Reading Velodrome Racing Track League 14

Track League , Reading – Monday, 04 Aug 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

615/EN/007/2008

Start Date:

Mon, 4th Aug 2008

Finish date:

Mon, 8th Sep 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

U14 - 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 1 lap Handicap - Results
1.  Matthew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 1 lap Handicap - Results
1.  Joseph Linehan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Carl Jolly Unknown 0

2. Carl Jolly -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Callum Macleod Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

U14 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Devil - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Devil - Results
1.  Rosie Serruya Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Katie Metalli Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

U12 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Devil - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Mid Lancs BMX Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Devil - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Callum Macleod Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Damon King Unknown 0

4. Damon King -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 - Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Derny - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Derny - Results
1.  Rosie Serruya Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Derny - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 - Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Derny - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U14 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Scratch Race - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Scratch Race - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rosie Serruya Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Natalie Hill Velo Club Bristol Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Scratch Race - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Scratch Race - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Callum Macleod Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Damon King Unknown 0

4. Damon King -

Points: 0 | Status: Unknown

Senior 10 Lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 Lap Hare & Hounds - Results
1.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Ladies 10 Lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 10 Lap Hare & Hounds - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nicola Drinkwater Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior Unkown Distance A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Unkown Distance A Riders - Results
1.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior Unknown Distance B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Unknown Distance B Riders - Results
1.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stewart King High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior Ladies Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Ladies Unknown Distance - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior 10 Lap Derny Final A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 Lap Derny Final A Riders - Results
1.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior 10 Lap Derny B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 Lap Derny B Riders - Results
1.  Alan Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Rikki Pankhurst Unknown 0

3. Rikki Pankhurst -

Points: 0 | Status: Unknown

Ladies 10 Lap Derny Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 10 Lap Derny Final - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Nicola Drinkwater Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

AW Cycles 10k A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 10k A Riders - Results
1.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

AW Cycles 10k B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 10k B Riders - Results
1.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

AW Cycles 10k Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 10k Ladies - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Track league meetings with no licence ranking points for EL/1/2/3/4/J/W/U16/U14/U12. Annual membership fees:- Sen £12, Jun £8, Youth £6. Guest membership per attendance:- Sen/Jun £2, Youth £1 (max 3 times). Race entry fees:- Sen £8, Jun £5, Youth £3. Start times:- Youth 7pm, others 7.20pm except Sun 25th May start 1pm.

The Races

U14 - 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
U12 - 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:01 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:01
Regional C, MTB IA
U14 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:02 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:02
Regional C, MTB IA
U14 Girls - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:03 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:03
Regional C, MTB IA
U12 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:04 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:04
Regional C, MTB IA
U12 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:05 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:05
Regional C, MTB IA
U14 - Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:06 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:06
Regional C, MTB IA
U14 Girls - Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:07 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:07
Regional C, MTB IA
U12 - Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:08 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:08
Regional C, MTB IA
U12 - Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:09 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:09
Regional C, MTB IA
U14 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:10 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:10
Regional C, MTB IA
U14 Girls - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:11 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:11
Regional C, MTB IA
U12 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:12 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:12
Regional C, MTB IA
U10 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:13 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:13
Regional C, MTB IA
Senior 10 Lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:14 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:14
Regional C, MTB IA
Ladies 10 Lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:20 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:20
Regional C, MTB IA
Senior Unkown Distance A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:21 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:21
Regional C, MTB IA
Senior Unknown Distance B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:22 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:22
Senior Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:23 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:23
Regional C, MTB IA
Senior 10 Lap Derny Final A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:24 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:24
Senior 10 Lap Derny B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:25 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:25
Regional C, MTB IA
Ladies 10 Lap Derny Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:26 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:26
Regional C, MTB IA
AW Cycles 10k A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:27 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:27
Regional C, MTB IA
AW Cycles 10k B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:28 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:28
Regional C, MTB IA
AW Cycles 10k Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:29 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:29
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

615/EN/007/2008

Start Date:

Mon, 4th Aug 2008

Finish date:

Mon, 8th Sep 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

U14 - 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 1 lap Handicap - Results
1.  Matthew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 1 lap Handicap - Results
1.  Joseph Linehan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Carl Jolly Unknown 0

2. Carl Jolly -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Callum Macleod Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

U14 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Devil - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Devil - Results
1.  Rosie Serruya Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Katie Metalli Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

U12 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Devil - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Mid Lancs BMX Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Devil - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Callum Macleod Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Damon King Unknown 0

4. Damon King -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 - Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Derny - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Derny - Results
1.  Rosie Serruya Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Derny - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 - Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Derny - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U14 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Scratch Race - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Scratch Race - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rosie Serruya Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Natalie Hill Velo Club Bristol Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Scratch Race - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Scratch Race - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Callum Macleod Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Damon King Unknown 0

4. Damon King -

Points: 0 | Status: Unknown

Senior 10 Lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 Lap Hare & Hounds - Results
1.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Ladies 10 Lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 10 Lap Hare & Hounds - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nicola Drinkwater Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior Unkown Distance A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Unkown Distance A Riders - Results
1.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior Unknown Distance B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Unknown Distance B Riders - Results
1.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stewart King High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior Ladies Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Ladies Unknown Distance - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior 10 Lap Derny Final A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 Lap Derny Final A Riders - Results
1.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior 10 Lap Derny B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 Lap Derny B Riders - Results
1.  Alan Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Rikki Pankhurst Unknown 0

3. Rikki Pankhurst -

Points: 0 | Status: Unknown

Ladies 10 Lap Derny Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 10 Lap Derny Final - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Nicola Drinkwater Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

AW Cycles 10k A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 10k A Riders - Results
1.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

AW Cycles 10k B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 10k B Riders - Results
1.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

AW Cycles 10k Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 10k Ladies - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Track league meetings with no licence ranking points for EL/1/2/3/4/J/W/U16/U14/U12. Annual membership fees:- Sen £12, Jun £8, Youth £6. Guest membership per attendance:- Sen/Jun £2, Youth £1 (max 3 times). Race entry fees:- Sen £8, Jun £5, Youth £3. Start times:- Youth 7pm, others 7.20pm except Sun 25th May start 1pm.

The Races

U14 - 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
U12 - 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:01 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:01
Regional C, MTB IA
U14 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:02 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:02
Regional C, MTB IA
U14 Girls - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:03 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:03
Regional C, MTB IA
U12 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:04 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:04
Regional C, MTB IA
U12 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:05 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:05
Regional C, MTB IA
U14 - Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:06 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:06
Regional C, MTB IA
U14 Girls - Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:07 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:07
Regional C, MTB IA
U12 - Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:08 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:08
Regional C, MTB IA
U12 - Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:09 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:09
Regional C, MTB IA
U14 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:10 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:10
Regional C, MTB IA
U14 Girls - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:11 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:11
Regional C, MTB IA
U12 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:12 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:12
Regional C, MTB IA
U10 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:13 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:13
Regional C, MTB IA
Senior 10 Lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:14 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:14
Regional C, MTB IA
Ladies 10 Lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:20 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:20
Regional C, MTB IA
Senior Unkown Distance A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:21 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:21
Regional C, MTB IA
Senior Unknown Distance B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:22 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:22
Senior Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:23 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:23
Regional C, MTB IA
Senior 10 Lap Derny Final A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:24 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:24
Senior 10 Lap Derny B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:25 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:25
Regional C, MTB IA
Ladies 10 Lap Derny Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:26 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:26
Regional C, MTB IA
AW Cycles 10k A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:27 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:27
Regional C, MTB IA
AW Cycles 10k B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:28 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:28
Regional C, MTB IA
AW Cycles 10k Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/08/08 00:29 Regional C MTB IA ---
Mon 04/08/08 – 00:29
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk