Super Saturday 10

Track , Glasgow – Saturday, 14 Sep 2019

Event Summary

Event Overview

The track league committee would be pleased to accept your entry for this afternoon of track racing. 

This is an Open event and is not part of Track League.

The final schedule for the day will be confirmed nearer the time. The event will run from 13:00 to 18:00.

Track and sign on will open at 1pm.  

Racing will begin at 1.30pm

Event Details

Event URN:

459285

Start Date:

Sat, 14th Sep 2019

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG

View map

Results

Confirmed Results

Masters G+ 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters G+ 500m TT - Results
1.  Archie Johnstone Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sandy Wallace Fife Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Duncan Macarthur Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters G+ Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters G+ Elimination Race - Results
1.  Duncan Macarthur Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sandy Wallace Fife Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Archie Johnstone Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters G+ Flying 200

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters G+ Flying 200 - Results
1.  Archie Johnstone Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sandy Wallace Fife Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Duncan Macarthur Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters G+ Kilo TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters G+ Kilo TT - Results
1.  Archie Johnstone Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sandy Wallace Fife Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Duncan Macarthur Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women: 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women: 20 Lap Scratch - Results
1.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Aileen Clyde RT23 Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lorna Ferguson Glasgow Green Cycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women: 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women: 30 Lap Scratch - Results
1.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Aileen Clyde RT23 Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lorna Ferguson Glasgow Green Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women: 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Women: 32 Lap Points - Results
1.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aileen Clyde RT23 Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lorna Ferguson Glasgow Green Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women: Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Women: Elimination - Results
1.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lorna Ferguson Glasgow Green Cycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Aileen Clyde RT23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters A, B & C 20 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters A, B & C 20 Lap Scratch Race - Results
1.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jonathan Gamwell Oxford University Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Graeme Kelly Synergy Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Simon Arnot Angus Bike Chain Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters A, B & C: Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters A, B & C: Elimination Race - Results
1.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Simon Arnot Angus Bike Chain Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Graeme Kelly Synergy Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jonathan Gamwell Oxford University Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters A, B & C 32 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters A, B & C 32 Lap Points Race - Results
1.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jonathan Gamwell Oxford University Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Graeme Kelly Synergy Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Simon Arnot Angus Bike Chain Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters A, B & C: 30 lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters A, B & C: 30 lap Scratch Race - Results
1.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jonathan Gamwell Oxford University Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Graeme Kelly Synergy Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Simon Arnot Angus Bike Chain Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters D, E & F 20 lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters D, E & F 20 lap Scratch Race - Results
1.  Peter Ettles RT23 Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Bruce Moriarty Bikes-Project GO Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Garry Latimer Haddington Cycle Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Blockley RT23 Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Graham Barclay RT23 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alwyn Joy Glasgow United CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters D, E & F 32 laps Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters D, E & F 32 laps Points Race - Results
1.  Andrew Bruce Moriarty Bikes-Project GO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Garry Latimer Haddington Cycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Ettles RT23 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David Blockley RT23 Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Hamish MacLean Musselburgh RCC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd

Masters D, E & F 30 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters D, E & F 30 Lap Scratch Race - Results
1.  Andrew Bruce Moriarty Bikes-Project GO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Peter Ettles RT23 Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Blockley RT23 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Garry Latimer Haddington Cycle Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Hamish MacLean Musselburgh RCC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Graham Barclay RT23 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters D, E & F: Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters D, E & F: Elimination Race - Results
1.  Andrew Bruce Moriarty Bikes-Project GO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Garry Latimer Haddington Cycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Ettles RT23 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alwyn Joy Glasgow United CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Warren Crombie Musselburgh RCC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Graham Barclay RT23 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

The final schedule will be circulated with the race manual to all riders.

We hope to provide the following events, in no particular order;


Tandem

Flying 200m TT

1000m TT

Individual

 Masters A,B & C 

Points Race - 50 Laps

Scratch Race - 25 Laps

Endurance Race - 40 Laps

Elimination Race

Masters D,E & F

Scratch Race - 20 Laps

Points Race - 32 Laps

Endurance Race - 30 Laps

Elimination Race

Masters G+

Flying 200m TT

500m TT

Kilo TT

Elimination Race

Women

20 lap Scratch Race

32 lap Points Race

30 lap Endurance Race

Elimination Race

The Races

Masters G+ 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Regional C, None
Masters G+ Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Regional C+ None ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Regional C+, None
Masters G+ Flying 200 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Regional C, None
Masters G+ Kilo TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Regional C, None
Women All Four Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Women Only Band 5 ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Women Only, Band 5
Women: 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Women: 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Women: 32 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Women: Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Masters A, B & C 20 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Masters A, B & C: Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Masters A, B & C 32 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Masters A, B & C: 30 lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Masters D, E & F 20 lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Masters D, E & F 32 laps Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/09/19 – 13:00
Masters D, E & F 30 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Masters D, E & F: Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Masters A, B & C: All Four Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Regional C+, Band 5
Masters D, E & F All Four Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Regional C+, Band 5
Masters G+: All Four Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Regional C, None

Event Summary

Event Overview

The track league committee would be pleased to accept your entry for this afternoon of track racing. 

This is an Open event and is not part of Track League.

The final schedule for the day will be confirmed nearer the time. The event will run from 13:00 to 18:00.

Track and sign on will open at 1pm.  

Racing will begin at 1.30pm

Event Details

Event URN:

459285

Start Date:

Sat, 14th Sep 2019

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG

View map

Results

Confirmed Results

Masters G+ 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters G+ 500m TT - Results
1.  Archie Johnstone Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sandy Wallace Fife Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Duncan Macarthur Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters G+ Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters G+ Elimination Race - Results
1.  Duncan Macarthur Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sandy Wallace Fife Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Archie Johnstone Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters G+ Flying 200

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters G+ Flying 200 - Results
1.  Archie Johnstone Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sandy Wallace Fife Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Duncan Macarthur Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters G+ Kilo TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters G+ Kilo TT - Results
1.  Archie Johnstone Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sandy Wallace Fife Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Donald Sharp Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Duncan Macarthur Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  John Mason Pedal Power RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  George Grant Forres CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women: 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women: 20 Lap Scratch - Results
1.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Aileen Clyde RT23 Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lorna Ferguson Glasgow Green Cycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women: 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women: 30 Lap Scratch - Results
1.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Aileen Clyde RT23 Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lorna Ferguson Glasgow Green Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women: 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Women: 32 Lap Points - Results
1.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aileen Clyde RT23 Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lorna Ferguson Glasgow Green Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women: Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Women: Elimination - Results
1.  Carol Scott VC Astar Anderside Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lorna Ferguson Glasgow Green Cycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Aileen Clyde RT23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gillian Anderson VC Astar Anderside Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters A, B & C 20 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters A, B & C 20 Lap Scratch Race - Results
1.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jonathan Gamwell Oxford University Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Graeme Kelly Synergy Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Simon Arnot Angus Bike Chain Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters A, B & C: Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters A, B & C: Elimination Race - Results
1.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Simon Arnot Angus Bike Chain Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Graeme Kelly Synergy Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jonathan Gamwell Oxford University Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters A, B & C 32 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters A, B & C 32 Lap Points Race - Results
1.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jonathan Gamwell Oxford University Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Graeme Kelly Synergy Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Simon Arnot Angus Bike Chain Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters A, B & C: 30 lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters A, B & C: 30 lap Scratch Race - Results
1.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jonathan Gamwell Oxford University Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Graeme Kelly Synergy Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Simon Arnot Angus Bike Chain Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters D, E & F 20 lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters D, E & F 20 lap Scratch Race - Results
1.  Peter Ettles RT23 Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Bruce Moriarty Bikes-Project GO Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Garry Latimer Haddington Cycle Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Blockley RT23 Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Graham Barclay RT23 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alwyn Joy Glasgow United CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters D, E & F 32 laps Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters D, E & F 32 laps Points Race - Results
1.  Andrew Bruce Moriarty Bikes-Project GO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Garry Latimer Haddington Cycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Ettles RT23 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David Blockley RT23 Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Hamish MacLean Musselburgh RCC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd

Masters D, E & F 30 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters D, E & F 30 Lap Scratch Race - Results
1.  Andrew Bruce Moriarty Bikes-Project GO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Peter Ettles RT23 Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Blockley RT23 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Garry Latimer Haddington Cycle Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Hamish MacLean Musselburgh RCC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Graham Barclay RT23 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Masters D, E & F: Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters D, E & F: Elimination Race - Results
1.  Andrew Bruce Moriarty Bikes-Project GO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Garry Latimer Haddington Cycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Ettles RT23 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alwyn Joy Glasgow United CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Warren Crombie Musselburgh RCC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Graham Barclay RT23 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

The final schedule will be circulated with the race manual to all riders.

We hope to provide the following events, in no particular order;


Tandem

Flying 200m TT

1000m TT

Individual

 Masters A,B & C 

Points Race - 50 Laps

Scratch Race - 25 Laps

Endurance Race - 40 Laps

Elimination Race

Masters D,E & F

Scratch Race - 20 Laps

Points Race - 32 Laps

Endurance Race - 30 Laps

Elimination Race

Masters G+

Flying 200m TT

500m TT

Kilo TT

Elimination Race

Women

20 lap Scratch Race

32 lap Points Race

30 lap Endurance Race

Elimination Race

The Races

Masters G+ 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Regional C, None
Masters G+ Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Regional C+ None ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Regional C+, None
Masters G+ Flying 200 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Regional C, None
Masters G+ Kilo TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Regional C, None
Women All Four Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Women Only Band 5 ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Women Only, Band 5
Women: 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Women: 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Women: 32 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Women: Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 01:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 01:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
Masters A, B & C 20 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Masters A, B & C: Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Masters A, B & C 32 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Masters A, B & C: 30 lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Masters D, E & F 20 lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Masters D, E & F 32 laps Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/09/19 – 13:00
Masters D, E & F 30 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Masters D, E & F: Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Masters A, B & C: All Four Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Regional C+, Band 5
Masters D, E & F All Four Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Regional C+, Band 5
Masters G+: All Four Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/09/19 13:00 Regional C None ---
Entry:
Sat 14/09/19 – 13:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk