Holtcycleracing Pembrey Crit #4

Closed Circuit , Llanelli – Wednesday, 17 Jul 2019

Event Summary

Event Overview

6pm

Youth D Boys

Youth D Girls

Youth E Boys

Youth E Girls


6.25pm

Youth C Girls

Youth C Boys


6.55pm

Youth B Girls

Youth B Boys

Youth A Girls

Youth A Boys

7.35pm

3rd & 4th Cats.

7.35pm

Women


8.15pm

E,1,2,3.

3rd Cats who race at 7.35pm can double up and race again half price for an extra £5.


 

Sign on closes 20 mins before each race.
 Registration/Entry.

There is no pre-entry - entries are only accepted on the day.

British Cycling membership & racing licence required on the day.

Membership and day licence available to purchase on the day.





Event Details

Event URN:

452537

Start Date:

Wed, 17th Jul 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pembrey National Closed Road Circuit, Pembrey Country Park, Burry Port, Llanelli, SA16 0EJ

View map

Event Organiser:

Tina Holt
07916868947
holtcycleracing@gmail.com

Safeguarding lead:

John Holt
John.holt@welshcycling.co.uk

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Steffan James Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Philip Tucker Cycle Specific CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Tom Palfrey Towy Riders Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Rob Dyde Pembrokeshire Velo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Huw Bendall Tîm Beicio IBE Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Stephen Crispin Penge Cycle Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jamie Best Bynea CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Anthony Evans Bynea CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Darren Yeo Jeremy Rees Cycles RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Peter Davies Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Gruffudd Lewis Ribble Pro Cycling Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Lewis Askey Backstedt Cycling Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Edward Morgan Bynea CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Peter Kibble Wales Racing Academy Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  William Roberts Wales Racing Academy Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matthew Hanford TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jack Woolley BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Hefin Evans Bynea CC Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Steffan James Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Dion Thomas Bynea CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Iwan Jones Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Owen Lewis Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Christopher Gibbard Bynea CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Huw Bendall Tîm Beicio IBE Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 1/2/3/4 - Results
1.  Manon Lloyd Drops Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Amy Cole Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ellie Palfrey Towy Riders Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Noah Rees Gower Riders Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Dylan Griffiths Towy Riders Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Gruffydd Oliver Sosban Riders Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Morgan Lloyd Cycle Specific CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Euan Hawkins Maindy Flyers Youth CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Rhys Thomas Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Kieron Heuberger Gower Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Palmer Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Owain Gravell Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ilan Dafydd Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Efa Oliver Sosban Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kirsty Thomas Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Kellan Heuberger Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lara Elias Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Cari Butler-Jenkins Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Carey Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joseph Newton Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Steffan Morton Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jake Williams Jeremy Rees Cycles RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Dafydd Morton Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Morgan Jermin Bynea CC Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E

About the Event

Info for Riders

Enter on the day only:

Youth - £6

Adult - £10

 


To park on the field just outside the entrance you will need to drive to the main gate

(£2 before 9am and £5 after.) then follow the road round to the left adjacent to the descent of the circuit. Please allow time to arrive, park as close as possible and make your way to sign on inside the circuit.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 19:35 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 19:35

3/4

Regional C+, Band 5
30 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 20:15 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 20:15
Regional C+, Band 5
45 mins
Women 1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 19:35 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 19:35
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:55 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:55
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:55 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:55
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:55 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:55
Youth Only, Band 5
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:25 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:25
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:25 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:25
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:00
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

6pm

Youth D Boys

Youth D Girls

Youth E Boys

Youth E Girls


6.25pm

Youth C Girls

Youth C Boys


6.55pm

Youth B Girls

Youth B Boys

Youth A Girls

Youth A Boys

7.35pm

3rd & 4th Cats.

7.35pm

Women


8.15pm

E,1,2,3.

3rd Cats who race at 7.35pm can double up and race again half price for an extra £5.


 

Sign on closes 20 mins before each race.
 Registration/Entry.

There is no pre-entry - entries are only accepted on the day.

British Cycling membership & racing licence required on the day.

Membership and day licence available to purchase on the day.





Event Details

Event URN:

452537

Start Date:

Wed, 17th Jul 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pembrey National Closed Road Circuit, Pembrey Country Park, Burry Port, Llanelli, SA16 0EJ

View map

Event Organiser:

Tina Holt
07916868947
holtcycleracing@gmail.com

Safeguarding lead:

John Holt
John.holt@welshcycling.co.uk

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Steffan James Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Philip Tucker Cycle Specific CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Tom Palfrey Towy Riders Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Rob Dyde Pembrokeshire Velo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Huw Bendall Tîm Beicio IBE Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Stephen Crispin Penge Cycle Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jamie Best Bynea CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Anthony Evans Bynea CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Darren Yeo Jeremy Rees Cycles RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Peter Davies Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Gruffudd Lewis Ribble Pro Cycling Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Lewis Askey Backstedt Cycling Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Edward Morgan Bynea CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Peter Kibble Wales Racing Academy Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  William Roberts Wales Racing Academy Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matthew Hanford TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jack Woolley BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Hefin Evans Bynea CC Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Steffan James Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Dion Thomas Bynea CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Iwan Jones Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Owen Lewis Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Christopher Gibbard Bynea CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Huw Bendall Tîm Beicio IBE Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women 1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 1/2/3/4 - Results
1.  Manon Lloyd Drops Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Amy Cole Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ellie Palfrey Towy Riders Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Noah Rees Gower Riders Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Dylan Griffiths Towy Riders Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Gruffydd Oliver Sosban Riders Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Morgan Lloyd Cycle Specific CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Euan Hawkins Maindy Flyers Youth CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Rhys Thomas Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Kieron Heuberger Gower Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Palmer Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Owain Gravell Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ilan Dafydd Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Efa Oliver Sosban Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kirsty Thomas Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Kellan Heuberger Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lara Elias Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Cari Butler-Jenkins Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Carey Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joseph Newton Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Steffan Morton Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jake Williams Jeremy Rees Cycles RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Dafydd Morton Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Morgan Jermin Bynea CC Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E

About the Event

Info for Riders

Enter on the day only:

Youth - £6

Adult - £10

 


To park on the field just outside the entrance you will need to drive to the main gate

(£2 before 9am and £5 after.) then follow the road round to the left adjacent to the descent of the circuit. Please allow time to arrive, park as close as possible and make your way to sign on inside the circuit.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 19:35 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 19:35

3/4

Regional C+, Band 5
30 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 20:15 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 20:15
Regional C+, Band 5
45 mins
Women 1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 19:35 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 19:35
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:55 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:55
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:55 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:55
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:55 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:55
Youth Only, Band 5
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:25 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:25
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:25 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:25
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 18:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 17/07/19 – 18:00
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk