Susies Youth Track Meeting

Track , Portsmouth – Saturday, 03 May 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

504/EN/009/2008

Start Date:

Sat, 3rd May 2008

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
4.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Rebecca Hurst Poole Wheelers CC Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  David Conceicao VC Londres Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
4.  David Couch Bournemouth Arrow Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Archie Wishart Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Andrew Bird East London Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Edward Bird East London Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Frazier Carr Unknown N/A 0

4. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  George Wood Maldon & District CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Jack Oliver-Blaney Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Esther Colman West Suffolk Wheelers Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Zoe Lewis VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Felix English Team Corridori Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
4.  Oliver Rossi Glendene CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alexander Murison Team Axiom Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Charlie Heffernan VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Jake Martin Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Daniel Snow Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Ryan Howlett I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  William Couch Bournemouth Arrow Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Edward Murison Team Axiom Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Nicholas Smith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Andrew Street Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Samuel Cheesman VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  James McCarron VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Ben Gerrey VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Simon Bird East London Velo Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
2.  Cory Anderson Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: E
3.  Damon King Palmer Park Velo RT Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

504/EN/009/2008

Start Date:

Sat, 3rd May 2008

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
4.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Rebecca Hurst Poole Wheelers CC Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  David Conceicao VC Londres Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
4.  David Couch Bournemouth Arrow Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Archie Wishart Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Andrew Bird East London Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Edward Bird East London Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Frazier Carr Unknown N/A 0

4. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  George Wood Maldon & District CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Jack Oliver-Blaney Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Esther Colman West Suffolk Wheelers Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Zoe Lewis VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Felix English Team Corridori Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
4.  Oliver Rossi Glendene CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alexander Murison Team Axiom Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Charlie Heffernan VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Jake Martin Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Daniel Snow Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Ryan Howlett I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  William Couch Bournemouth Arrow Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Edward Murison Team Axiom Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Nicholas Smith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Andrew Street Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Samuel Cheesman VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  James McCarron VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Ben Gerrey VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Simon Bird East London Velo Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
2.  Cory Anderson Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: E
3.  Damon King Palmer Park Velo RT Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/05/08 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 03/05/08 – 10:00
Regional C+, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk