ACT Track League 11

Track League , Manchester – Monday, 10 Nov 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

338/EN/003/2008

Start Date:

Mon, 10th Nov 2008

Finish date:

Mon, 24th Nov 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sean Fletcher Royal Air Force CA Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Cleworth Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch - Results
1.  Nathan Smedley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Sean Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior Group 1 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior Group 1 - 12 lap Scratch - Results
1.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 4 - Senior Group 2 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior Group 2 - 12 lap Scratch - Results
1.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5 - Youth Group 1 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 - Devil - Results
1.  Joel Partington Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joe Turner Unknown 0

2. Joe Turner -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Adam Billance Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 6 - Youth Group 2 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 - Devil - Results
1.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ben Matthews Graham Weigh Racing Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 1 - Devil - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Senior Group 2 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 2 - Devil - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 8 - Youth Group 1 - 6 Lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 - 6 Lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Daniel Cleworth Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth Group 1 - 6 Lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 - 6 Lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam Billance Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rebecca Bishop Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Nathan Smedley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 10 - Senior Group 1 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 1 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Simon Coley Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Carol Jones Unknown N/A 0

5. Carol Jones -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Paul Smith Unknown 0

5. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 10 - Senior Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Alex Minting Unknown 0

4. Alex Minting -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 11 - Youth Group 1 - 9 lap Handicap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 - 9 lap Handicap Points - Results
1.  Rebecca Bishop Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Clare Gore Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points - Results
1.  Nathan Smedley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ben Matthews Graham Weigh Racing Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Senior Group 1 - 40 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior Group 1 - 40 lap Points - Results
1.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 13 - Senior Group 2 - 60 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior Group 2 - 60 lap Points - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jack Green Unknown A 0

2. Jack Green -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entries payable 1 week in advance. This league carries licence ranking points .Also open to 2nd Cat Women and 2nd Cat Over 40's. 3rd & 4th Cat Juniors May Ride.

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 10/11/08 – 19:30
Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:32
Event 4 - Senior Group 1 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:33
Event 4 - Senior Group 2 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Mon 10/11/08 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:35
Regional C, MTB IA
Event 6 - Youth Group 2 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:36
Regional C, MTB IA
Event 7 - Senior Group 1 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:37
Event 7 - Senior Group 2 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:38
Event 8 - Youth Group 1 - 6 Lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:39
Event 8 - Youth Group 1 - 6 Lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:40
Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:41
Event 10 - Senior Group 1 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:42
Event 10 - Senior Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:43
Event 11 - Youth Group 1 - 9 lap Handicap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:44
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:45
Event 13 - Senior Group 1 - 40 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:46
Event 13 - Senior Group 2 - 60 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:47

Event Summary

Event Details

Event URN:

338/EN/003/2008

Start Date:

Mon, 10th Nov 2008

Finish date:

Mon, 24th Nov 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sean Fletcher Royal Air Force CA Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Cleworth Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch - Results
1.  Nathan Smedley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Sean Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior Group 1 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior Group 1 - 12 lap Scratch - Results
1.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 4 - Senior Group 2 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior Group 2 - 12 lap Scratch - Results
1.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5 - Youth Group 1 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 - Devil - Results
1.  Joel Partington Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joe Turner Unknown 0

2. Joe Turner -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Adam Billance Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 6 - Youth Group 2 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 - Devil - Results
1.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ben Matthews Graham Weigh Racing Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 1 - Devil - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Senior Group 2 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 2 - Devil - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 8 - Youth Group 1 - 6 Lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 - 6 Lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Daniel Cleworth Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth Group 1 - 6 Lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 - 6 Lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam Billance Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rebecca Bishop Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Nathan Smedley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 10 - Senior Group 1 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 1 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Marc Theunissen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Simon Coley Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Carol Jones Unknown N/A 0

5. Carol Jones -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Paul Smith Unknown 0

5. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 10 - Senior Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Alex Minting Unknown 0

4. Alex Minting -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 11 - Youth Group 1 - 9 lap Handicap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 - 9 lap Handicap Points - Results
1.  Rebecca Bishop Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Clare Gore Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points - Results
1.  Nathan Smedley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ben Matthews Graham Weigh Racing Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Senior Group 1 - 40 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior Group 1 - 40 lap Points - Results
1.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 13 - Senior Group 2 - 60 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior Group 2 - 60 lap Points - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jack Green Unknown A 0

2. Jack Green -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entries payable 1 week in advance. This league carries licence ranking points .Also open to 2nd Cat Women and 2nd Cat Over 40's. 3rd & 4th Cat Juniors May Ride.

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 10/11/08 – 19:30
Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:32
Event 4 - Senior Group 1 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:33
Event 4 - Senior Group 2 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Mon 10/11/08 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:35
Regional C, MTB IA
Event 6 - Youth Group 2 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:36
Regional C, MTB IA
Event 7 - Senior Group 1 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:37
Event 7 - Senior Group 2 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:38
Event 8 - Youth Group 1 - 6 Lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:39
Event 8 - Youth Group 1 - 6 Lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:40
Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:41
Event 10 - Senior Group 1 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:42
Event 10 - Senior Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:43
Event 11 - Youth Group 1 - 9 lap Handicap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:44
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:45
Event 13 - Senior Group 1 - 40 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:46
Event 13 - Senior Group 2 - 60 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/08 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/11/08 – 19:47

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk