Wewlyn Track Open Meeting

Track , Welwyn Garden City – Friday, 13 Sep 2019

Event Summary

Event Overview

This is an open meeting organised to fit in with the Welwyn Track League. Differences being: BC points + prize money. 

Events start at 7pm and will follow the same format as the Track League. e.g. scratch race, elimination, points and a 10-miler to finish. No sprint or pursuit events.

Accreditation Information
Riders need to be accredited to race at Welwyn Track. Riders who have ridden at Welwyn Track League in the last 3 years or raced at similar events at recognised indoor/outdoor velodromes within that time will be given automatic accreditation. 

If you are not eligible for automatic accreditation, but would still like to race, you can attend one of the Open Track Training sessions on Monday evenings to be assessed and accredited by Welwyn coaches

Event Details

Event URN:

460076

Start Date:

Fri, 13th Sep 2019

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Entry close date

Tue, 10th Sep 2019

Results

Confirmed Results

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch - Results
1.  Connor MacArthur Team HUP Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Pollard Finished 0

2.  William Pollard -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ryan Quinn Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Fraser MacArthur Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jacob Hepton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Scratch - Results
1.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tom White Colchester Rovers CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  William Macalpine The Bike Loft Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Richard Mayo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Scratch - Results
1.  Andrew Hastings Haste cc Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joseph Bennett Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tom Ward AeroLab Ward WheelZ Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Louis Bilyard Zappi Racing Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Alexi Edwards Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth Points Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Points Handicap - Results
1.  William Pollard Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Quinn Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Connor MacArthur Team HUP Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Fraser MacArthur Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Senior B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points - Results
1.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Michael Sumner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Allan Ng Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mike Smith Rapha Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points - Results
1.  Tom Ward AeroLab Ward WheelZ Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Joseph Bennett Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Hastings Haste cc Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Louis Bilyard Zappi Racing Team Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st

Youth Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Elimination - Results
1.  Connor MacArthur Team HUP Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Pollard Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Quinn Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Fraser MacArthur Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jacob Hepton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Senior B Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Elimination - Results
1.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Michael Sumner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mike Smith Rapha Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  William Macalpine The Bike Loft Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Elimination - Results
1.  John McClelland QSW Fenwicks Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Louis Bilyard Zappi Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Alexi Edwards Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alec Briggs TEKKERZ CC Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite

Youth Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap - Results
1.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Connor MacArthur Team HUP Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jacob Hepton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Fraser MacArthur Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  William Pollard Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
7.  Ryan Quinn Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Senior A/B 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 20 Lap Scratch - Results
1.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Hastings Haste cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joshua Knowles Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Michael Sumner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Madison - Results
1.  John McClelland QSW Fenwicks Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
1.  Tom Ward AeroLab Ward WheelZ Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Louis Bilyard Zappi Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Bennett Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alexi Edwards Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alec Briggs TEKKERZ CC Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Philip Glowinski VC Londres Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Rizwan Hameed LWV de Friesche Leeuw Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ian Hayter Contour Cycles Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Laurence Lisher Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Tom White Colchester Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
Youth Points Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Senior B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
Youth Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, None
Senior B Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
Senior A and Senior B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:10 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 13/09/19 – 19:10
Regional C+, Band 5
Senior A Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 01:00
Regional C+, Band 5
Youth Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, None
Senior A/B 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 01:00
Senior A Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:05 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 13/09/19 – 19:05
Youth Only, Band 5
Youth 2 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 01:00
Youth Only, None
Youth 2 Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 01:00
Youth Only, None
Youth 2 1 Lap Dash - Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 01:00
Youth Only, None
Youth 2 1 Lap Dash - Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 01:00
Youth Only, None
Youth 1 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, Band 5
Youth 1 - Reverse Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, None
Youth 1 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, Band 5
Youth 2 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, None
Youth 2 Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, None
Senior A/B - 35 Lap (10-miles) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:15 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:15
Regional C+, Band 5
Senior A/B 15 Lap - 10-mile overflow Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00

Event Summary

Event Overview

This is an open meeting organised to fit in with the Welwyn Track League. Differences being: BC points + prize money. 

Events start at 7pm and will follow the same format as the Track League. e.g. scratch race, elimination, points and a 10-miler to finish. No sprint or pursuit events.

Accreditation Information
Riders need to be accredited to race at Welwyn Track. Riders who have ridden at Welwyn Track League in the last 3 years or raced at similar events at recognised indoor/outdoor velodromes within that time will be given automatic accreditation. 

If you are not eligible for automatic accreditation, but would still like to race, you can attend one of the Open Track Training sessions on Monday evenings to be assessed and accredited by Welwyn coaches

Event Details

Event URN:

460076

Start Date:

Fri, 13th Sep 2019

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Entry close date

Tue, 10th Sep 2019

Results

Confirmed Results

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch - Results
1.  Connor MacArthur Team HUP Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Pollard Finished 0

2.  William Pollard -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ryan Quinn Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Fraser MacArthur Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jacob Hepton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Scratch - Results
1.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tom White Colchester Rovers CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  William Macalpine The Bike Loft Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Richard Mayo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Scratch - Results
1.  Andrew Hastings Haste cc Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joseph Bennett Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tom Ward AeroLab Ward WheelZ Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Louis Bilyard Zappi Racing Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Alexi Edwards Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth Points Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Points Handicap - Results
1.  William Pollard Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Quinn Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Connor MacArthur Team HUP Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Fraser MacArthur Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Senior B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points - Results
1.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Michael Sumner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Allan Ng Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mike Smith Rapha Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points - Results
1.  Tom Ward AeroLab Ward WheelZ Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Joseph Bennett Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Hastings Haste cc Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Louis Bilyard Zappi Racing Team Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st

Youth Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Elimination - Results
1.  Connor MacArthur Team HUP Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Pollard Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Quinn Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Fraser MacArthur Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jacob Hepton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Senior B Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Elimination - Results
1.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Michael Sumner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mike Smith Rapha Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  William Macalpine The Bike Loft Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Elimination - Results
1.  John McClelland QSW Fenwicks Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Louis Bilyard Zappi Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Alexi Edwards Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alec Briggs TEKKERZ CC Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite

Youth Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap - Results
1.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Connor MacArthur Team HUP Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jacob Hepton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Fraser MacArthur Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  William Pollard Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
7.  Ryan Quinn Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Senior A/B 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 20 Lap Scratch - Results
1.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Hastings Haste cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joshua Knowles Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Michael Sumner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Madison - Results
1.  John McClelland QSW Fenwicks Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
1.  Tom Ward AeroLab Ward WheelZ Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Louis Bilyard Zappi Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Bennett Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alexi Edwards Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alec Briggs TEKKERZ CC Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Philip Glowinski VC Londres Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Rizwan Hameed LWV de Friesche Leeuw Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ian Hayter Contour Cycles Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ryan Savage Crest Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Laurence Lisher Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Tom White Colchester Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
Youth Points Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Senior B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
Youth Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, None
Senior B Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
Senior A and Senior B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:10 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 13/09/19 – 19:10
Regional C+, Band 5
Senior A Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 01:00
Regional C+, Band 5
Youth Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, None
Senior A/B 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 01:00
Senior A Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:05 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 13/09/19 – 19:05
Youth Only, Band 5
Youth 2 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 01:00
Youth Only, None
Youth 2 Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 01:00
Youth Only, None
Youth 2 1 Lap Dash - Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 01:00
Youth Only, None
Youth 2 1 Lap Dash - Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 01:00
Youth Only, None
Youth 1 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, Band 5
Youth 1 - Reverse Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, None
Youth 1 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, Band 5
Youth 2 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, None
Youth 2 Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00
Youth Only, None
Senior A/B - 35 Lap (10-miles) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:15 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:15
Regional C+, Band 5
Senior A/B 15 Lap - 10-mile overflow Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 13/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 13/09/19 – 19:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk