Portsmouth-DHCyclesport.co.uk Circuit Races 7

Closed Circuit , Portsmouth – Wednesday, 23 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

198/EN/009/2010

Start Date:

Wed, 23rd Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Erin Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Thomas Walker Portsmouth North End CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Joss Banfield Finished 00:00:00:00 0

3. Joss Banfield -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Rob Panter Portsmouth North End CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Thamana Nel Velocity Bikes Cycling Club Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Joseph Clark Finished 00:00:00:00 0

3. Joseph Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Harvey Lowe Hargroves-Montezuma's Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Guy Newbury Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

3/4/J/W

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4/J/W - Results
1.  Phill Reynolds Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Heathcote Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Ian Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Martin Chaldecott Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Ralph Carter London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Sebastian Ottley VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Trevor King I-Team Cyclists' Club Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Howard Milner Velocity Bikes Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Simon Spencer Finished 3rd 00:00:00:00 1

10. Simon Spencer -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Norman Mellors Hantspol CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Matthew Hargroves Hargroves-Montezuma's Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
13.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Jase Jones Ogmore Valley Wheelers Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
15.  Simon McGee Royal Navy & Royal Marines CA Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
16.  Charlie White DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Barry Plank Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  John Clark a3crg Finished 4th 00:00:00:00 0

18. John Clark - a3crg

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
19.  Andrew Gibson Hargroves-Montezuma's Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
21.  Richard Pearman Team Wiggle Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
22.  Simon Wharton Finished 4th 00:00:00:00 0

22. Simon Wharton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
23.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
24.  Ben Jeffery Team Wiggle Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
25.  Nicola Wheeler Team Wiggle Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Toby Neave DHCyclesport Cycling Club Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Michael Cotty Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 3rd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Simon Brooks VC St Raphael Finished Elite 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Ian Legg Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Jay Eastwood VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Phill Sykes Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Jonathan Dibben Hargroves-Montezuma's Finished A --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
8.  Harry Bulstrode Cannondale Racing Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
9.  Steve Legg RT 316 Finished 1st 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
10.  Andrew Bryson DHCyclesport Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  Henry Newbury VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Alexander Murison Glendene CC Finished 1st 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
13.  Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  James Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Duncan Sherwood Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Michael Warner Hargroves-Montezuma's Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Nicholas Beale Onelife-Fuga Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
18.  Oliver Hitchings Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Mick Metcalf VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Robert Ward VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Michael Scott Sotonia CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
22.  Christopher Peden WyndyMilla Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
23.  Tim Costello Southdown Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
24.  John Hollier Southfork Racing.co.uk Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/06/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/06/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/06/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/06/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/06/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/06/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/06/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/06/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/06/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/06/10 – 18:15
Youth Only, Youth
3/4/J/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/06/10 18:45 Regional B Band 5 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Wed 23/06/10 – 18:45
Regional B, Band 5
52km / 32 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/06/10 19:30 National B Band 3 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Wed 23/06/10 – 19:30
National B, Band 3
52km / 32 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

198/EN/009/2010

Start Date:

Wed, 23rd Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Erin Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Thomas Walker Portsmouth North End CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Joss Banfield Finished 00:00:00:00 0

3. Joss Banfield -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Rob Panter Portsmouth North End CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Thamana Nel Velocity Bikes Cycling Club Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Joseph Clark Finished 00:00:00:00 0

3. Joseph Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Harvey Lowe Hargroves-Montezuma's Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Guy Newbury Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

3/4/J/W

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4/J/W - Results
1.  Phill Reynolds Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Heathcote Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Ian Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Martin Chaldecott Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Ralph Carter London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Sebastian Ottley VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Trevor King I-Team Cyclists' Club Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Howard Milner Velocity Bikes Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Simon Spencer Finished 3rd 00:00:00:00 1

10. Simon Spencer -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Norman Mellors Hantspol CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Matthew Hargroves Hargroves-Montezuma's Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
13.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Jase Jones Ogmore Valley Wheelers Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
15.  Simon McGee Royal Navy & Royal Marines CA Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
16.  Charlie White DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Barry Plank Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  John Clark a3crg Finished 4th 00:00:00:00 0

18. John Clark - a3crg

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
19.  Andrew Gibson Hargroves-Montezuma's Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
21.  Richard Pearman Team Wiggle Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
22.  Simon Wharton Finished 4th 00:00:00:00 0

22. Simon Wharton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
23.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
24.  Ben Jeffery Team Wiggle Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
25.  Nicola Wheeler Team Wiggle Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Toby Neave DHCyclesport Cycling Club Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Michael Cotty Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 3rd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Simon Brooks VC St Raphael Finished Elite 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Ian Legg Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Jay Eastwood VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Phill Sykes Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Jonathan Dibben Hargroves-Montezuma's Finished A --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
8.  Harry Bulstrode Cannondale Racing Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
9.  Steve Legg RT 316 Finished 1st 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
10.  Andrew Bryson DHCyclesport Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  Henry Newbury VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Alexander Murison Glendene CC Finished 1st 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
13.  Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  James Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Duncan Sherwood Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Michael Warner Hargroves-Montezuma's Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Nicholas Beale Onelife-Fuga Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
18.  Oliver Hitchings Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Mick Metcalf VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Robert Ward VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Michael Scott Sotonia CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
22.  Christopher Peden WyndyMilla Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
23.  Tim Costello Southdown Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
24.  John Hollier Southfork Racing.co.uk Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/06/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/06/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/06/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/06/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/06/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/06/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/06/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/06/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/06/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 23/06/10 – 18:15
Youth Only, Youth
3/4/J/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/06/10 18:45 Regional B Band 5 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Wed 23/06/10 – 18:45
Regional B, Band 5
52km / 32 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/06/10 19:30 National B Band 3 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Wed 23/06/10 – 19:30
National B, Band 3
52km / 32 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk