Kieran Frend Cero - Cycle Division Racing T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Luke Slater Race Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Paul Rogers Stourbridge CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Tom Ford EvoVelo Karbona Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Thomas Bullock Cero - Cycle Division Racing T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Giovanni Luongo London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Rory Webster Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Craig Guy Fred Williams Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jake White Wolverhampton Wheelers Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Rory Webster Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Paveley Innovation Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Satoor Cero - Cycle Division Racing T... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sam Holwill Hafren CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nathan Leaves Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Robin Hughes VOST Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jack Fothergill Solihull CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Rick Hawker VeloVitesse Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matt Peirce VOST Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Alexander Kemp Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Justin Belcher JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ben Singer JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Thomas Colley Newport Shropshire CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Kit Buchanan Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ryan Palmer JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  James Hawkins JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  William Farmer Wolverhampton Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Phil O'Connor Shutt Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  James Newnham Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Tom Bewick Wednesfield Aces CSC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
23.  Calvin Macfarlane Halesowen A & CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Neil Day Le Mons Du Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Matthew Lowe Redditch Road & Path CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Adrian Jones Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Pete Matthews Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Graham Halford Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Tim Egan Beacon Roads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Jonathan Rawlings VOST Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Antony Neads Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Timb Hiscocks Shutt Test Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Kevin Satterthwaite Gorilla Coffee Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Kieran Morris Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Daniel Smith VOST Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Peter Kemp Finished 0

36.  Peter Kemp -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Peter Antonio Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Michal Wisowski Banbury Star CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Craig Potter EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  James Walker EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Johann Breytenbach VOST Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Taylor Hill JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Paul Turner VOST Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Peter Millichap Warwick Lanterne Rouge C.C Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
45.  Richard Freeman Finished 0

45.  Richard Freeman -

Points: 0 | Status: Finished
--- Thomas Holtom Warwick Lanterne Rouge C.C Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Teagle Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
0.  Alex Thomson Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lucas Timms Coventry Road Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ben Askey Backstedt Cycling Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Christopher Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Rhys Thomas Maindy Flyers CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Seth Jones Maindy Flyers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Josh Marsden Innovation Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Max Jones Innovation Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Hywel Leyshon Maindy Flyers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Fred Meredith Hafren CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Lucas Jowett Beeston Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Joshua Williams JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Hayden Cockin Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Harry Wilson Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Samuel Stoker Hafren CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
20.  Oliver Cassidy JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Evans The Bulls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lola Ellis JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Caitlin Harvey Cero - Cycle Division Racing T... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Bufton Hafren CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Quiggin Welwyn Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Bram Ottewell Beeston Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Iestyn Jones Maindy Flyers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Luke Mannings Halesowen A & CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Alexander Burden Solihull CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Henry Barker-Pine Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Cian Evans The Bulls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Drew Ottewell Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Sam Rosser Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Ewan Taylor Maindy Flyers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Cerys Greaves Lichfield City CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Carys Blowers Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sofia Brandon-Higgs Hafren CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Imogen Cox Bicester Millennium CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

PRICES DROPPED FOR 2020

Part of a series of races on the 18/01/19, 25/01/19, 01/02/19, 08/02/19

Entry acceptance will be selected by the organiser.

Race organisers decision is final.

The Races

Women (E/1/2/3/4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/01/20 11:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/01/20 – 11:00
Regional C+, Band 5
40 mins
1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/01/20 13:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/01/20 – 13:00
Regional C+, Band 5
45 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/01/20 14:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/01/20 – 14:10

3/4

Regional C+, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/01/20 12:20 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/01/20 – 12:20
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/01/20 12:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/01/20 – 12:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/01/20 11:50 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/01/20 – 11:50
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/01/20 11:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/01/20 – 11:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk