Derby Arena Track League Autumn 2019 #9

Track League , Derby – Tuesday, 05 Nov 2019

Event Summary

Event Details

Event URN:

455919

Start Date:

Tue, 5th Nov 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Fri, 1st Nov 2019

Results

Confirmed Results

Group 1 - Event 3 - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 - Event 3 - 20 Lap Scratch - Results
1.  Jake Dobson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kyle Hoskin Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Brinkley OVB Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Scott Quincey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Joseph White Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tiago Fougo Strada 2020 Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Luke Hind THRE Datawolves RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Group 1 - Event 7 - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 - Event 7 - 6 Lap Dash - Results
1.  Andrew Brinkley OVB Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Kyle Hoskin Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Hambrey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kenny Cliffe Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Hugo Lutz-Atkinson HUUB Ribble Performance Academ... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tiago Fougo Strada 2020 Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  David Hartley Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Group 1 - Event 11 - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 - Event 11 - 40 Lap Points - Results
1.  Kyle Hoskin Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jake Dobson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Brinkley OVB Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Sidney Wilson University of Derby Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Hartley Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Joseph White Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Scott Quincey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Group 1 - Event 15 - 64 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 - Event 15 - 64 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Brinkley OVB Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Sidney Wilson University of Derby Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jake Dobson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joseph White Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Oliver Hambrey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Peter Hitt Vredestein Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Luke Hind THRE Datawolves RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group 2 - Event 2 - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - Event 2 - 20 Lap Scratch - Results
1.  Colin Parkinson South Western RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Allan Williams Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sophie Lankford Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Philip Brown Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Gregory Albiston OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Mark Culshaw Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Group 2 - Event 6 - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - Event 6 - 40 Lap Points - Results
1.  Colin Parkinson South Western RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mark Culshaw Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Oliver Cole Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Darley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Rory Webster Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group 2 - Event 10 - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - Event 10 - 6 Lap Dash - Results
1.  Rory Webster Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Darley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matt Hill Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Allan Williams Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Philip Brown Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Colin Parkinson South Western RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gregory Albiston OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Oliver Cole Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Group 2 - Event 14 - 40 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - Event 14 - 40 Lap Scratch - Results
1.  Oliver Cole Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Allan Williams Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Darley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Colin Parkinson South Western RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gregory Albiston OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group 3 - Event 4 - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 3 - Event 4 - 20 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Millie Noble Loughborough Students CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rosie Walsh Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Steve Parsonage Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Irwin Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group 3 - Event 8 - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 3 - Event 8 - 6 Lap Dash - Results
1.  David Irwin Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Steve Parsonage Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rosie Walsh Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Millie Noble Loughborough Students CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group 3 - Event 12 - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 3 - Event 12 - 32 Lap Points - Results
1.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rosie Walsh Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Steve Parsonage Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Millie Noble Loughborough Students CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Irwin Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group 3 - Event 16 - 40 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 3 - Event 16 - 40 Lap Scratch - Results
1.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Steve Parsonage Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group 4 - Event 1 - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 4 - Event 1 - 20 Lap Scratch - Results
1.  Tobi Ng Banbury Star CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sandy Legge Velo Club Bridgford Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Adrian Derbyshire Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jonathan Veitch Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Katie Brogden Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Paul Gething Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Mike Page Finished 0

8.  Mike Page -

Points: 0 | Status: Finished

Group 4 - Event 5 - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 4 - Event 5 - 32 Lap Points - Results
1.  Tobi Ng Banbury Star CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sandy Legge Velo Club Bridgford Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jonathan Veitch Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Adrian Derbyshire Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Katie Brogden Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Paul Gething Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Mike Page Finished 0

8.  Mike Page -

Points: 0 | Status: Finished

Group 4 - Event 9 - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 4 - Event 9 - 6 Lap Dash - Results
1.  Tobi Ng Banbury Star CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sandy Legge Velo Club Bridgford Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jonathan Veitch Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Katie Brogden Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Adrian Derbyshire Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Mike Page Finished 0

7.  Mike Page -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Erica Smith Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Group 4 - Event 13 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 4 - Event 13 - Unknown Distance - Results
1.  Jonathan Veitch Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sandy Legge Velo Club Bridgford Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tobi Ng Banbury Star CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Adrian Derbyshire Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Katie Brogden Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm. 

Each group will normally have 4 races from a mix of scratch, points, devil, win & out and anything else we think of.

The Races

Group 1 - Event 3 - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 1 - Event 7 - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 1 - Event 11 - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 1 - Event 15 - 64 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 2 - Event 2 - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 2 - Event 6 - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 2 - Event 10 - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 2 - Event 14 - 40 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 3 - Event 4 - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 3 - Event 8 - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 3 - Event 12 - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 3 - Event 16 - 40 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 4 - Event 1 - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 4 - Event 5 - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 4 - Event 9 - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 4 - Event 13 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 00:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 00:00
Regional C, None
Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 00:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 00:00
Regional C, None
Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 00:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 00:00
Regional C, None
Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 00:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 00:00
Regional C, None
Group 1 (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group 2 (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group 3 (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group 4 (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

455919

Start Date:

Tue, 5th Nov 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Fri, 1st Nov 2019

Results

Confirmed Results

Group 1 - Event 3 - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 - Event 3 - 20 Lap Scratch - Results
1.  Jake Dobson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kyle Hoskin Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Brinkley OVB Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Scott Quincey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Joseph White Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tiago Fougo Strada 2020 Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Luke Hind THRE Datawolves RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Group 1 - Event 7 - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 - Event 7 - 6 Lap Dash - Results
1.  Andrew Brinkley OVB Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Kyle Hoskin Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Hambrey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kenny Cliffe Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Hugo Lutz-Atkinson HUUB Ribble Performance Academ... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tiago Fougo Strada 2020 Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  David Hartley Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Group 1 - Event 11 - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 - Event 11 - 40 Lap Points - Results
1.  Kyle Hoskin Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jake Dobson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Brinkley OVB Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Sidney Wilson University of Derby Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Hartley Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Joseph White Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Scott Quincey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Group 1 - Event 15 - 64 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 1 - Event 15 - 64 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Brinkley OVB Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Sidney Wilson University of Derby Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jake Dobson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joseph White Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Oliver Hambrey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Peter Hitt Vredestein Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Luke Hind THRE Datawolves RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group 2 - Event 2 - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - Event 2 - 20 Lap Scratch - Results
1.  Colin Parkinson South Western RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Allan Williams Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sophie Lankford Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Philip Brown Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Gregory Albiston OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Mark Culshaw Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Group 2 - Event 6 - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - Event 6 - 40 Lap Points - Results
1.  Colin Parkinson South Western RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mark Culshaw Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Oliver Cole Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Darley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Rory Webster Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group 2 - Event 10 - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - Event 10 - 6 Lap Dash - Results
1.  Rory Webster Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Darley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matt Hill Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Allan Williams Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Philip Brown Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Colin Parkinson South Western RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gregory Albiston OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Oliver Cole Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Group 2 - Event 14 - 40 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 2 - Event 14 - 40 Lap Scratch - Results
1.  Oliver Cole Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Allan Williams Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Darley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Colin Parkinson South Western RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gregory Albiston OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group 3 - Event 4 - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 3 - Event 4 - 20 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Millie Noble Loughborough Students CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rosie Walsh Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Steve Parsonage Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Irwin Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group 3 - Event 8 - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 3 - Event 8 - 6 Lap Dash - Results
1.  David Irwin Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Steve Parsonage Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rosie Walsh Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Millie Noble Loughborough Students CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group 3 - Event 12 - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 3 - Event 12 - 32 Lap Points - Results
1.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rosie Walsh Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Steve Parsonage Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Millie Noble Loughborough Students CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Irwin Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group 3 - Event 16 - 40 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 3 - Event 16 - 40 Lap Scratch - Results
1.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Steve Parsonage Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group 4 - Event 1 - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 4 - Event 1 - 20 Lap Scratch - Results
1.  Tobi Ng Banbury Star CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sandy Legge Velo Club Bridgford Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Adrian Derbyshire Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jonathan Veitch Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Katie Brogden Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Paul Gething Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Mike Page Finished 0

8.  Mike Page -

Points: 0 | Status: Finished

Group 4 - Event 5 - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 4 - Event 5 - 32 Lap Points - Results
1.  Tobi Ng Banbury Star CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sandy Legge Velo Club Bridgford Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jonathan Veitch Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Adrian Derbyshire Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Katie Brogden Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Paul Gething Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Mike Page Finished 0

8.  Mike Page -

Points: 0 | Status: Finished

Group 4 - Event 9 - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 4 - Event 9 - 6 Lap Dash - Results
1.  Tobi Ng Banbury Star CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sandy Legge Velo Club Bridgford Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jonathan Veitch Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Katie Brogden Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Adrian Derbyshire Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Mike Page Finished 0

7.  Mike Page -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Erica Smith Born to Bike Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Group 4 - Event 13 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Group 4 - Event 13 - Unknown Distance - Results
1.  Jonathan Veitch Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sandy Legge Velo Club Bridgford Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tobi Ng Banbury Star CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Adrian Derbyshire Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Katie Brogden Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm. 

Each group will normally have 4 races from a mix of scratch, points, devil, win & out and anything else we think of.

The Races

Group 1 - Event 3 - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 1 - Event 7 - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 1 - Event 11 - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 1 - Event 15 - 64 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 2 - Event 2 - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 2 - Event 6 - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 2 - Event 10 - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 2 - Event 14 - 40 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 3 - Event 4 - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 3 - Event 8 - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 3 - Event 12 - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 3 - Event 16 - 40 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 4 - Event 1 - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 4 - Event 5 - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 4 - Event 9 - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 4 - Event 13 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 01:00 Regional C ---
Tue 05/11/19 – 01:00
Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 00:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 00:00
Regional C, None
Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 00:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 00:00
Regional C, None
Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 00:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 00:00
Regional C, None
Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 00:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 00:00
Regional C, None
Group 1 (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group 2 (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group 3 (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group 4 (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/11/19 19:00 Regional C None ---
Tue 05/11/19 – 19:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk