Junior Tour of Ireland

Road – Tuesday, 09 Jul 2019

Event Summary

Event Details

Event URN:

457388

Start Date:

Tue, 9th Jul 2019

Finish date:

Mon, 15th Jul 2019

Event Type:

Road (Competitive)

Country:
Ireland

Results

Confirmed Results

Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1 - Results
8.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  David Hird Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Louie Doig Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Josh Field Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
78.  Hamish Strachan Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
79.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
86.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
93.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
97.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
104.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
109.  Samuel Pugh Cog Set Papyrus Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
113.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
114.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
117.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
120.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
121.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
129.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2 - Results
3.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Josh Field Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  David Hird Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
64.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
68.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
69.  Louie Doig Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
80.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
81.  Hamish Strachan Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
83.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
100.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
103.  James Mccracken Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
123.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
135.  Samuel Pugh Cog Set Papyrus Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
138.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3 - Results
2.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Josh Field Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  David Hird Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Louie Doig Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Sam Southall Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
64.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
68.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
74.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
83.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
84.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
87.  Samuel Pugh Cog Set Papyrus Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
88.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
90.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
100.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
134.  Hamish Strachan Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 4 - Results
1.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Josh Field Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Louie Doig Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
64.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
75.  David Hird Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
82.  Samuel Pugh Cog Set Papyrus Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
83.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
94.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
97.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
104.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
109.  Hamish Strachan Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
113.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
117.  Sam Southall Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
126.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
126.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 5 - Results
5.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Josh Field Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  David Hird Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Louie Doig Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
75.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
84.  Samuel Pugh Cog Set Papyrus Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
88.  Hamish Strachan Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
102.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
107.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
118.  Sam Southall Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 6 - Results
6.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
35.  Josh Field Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Samuel Pugh Cog Set Papyrus Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Louie Doig Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
70.  Sam Southall Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
75.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
76.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
78.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
85.  Hamish Strachan Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
93.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
100.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
102.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
107.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
127.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Final Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Final Classification - Results
7.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Josh Field Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Louie Doig Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  David Hird Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
73.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
79.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
83.  Samuel Pugh Cog Set Papyrus Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
91.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
92.  Hamish Strachan Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
94.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
101.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
104.  Sam Southall Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
108.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
116.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 10/07/19 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, Elite
Wed 10/07/19 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, Elite
Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/07/19 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Tue 09/07/19 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/07/19 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Fri 12/07/19 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/07/19 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Fri 12/07/19 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Sat 13/07/19 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/07/19 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd
Sun 14/07/19 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd
Final Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/07/19 01:00 Foreign National Band 2 1st, 2nd, 3rd
Mon 15/07/19 – 01:00
Foreign National, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd

Event Summary

Event Details

Event URN:

457388

Start Date:

Tue, 9th Jul 2019

Finish date:

Mon, 15th Jul 2019

Event Type:

Road (Competitive)

Country:
Ireland

Results

Confirmed Results

Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1 - Results
8.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  David Hird Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Louie Doig Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Josh Field Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
78.  Hamish Strachan Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
79.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
86.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
93.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
97.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
104.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
109.  Samuel Pugh Cog Set Papyrus Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
113.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
114.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
117.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
120.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
121.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
129.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2 - Results
3.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Josh Field Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  David Hird Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
64.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
68.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
69.  Louie Doig Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
80.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
81.  Hamish Strachan Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
83.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
100.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
103.  James Mccracken Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
123.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
135.  Samuel Pugh Cog Set Papyrus Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
138.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3 - Results
2.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Josh Field Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  David Hird Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Louie Doig Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Sam Southall Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
64.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
68.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
74.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
83.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
84.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
87.  Samuel Pugh Cog Set Papyrus Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
88.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
90.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
100.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
134.  Hamish Strachan Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 4 - Results
1.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Josh Field Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Louie Doig Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
64.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
75.  David Hird Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
82.  Samuel Pugh Cog Set Papyrus Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
83.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
94.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
97.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
104.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
109.  Hamish Strachan Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
113.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
117.  Sam Southall Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
126.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
126.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Stage 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 5 - Results
5.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Josh Field Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  David Hird Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Louie Doig Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
75.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
84.  Samuel Pugh Cog Set Papyrus Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
88.  Hamish Strachan Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
102.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
107.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
118.  Sam Southall Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 6 - Results
6.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
35.  Josh Field Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Samuel Pugh Cog Set Papyrus Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Louie Doig Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
70.  Sam Southall Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
75.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
76.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
78.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
85.  Hamish Strachan Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
93.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
100.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
102.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
107.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
127.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Final Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
Final Classification - Results
7.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Josh Field Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Louie Doig Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  David Hird Halesowen A & CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
73.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
79.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
83.  Samuel Pugh Cog Set Papyrus Racing Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
91.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
92.  Hamish Strachan Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
94.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
101.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
104.  Sam Southall Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
108.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
116.  Oscar Laight Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 10/07/19 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, Elite
Wed 10/07/19 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, Elite
Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/07/19 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Tue 09/07/19 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/07/19 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Fri 12/07/19 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 12/07/19 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Fri 12/07/19 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Sat 13/07/19 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/07/19 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd
Sun 14/07/19 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd
Final Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/07/19 01:00 Foreign National Band 2 1st, 2nd, 3rd
Mon 15/07/19 – 01:00
Foreign National, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk