Science in Sport Criterium League 8

Closed Circuit , Preston – Thursday, 24 May 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

544/EN/003/2007

Start Date:

Thu, 24th May 2007

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Adam Layland Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Isabel Bowyer Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jack Sadler Ribble Valley Juniors Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  James Knox Unknown C 0

4. James Knox -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Zoe Armstrong Hammersmith BMX Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Jonathan Knox Kent Valley RC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jack Bowyer Eastlands Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jack Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  James McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Sophie Gore Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Melissa Bury Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Nina McArthur Unknown A 0

12. Nina McArthur -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Hannah Layland Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Jessica Anderson Yasumitsu Schlapp Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Jack Cooper Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Stephen Swift Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
21.  Peter-John Templeman Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Michael Gregg Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  James Layland Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Alastair Crooks Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3/4 - Results
1.  Nick Shaughnessy Wills Wheels Cycling Club Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Tony Parkinson Rochdale Triathlon Club Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Andrew Guy Kuota - Spinergy - GSG Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Alistair Rutherford Wills Wheels Cycling Club Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Jack Pullar KUK Kinesis Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Stephen Rudkin FP Mailing Cycle Team Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Gary Spencely Lakes RC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Dillon Byrne Cleveleys RC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Graham Payne Preston CC Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Emmanuel Guitton Wills Wheels Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Daniel Drake Lancashire RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Leigh Cowell Kuota - Spinergy - GSG Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  James Wright Preston Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  David Anthony Aldgate Mossley CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Michael McMahon Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Joseph Martin Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Lewis Balyckyi Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Christopher Dursley Lancashire RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Stephen Abbott Red Rose Olympic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Simon Yates Unknown A 0

21. Simon Yates -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Shaun Faraday Unknown 4th 0

22. Shaun Faraday -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
23.  Liam Fausset Cleveleys RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Richard Stott Panagua CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Richard Barrett Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  Oli Suart Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Stefan Rigby FP Mailing Cycle Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Stephen Costello Preston CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  Andrew French Opal Telecom CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Tim Woods Opal Telecom CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
31.  Martin Attwood Cleveleys RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
32.  Adam Nettleton ABC Centreville Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
33.  Jason Tonge Lancashire RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
34.  William Sanderson Stockport Clarion CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
35.  Chris Vaughan Red Rose Olympic CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-entries for registrations. No pre-entries for races. Every race is entry on the day. Handicap Race. EL/1/2/J1/J2 riders will be placed in Group A and 3/4/J3/J4/W riders will be placed in Group B.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/05/07 – 18:30

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/05/07 – 18:30

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/05/07 – 18:30

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/07 18:30 Youth Only Youth --- Various
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 24/05/07 – 18:30

U16

Youth Only, Youth
Various
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/05/07 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/07 19:15 Regional C+ Band 5 --- Various 30km - 60km
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 24/05/07 – 19:15
Regional C+, Band 5
Various 30km - 60km

Event Summary

Event Details

Event URN:

544/EN/003/2007

Start Date:

Thu, 24th May 2007

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Adam Layland Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Isabel Bowyer Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jack Sadler Ribble Valley Juniors Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  James Knox Unknown C 0

4. James Knox -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Zoe Armstrong Hammersmith BMX Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Jonathan Knox Kent Valley RC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jack Bowyer Eastlands Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jack Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  James McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Sophie Gore Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Melissa Bury Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Nina McArthur Unknown A 0

12. Nina McArthur -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Hannah Layland Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Jessica Anderson Yasumitsu Schlapp Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Jack Cooper Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Stephen Swift Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
21.  Peter-John Templeman Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Michael Gregg Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  James Layland Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Alastair Crooks Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3/4 - Results
1.  Nick Shaughnessy Wills Wheels Cycling Club Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Tony Parkinson Rochdale Triathlon Club Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Andrew Guy Kuota - Spinergy - GSG Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Alistair Rutherford Wills Wheels Cycling Club Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Jack Pullar KUK Kinesis Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Stephen Rudkin FP Mailing Cycle Team Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Gary Spencely Lakes RC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Dillon Byrne Cleveleys RC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Graham Payne Preston CC Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Emmanuel Guitton Wills Wheels Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Daniel Drake Lancashire RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Leigh Cowell Kuota - Spinergy - GSG Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  James Wright Preston Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  David Anthony Aldgate Mossley CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Michael McMahon Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Joseph Martin Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Lewis Balyckyi Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Christopher Dursley Lancashire RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Stephen Abbott Red Rose Olympic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Simon Yates Unknown A 0

21. Simon Yates -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Shaun Faraday Unknown 4th 0

22. Shaun Faraday -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
23.  Liam Fausset Cleveleys RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Richard Stott Panagua CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Richard Barrett Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  Oli Suart Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Stefan Rigby FP Mailing Cycle Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Stephen Costello Preston CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  Andrew French Opal Telecom CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Tim Woods Opal Telecom CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
31.  Martin Attwood Cleveleys RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
32.  Adam Nettleton ABC Centreville Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
33.  Jason Tonge Lancashire RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
34.  William Sanderson Stockport Clarion CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
35.  Chris Vaughan Red Rose Olympic CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-entries for registrations. No pre-entries for races. Every race is entry on the day. Handicap Race. EL/1/2/J1/J2 riders will be placed in Group A and 3/4/J3/J4/W riders will be placed in Group B.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/05/07 – 18:30

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/05/07 – 18:30

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/05/07 – 18:30

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/07 18:30 Youth Only Youth --- Various
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 24/05/07 – 18:30

U16

Youth Only, Youth
Various
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/05/07 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/07 19:15 Regional C+ Band 5 --- Various 30km - 60km
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 24/05/07 – 19:15
Regional C+, Band 5
Various 30km - 60km

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk