Wales Open Criterium - Support Races - 2019

Closed Circuit , Abergavenny – Friday, 05 Jul 2019

Event Summary

Event Overview

M&D Fusion RT is pleased to have been again asked to promote the Support Races at the 2019 Wales Open Criterium, being held in Abergavenny as part of the Abergavenny Festival of Cycling.

Priority of entry will, of course, be given to riders who have raced in Abergavenny in previous years and Welsh riders.

Event Details

Event URN:

452436

Start Date:

Fri, 5th Jul 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Outside Post Office, St John Square, Abergavenny, NP7 5EB

View map

Entry close date

Sun, 23rd Jun 2019

Event Organiser:

Stephen Thomas
07966213089
thomassj2@yahoo.co.uk

Safeguarding lead:

Stephen Thomas
thomassj2@yahoo.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jonathan Pearce Abergavenny Road Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ryan Abram Newport Phoenix CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ryan Greaves Lichfield City CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Finley George Abergavenny Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Michael Wright Abergavenny Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- George Marshall Cardiff JIF Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Benjamin Pearce Maindy Flyers Youth CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Seth Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers Youth CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Rhys Thomas Maindy Flyers Youth CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alfie Davies A Cycling Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Alexander Rabaiotti Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Joolz Ing PDQ Cycle Coaching Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Dan Morris Finished 0

13.  Dan Morris -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Carwyn Hardiman The Bulls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Iwan Clark Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Iestyn Jones Maindy Flyers Youth CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Freya Evans The Bulls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Cerys Greaves Lichfield City CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Imogen Morris Gower Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Elen Ruck Sulis Scorpions YCA Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Cian Evans The Bulls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Dylan Sage Bush Healthcare CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Randell Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Samuel Parker Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Tomos Davies Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alex Coles Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ellis Hortop Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Gaian Hardiman The Bulls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Ioan Johnson Abergavenny Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Finn Davies A Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Zac Risdon Abergavenny Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  William Chalk Abergavenny Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Jacob Taylor Finished 0

13.  Jacob Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
0.  William Chalk Finished 0

0.  William Chalk -

Points: 0 | Status: Finished
--- Rory Gravelle Towy Riders Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Mabli Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan Dafydd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Libby Harris Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Isabel Gregg Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Grace Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Imogen Taylor Finished 0

6.  Imogen Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
--- Elliw Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Storrie Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Davies Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Steffan King Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Joel Thomas Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  William Coles Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Talan Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Olly Bowen Gateway Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Huw Mosedale Abergavenny Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Toby Risdon Abergavenny Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- William Creed-King Abergavenny Road Club Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lara Elias Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Eimear Morgan Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Isobel Davies Finished 0

3.  Isobel Davies -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Anes Jones Maindy Flyers Youth CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Catie Bignell Abergavenny Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Osian Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Laurence Denney Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Cadan Lloyd-Jones West Wales Cycle Racing Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Brynn Fernandez Abergavenny Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Gethin Griffiths Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Alistair Chalk Abergavenny Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Provisional timetable

17:30 - u8 & u10 Boys and girls - 15 min race

17:55 - u12 Boys and Girls - 20 min race

18:25 - u14 Boys and Girls, u16 Girls - 25 min race

18:55 - u16 Boys - 30 min race

Field size will be limited to 50 in each race - where categories are combined in one race this limit applies to the whole race. In combined category races, wherever possible the organiser will balance the number of entries across the categories and genders

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 18:55 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Fri 05/07/19 – 18:55
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 18:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Fri 05/07/19 – 18:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 18:25 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Fri 05/07/19 – 18:25
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 18:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Fri 05/07/19 – 18:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 17:55 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 05/07/19 – 17:55
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 17:55 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 05/07/19 – 17:55
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 17:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 05/07/19 – 17:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 17:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 05/07/19 – 17:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 17:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 05/07/19 – 17:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 17:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 05/07/19 – 17:30
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

M&D Fusion RT is pleased to have been again asked to promote the Support Races at the 2019 Wales Open Criterium, being held in Abergavenny as part of the Abergavenny Festival of Cycling.

Priority of entry will, of course, be given to riders who have raced in Abergavenny in previous years and Welsh riders.

Event Details

Event URN:

452436

Start Date:

Fri, 5th Jul 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Outside Post Office, St John Square, Abergavenny, NP7 5EB

View map

Entry close date

Sun, 23rd Jun 2019

Event Organiser:

Stephen Thomas
07966213089
thomassj2@yahoo.co.uk

Safeguarding lead:

Stephen Thomas
thomassj2@yahoo.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jonathan Pearce Abergavenny Road Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ryan Abram Newport Phoenix CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ryan Greaves Lichfield City CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Finley George Abergavenny Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Michael Wright Abergavenny Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- George Marshall Cardiff JIF Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Benjamin Pearce Maindy Flyers Youth CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Seth Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers Youth CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Rhys Thomas Maindy Flyers Youth CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alfie Davies A Cycling Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Alexander Rabaiotti Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Joolz Ing PDQ Cycle Coaching Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Dan Morris Finished 0

13.  Dan Morris -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Carwyn Hardiman The Bulls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Iwan Clark Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Iestyn Jones Maindy Flyers Youth CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Freya Evans The Bulls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Cerys Greaves Lichfield City CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Imogen Morris Gower Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Elen Ruck Sulis Scorpions YCA Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Cian Evans The Bulls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Dylan Sage Bush Healthcare CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Randell Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Samuel Parker Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Tomos Davies Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alex Coles Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ellis Hortop Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Gaian Hardiman The Bulls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Ioan Johnson Abergavenny Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Finn Davies A Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Zac Risdon Abergavenny Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  William Chalk Abergavenny Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Jacob Taylor Finished 0

13.  Jacob Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
0.  William Chalk Finished 0

0.  William Chalk -

Points: 0 | Status: Finished
--- Rory Gravelle Towy Riders Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Mabli Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan Dafydd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Libby Harris Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Isabel Gregg Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Grace Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Imogen Taylor Finished 0

6.  Imogen Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
--- Elliw Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Storrie Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Davies Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Steffan King Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Joel Thomas Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  William Coles Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Talan Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Olly Bowen Gateway Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Huw Mosedale Abergavenny Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Toby Risdon Abergavenny Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- William Creed-King Abergavenny Road Club Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lara Elias Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Eimear Morgan Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Isobel Davies Finished 0

3.  Isobel Davies -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Anes Jones Maindy Flyers Youth CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Catie Bignell Abergavenny Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Osian Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Laurence Denney Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Cadan Lloyd-Jones West Wales Cycle Racing Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Brynn Fernandez Abergavenny Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Gethin Griffiths Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Alistair Chalk Abergavenny Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Provisional timetable

17:30 - u8 & u10 Boys and girls - 15 min race

17:55 - u12 Boys and Girls - 20 min race

18:25 - u14 Boys and Girls, u16 Girls - 25 min race

18:55 - u16 Boys - 30 min race

Field size will be limited to 50 in each race - where categories are combined in one race this limit applies to the whole race. In combined category races, wherever possible the organiser will balance the number of entries across the categories and genders

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 18:55 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Fri 05/07/19 – 18:55
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 18:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Fri 05/07/19 – 18:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 18:25 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Fri 05/07/19 – 18:25
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 18:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Fri 05/07/19 – 18:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 17:55 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 05/07/19 – 17:55
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 17:55 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 05/07/19 – 17:55
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 17:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 05/07/19 – 17:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 17:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 05/07/19 – 17:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 17:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 05/07/19 – 17:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 05/07/19 17:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 05/07/19 – 17:30
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk