BC West Thames/Imperial RT Circuit Races

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 12 Aug 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

485/EN/007/2008

Start Date:

Tue, 12th Aug 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Henry Dawson Kingston Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jack Bradford Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Dante Carpenter Norwood Paragon CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Andrew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jamie Richardson-Paige Chippenham & Dist Whls Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Matthew Derrick Unknown 0

7. Matthew Derrick -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Rory Bradford Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  David Barnes East London Velo Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  David Barnes East London Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  David Barnes East London Velo Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Richard Stanton North Bucks RC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Richard Stanton North Bucks RC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Richard Stanton North Bucks RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mark Neill Unknown 4th 2

3. Mark Neill -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Mark Neill Unknown 3rd 5

3. Mark Neill -

Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mark Neill Unknown 3rd 0

3. Mark Neill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Gray Turnock Finsbury Park CC Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Peter Carter East London Velo Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Dale Bickham Rollapaluza CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Dale Bickham Rollapaluza CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Dale Bickham Rollapaluza CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Gareth Batson High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Rich Cooper Willesden Cycling Club Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Luke Wallis Kingston Wheelers CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Darren Poon Unknown 4th 1

10. Darren Poon -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Simon Ernest Uttoxeter Cycling Club Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Jo Skelton Herne Hill Youth CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert Bordi WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Gavin Ryan London Dynamo Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Tom Smith AW Cycles Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Luke Merrilees VO2 Development Team Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Kieran Dineen Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Mark Walter Unknown 3rd 1

9. Mark Walter -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Christopher Denman Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Michael Hill Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Dylan Kenneway London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Stuart Spies London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Andrew Brown Gregarios Superclub Ciclista Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Tristan Emptage North Road CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Individual registration for the season is £10 (Youths £5). Entry is on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 12/08/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 12/08/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 12/08/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 12/08/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 12/08/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 18:45 Youth Only Youth --- Various
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 12/08/08 – 18:45
Youth Only, Youth
Various
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 12/08/08 – 18:45
Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 12/08/08 – 19:15

4

Regional C+, Band 5
45km / 28 miles
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 60km / 37 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 12/08/08 – 19:15
Regional C+, Band 5
60km / 37 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

485/EN/007/2008

Start Date:

Tue, 12th Aug 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Henry Dawson Kingston Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jack Bradford Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Dante Carpenter Norwood Paragon CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Andrew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jamie Richardson-Paige Chippenham & Dist Whls Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Matthew Derrick Unknown 0

7. Matthew Derrick -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Rory Bradford Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  David Barnes East London Velo Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  David Barnes East London Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  David Barnes East London Velo Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Richard Stanton North Bucks RC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Richard Stanton North Bucks RC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Richard Stanton North Bucks RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mark Neill Unknown 4th 2

3. Mark Neill -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Mark Neill Unknown 3rd 5

3. Mark Neill -

Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mark Neill Unknown 3rd 0

3. Mark Neill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Gray Turnock Finsbury Park CC Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Peter Carter East London Velo Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Dale Bickham Rollapaluza CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Dale Bickham Rollapaluza CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Dale Bickham Rollapaluza CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Gareth Batson High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Rich Cooper Willesden Cycling Club Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Luke Wallis Kingston Wheelers CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Darren Poon Unknown 4th 1

10. Darren Poon -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Simon Ernest Uttoxeter Cycling Club Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Jo Skelton Herne Hill Youth CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert Bordi WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Gavin Ryan London Dynamo Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Tom Smith AW Cycles Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Luke Merrilees VO2 Development Team Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Kieran Dineen Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Mark Walter Unknown 3rd 1

9. Mark Walter -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Christopher Denman Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Michael Hill Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Dylan Kenneway London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Stuart Spies London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Andrew Brown Gregarios Superclub Ciclista Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Tristan Emptage North Road CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Individual registration for the season is £10 (Youths £5). Entry is on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 12/08/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 12/08/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 12/08/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 12/08/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 12/08/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 18:45 Youth Only Youth --- Various
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 12/08/08 – 18:45
Youth Only, Youth
Various
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 12/08/08 – 18:45
Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 12/08/08 – 19:15

4

Regional C+, Band 5
45km / 28 miles
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 60km / 37 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 12/08/08 – 19:15
Regional C+, Band 5
60km / 37 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk