Cardiff Grand Prix

Track , Cardiff – Saturday, 28 Jun 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

496/WA/012/2008

Start Date:

Sat, 28th Jun 2008

Finish date:

Sun, 29th Jun 2008

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Maindy Cycle Track, Crown Way, Cardiff, Glamorgan, CF14 3AJ
View map

Results

Confirmed Results

Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin - Results
1.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

International Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
International Sprint - Results
1.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Matthew Haynes City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Unknown Distance - Results
1.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd

Derny Paced 15km

Position Name Club name Rider status Category Points
Derny Paced 15km - Results
1.  Matthew Rowe JLT Condor Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd

Womens National Omnium League

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens National Omnium League - Results
1.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: A
3.  Rebecca James Abergavenny Road Club Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Jo-Anne Hamon Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Sophie Terry VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Maindy Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Maindy Mile - Results
1.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Womens Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Keirin - Results
1.  Rebecca James Abergavenny Road Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ruby Miller Kidney Wales For Escentual Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

8km Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
8km Points Race - Results
1.  Samuel Harrison Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Christopher Davis Halesowen A & CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd

Womens Devil take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Devil take the Hindmost - Results
1.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd

Devil take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil take the Hindmost - Results
1.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st

Grand Prix 15km Scratch (National Endurance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Prix 15km Scratch (National Endurance League) - Results
1.  Samuel Harrison Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Alan Peet VC St Raphael Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Martin Smith Vertex-LifeCycles CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Lewis Atkins York Cycleworks Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Christopher Davis Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Grand Prix Sprint (National Sprinters League)

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Prix Sprint (National Sprinters League) - Results
1.  Peter Mitchell Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Matthew Haynes City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Rhydian Page CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Unknown Distance - Results
1.  Samuel Harrison Army Cycling Union Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Womens 8km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens 8km Scratch - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Hannah Rich Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Ruby Miller Kidney Wales For Escentual Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A

Keirin - Eliminated Sprinters from Rd 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin - Eliminated Sprinters from Rd 1 - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  David Heald VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Keirin - Eliminated sprinters from Reps and Rep Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin - Eliminated sprinters from Reps and Rep Final - Results
1.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Haynes City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Skanska Cup is Round of National Hard Track Endurance League. Entry Fee is Per Day

The Races

Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/06/08 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry: Online: (£18.00 + £0.60 Application fee)
Sat 28/06/08 – 00:00
Regional C+, MTB IA
International Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/06/08 00:01 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 28/06/08 – 00:01
Regional C+, MTB IA
Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/06/08 00:02 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Entry:
Sat 28/06/08 – 00:02
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Derny Paced 15km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/06/08 00:03 Regional C+ Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry:
Sat 28/06/08 – 00:03
Regional C+, Band 5
15km / 9 miles
Womens National Omnium League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/06/08 00:04 Regional C+ Band 3 ---
Entry:
Sat 28/06/08 – 00:04
Regional C+, Band 3
Maindy Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/06/08 00:05 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Entry:
Sat 28/06/08 – 00:05
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Womens Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:00
Regional C+, MTB IA
8km Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:01 Regional C+ Band 5 --- 8km / 5 miles
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:01
Regional C+, Band 5
8km / 5 miles
Womens Devil take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:02 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:02
Regional C+, Band 5
Devil take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:03 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:03
Regional C+, Band 5
Grand Prix 15km Scratch (National Endurance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:04 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:04
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Grand Prix Sprint (National Sprinters League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:05 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:05
Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:06 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:06
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Womens 8km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:07 Regional C+ Band 5 --- 8km / 5 miles
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:07
Regional C+, Band 5
8km / 5 miles
Keirin - Eliminated Sprinters from Rd 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:08 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:08
Keirin - Eliminated sprinters from Reps and Rep Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:09 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:09

Event Summary

Event Details

Event URN:

496/WA/012/2008

Start Date:

Sat, 28th Jun 2008

Finish date:

Sun, 29th Jun 2008

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Maindy Cycle Track, Crown Way, Cardiff, Glamorgan, CF14 3AJ
View map

Results

Confirmed Results

Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin - Results
1.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

International Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
International Sprint - Results
1.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Matthew Haynes City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Unknown Distance - Results
1.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd

Derny Paced 15km

Position Name Club name Rider status Category Points
Derny Paced 15km - Results
1.  Matthew Rowe JLT Condor Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd

Womens National Omnium League

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens National Omnium League - Results
1.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: A
3.  Rebecca James Abergavenny Road Club Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Jo-Anne Hamon Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Sophie Terry VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Maindy Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Maindy Mile - Results
1.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Womens Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Keirin - Results
1.  Rebecca James Abergavenny Road Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ruby Miller Kidney Wales For Escentual Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

8km Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
8km Points Race - Results
1.  Samuel Harrison Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Christopher Davis Halesowen A & CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd

Womens Devil take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Devil take the Hindmost - Results
1.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd

Devil take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil take the Hindmost - Results
1.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st

Grand Prix 15km Scratch (National Endurance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Prix 15km Scratch (National Endurance League) - Results
1.  Samuel Harrison Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Alan Peet VC St Raphael Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Martin Smith Vertex-LifeCycles CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Lewis Atkins York Cycleworks Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Christopher Davis Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Grand Prix Sprint (National Sprinters League)

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Prix Sprint (National Sprinters League) - Results
1.  Peter Mitchell Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Matthew Haynes City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Rhydian Page CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Unknown Distance - Results
1.  Samuel Harrison Army Cycling Union Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Womens 8km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens 8km Scratch - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Hannah Rich Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Ruby Miller Kidney Wales For Escentual Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A

Keirin - Eliminated Sprinters from Rd 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin - Eliminated Sprinters from Rd 1 - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  David Heald VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Keirin - Eliminated sprinters from Reps and Rep Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin - Eliminated sprinters from Reps and Rep Final - Results
1.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Haynes City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Skanska Cup is Round of National Hard Track Endurance League. Entry Fee is Per Day

The Races

Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/06/08 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry: Online: (£18.00 + £0.60 Application fee)
Sat 28/06/08 – 00:00
Regional C+, MTB IA
International Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/06/08 00:01 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 28/06/08 – 00:01
Regional C+, MTB IA
Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/06/08 00:02 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Entry:
Sat 28/06/08 – 00:02
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Derny Paced 15km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/06/08 00:03 Regional C+ Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry:
Sat 28/06/08 – 00:03
Regional C+, Band 5
15km / 9 miles
Womens National Omnium League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/06/08 00:04 Regional C+ Band 3 ---
Entry:
Sat 28/06/08 – 00:04
Regional C+, Band 3
Maindy Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/06/08 00:05 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Entry:
Sat 28/06/08 – 00:05
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Womens Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:00
Regional C+, MTB IA
8km Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:01 Regional C+ Band 5 --- 8km / 5 miles
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:01
Regional C+, Band 5
8km / 5 miles
Womens Devil take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:02 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:02
Regional C+, Band 5
Devil take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:03 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:03
Regional C+, Band 5
Grand Prix 15km Scratch (National Endurance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:04 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:04
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Grand Prix Sprint (National Sprinters League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:05 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:05
Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:06 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:06
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Womens 8km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:07 Regional C+ Band 5 --- 8km / 5 miles
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:07
Regional C+, Band 5
8km / 5 miles
Keirin - Eliminated Sprinters from Rd 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:08 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:08
Keirin - Eliminated sprinters from Reps and Rep Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/06/08 00:09 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sun 29/06/08 – 00:09

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk