Holtcycleracing Pembrey Summer crit

Closed Circuit , Llanelli – Saturday, 08 Jun 2019

Event Summary

Event Overview

11am

Youth D Boys

Youth D Girls

Youth E Boys

Youth E Girls


11.30am

Youth C Girls

Youth C Boys


12.10pm

Youth B Girls

Youth B Boys


1pm

Youth A Girls

Youth A Boys

2pm

3rd & 4th Cats.

2pm 

Women


3pm

E,1,2,3.


 

Sign on closes 20 mins before each race.
 Registration/Entry.

There is no pre-entry - entries are only accepted on the day.

British Cycling membership & racing licence required on the day.

Membership and day licence available to purchase on the day.





Event Details

Event URN:

452217

Start Date:

Sat, 8th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pembrey National Closed Road Circuit, Pembrey Country Park, Burry Port, Llanelli, SA16 0EJ

View map

Event Organiser:

Tina Holt
07916868947
holtcycleracing@gmail.com

Safeguarding lead:

John Holt
John.holt@welshcycling.co.uk

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Ethan Browne The Bulls Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Bevis The Bulls Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dean Jones Ely Race Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jamie Best Bynea CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Endaf Williams West Wales Cycle Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mike Lyndsey Finished 0

6.  Mike Lyndsey -

Points: 0 | Status: Finished
7.  David Kerr Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Anthony Evans Bynea CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Glenn Forrest Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jonothan Carrick Finished 0

10.  Jonothan Carrick -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Kevin Rees Slough Hawks (DISBANDED) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Evan Powell Pontypool RCC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Woolley BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Williams Steele Davis Via Roma RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Will Perrin BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Dion Thomas Bynea CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Hefin Evans Bynea CC Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matthew Hanford TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ethan Browne The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Joe Peatson BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Harry Chamberlain Bynea CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Ryan Bevis The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Jeremy Rees Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

1/2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3/4 Women - Results
1.  Amy Cole Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Gruffydd Oliver Sosban Riders Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Daffydd Wright Finished 0

7.  Daffydd Wright -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Rhys Thomas Gower Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ethan Lucas-Morgan Gower Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Rhys Thomas Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ryu Roberts Finished 0

4.  Ryu Roberts -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  L Jones Finished 0

6.  L Jones -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Alexander Rabaiotti Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Awen Roberts Finished 0

1.  Awen Roberts -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Bethany Bennett Towy Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lowri Thomas Finished 0

3.  Lowri Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Freya Evans The Bulls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Imogen Morris Gower Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Rory Gravelle Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Cian Evans The Bulls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Morgan Frederick Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tomos Davies Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joshua Palmer Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alex Coves Finished 0

6.  Alex Coves -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Owain Gravell Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Ilan Dafydd Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Libby Harris Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan Dafydd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Efa Oliver Sosban Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Kirsty Thomas Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Elen Govier Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joel Thomas Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  William Coles Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lara Ellis Finished 0

1.  Lara Ellis -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Katie Evans Finished 0

2.  Katie Evans -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Cari Butler Jenkins Towy Riders Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Carey Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Keira Ellicott Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joseph Newton Towy Riders Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Harri Davies Finished 0

2.  Harri Davies -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Zak Lewis The Bulls Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Ryder Frederick Maindy Flyers Youth CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Elliot Jenkins Finished 0

5.  Elliot Jenkins -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Carwyn Routledge Gower Riders Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Enter on the day only:

Youth - £6

Adult - £10

 


To park on the field just outside the entrance you will need to drive to the main gate

(£2 before 9am and £5 after.) then follow the road round to the left adjacent to the descent of the circuit. Please allow time to arrive, park as close as possible and make your way to sign on inside the circuit.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 14:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 08/06/19 – 14:00

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 15:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 08/06/19 – 15:00
Regional C+, Band 5
01 hr
1/2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 14:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 08/06/19 – 14:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 13:00 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 13:00
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 13:00 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 13:00
Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 12:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 12:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 12:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 12:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 11:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 11:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 11:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 11:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 11:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 11:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 11:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 11:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 11:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 11:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 11:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 11:00
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

11am

Youth D Boys

Youth D Girls

Youth E Boys

Youth E Girls


11.30am

Youth C Girls

Youth C Boys


12.10pm

Youth B Girls

Youth B Boys


1pm

Youth A Girls

Youth A Boys

2pm

3rd & 4th Cats.

2pm 

Women


3pm

E,1,2,3.


 

Sign on closes 20 mins before each race.
 Registration/Entry.

There is no pre-entry - entries are only accepted on the day.

British Cycling membership & racing licence required on the day.

Membership and day licence available to purchase on the day.





Event Details

Event URN:

452217

Start Date:

Sat, 8th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pembrey National Closed Road Circuit, Pembrey Country Park, Burry Port, Llanelli, SA16 0EJ

View map

Event Organiser:

Tina Holt
07916868947
holtcycleracing@gmail.com

Safeguarding lead:

John Holt
John.holt@welshcycling.co.uk

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Ethan Browne The Bulls Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Bevis The Bulls Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dean Jones Ely Race Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jamie Best Bynea CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Endaf Williams West Wales Cycle Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mike Lyndsey Finished 0

6.  Mike Lyndsey -

Points: 0 | Status: Finished
7.  David Kerr Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Anthony Evans Bynea CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Glenn Forrest Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jonothan Carrick Finished 0

10.  Jonothan Carrick -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Kevin Rees Slough Hawks (DISBANDED) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Evan Powell Pontypool RCC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Woolley BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Williams Steele Davis Via Roma RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Will Perrin BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Dion Thomas Bynea CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Hefin Evans Bynea CC Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matthew Hanford TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ethan Browne The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Joe Peatson BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Harry Chamberlain Bynea CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Ryan Bevis The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Jeremy Rees Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

1/2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3/4 Women - Results
1.  Amy Cole Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Gruffydd Oliver Sosban Riders Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Daffydd Wright Finished 0

7.  Daffydd Wright -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Rhys Thomas Gower Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ethan Lucas-Morgan Gower Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Rhys Thomas Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ryu Roberts Finished 0

4.  Ryu Roberts -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  L Jones Finished 0

6.  L Jones -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Alexander Rabaiotti Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Awen Roberts Finished 0

1.  Awen Roberts -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Bethany Bennett Towy Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lowri Thomas Finished 0

3.  Lowri Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Freya Evans The Bulls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Imogen Morris Gower Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Rory Gravelle Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Cian Evans The Bulls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Morgan Frederick Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tomos Davies Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joshua Palmer Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alex Coves Finished 0

6.  Alex Coves -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Owain Gravell Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Ilan Dafydd Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Libby Harris Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan Dafydd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Efa Oliver Sosban Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Kirsty Thomas Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Elen Govier Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joel Thomas Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  William Coles Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lara Ellis Finished 0

1.  Lara Ellis -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Katie Evans Finished 0

2.  Katie Evans -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Cari Butler Jenkins Towy Riders Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Carey Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Keira Ellicott Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joseph Newton Towy Riders Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Harri Davies Finished 0

2.  Harri Davies -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Zak Lewis The Bulls Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Ryder Frederick Maindy Flyers Youth CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Elliot Jenkins Finished 0

5.  Elliot Jenkins -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Carwyn Routledge Gower Riders Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Enter on the day only:

Youth - £6

Adult - £10

 


To park on the field just outside the entrance you will need to drive to the main gate

(£2 before 9am and £5 after.) then follow the road round to the left adjacent to the descent of the circuit. Please allow time to arrive, park as close as possible and make your way to sign on inside the circuit.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 14:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 08/06/19 – 14:00

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 15:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 08/06/19 – 15:00
Regional C+, Band 5
01 hr
1/2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 14:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 08/06/19 – 14:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 13:00 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 13:00
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 13:00 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 13:00
Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 12:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 12:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 12:10 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 12:10
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 11:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 11:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 11:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 11:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 11:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 11:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 11:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 11:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 11:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 11:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/06/19 11:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 08/06/19 – 11:00
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk