UCI World Masters Track Championships 2019

Track , Manchester – Saturday, 12 Oct 2019

Event Summary

Event Details

Event URN:

461223

Start Date:

Sat, 12th Oct 2019

Finish date:

Sat, 19th Oct 2019

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Event Organiser:

Ian Emmerson OBE
ianemmerson@cyclingmasters.com

Results

Confirmed Results

Men 35-39 1k TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 35-39 1k TT - Results
2.  Rowan Elliott Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Scott Burns Drag2Zero Endura Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Richard Carter Cleveland Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 35-39 3k Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 35-39 3k Individual Pursuit - Results
2.  Simon Wilson Ribble Pro Cycling Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite

Men 35-39 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 35-39 Points Race - Results
2.  Alistair Rutherford Secret-Training.cc Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Andrew Hastings Haste cc Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Roman Piotrowski Wolfe RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

Men 35-39 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 35-39 Scratch Race - Results
1.  Simon Wilson Ribble Pro Cycling Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Alistair Rutherford Secret-Training.cc Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andrew Hastings Haste cc Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ryan Visser TAAP Cervelo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 35-44 Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 35-44 Team Sprint - Results
2.  Rowan Elliott Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Luca Lupo SES Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 35-44 Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 35-44 Team Pursuit - Results
1.  Scott Burns Drag2Zero Endura Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Alistair Rutherford Secret-Training.cc Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Simon Wilson Ribble Pro Cycling Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite

Men 40-44 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 40-44 Sprint - Results
3.  Adam Welch Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 40-44 750m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 40-44 750m TT - Results
5.  Karl Farmer VC Glasgow South Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neil Poulton Ogmore Valley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 40-44 3k Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 40-44 3k Individual Pursuit - Results
2.  Robert West AeroCoach Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Perkins Born to Bike Racing Team Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ed Nicholson York Cycleworks Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 40-44 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 40-44 Points Race - Results
1.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Justin McKie Regents Park Rouleurs Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Michael Kirkland RAMcc Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Woodhouse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Adam Bidwell Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  John Hollier Team Tor 2000 | Kalas Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Robert West AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Men 40-44 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 40-44 Scratch Race - Results
3.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
5.  David Woodhouse Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Justin McKie Regents Park Rouleurs Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Adam Bidwell Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  John Hollier Team Tor 2000 | Kalas Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 45-49 Time Trial Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 45-49 Time Trial Race - Results
6.  Richard Pepper Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Simon Cox DIMASCIO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  John McClelland QSW Fenwicks Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Niel Dunnage Steele Davis Via Roma RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Lee Staples GS Avanti Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 45-49 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 45-49 Points Race - Results
1.  Andrew Bruce Bioracer- Moriarty Bikes Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jason Roberts Bioracer- Moriarty Bikes Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Gerry Bowditch Pontypool RCC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  John McClelland QSW Fenwicks Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Jason Streather PDQ Cycle Coaching Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Niel Dunnage Steele Davis Via Roma RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Graeme Lackford Team Tor 2000 | Kalas Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Frazer White Pontypool RCC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Men 45-49 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 45-49 Scratch Race - Results
4.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andrew Bruce Bioracer- Moriarty Bikes Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Frazer White Pontypool RCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  John McClelland QSW Fenwicks Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Gerry Bowditch Pontypool RCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Simon Cox DIMASCIO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Niel Dunnage Steele Davis Via Roma RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Jason Streather PDQ Cycle Coaching Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Men 45-49 3k Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 45-49 3k Individual Pursuit - Results
1.  Joel Stewart Kenton RC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Bruce Bioracer- Moriarty Bikes Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jason Roberts Bioracer- Moriarty Bikes Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  John McClelland QSW Fenwicks Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Niel Dunnage Steele Davis Via Roma RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jason Streather PDQ Cycle Coaching Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Derek Mayne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Andrew Turner Finished 0

16.  Andrew Turner -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Men 45-54 Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 45-54 Team Sprint - Results
2.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richard Pepper Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 45-54 Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 45-54 Team Pursuit - Results
1.  Rob Muzio Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Richard Oakes Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Antony Wallis Team Jewson-M.I.Racing Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andy Bond Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stephen Feeney Team Chronomaster Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Steven Freear OTE Sports Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Turner Element Cycling Team Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 50-54 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 50-54 Sprint - Results
3.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 50-54 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 50-54 500m TT - Results
7.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Paul Turner PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Liam Collins PMR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Geir Robinson Regents Park Rouleurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Paul Gittins Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Ian Barton Finished 0

29.  Ian Barton -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Garry Latimer Haddington Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Rob Cotton Finished 4th 0

36.  Rob Cotton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 50-54 2k Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 50-54 2k Individual Pursuit - Results
1.  Antony Wallis Team Jewson-M.I.Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Oakes Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rob Muzio Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Simon Bowler GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Carl Owen Team Jewson-M.I.Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Mark Culshaw Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Garry Latimer Haddington Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Andrew Smith Finished 0

35.  Andrew Smith -

Points: 0 | Status: Finished
36.  Allan Maclean VC Glasgow South Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 50-54 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 50-54 Scratch Race - Results
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jeremy Brougham Mono CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Garry Latimer Haddington Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Ian Barton VC Glasgow South Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Terry Glynn Graham Weigh Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Men 50-54 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 50-54 Points Race - Results
2.  Jeremy Brougham Mono CC Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  David Blockley RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Elliot Davis Team Tor 2000 | Kalas Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Iain Davidson Finished 0

19.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Michael Clark Finished 0

20.  Michael Clark -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Alwyn Joy Glasgow United CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 55-59 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-59 Sprint - Results
3.  Jon Gillies Glasgow Track Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 55-59 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-59 500m TT - Results
3.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Simon Schmidt Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Brian Fudge Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Gary Matthews Finished 0

20.  Gary Matthews -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Glenn Grant Eagle RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Christopher Welham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Stephen Light Birkenhead North End CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 55-59 2k Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-59 2k Individual Pursuit - Results
2.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Peter Ettles RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Men 55-59 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-59 Points Race - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Colin Parkinson South Western RC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Peter Ettles RT23 Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Mark Hammersley Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Stephen Clayton RT23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Men 55-59 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-59 Scratch Race - Results
3.  Peter Ettles RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Colin Parkinson South Western RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Stephen Clayton Finished 0

20.  Stephen Clayton -

Points: 0 | Status: Finished
--- Keerthi Angammana Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Men 55-64 Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-64 Team Sprint - Results
1.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 55-64 3k Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-64 3k Team Pursuit - Results
3.  Graham Barclay RT23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stephen Clayton RT23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Ettles RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen McCaw West Lothian Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Colin Parkinson South Western RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 60-64 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 60-64 500m TT - Results
5.  Steve Wilkinson Finished 0

5.  Steve Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Peter Hine Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Gary Hartles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Alister Ogg VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Mick James Finished 0

13.  Mick James -

Points: 0 | Status: Finished

Men 60-64 2k Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 60-64 2k Individual Pursuit - Results
4.  Peter Hine Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 60-64 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 60-64 Scratch Race - Results
4.  Graham Barclay RT23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ken Roesner Bush Healthcare CRT Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Keith Jones Finished 0

11.  Keith Jones -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Gary Hartles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Christopher Davis Finished 0

15.  Christopher Davis -

Points: 0 | Status: Finished
16.  James Rutherford Finished 0

16.  James Rutherford -

Points: 0 | Status: Finished

Men 60-64 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 60-64 Points Race - Results
2.  James Rutherford Team Lusso Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ken Roesner Bush Healthcare CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Keith Jones Finished 0

12.  Keith Jones -

Points: 0 | Status: Finished

Male 65-69 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 65-69 Sprint - Results
1.  David Hughes Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 65-69 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 65-69 500m TT - Results
3.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Hughes Finished 0

6.  David Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Ian Humphreys Finished 0

10.  Ian Humphreys -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Stephen Bunn Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Paul Davies Finished 0

17.  Paul Davies -

Points: 0 | Status: Finished
18.  David Large Finished 0

18.  David Large -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Chris Lodge Finished 0

20.  Chris Lodge -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Martin Bush Finished 0

21.  Martin Bush -

Points: 0 | Status: Finished

Men 65-69 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 65-69 Points Race - Results
4.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Brian Cookson OBE Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Stephen Bunn Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Denis Thompson West Pennine RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Derek Schofield Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Martin Bush Bush Healthcare CRT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Robertson Did not finish 0

James Robertson -

Points: 0 | Status: Did not finish

Men 65-69 Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 65-69 Team Sprint - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  David Hughes Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 65+ 3k Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 65+ 3k Team Pursuit - Results
1.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Brian Cookson OBE Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Ken Whitehead ABC Centreville Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Mervyn Wilson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 70-74 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 70-74 500m TT - Results
3.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 70-74 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 70-74 Pursuit - Results
2.  Graham Truelove Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 70-74 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 70-74 Points Race - Results
2.  Graham Weigh Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Sandy Wallace Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gordon Smith Finished 0

11.  Gordon Smith -

Points: 0 | Status: Finished
13.  William Cotton Finished 0

13.  William Cotton -

Points: 0 | Status: Finished
--- George Grant Did not finish 0

George Grant -

Points: 0 | Status: Did not finish

Men 70-74 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 70-74 Scratch Race - Results
1.  Graham Truelove Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Graham Weigh Graham Weigh Racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  William Cotton Belper BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Michael Allen Team Jewson-M.I.Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Gordon Smith North Devon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Dennis Knabe Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Douglas Conroy Redmon CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- George Grant Forres CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sandy Wallace Bush Healthcare CRT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Men 75+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 75+ Sprint - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 75+ TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 75+ TT - Results
2.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ronald Atherton Redbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  John Mason Finished 0

8.  John Mason -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Thomas Clark Finished 0

9.  Thomas Clark -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Laurence Rissbrook Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Gordon Johnston Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Neil Orrell Weston Homes-Torelli-Assure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 75+ Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 75+ Pursuit - Results
1.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Barry Ferguson Rutland CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Mens 75+ Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens 75+ Points Race - Results
2.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Peter Jenn De Laune CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Laurence Rissbrook Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male 75+ Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 75+ Scratch - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Peter Jenn De Laune CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  John Mason Finished 0

8.  John Mason -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Laurence Rissbrook Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Women 35-39 TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-39 TT - Results
3.  Naomi Lovesay DIMASCIO Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jennifer George Weston Homes-Torelli-Assure Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Sarah Williams Fife Century RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women 35-39 Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-39 Individual Pursuit - Results
2.  Jennifer George Weston Homes-Torelli-Assure Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women 35-39 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-39 Points Race - Results
3.  Emma Hill Black Line Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Louise Ireland Espresso Library Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Aileen Clyde RT23 Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Lynn Hamel Team Lusso Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women F35-44 5k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women F35-44 5k Scratch - Results
2.  Emma Hill Black Line Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jennifer George Weston Homes-Torelli-Assure Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Louise Ireland Espresso Library Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 35-44 Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-44 Team Sprint - Results
2.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Madeline Moore TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 35-44 Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-44 Team Pursuit - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Jennifer George Weston Homes-Torelli-Assure Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Madeline Moore TORQ Performance Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Melanie Dobbins Born to Bike Racing Team Finished N/A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Niki Kovacs VC Londres Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Georgina Paul Ross On Wye & District CC Finished 4th 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 4th

Women 40-44 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 40-44 Sprint - Results
4.  Melanie Dobbins Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women 40-44 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 40-44 500m TT - Results
1.  Madeline Moore TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Melanie Dobbins Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Lucy Moore Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Rachell Crew wattbike.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Kristy Howells Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women 40-44 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 40-44 Points Race - Results
1.  Niki Kovacs VC Londres Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Georgina Paul Ross On Wye & District CC Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Trish Chalk VC St Raphael Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Zosia Martin Glasgow Track Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Kristy Howells Black Line Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Women 40-44 Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 40-44 Individual Pursuit - Results
1.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Melanie Dobbins Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Niki Kovacs VC Londres Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Madeline Moore TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 40-44 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 40-44 Scratch Race - Results
1.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Niki Kovacs VC Londres Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Charlotte Roberge Dulwich Paragon CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Trish Chalk VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Zosia Martin Glasgow Track Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 45-49 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 45-49 500m TT - Results
8.  Sue Allen Propello Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women 45-49 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 45-49 Scratch - Results
5.  Suzannah Doyle PMR Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Gillian Anderson VC Astar Anderside Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Claire Lloyd Birkenhead North End CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Women 45-49 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 45-49 Points Race - Results
4.  Suzannah Doyle PMR Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Donna Clayton VC Astar Anderside Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 45-54Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 45-54Team Pursuit - Results
1.  Lynne Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Julie Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Donna Clayton VC Astar Anderside Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alison Winship MacKay VC Astar Anderside Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 50-54 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 50-54 Sprint - Results
2.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 50-54 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 50-54 500m TT - Results
2.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Julie Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Amanda Karlsson PDQ Cycle Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jeanette Baxter Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 50-54 Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 50-54 Individual Pursuit - Results
1.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women 50-54 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 50-54 Points Race - Results
1.  Catherine Coley VC Londres Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd

Women 55-59 2k Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 55-59 2k Individual Pursuit - Results
3.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 50-54 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 50-54 Scratch - Results
1.  Catherine Coley VC Londres Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lynne Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 4th 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 4th

Women 55-59 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 55-59 500m TT - Results
8.  Amanda Chambers Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 55-59 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 55-59 Points - Results
1.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women 55-59 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 55-59 Scratch - Results
3.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Janice McWilliam Black Line Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 55-64 Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 55-64 Team Pursuit - Results
2.  Karen Brooks Team Sportslab Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Paula Fisher Rotherham Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Janice McWilliam Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Barbara Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women 60-64 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 60-64 Time Trial - Results
1.  Barbara Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alison Salthouse Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Penelope Kingsland Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 60-64 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 60-64 Sprint - Results
1.  Barbara Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women 60-64 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 60-64 Points Race - Results
2.  Barbara Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women 60-64 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 60-64 Scratch - Results
1.  Barbara Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women 60-64 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 60-64 Pursuit - Results
3.  Barbara Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paula Fisher Rotherham Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

The Races

Men 35-39 1k TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 35-39 3k Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 35-39 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 35-39 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 35-44 Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 35-44 Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 40-44 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 40-44 750m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 40-44 3k Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 40-44 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 40-44 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 45-49 Time Trial Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 45-49 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 45-49 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 45-49 3k Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 45-54 Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 45-54 Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 50-54 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 50-54 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 50-54 2k Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 50-54 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 50-54 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 55-59 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 55-59 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 55-59 2k Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 55-59 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 55-59 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 55-64 Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 55-64 3k Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 60-64 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 60-64 2k Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 60-64 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 60-64 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Male 65-69 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 65-69 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 65-69 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 65-69 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 65-69 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 65-69 Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 65+ 3k Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 70-74 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 70-74 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 70-74 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 70-74 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 75+ Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 75+ TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 75+ Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Mens 75+ Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National,
Male 75+ Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 35-39 TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 35-39 Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 35-39 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women F35-44 5k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 35-44 Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 35-44 Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 40-44 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 40-44 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 40-44 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 40-44 Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 40-44 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 45-49 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 45-49 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 45-49 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 45-54Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 50-54 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 50-54 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 50-54 Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 50-54 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 55-59 2k Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 50-54 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 55-59 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 55-59 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 55-59 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 55-64 Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 60-64 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 60-64 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 60-64 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 60-64 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 60-64 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

461223

Start Date:

Sat, 12th Oct 2019

Finish date:

Sat, 19th Oct 2019

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Event Organiser:

Ian Emmerson OBE
ianemmerson@cyclingmasters.com

Results

Confirmed Results

Men 35-39 1k TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 35-39 1k TT - Results
2.  Rowan Elliott Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Scott Burns Drag2Zero Endura Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Richard Carter Cleveland Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 35-39 3k Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 35-39 3k Individual Pursuit - Results
2.  Simon Wilson Ribble Pro Cycling Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite

Men 35-39 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 35-39 Points Race - Results
2.  Alistair Rutherford Secret-Training.cc Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Andrew Hastings Haste cc Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Roman Piotrowski Wolfe RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

Men 35-39 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 35-39 Scratch Race - Results
1.  Simon Wilson Ribble Pro Cycling Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Alistair Rutherford Secret-Training.cc Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andrew Hastings Haste cc Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ryan Visser TAAP Cervelo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 35-44 Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 35-44 Team Sprint - Results
2.  Rowan Elliott Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Luca Lupo SES Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 35-44 Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 35-44 Team Pursuit - Results
1.  Scott Burns Drag2Zero Endura Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Alistair Rutherford Secret-Training.cc Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Simon Wilson Ribble Pro Cycling Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite

Men 40-44 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 40-44 Sprint - Results
3.  Adam Welch Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 40-44 750m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 40-44 750m TT - Results
5.  Karl Farmer VC Glasgow South Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neil Poulton Ogmore Valley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 40-44 3k Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 40-44 3k Individual Pursuit - Results
2.  Robert West AeroCoach Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Perkins Born to Bike Racing Team Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ed Nicholson York Cycleworks Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 40-44 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 40-44 Points Race - Results
1.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Justin McKie Regents Park Rouleurs Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Michael Kirkland RAMcc Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Woodhouse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Adam Bidwell Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  John Hollier Team Tor 2000 | Kalas Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Robert West AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Men 40-44 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 40-44 Scratch Race - Results
3.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
5.  David Woodhouse Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Justin McKie Regents Park Rouleurs Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Stephen Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Adam Bidwell Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  John Hollier Team Tor 2000 | Kalas Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 45-49 Time Trial Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 45-49 Time Trial Race - Results
6.  Richard Pepper Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Simon Cox DIMASCIO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  John McClelland QSW Fenwicks Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Niel Dunnage Steele Davis Via Roma RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Lee Staples GS Avanti Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 45-49 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 45-49 Points Race - Results
1.  Andrew Bruce Bioracer- Moriarty Bikes Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jason Roberts Bioracer- Moriarty Bikes Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Gerry Bowditch Pontypool RCC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  John McClelland QSW Fenwicks Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Jason Streather PDQ Cycle Coaching Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Niel Dunnage Steele Davis Via Roma RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Graeme Lackford Team Tor 2000 | Kalas Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Frazer White Pontypool RCC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Men 45-49 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 45-49 Scratch Race - Results
4.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andrew Bruce Bioracer- Moriarty Bikes Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Frazer White Pontypool RCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  John McClelland QSW Fenwicks Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Gerry Bowditch Pontypool RCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Simon Cox DIMASCIO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Niel Dunnage Steele Davis Via Roma RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Jason Streather PDQ Cycle Coaching Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Men 45-49 3k Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 45-49 3k Individual Pursuit - Results
1.  Joel Stewart Kenton RC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Bruce Bioracer- Moriarty Bikes Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jason Roberts Bioracer- Moriarty Bikes Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  John McClelland QSW Fenwicks Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Niel Dunnage Steele Davis Via Roma RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jason Streather PDQ Cycle Coaching Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Derek Mayne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Andrew Turner Finished 0

16.  Andrew Turner -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Men 45-54 Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 45-54 Team Sprint - Results
2.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richard Pepper Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 45-54 Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 45-54 Team Pursuit - Results
1.  Rob Muzio Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Richard Oakes Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Antony Wallis Team Jewson-M.I.Racing Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andy Bond Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stephen Feeney Team Chronomaster Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Steven Freear OTE Sports Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Turner Element Cycling Team Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 50-54 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 50-54 Sprint - Results
3.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 50-54 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 50-54 500m TT - Results
7.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Paul Turner PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Liam Collins PMR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Geir Robinson Regents Park Rouleurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Paul Gittins Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Ian Barton Finished 0

29.  Ian Barton -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Garry Latimer Haddington Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Rob Cotton Finished 4th 0

36.  Rob Cotton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 50-54 2k Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 50-54 2k Individual Pursuit - Results
1.  Antony Wallis Team Jewson-M.I.Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Oakes Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Ellis Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rob Muzio Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Simon Bowler GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Wayne Smith Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Carl Owen Team Jewson-M.I.Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Mark Culshaw Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Garry Latimer Haddington Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Andrew Smith Finished 0

35.  Andrew Smith -

Points: 0 | Status: Finished
36.  Allan Maclean VC Glasgow South Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 50-54 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 50-54 Scratch Race - Results
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jeremy Brougham Mono CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Garry Latimer Haddington Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Ian Barton VC Glasgow South Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Terry Glynn Graham Weigh Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Men 50-54 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 50-54 Points Race - Results
2.  Jeremy Brougham Mono CC Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  David Blockley RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Elliot Davis Team Tor 2000 | Kalas Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Iain Davidson Finished 0

19.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Michael Clark Finished 0

20.  Michael Clark -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Alwyn Joy Glasgow United CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 55-59 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-59 Sprint - Results
3.  Jon Gillies Glasgow Track Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 55-59 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-59 500m TT - Results
3.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Simon Schmidt Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Brian Fudge Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Gary Matthews Finished 0

20.  Gary Matthews -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Glenn Grant Eagle RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Christopher Welham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Stephen Light Birkenhead North End CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 55-59 2k Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-59 2k Individual Pursuit - Results
2.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Peter Ettles RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Men 55-59 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-59 Points Race - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Colin Parkinson South Western RC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Peter Ettles RT23 Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Mark Hammersley Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Stephen Clayton RT23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Men 55-59 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-59 Scratch Race - Results
3.  Peter Ettles RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Colin Parkinson South Western RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Stephen Clayton Finished 0

20.  Stephen Clayton -

Points: 0 | Status: Finished
--- Keerthi Angammana Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Men 55-64 Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-64 Team Sprint - Results
1.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 55-64 3k Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 55-64 3k Team Pursuit - Results
3.  Graham Barclay RT23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stephen Clayton RT23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Ettles RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen McCaw West Lothian Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Colin Parkinson South Western RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 60-64 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 60-64 500m TT - Results
5.  Steve Wilkinson Finished 0

5.  Steve Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Peter Hine Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Gary Hartles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Alister Ogg VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Mick James Finished 0

13.  Mick James -

Points: 0 | Status: Finished

Men 60-64 2k Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 60-64 2k Individual Pursuit - Results
4.  Peter Hine Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 60-64 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 60-64 Scratch Race - Results
4.  Graham Barclay RT23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ken Roesner Bush Healthcare CRT Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Keith Jones Finished 0

11.  Keith Jones -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Gary Hartles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Christopher Davis Finished 0

15.  Christopher Davis -

Points: 0 | Status: Finished
16.  James Rutherford Finished 0

16.  James Rutherford -

Points: 0 | Status: Finished

Men 60-64 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 60-64 Points Race - Results
2.  James Rutherford Team Lusso Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ken Roesner Bush Healthcare CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Keith Jones Finished 0

12.  Keith Jones -

Points: 0 | Status: Finished

Male 65-69 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 65-69 Sprint - Results
1.  David Hughes Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 65-69 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 65-69 500m TT - Results
3.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Hughes Finished 0

6.  David Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Ian Humphreys Finished 0

10.  Ian Humphreys -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Stephen Bunn Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Paul Davies Finished 0

17.  Paul Davies -

Points: 0 | Status: Finished
18.  David Large Finished 0

18.  David Large -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Chris Lodge Finished 0

20.  Chris Lodge -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Martin Bush Finished 0

21.  Martin Bush -

Points: 0 | Status: Finished

Men 65-69 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 65-69 Points Race - Results
4.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Brian Cookson OBE Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alan Forrester Graham Weigh Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Stephen Bunn Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Malcolm Freeman GS Vecchi Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Denis Thompson West Pennine RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Derek Schofield Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Martin Bush Bush Healthcare CRT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Robertson Did not finish 0

James Robertson -

Points: 0 | Status: Did not finish

Men 65-69 Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 65-69 Team Sprint - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  David Hughes Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 65+ 3k Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 65+ 3k Team Pursuit - Results
1.  Robert Barber Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Brian Cookson OBE Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Ken Whitehead ABC Centreville Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Mervyn Wilson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men 70-74 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 70-74 500m TT - Results
3.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 70-74 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 70-74 Pursuit - Results
2.  Graham Truelove Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 70-74 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 70-74 Points Race - Results
2.  Graham Weigh Graham Weigh Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Sandy Wallace Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gordon Smith Finished 0

11.  Gordon Smith -

Points: 0 | Status: Finished
13.  William Cotton Finished 0

13.  William Cotton -

Points: 0 | Status: Finished
--- George Grant Did not finish 0

George Grant -

Points: 0 | Status: Did not finish

Men 70-74 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 70-74 Scratch Race - Results
1.  Graham Truelove Born to Bike Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Graham Weigh Graham Weigh Racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  William Cotton Belper BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Michael Allen Team Jewson-M.I.Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Gordon Smith North Devon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Dennis Knabe Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Douglas Conroy Redmon CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- George Grant Forres CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sandy Wallace Bush Healthcare CRT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Men 75+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 75+ Sprint - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 75+ TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 75+ TT - Results
2.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ronald Atherton Redbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  John Mason Finished 0

8.  John Mason -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Thomas Clark Finished 0

9.  Thomas Clark -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Laurence Rissbrook Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Gordon Johnston Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Neil Orrell Weston Homes-Torelli-Assure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men 75+ Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 75+ Pursuit - Results
1.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Barry Ferguson Rutland CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Mens 75+ Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens 75+ Points Race - Results
2.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Peter Jenn De Laune CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Laurence Rissbrook Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male 75+ Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 75+ Scratch - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Geoff Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Peter Jenn De Laune CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  John Mason Finished 0

8.  John Mason -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Laurence Rissbrook Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Women 35-39 TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-39 TT - Results
3.  Naomi Lovesay DIMASCIO Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jennifer George Weston Homes-Torelli-Assure Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Sarah Williams Fife Century RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women 35-39 Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-39 Individual Pursuit - Results
2.  Jennifer George Weston Homes-Torelli-Assure Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women 35-39 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-39 Points Race - Results
3.  Emma Hill Black Line Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Louise Ireland Espresso Library Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Aileen Clyde RT23 Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Lynn Hamel Team Lusso Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women F35-44 5k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women F35-44 5k Scratch - Results
2.  Emma Hill Black Line Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jennifer George Weston Homes-Torelli-Assure Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Louise Ireland Espresso Library Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 35-44 Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-44 Team Sprint - Results
2.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Madeline Moore TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 35-44 Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-44 Team Pursuit - Results
1.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Jennifer George Weston Homes-Torelli-Assure Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Madeline Moore TORQ Performance Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Melanie Dobbins Born to Bike Racing Team Finished N/A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Niki Kovacs VC Londres Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Georgina Paul Ross On Wye & District CC Finished 4th 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 4th

Women 40-44 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 40-44 Sprint - Results
4.  Melanie Dobbins Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women 40-44 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 40-44 500m TT - Results
1.  Madeline Moore TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Melanie Dobbins Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Lucy Moore Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Rachell Crew wattbike.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Kristy Howells Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women 40-44 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 40-44 Points Race - Results
1.  Niki Kovacs VC Londres Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Georgina Paul Ross On Wye & District CC Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Trish Chalk VC St Raphael Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Zosia Martin Glasgow Track Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Kristy Howells Black Line Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Women 40-44 Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 40-44 Individual Pursuit - Results
1.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Melanie Dobbins Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Niki Kovacs VC Londres Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Madeline Moore TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 40-44 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 40-44 Scratch Race - Results
1.  Melanie Sneddon TORQ Performance Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Niki Kovacs VC Londres Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Charlotte Roberge Dulwich Paragon CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Trish Chalk VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Zosia Martin Glasgow Track Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 45-49 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 45-49 500m TT - Results
8.  Sue Allen Propello Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women 45-49 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 45-49 Scratch - Results
5.  Suzannah Doyle PMR Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Gillian Anderson VC Astar Anderside Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Claire Lloyd Birkenhead North End CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Women 45-49 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 45-49 Points Race - Results
4.  Suzannah Doyle PMR Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Donna Clayton VC Astar Anderside Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 45-54Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 45-54Team Pursuit - Results
1.  Lynne Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Julie Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Donna Clayton VC Astar Anderside Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alison Winship MacKay VC Astar Anderside Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 50-54 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 50-54 Sprint - Results
2.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 50-54 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 50-54 500m TT - Results
2.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Julie Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Amanda Karlsson PDQ Cycle Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jeanette Baxter Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 50-54 Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 50-54 Individual Pursuit - Results
1.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women 50-54 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 50-54 Points Race - Results
1.  Catherine Coley VC Londres Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd

Women 55-59 2k Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 55-59 2k Individual Pursuit - Results
3.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 50-54 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 50-54 Scratch - Results
1.  Catherine Coley VC Londres Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Janet Birkmyre TORQ Performance Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lynne Biddulph Born to Bike Racing Team Finished 4th 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 4th

Women 55-59 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 55-59 500m TT - Results
8.  Amanda Chambers Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 55-59 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 55-59 Points - Results
1.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women 55-59 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 55-59 Scratch - Results
3.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Janice McWilliam Black Line Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 55-64 Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 55-64 Team Pursuit - Results
2.  Karen Brooks Team Sportslab Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Paula Fisher Rotherham Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Janice McWilliam Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Barbara Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women 60-64 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 60-64 Time Trial - Results
1.  Barbara Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alison Salthouse Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Penelope Kingsland Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 60-64 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 60-64 Sprint - Results
1.  Barbara Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women 60-64 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 60-64 Points Race - Results
2.  Barbara Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women 60-64 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 60-64 Scratch - Results
1.  Barbara Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women 60-64 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 60-64 Pursuit - Results
3.  Barbara Wiles Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paula Fisher Rotherham Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

The Races

Men 35-39 1k TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 35-39 3k Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 35-39 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 35-39 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 35-44 Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 35-44 Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 40-44 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 40-44 750m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 40-44 3k Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 40-44 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 40-44 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 45-49 Time Trial Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 45-49 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 45-49 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 45-49 3k Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 45-54 Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 45-54 Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 50-54 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 50-54 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 50-54 2k Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 50-54 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 50-54 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 55-59 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 55-59 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 55-59 2k Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 55-59 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 55-59 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 55-64 Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 55-64 3k Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 60-64 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 60-64 2k Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 60-64 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 60-64 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Male 65-69 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 65-69 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 65-69 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 65-69 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 65-69 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 65-69 Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 65+ 3k Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 70-74 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 70-74 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 70-74 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 70-74 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Men 75+ Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 75+ TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Men 75+ Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Mens 75+ Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National,
Male 75+ Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 35-39 TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 35-39 Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 35-39 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women F35-44 5k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 35-44 Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 35-44 Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 40-44 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 40-44 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 40-44 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 40-44 Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 40-44 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 45-49 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 45-49 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 45-49 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 45-54Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 50-54 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 50-54 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 50-54 Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 50-54 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 55-59 2k Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 50-54 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 55-59 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 55-59 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 55-59 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 55-64 Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 60-64 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 60-64 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 60-64 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National Band 3 ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, Band 3
Women 60-64 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None
Women 60-64 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/10/19 01:00 Foreign National None ---
Sat 12/10/19 – 01:00
Foreign National, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk