Meadowbank Track League

Track League , Edinburgh – Tuesday, 22 Aug 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

053/SC/044/2006

Start Date:

Tue, 22nd Aug 2006

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Meadowbank Velodrome, Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh, EH7 6AE

View map

Results

Confirmed Results

Flying Lap for New riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying Lap for New riders - Results
1.  Derek Timmins Musselburgh RCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

A & B Class Riders 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A & B Class Riders 15 lap Scratch - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth riders 4 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 4 lap Block Handicap - Results
1.  Daisy Sherwood The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Iona Sherwood The Racers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Nicholas Wylie Team Sunweb Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

C Class Riders 8 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Riders 8 lap Block Handicap - Results
1.  Olivier Del Corto Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Sprinters Ladder - Final D

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder - Final D - Results
1.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  A Mayer Unknown 0

3. A Mayer -

Points: 0 | Status: Unknown

Sprinters Ladder - Final C

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder - Final C - Results
1.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lewis Oliphant Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Fraser Menzies Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Sprinters Ladder - Final B

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder - Final B - Results
1.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Kate Cullen City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Sprinters Ladder - Final A

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder - Final A - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Anthony Stirrat City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth Riders Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Riders Devil - Results
1.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ben Stobbart The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Craig Martin The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Devil for Non Sprinters (not Youths)

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil for Non Sprinters (not Youths) - Results
1.  Nick Yeats Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  A McLean Unknown 0

2. A McLean -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  S McDermid Unknown 0

3. S McDermid -

Points: 0 | Status: Unknown

Women riders 500m Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Women riders 500m Dash - Results
1.  Kate Cullen City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Isobel Fletcher Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Fiona Walker Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Youth Riders 500m Dash Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Riders 500m Dash Heat 1 - Results
1.  Adam Stobbart The Racers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Rosie Yeats The Racers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Eilidh Crawford Manchester BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth riders 500m Dash Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 500m Dash Heat 2 - Results
1.  Craig Martin The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Iona Sherwood The Racers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Nicholas Wylie The Racers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth riders 500m Dash - Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 500m Dash - Heat 3 - Results
1.  Daisy Sherwood The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

20 lap Scratch with Sprints - C Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
20 lap Scratch with Sprints - C Riders - Results
1.  Derek Timmins Musselburgh RCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

A + B Class Riders 15km Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A + B Class Riders 15km Points - Results
1.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Anthony Stirrat City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

Flying Lap for New riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:15 Regional C MTB IA --- 1 laps
Tue 22/08/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
1 laps
A & B Class Riders 15 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:16 Regional C MTB IA --- 15 laps
Tue 22/08/06 – 19:16
Regional C, MTB IA
15 laps
Youth riders 4 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:17 Regional C MTB IA --- 4 laps
Tue 22/08/06 – 19:17
Regional C, MTB IA
4 laps
C Class Riders 8 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:18 Regional C MTB IA --- 8 laps
Tue 22/08/06 – 19:18
Regional C, MTB IA
8 laps
Sprinters Ladder - Final D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:19 Regional C MTB IA ---
Tue 22/08/06 – 19:19
Regional C, MTB IA
Sprinters Ladder - Final C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:20 Regional C MTB IA ---
Tue 22/08/06 – 19:20
Regional C, MTB IA
Sprinters Ladder - Final B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:21 Regional C MTB IA ---
Tue 22/08/06 – 19:21
Regional C, MTB IA
Sprinters Ladder - Final A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:22 Regional C MTB IA ---
Tue 22/08/06 – 19:22
Regional C, MTB IA
Youth Riders Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:23 Regional C MTB IA ---
Tue 22/08/06 – 19:23
Regional C, MTB IA
Devil for Non Sprinters (not Youths) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:24 Regional C MTB IA ---
Tue 22/08/06 – 19:24
Women riders 500m Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:25 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Tue 22/08/06 – 19:25
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Youth Riders 500m Dash Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:26 Regional C MTB IA ---
Tue 22/08/06 – 19:26
Regional C, MTB IA
Youth riders 500m Dash Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:27 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Tue 22/08/06 – 19:27
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Youth riders 500m Dash - Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:28 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Tue 22/08/06 – 19:28
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
20 lap Scratch with Sprints - C Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:29 Regional C MTB IA --- 20 laps
Tue 22/08/06 – 19:29
Regional C, MTB IA
20 laps
A + B Class Riders 15km Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:30 Regional C MTB IA --- 15km / 9 miles
Tue 22/08/06 – 19:30
Regional C, MTB IA
15km / 9 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

053/SC/044/2006

Start Date:

Tue, 22nd Aug 2006

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Meadowbank Velodrome, Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh, EH7 6AE

View map

Results

Confirmed Results

Flying Lap for New riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying Lap for New riders - Results
1.  Derek Timmins Musselburgh RCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

A & B Class Riders 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A & B Class Riders 15 lap Scratch - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth riders 4 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 4 lap Block Handicap - Results
1.  Daisy Sherwood The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Iona Sherwood The Racers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Nicholas Wylie Team Sunweb Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

C Class Riders 8 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Riders 8 lap Block Handicap - Results
1.  Olivier Del Corto Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Sprinters Ladder - Final D

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder - Final D - Results
1.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  A Mayer Unknown 0

3. A Mayer -

Points: 0 | Status: Unknown

Sprinters Ladder - Final C

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder - Final C - Results
1.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lewis Oliphant Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Fraser Menzies Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Sprinters Ladder - Final B

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder - Final B - Results
1.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Kate Cullen City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Sprinters Ladder - Final A

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters Ladder - Final A - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Anthony Stirrat City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth Riders Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Riders Devil - Results
1.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ben Stobbart The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Craig Martin The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Devil for Non Sprinters (not Youths)

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil for Non Sprinters (not Youths) - Results
1.  Nick Yeats Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  A McLean Unknown 0

2. A McLean -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  S McDermid Unknown 0

3. S McDermid -

Points: 0 | Status: Unknown

Women riders 500m Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Women riders 500m Dash - Results
1.  Kate Cullen City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Isobel Fletcher Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Fiona Walker Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Youth Riders 500m Dash Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Riders 500m Dash Heat 1 - Results
1.  Adam Stobbart The Racers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Rosie Yeats The Racers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Eilidh Crawford Manchester BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth riders 500m Dash Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 500m Dash Heat 2 - Results
1.  Craig Martin The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Iona Sherwood The Racers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Nicholas Wylie The Racers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth riders 500m Dash - Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 500m Dash - Heat 3 - Results
1.  Daisy Sherwood The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

20 lap Scratch with Sprints - C Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
20 lap Scratch with Sprints - C Riders - Results
1.  Derek Timmins Musselburgh RCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

A + B Class Riders 15km Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A + B Class Riders 15km Points - Results
1.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Anthony Stirrat City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

Flying Lap for New riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:15 Regional C MTB IA --- 1 laps
Tue 22/08/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
1 laps
A & B Class Riders 15 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:16 Regional C MTB IA --- 15 laps
Tue 22/08/06 – 19:16
Regional C, MTB IA
15 laps
Youth riders 4 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:17 Regional C MTB IA --- 4 laps
Tue 22/08/06 – 19:17
Regional C, MTB IA
4 laps
C Class Riders 8 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:18 Regional C MTB IA --- 8 laps
Tue 22/08/06 – 19:18
Regional C, MTB IA
8 laps
Sprinters Ladder - Final D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:19 Regional C MTB IA ---
Tue 22/08/06 – 19:19
Regional C, MTB IA
Sprinters Ladder - Final C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:20 Regional C MTB IA ---
Tue 22/08/06 – 19:20
Regional C, MTB IA
Sprinters Ladder - Final B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:21 Regional C MTB IA ---
Tue 22/08/06 – 19:21
Regional C, MTB IA
Sprinters Ladder - Final A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:22 Regional C MTB IA ---
Tue 22/08/06 – 19:22
Regional C, MTB IA
Youth Riders Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:23 Regional C MTB IA ---
Tue 22/08/06 – 19:23
Regional C, MTB IA
Devil for Non Sprinters (not Youths) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:24 Regional C MTB IA ---
Tue 22/08/06 – 19:24
Women riders 500m Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:25 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Tue 22/08/06 – 19:25
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Youth Riders 500m Dash Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:26 Regional C MTB IA ---
Tue 22/08/06 – 19:26
Regional C, MTB IA
Youth riders 500m Dash Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:27 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Tue 22/08/06 – 19:27
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Youth riders 500m Dash - Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:28 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Tue 22/08/06 – 19:28
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
20 lap Scratch with Sprints - C Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:29 Regional C MTB IA --- 20 laps
Tue 22/08/06 – 19:29
Regional C, MTB IA
20 laps
A + B Class Riders 15km Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/08/06 19:30 Regional C MTB IA --- 15km / 9 miles
Tue 22/08/06 – 19:30
Regional C, MTB IA
15km / 9 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk