Certini Tor 2 Day

Road – Saturday, 21 Jul 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

165/EN/010/2007

Start Date:

Sat, 21st Jul 2007

Finish date:

Sun, 22nd Jul 2007

Event Type:

Road (Competitive)

Results

Confirmed Results

General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
General Classification - Results
1.  Thomas Copeland Unknown N/A 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ben Anstie Chippenham & Dist Whls Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Andrew Hitchens Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Russ Bazley Unknown 0

4. Russ Bazley -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Douglas Dewey Team Tor 2000 KALAS Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Robert Smail Ystwyth Cycling Club Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Gary Andrews Certini Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Alexander Fitzgerald Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Ben Stockdale MJS Racing Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Hugh Wilson Forza Cycles Racing Team Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Richard Watson Paramount CRT Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Julius Renn-Jennings Gillingham and District Wheele... Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Adam Holmes Mid Devon CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Matthew Ewings Exeter Wheelers Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Paul Carson Wyre Forest CRC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Glenn Smith Maldon & District CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  David Wilkinson Exeter Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Guy Wilkins Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Richard Edmond One and All Cycling Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1 - Results
1.  Glenn Borrett Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Douglas Dewey Team Tor 2000 KALAS Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ben Anstie Chippenham & Dist Whls Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  James Smith Unknown N/A 0

4. James Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Gary Andrews Certini Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Russ Bazley Unknown 0

6. Russ Bazley -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Neil Chapman Maldon & District CC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Alexander Fitzgerald Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Mark Beattie Maldon & District CC Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Ken Holder Paramount CRT Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Ben Stockdale MJS Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Thomas Copeland VO2 Development Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Julius Renn-Jennings Gillingham and District Wheele... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Joe Hemmant London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Mark Barlow Camel Valley Cycling & Tria Cl... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Chris Scott Certini Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Paul Carson Wyre Forest CRC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Adam Holmes Mid Devon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Andrew Hitchens Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2 - Results
1.  Robert Smail Ystwyth Cycling Club Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Andrew Hitchens Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Thomas Copeland VO2 Development Team Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Ben Anstie Chippenham & Dist Whls Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Christopher Smith Python Racing Team Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Russ Bazley Unknown 0

6. Russ Bazley -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Hugh Wilson Forza Cycles Racing Team Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Guy Wilkins Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Matthew Bridge London Dynamo Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Richard Watson Paramount CRT Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Paul Carson Wyre Forest CRC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Ben Stockdale VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Neil Chapman Maldon & District CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Glenn Smith Maldon & District CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Lewis Earthrowl-Gould VO2 Development Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Richard Edmond One and All Cycling Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Alexander Fitzgerald Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Nicholas Beale Didcot Phoenix CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Rupert Beale Didcot Phoenix CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3 - Results
1.  Glenn Borrett Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ben Anstie Chippenham & Dist Whls Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Douglas Dewey Team Tor 2000 KALAS Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  James Smith Unknown N/A 0

4. James Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Russ Bazley Unknown 0

5. Russ Bazley -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Gary Andrews Certini Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Andrew Hitchens Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
8.  Ken Holder Paramount CRT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Thomas Copeland VO2 Development Team Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Hugh Wilson Forza Cycles Racing Team Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Joe Hemmant London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Nino Piccoli Kings Lynn CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Alexander Fitzgerald Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Ben Stockdale MJS Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Robert Smail Ystwyth Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Neil Chapman Maldon & District CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Mark Beattie Maldon & District CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Julius Renn-Jennings Gillingham and District Wheele... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Richard Watson Paramount CRT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 4 - Results
1.  Guy Wilkins Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Andrew Hitchens Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Matthew Ewings Exeter Wheelers Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Robert Smail Ystwyth Cycling Club Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Robert Smail Ystwyth Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Gary Andrews Certini Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Alexander Fitzgerald Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Simon Gibbs Bikinmotion Cycling Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Thomas Copeland VO2 Development Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Thomas Copeland VO2 Development Team Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Thomas Copeland VO2 Development Team Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Richard Watson Paramount CRT Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Ben Anstie Chippenham & Dist Whls Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Matthew Ullmer Evesham & District Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Ben Stockdale MJS Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Russ Bazley Unknown 0

14. Russ Bazley -

Points: 0 | Status: Unknown
15.  Paul Carson Wyre Forest CRC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Lewis Earthrowl-Gould VO2 Development Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Matthew Bridge London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Adam Holmes Mid Devon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Hugh Wilson Forza Cycles Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Julius Renn-Jennings Gillingham and District Wheele... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Stage 1 = 8.5km 9am Sat, Stage 2 = 103km 11:30am Sat, Stage 3 = 8.5km 16:00 Sat, Stage 4 = 101km 10am Sun. Band 5 points for each stage.

The Races

General Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/07 09:00 Regional A Band 3 --- 221km / 137 miles
Entry: Online: (£25.00 + £0.60 Application fee)
Sat 21/07/07 – 09:00
Regional A, Band 3
221km / 137 miles
Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/07 09:00 Regional A Band 5 --- 9km / 5 miles
Entry:
Sat 21/07/07 – 09:00
Regional A, Band 5
9km / 5 miles
Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/07 11:30 Regional A Band 5 --- 103km / 64 miles
Entry:
Sat 21/07/07 – 11:30
Regional A, Band 5
103km / 64 miles
Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/07 16:00 Regional A Band 5 --- 9km / 5 miles
Entry:
Sat 21/07/07 – 16:00
Regional A, Band 5
9km / 5 miles
Stage 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/07/07 10:00 Regional A Band 5 --- 101km / 63 miles
Entry:
Sun 22/07/07 – 10:00
Regional A, Band 5
101km / 63 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

165/EN/010/2007

Start Date:

Sat, 21st Jul 2007

Finish date:

Sun, 22nd Jul 2007

Event Type:

Road (Competitive)

Results

Confirmed Results

General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
General Classification - Results
1.  Thomas Copeland Unknown N/A 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ben Anstie Chippenham & Dist Whls Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Andrew Hitchens Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Russ Bazley Unknown 0

4. Russ Bazley -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Douglas Dewey Team Tor 2000 KALAS Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Robert Smail Ystwyth Cycling Club Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Gary Andrews Certini Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Alexander Fitzgerald Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Ben Stockdale MJS Racing Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Hugh Wilson Forza Cycles Racing Team Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Richard Watson Paramount CRT Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Julius Renn-Jennings Gillingham and District Wheele... Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Adam Holmes Mid Devon CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Matthew Ewings Exeter Wheelers Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Paul Carson Wyre Forest CRC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Glenn Smith Maldon & District CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  David Wilkinson Exeter Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Guy Wilkins Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Richard Edmond One and All Cycling Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1 - Results
1.  Glenn Borrett Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Douglas Dewey Team Tor 2000 KALAS Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ben Anstie Chippenham & Dist Whls Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  James Smith Unknown N/A 0

4. James Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Gary Andrews Certini Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Russ Bazley Unknown 0

6. Russ Bazley -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Neil Chapman Maldon & District CC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Alexander Fitzgerald Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Mark Beattie Maldon & District CC Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Ken Holder Paramount CRT Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Ben Stockdale MJS Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Thomas Copeland VO2 Development Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Julius Renn-Jennings Gillingham and District Wheele... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Joe Hemmant London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Mark Barlow Camel Valley Cycling & Tria Cl... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Chris Scott Certini Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Paul Carson Wyre Forest CRC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Adam Holmes Mid Devon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Andrew Hitchens Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2 - Results
1.  Robert Smail Ystwyth Cycling Club Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Andrew Hitchens Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Thomas Copeland VO2 Development Team Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Ben Anstie Chippenham & Dist Whls Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Christopher Smith Python Racing Team Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Russ Bazley Unknown 0

6. Russ Bazley -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Hugh Wilson Forza Cycles Racing Team Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Guy Wilkins Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Matthew Bridge London Dynamo Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Richard Watson Paramount CRT Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Paul Carson Wyre Forest CRC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Ben Stockdale VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Neil Chapman Maldon & District CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Glenn Smith Maldon & District CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Lewis Earthrowl-Gould VO2 Development Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Richard Edmond One and All Cycling Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Alexander Fitzgerald Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Nicholas Beale Didcot Phoenix CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Rupert Beale Didcot Phoenix CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3 - Results
1.  Glenn Borrett Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ben Anstie Chippenham & Dist Whls Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Douglas Dewey Team Tor 2000 KALAS Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  James Smith Unknown N/A 0

4. James Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Russ Bazley Unknown 0

5. Russ Bazley -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Gary Andrews Certini Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Andrew Hitchens Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
8.  Ken Holder Paramount CRT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Thomas Copeland VO2 Development Team Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Hugh Wilson Forza Cycles Racing Team Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Joe Hemmant London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Nino Piccoli Kings Lynn CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Alexander Fitzgerald Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Ben Stockdale MJS Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Robert Smail Ystwyth Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Neil Chapman Maldon & District CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Mark Beattie Maldon & District CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Julius Renn-Jennings Gillingham and District Wheele... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Richard Watson Paramount CRT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 4 - Results
1.  Guy Wilkins Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Andrew Hitchens Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Matthew Ewings Exeter Wheelers Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Robert Smail Ystwyth Cycling Club Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Robert Smail Ystwyth Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Gary Andrews Certini Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Alexander Fitzgerald Bikinmotion Cycling Club Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Simon Gibbs Bikinmotion Cycling Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Thomas Copeland VO2 Development Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Thomas Copeland VO2 Development Team Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Thomas Copeland VO2 Development Team Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Richard Watson Paramount CRT Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Ben Anstie Chippenham & Dist Whls Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Matthew Ullmer Evesham & District Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Ben Stockdale MJS Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Russ Bazley Unknown 0

14. Russ Bazley -

Points: 0 | Status: Unknown
15.  Paul Carson Wyre Forest CRC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Lewis Earthrowl-Gould VO2 Development Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Matthew Bridge London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Adam Holmes Mid Devon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Hugh Wilson Forza Cycles Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Julius Renn-Jennings Gillingham and District Wheele... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Stage 1 = 8.5km 9am Sat, Stage 2 = 103km 11:30am Sat, Stage 3 = 8.5km 16:00 Sat, Stage 4 = 101km 10am Sun. Band 5 points for each stage.

The Races

General Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/07 09:00 Regional A Band 3 --- 221km / 137 miles
Entry: Online: (£25.00 + £0.60 Application fee)
Sat 21/07/07 – 09:00
Regional A, Band 3
221km / 137 miles
Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/07 09:00 Regional A Band 5 --- 9km / 5 miles
Entry:
Sat 21/07/07 – 09:00
Regional A, Band 5
9km / 5 miles
Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/07 11:30 Regional A Band 5 --- 103km / 64 miles
Entry:
Sat 21/07/07 – 11:30
Regional A, Band 5
103km / 64 miles
Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/07 16:00 Regional A Band 5 --- 9km / 5 miles
Entry:
Sat 21/07/07 – 16:00
Regional A, Band 5
9km / 5 miles
Stage 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/07/07 10:00 Regional A Band 5 --- 101km / 63 miles
Entry:
Sun 22/07/07 – 10:00
Regional A, Band 5
101km / 63 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk