Full Gas Winter Track League Event #3

Track League , London – Tuesday, 05 Nov 2019

Event Summary

Event Overview

Full Gas Cycling returns to the Velodrome at Lee Valley VeloPark for the sixth Winter Track League series from 29th October 2019. 

Race nights will be Tuesday and fortnightly on Thursday nights (7pm – 10pm). The format has changed for this year, with specific races for Madison riders and Sprinters on the Thursday nights. In addition, women will be able to ride in the A, B and C groups, which are now mixed.

Tuesday = A, B, C groups
Thursday = alternating weeks, one of these will be a normal league night with racing for A, B, C categories, the other Thursday will be a sprint & Madison evening. The sprint will be run as in previous years.

League Membership is compulsory for all riders. To join the Winter Track League Membership, please follow this link:  www.britishcycling.org.uk/club/profile/7061/full-gas-track-league

Event Details

Event URN:

462433

Start Date:

Tue, 5th Nov 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lee Valley Velodrome, Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, London, E20 3AB

View map

Entry close date

Sun, 3rd Nov 2019

Event Organiser:

Keith Johnson
keith@fullgascycling.co.uk

Results

Confirmed Results

A Group Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Points Race - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Oliver Stockwell Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joseph Sutton Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Joel Stewart Kenton RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Innes Harvey VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Aaron Stone Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Roman Piotrowski Wolfe RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Elimination - Results
1.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Alec Briggs TEKKERZ CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Oliver Stockwell Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Joel Stewart Kenton RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Aaron Stone Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Wayne Tunnah Beds Road Race Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

A Rev Win-Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Rev Win-Out - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Roman Piotrowski Wolfe RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alan Newman Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Wayne Tunnah Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Paul Vriend Onyx Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joel Stewart Kenton RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Riyadh Khamis Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Scratch Race - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joel Stewart Kenton RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Stockwell Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Innes Harvey VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Joseph Sutton Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Alec Briggs TEKKERZ CC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

B Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Elimination - Results
1.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Graham Galvin East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Brett Travers VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Derek Mayne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Johnson Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Thomas Ballhatchet Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stephen Messenger East London Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Scratch - Results
1.  Tom Atkins DRAKON Group Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Brett Travers VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Harrison Mayo Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Adrian Ward Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Graham Fidler Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Christopher Johnson Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Points Race - Results
1.  Tom Atkins DRAKON Group Racing Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Martin Smith Team LDN - Brother UK Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Graham Galvin East London Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Dave Buck CC London Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Derek Mayne Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Alan Groves VC Revolution Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Brett Travers VC Revolution Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Christopher Johnson Islington Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Graham Fidler Gemini BC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

B Rev Win-Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Rev Win-Out - Results
1.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thomas Ballhatchet Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Smith Team LDN - Brother UK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Stephen Messenger East London Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Christopher Johnson Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Graham Galvin East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Brett Travers VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Graham Cousans Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Points Race - Results
1.  Chris Carter Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mark Gower Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Barry Neal Ciclos Uno Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Neal Lofthouse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jamie Davies-Evans RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jonathan Calderon Wheelsuckers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Vincent Ellis Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Sam Perks Finished 4th 0

10.  Sam Perks -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Rev Win-Out

Position Name Club name Rider status Category Points
C Rev Win-Out - Results
1.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Mark Gower Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tim Gentry Ciclos Uno Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Saul Busby - Cozic 6AM Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jali Packer UCL Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Sinclair Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Neal Lofthouse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Simeon Pereira-Madder AFGcc Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Allan Ng Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Elimination - Results
1.  Mark Gower Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Barry Neal Ciclos Uno Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Allan Ng Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Vincent Ellis Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Neal Lofthouse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jonathan Calderon Wheelsuckers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Sinclair Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Scratch Race - Results
1.  Mark Gower Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jonathan Calderon Wheelsuckers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Chris Carter Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neal Lofthouse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Saul Busby - Cozic 6AM Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jamie Davies-Evans RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jali Packer UCL Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

For all league events, a fully completed Indoor Track Accreditation (for Newport, Glasgow, Derby, Manchester or Lee Valley) is required and this should be listed on your racing licence. A full race licence is required, and will be checked at rider sign-on desk.

Previous track racing experience is required, or a minimum of 10 hours of relevant race training or SQTs needs to be completed prior to entering races. 

These are COMPETITIVE events ridden at speed.

Entries open ONE MONTH before each event and will be accepted on a first come, first served basis. To avoid duplication please check your dashboard calendar before you submit and pay for an entry. There will be no refunds or transfer of entries between events. 

New for this year – each Tuesday before Track League starts the track is available for one hour for league riders to do a track warm up. This will be limited to a maximum of 28 riders on track and will involve an additional cost of £7.50 per rider. 

Riders may not submit an entry for a different group if their own is full.

The Races

A Group Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C,
03 hr
A Group Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
A Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
A Rev Win-Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
Regional C, None
A Group Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
B Group Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C,
03 hr
B Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
B Group Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
Regional C, None
B Group Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
B Rev Win-Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
Regional C, None
C Group Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C,
03 hr
C Group Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
C Rev Win-Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
Regional C, None
C Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
C Group Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
Track League Warm-Up Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 18:00 Non-Ranking --- 01 hr
Entry:
Tue 05/11/19 – 18:00
Non-Ranking,
01 hr
Track League Warm-Up (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 18:00 Non-Ranking None --- 01 hr
Entry:
Tue 05/11/19 – 18:00
Non-Ranking, None
01 hr

Event Summary

Event Overview

Full Gas Cycling returns to the Velodrome at Lee Valley VeloPark for the sixth Winter Track League series from 29th October 2019. 

Race nights will be Tuesday and fortnightly on Thursday nights (7pm – 10pm). The format has changed for this year, with specific races for Madison riders and Sprinters on the Thursday nights. In addition, women will be able to ride in the A, B and C groups, which are now mixed.

Tuesday = A, B, C groups
Thursday = alternating weeks, one of these will be a normal league night with racing for A, B, C categories, the other Thursday will be a sprint & Madison evening. The sprint will be run as in previous years.

League Membership is compulsory for all riders. To join the Winter Track League Membership, please follow this link:  www.britishcycling.org.uk/club/profile/7061/full-gas-track-league

Event Details

Event URN:

462433

Start Date:

Tue, 5th Nov 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lee Valley Velodrome, Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, London, E20 3AB

View map

Entry close date

Sun, 3rd Nov 2019

Event Organiser:

Keith Johnson
keith@fullgascycling.co.uk

Results

Confirmed Results

A Group Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Points Race - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Oliver Stockwell Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joseph Sutton Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Joel Stewart Kenton RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Innes Harvey VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Aaron Stone Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Roman Piotrowski Wolfe RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Elimination - Results
1.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Alec Briggs TEKKERZ CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Oliver Stockwell Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Joel Stewart Kenton RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Aaron Stone Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Wayne Tunnah Beds Road Race Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

A Rev Win-Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Rev Win-Out - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Roman Piotrowski Wolfe RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alan Newman Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Wayne Tunnah Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Paul Vriend Onyx Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joel Stewart Kenton RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Riyadh Khamis Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Scratch Race - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joel Stewart Kenton RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Stockwell Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Innes Harvey VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Joseph Sutton Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Alec Briggs TEKKERZ CC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

B Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Elimination - Results
1.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Graham Galvin East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Brett Travers VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Derek Mayne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Johnson Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Thomas Ballhatchet Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stephen Messenger East London Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Scratch - Results
1.  Tom Atkins DRAKON Group Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Brett Travers VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Harrison Mayo Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Adrian Ward Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Graham Fidler Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Christopher Johnson Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Points Race - Results
1.  Tom Atkins DRAKON Group Racing Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Martin Smith Team LDN - Brother UK Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Graham Galvin East London Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Dave Buck CC London Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Derek Mayne Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Alan Groves VC Revolution Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Brett Travers VC Revolution Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Christopher Johnson Islington Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Graham Fidler Gemini BC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

B Rev Win-Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Rev Win-Out - Results
1.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thomas Ballhatchet Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Smith Team LDN - Brother UK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Stephen Messenger East London Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Christopher Johnson Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Graham Galvin East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Brett Travers VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Graham Cousans Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Points Race - Results
1.  Chris Carter Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mark Gower Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Barry Neal Ciclos Uno Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Neal Lofthouse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jamie Davies-Evans RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jonathan Calderon Wheelsuckers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Vincent Ellis Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Sam Perks Finished 4th 0

10.  Sam Perks -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Rev Win-Out

Position Name Club name Rider status Category Points
C Rev Win-Out - Results
1.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Mark Gower Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tim Gentry Ciclos Uno Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Saul Busby - Cozic 6AM Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jali Packer UCL Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Sinclair Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Neal Lofthouse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Simeon Pereira-Madder AFGcc Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Allan Ng Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Elimination - Results
1.  Mark Gower Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Barry Neal Ciclos Uno Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Allan Ng Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Vincent Ellis Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Neal Lofthouse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jonathan Calderon Wheelsuckers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Sinclair Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Scratch Race - Results
1.  Mark Gower Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jonathan Calderon Wheelsuckers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Chris Carter Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neal Lofthouse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Werner Kriek Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Saul Busby - Cozic 6AM Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jamie Davies-Evans RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jali Packer UCL Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

For all league events, a fully completed Indoor Track Accreditation (for Newport, Glasgow, Derby, Manchester or Lee Valley) is required and this should be listed on your racing licence. A full race licence is required, and will be checked at rider sign-on desk.

Previous track racing experience is required, or a minimum of 10 hours of relevant race training or SQTs needs to be completed prior to entering races. 

These are COMPETITIVE events ridden at speed.

Entries open ONE MONTH before each event and will be accepted on a first come, first served basis. To avoid duplication please check your dashboard calendar before you submit and pay for an entry. There will be no refunds or transfer of entries between events. 

New for this year – each Tuesday before Track League starts the track is available for one hour for league riders to do a track warm up. This will be limited to a maximum of 28 riders on track and will involve an additional cost of £7.50 per rider. 

Riders may not submit an entry for a different group if their own is full.

The Races

A Group Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C,
03 hr
A Group Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
A Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
A Rev Win-Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
Regional C, None
A Group Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
B Group Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C,
03 hr
B Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
B Group Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
Regional C, None
B Group Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
B Rev Win-Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
Regional C, None
C Group Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C,
03 hr
C Group Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
C Rev Win-Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
Regional C, None
C Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
C Group Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 05/11/19 – 01:00
Track League Warm-Up Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 18:00 Non-Ranking --- 01 hr
Entry:
Tue 05/11/19 – 18:00
Non-Ranking,
01 hr
Track League Warm-Up (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 18:00 Non-Ranking None --- 01 hr
Entry:
Tue 05/11/19 – 18:00
Non-Ranking, None
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk