Junior Tour of Worcestershire

Road – Saturday, 26 Apr 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

608/EN/005/2008

Start Date:

Sat, 26th Apr 2008

Finish date:

Sun, 27th Apr 2008

Event Type:

Road (Competitive)

Results

Confirmed Results

Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1 - Results

Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2 - Results
1.  Luke Rowe JLT Condor Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Dominic Jelfs MJS Racing Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Ben Roach Wyre Forest CRC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Michael Cuming Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  David Nichols Glendene CC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Joseph Perrett Glendene CC Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Erick Rowsell Team Corridori Unknown Elite 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Nathan Edmondson Glendene CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Andrew Fenn Unknown Elite 1

9. Andrew Fenn -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Tomas Skubala Dinnington Racing Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  George Atkins Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Jake Hales Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Timothy Kennaugh Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  David Bagdan Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Jack Kirk Wyre Forest CRC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  John Cooper Wolverhampton Whls Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Timothy Rowson Polypipe Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Simon Thomas DHCyclesport Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Russell Falder Mammoth Lifestyle Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
23.  Jamie Raven Rutland CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  Thomas Yeatman Glendene CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
25.  Will Corden Stone Whls CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
26.  Alexander King GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
27.  Matthew Hartley Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Callum Lister Torq-Colnago Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
29.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
31.  James Walker Grain Peninsula CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
33.  Jamie Caldwell API-Metrow/Bodyby JR Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3 - Results
1.  Erick Rowsell Team Corridori Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Luke Rowe JLT Condor Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Joseph Perrett Glendene CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Andrew Fenn Unknown 1st 6

4. Andrew Fenn -

Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Jake Hales Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Dominic Jelfs MJS Racing Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Jack Kirk Wyre Forest CRC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Timothy Kennaugh Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  David Nichols Glendene CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  George Atkins Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Alexander King GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Jamie Caldwell API-Metrow/Bodyby JR Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Matthew Hartley Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Thomas Yeatman Glendene CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  John Cooper Wolverhampton Whls Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Nathan Edmondson Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Simon Thomas DHCyclesport Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Jamie Raven Rutland CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Michael Cuming Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  Will Corden Stone Whls CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
General Classification - Results
1.  Luke Rowe JLT Condor Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Erick Rowsell Team Corridori Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Dominic Jelfs Maindy Flyers Youth CC Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Joseph Perrett Glendene CC Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Andrew Fenn Unknown 1st 14

5. Andrew Fenn -

Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Jake Hales Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Jack Kirk Wyre Forest CRC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Timothy Kennaugh Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  David Nichols Glendene CC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  George Atkins Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Christopher Legg Windmill Wheels Cycling Club Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Alexander King GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Thomas Yeatman Glendene CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  John Cooper Wolverhampton Whls Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Nathan Edmondson Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Matthew Hartley Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Michael Cuming Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Simon Thomas DHCyclesport Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Jamie Raven Rutland CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Will Corden Stone Whls CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
23.  Jamie Caldwell API-Metrow/Bodyby JR Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Stage 1 - TT - 8km - 10am start 26/4. Stage 2 - RR - 45km - 15.00 start 26/4. Stage 3 - RR - 100km - 09.10am start 27/4. Band 5 points for each stage.

The Races

Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/04/08 10:00 National Junior Only Band 5 --- 8km / 5 miles
Entry:
Sat 26/04/08 – 10:00
National Junior Only, Band 5
8km / 5 miles
Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/04/08 15:00 National Junior Only Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry:
Sat 26/04/08 – 15:00
National Junior Only, Band 5
45km / 28 miles
Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/04/08 09:10 National Junior Only Band 5 --- 100km / 62 miles
Entry:
Sun 27/04/08 – 09:10
National Junior Only, Band 5
100km / 62 miles
General Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/04/08 10:00 National Junior Only Band 3 --- 153km / 95 miles
Entry: Online: (£20.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£25.00)
Sun 27/04/08 – 10:00
National Junior Only, Band 3
153km / 95 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

608/EN/005/2008

Start Date:

Sat, 26th Apr 2008

Finish date:

Sun, 27th Apr 2008

Event Type:

Road (Competitive)

Results

Confirmed Results

Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1 - Results

Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2 - Results
1.  Luke Rowe JLT Condor Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Dominic Jelfs MJS Racing Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Ben Roach Wyre Forest CRC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Michael Cuming Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  David Nichols Glendene CC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Joseph Perrett Glendene CC Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Erick Rowsell Team Corridori Unknown Elite 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Nathan Edmondson Glendene CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Andrew Fenn Unknown Elite 1

9. Andrew Fenn -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Tomas Skubala Dinnington Racing Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  George Atkins Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Jake Hales Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Timothy Kennaugh Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  David Bagdan Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Jack Kirk Wyre Forest CRC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  John Cooper Wolverhampton Whls Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Timothy Rowson Polypipe Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Simon Thomas DHCyclesport Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Russell Falder Mammoth Lifestyle Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
23.  Jamie Raven Rutland CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  Thomas Yeatman Glendene CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
25.  Will Corden Stone Whls CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
26.  Alexander King GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
27.  Matthew Hartley Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Callum Lister Torq-Colnago Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
29.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
31.  James Walker Grain Peninsula CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
33.  Jamie Caldwell API-Metrow/Bodyby JR Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3 - Results
1.  Erick Rowsell Team Corridori Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Luke Rowe JLT Condor Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Joseph Perrett Glendene CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Andrew Fenn Unknown 1st 6

4. Andrew Fenn -

Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Jake Hales Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Dominic Jelfs MJS Racing Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Jack Kirk Wyre Forest CRC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Timothy Kennaugh Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  David Nichols Glendene CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  George Atkins Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Alexander King GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Jamie Caldwell API-Metrow/Bodyby JR Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Matthew Hartley Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Thomas Yeatman Glendene CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  John Cooper Wolverhampton Whls Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Nathan Edmondson Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Simon Thomas DHCyclesport Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Jamie Raven Rutland CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Michael Cuming Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  Will Corden Stone Whls CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
General Classification - Results
1.  Luke Rowe JLT Condor Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Erick Rowsell Team Corridori Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Dominic Jelfs Maindy Flyers Youth CC Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Joseph Perrett Glendene CC Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Andrew Fenn Unknown 1st 14

5. Andrew Fenn -

Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Jake Hales Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Jack Kirk Wyre Forest CRC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Timothy Kennaugh Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  David Nichols Glendene CC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  George Atkins Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Christopher Legg Windmill Wheels Cycling Club Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Alexander King GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Thomas Yeatman Glendene CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  John Cooper Wolverhampton Whls Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Nathan Edmondson Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Matthew Hartley Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Michael Cuming Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Simon Thomas DHCyclesport Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Jamie Raven Rutland CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Will Corden Stone Whls CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
23.  Jamie Caldwell API-Metrow/Bodyby JR Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Stage 1 - TT - 8km - 10am start 26/4. Stage 2 - RR - 45km - 15.00 start 26/4. Stage 3 - RR - 100km - 09.10am start 27/4. Band 5 points for each stage.

The Races

Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/04/08 10:00 National Junior Only Band 5 --- 8km / 5 miles
Entry:
Sat 26/04/08 – 10:00
National Junior Only, Band 5
8km / 5 miles
Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/04/08 15:00 National Junior Only Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry:
Sat 26/04/08 – 15:00
National Junior Only, Band 5
45km / 28 miles
Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/04/08 09:10 National Junior Only Band 5 --- 100km / 62 miles
Entry:
Sun 27/04/08 – 09:10
National Junior Only, Band 5
100km / 62 miles
General Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/04/08 10:00 National Junior Only Band 3 --- 153km / 95 miles
Entry: Online: (£20.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£25.00)
Sun 27/04/08 – 10:00
National Junior Only, Band 3
153km / 95 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk