Full Gas Winter Track League Event #9

Track League , London – Tuesday, 03 Dec 2019

Event Summary

Event Overview

Full Gas Cycling returns to the Velodrome at Lee Valley VeloPark for the sixth Winter Track League series from 29th October 2019. 

Race nights will be Tuesday and fortnightly on Thursday nights (7pm – 10pm). The format has changed for this year, with specific races for Madison riders and Sprinters on the Thursday nights. In addition, women will be able to ride in the A, B and C groups, which are now mixed.

Tuesday = A, B, C groups
Thursday = alternating weeks, one of these will be a normal league night with racing for A, B, C categories, the other Thursday will be a sprint & Madison evening. The sprint will be run as in previous years.

League Membership is compulsory for all riders. To join the Winter Track League Membership, please follow this link:  www.britishcycling.org.uk/club/profile/7061/full-gas-track-league

Event Details

Event URN:

462444

Start Date:

Tue, 3rd Dec 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lee Valley Velodrome, Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, London, E20 3AB

View map

Entry close date

Sun, 1st Dec 2019

Event Organiser:

Keith Johnson

Results

Confirmed Results

A Group Rev Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Rev Win Out - Results
1.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Timothy Torrie TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Bradbury Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Wayne Tunnah Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Paul Vriend Onyx Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matthew Inman East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Trevor Ormes Rapha Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group 50 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group 50 Lap Points Race - Results
1.  Stephen Bradbury Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Joel Stewart Kenton RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Timothy Torrie TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Patrick Biel ZeroBC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Riyadh Khamis Full Gas Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Sophie Lewis Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Aaron Stone Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

A Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Elimination - Results
1.  Stephen Bradbury Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Wayne Tunnah Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Timothy Torrie TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Scratch - Results
1.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joel Stewart Kenton RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Bradbury Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sophie Lewis Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Timothy Torrie TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Rev Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Rev Win Out - Results
1.  Rowan Fuss VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Jewell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Martin Smith Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alan Groves VC Revolution Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Neil Dowie API-Metrow/Bodyby JR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Brett Travers VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group 40 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group 40 Lap Points Race - Results
1.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Adam Roberts Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Smith Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Hardcastle 6AM Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Jewell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Barry Neal Ciclos Uno Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Derek Mayne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Rowan Fuss VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Elimination - Results
1.  Ritchie Selfe Tofauti Everyone Active Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Smith Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Rowan Fuss VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Brett Travers VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adam Roberts Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Spencer Wilson PERSONAL BIKEFIT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Jewell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Scratch - Results
1.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ritchie Selfe Tofauti Everyone Active Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Hardcastle 6AM Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Smith Team LDN - Brother UK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Adrian Ward Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Roberts Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Rowan Fuss VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Brett Travers VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Jewell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group Rev Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Rev Win Out - Results
1.  Torin Henderson Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Flynn Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Will Bridgman North Wirral Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Bob Gobey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Allan Ng Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Neal Lofthouse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group 40 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group 40 Lap Points Race - Results
1.  Torin Henderson Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chris Carter Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jonathan Calderon Wheelsuckers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neal Lofthouse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Allan Ng Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Olly Worley Hub Vélo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Julian Boulter Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Scratch - Results
1.  Torin Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Chris Carter Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Neal Lofthouse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jonathan Calderon Wheelsuckers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Robert Flynn Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Bob Gobey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Allan Ng Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Elimination - Results
1.  Torin Henderson Southborough & District Whls Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Chris Carter Kingston Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Sam Perks Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Neal Lofthouse Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Antonius Wubben Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Will Bridgman North Wirral Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Paul Bold Full Gas Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Jonathan Calderon Wheelsuckers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Philip McNamara VC Meudon Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

For all league events, a fully completed Indoor Track Accreditation (for Newport, Glasgow, Derby, Manchester or Lee Valley) is required and this should be listed on your racing licence. A full race licence is required, and will be checked at rider sign-on desk.

Previous track racing experience is required, or a minimum of 10 hours of relevant race training or SQTs needs to be completed prior to entering races. 

These are COMPETITIVE events ridden at speed.

Entries open ONE MONTH before each event and will be accepted on a first come, first served basis. To avoid duplication please check your dashboard calendar before you submit and pay for an entry. There will be no refunds or transfer of entries between events. 

New for this year – each Tuesday before Track League starts the track is available for one hour for league riders to do a track warm up. This will be limited to a maximum of 28 riders on track and will involve an additional cost of £7.50 per rider. 

Riders may not submit an entry for a different group if their own is full.

The Races

Track League Warm-Up Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 18:00 Non-Ranking --- 01 hr
Entry:
Tue 03/12/19 – 18:00
Non-Ranking,
01 hr
A Group Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 19:00 Regional C --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 03/12/19 – 19:00
Regional C,
03 hr
A Group Rev Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
A Group 50 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
A Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
A Group Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 03/12/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
B Group Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 19:00 Regional C --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 03/12/19 – 19:00
Regional C,
03 hr
B Rev Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
Regional C, None
B Group 40 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
B Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
B Group Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 03/12/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
C Group Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 19:00 Regional C --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 03/12/19 – 19:00
Regional C,
03 hr
C Group Rev Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
C Group 40 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
C Group Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 03/12/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
C Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00

Event Summary

Event Overview

Full Gas Cycling returns to the Velodrome at Lee Valley VeloPark for the sixth Winter Track League series from 29th October 2019. 

Race nights will be Tuesday and fortnightly on Thursday nights (7pm – 10pm). The format has changed for this year, with specific races for Madison riders and Sprinters on the Thursday nights. In addition, women will be able to ride in the A, B and C groups, which are now mixed.

Tuesday = A, B, C groups
Thursday = alternating weeks, one of these will be a normal league night with racing for A, B, C categories, the other Thursday will be a sprint & Madison evening. The sprint will be run as in previous years.

League Membership is compulsory for all riders. To join the Winter Track League Membership, please follow this link:  www.britishcycling.org.uk/club/profile/7061/full-gas-track-league

Event Details

Event URN:

462444

Start Date:

Tue, 3rd Dec 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lee Valley Velodrome, Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, London, E20 3AB

View map

Entry close date

Sun, 1st Dec 2019

Event Organiser:

Keith Johnson

Results

Confirmed Results

A Group Rev Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Rev Win Out - Results
1.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Timothy Torrie TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Bradbury Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Wayne Tunnah Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Paul Vriend Onyx Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matthew Inman East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Trevor Ormes Rapha Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group 50 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group 50 Lap Points Race - Results
1.  Stephen Bradbury Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Joel Stewart Kenton RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Timothy Torrie TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Patrick Biel ZeroBC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Riyadh Khamis Full Gas Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Sophie Lewis Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Aaron Stone Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

A Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Elimination - Results
1.  Stephen Bradbury Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Wayne Tunnah Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Timothy Torrie TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Scratch - Results
1.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joel Stewart Kenton RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Bradbury Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sophie Lewis Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Timothy Torrie TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Rev Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Rev Win Out - Results
1.  Rowan Fuss VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Jewell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Martin Smith Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alan Groves VC Revolution Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Neil Dowie API-Metrow/Bodyby JR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Brett Travers VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group 40 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group 40 Lap Points Race - Results
1.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Adam Roberts Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Smith Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Hardcastle 6AM Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Jewell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Barry Neal Ciclos Uno Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Derek Mayne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Rowan Fuss VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Elimination - Results
1.  Ritchie Selfe Tofauti Everyone Active Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Smith Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Rowan Fuss VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Brett Travers VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adam Roberts Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Spencer Wilson PERSONAL BIKEFIT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Jewell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Scratch - Results
1.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ritchie Selfe Tofauti Everyone Active Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Hardcastle 6AM Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Smith Team LDN - Brother UK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Adrian Ward Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Roberts Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Rowan Fuss VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Brett Travers VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Jewell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group Rev Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Rev Win Out - Results
1.  Torin Henderson Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Flynn Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Will Bridgman North Wirral Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Bob Gobey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Allan Ng Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Neal Lofthouse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group 40 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group 40 Lap Points Race - Results
1.  Torin Henderson Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chris Carter Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jonathan Calderon Wheelsuckers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neal Lofthouse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Allan Ng Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Olly Worley Hub Vélo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Julian Boulter Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Scratch - Results
1.  Torin Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Chris Carter Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Neal Lofthouse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jonathan Calderon Wheelsuckers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Robert Flynn Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Bob Gobey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Allan Ng Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Elimination - Results
1.  Torin Henderson Southborough & District Whls Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Chris Carter Kingston Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Sam Perks Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Neal Lofthouse Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Antonius Wubben Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Will Bridgman North Wirral Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Paul Bold Full Gas Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Jonathan Calderon Wheelsuckers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Philip McNamara VC Meudon Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

For all league events, a fully completed Indoor Track Accreditation (for Newport, Glasgow, Derby, Manchester or Lee Valley) is required and this should be listed on your racing licence. A full race licence is required, and will be checked at rider sign-on desk.

Previous track racing experience is required, or a minimum of 10 hours of relevant race training or SQTs needs to be completed prior to entering races. 

These are COMPETITIVE events ridden at speed.

Entries open ONE MONTH before each event and will be accepted on a first come, first served basis. To avoid duplication please check your dashboard calendar before you submit and pay for an entry. There will be no refunds or transfer of entries between events. 

New for this year – each Tuesday before Track League starts the track is available for one hour for league riders to do a track warm up. This will be limited to a maximum of 28 riders on track and will involve an additional cost of £7.50 per rider. 

Riders may not submit an entry for a different group if their own is full.

The Races

Track League Warm-Up Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 18:00 Non-Ranking --- 01 hr
Entry:
Tue 03/12/19 – 18:00
Non-Ranking,
01 hr
A Group Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 19:00 Regional C --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 03/12/19 – 19:00
Regional C,
03 hr
A Group Rev Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
A Group 50 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
A Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
A Group Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 03/12/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
B Group Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 19:00 Regional C --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 03/12/19 – 19:00
Regional C,
03 hr
B Rev Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
Regional C, None
B Group 40 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
B Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
B Group Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 03/12/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
C Group Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 19:00 Regional C --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 03/12/19 – 19:00
Regional C,
03 hr
C Group Rev Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
C Group 40 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00
C Group Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 03/12/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
C Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/12/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 03/12/19 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk