Edinburgh Road Club Youth Crit 2

Closed Circuit , Lochgelly – Tuesday, 04 Jun 2019

Event Summary

Event Overview

Second of the two ERC Youth Crit Races at Fife Cycle Park and fourth in the Scottish Cycling East and Central Youth Development Series.

Event Details

Event URN:

451429

Start Date:

Tue, 4th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Fife Cycle Park, Station Road, Lochgelly, KY5 8LZ

View map

Entry close date

Mon, 3rd Jun 2019

Event Organiser:

Ian Simpson
07747440122
erccrits@thesimpsonhouse.co.uk

Safeguarding lead:

Lorna McGregor
lornamcgreg@gmail.com

Results

Confirmed Results

Youth D Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys - Results
1.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Finn Crowther Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Xander Graham Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Adam Robertson Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Louis Thornley Peebles CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Sebastian Blackburn Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Struan Trewartha Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Jack Farmer Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Timofey Gitnik Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Josh Buchan Edinburgh RC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Wil Mitchell West Lothian Clarion CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

Youth D Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Girls - Results
1.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kasey Park Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Juliette Kidd Angus Bike Chain Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Nancy Corrie Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth E Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys - Results
1.  Jack Kidd Angus Bike Chain Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  James Park Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth E Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Girls - Results
1.  Deryn Trewartha Finished 0

1.  Deryn Trewartha -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Alyssa Gitnik Finished 0

2.  Alyssa Gitnik -

Points: 0 | Status: Finished

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Mikhail Gitnik Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jamie Hall Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Edwyn Atterton Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Isla Kidd Angus Bike Chain Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Zara Kidd Angus Bike Chain Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ahron Dick Stirling Bike Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Reuben Oakley Tay Titans Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Blyth Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Sam Kitchin Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Cian Sharp Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Matthew Mackenzie Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Elliott Davies Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Emmet Foster Carnegie Cyclones Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Redd Hibberd Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Rory Laidlaw Peebles CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Jak McGregor Discovery Junior Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Anna Reid Squadra Scozzese Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Katie Galloway Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sarah Johnson Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ailsa Long Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Callum Thornley Peebles CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Callum Reid Squadra Scozzese Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Calum Smith Deeside Thistle CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Elijah Kwon Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Rory Thiel Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ross Bryant Edinburgh RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alexander Gibb Edinburgh RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Isla-May Edge Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Directions

Fife Cycle Park
http://cyclepark.fife.scot/plan-your-visit/ 

If coming by car, there is parking at the centre, however if the parking is full, overflow parking is available at the nearby Lochgelly High School. Please don’t park on the road.

Sign-on will be in the clubhouse.

The clubhouse has changing facilities and showers.

The Races

Youth D Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 04/06/19 – 19:00
Youth Only, None
15 mins
Youth D Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 04/06/19 – 19:00
Youth Only, None
15 mins
Youth E Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 04/06/19 – 19:00
Youth Only, None
15 mins
Youth E Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 04/06/19 – 19:00
Youth Only, None
15 mins
Youth C Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:25 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 04/06/19 – 19:25
Youth Only, None
20 mins
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:25 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 04/06/19 – 19:25
Youth Only, None
20 mins
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:55 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 04/06/19 – 19:55
Youth Only, Band 5
30 mins
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 04/06/19 – 19:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 20:35 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 04/06/19 – 20:35
Youth Only, Band 5
40 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 20:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 04/06/19 – 20:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins

Event Summary

Event Overview

Second of the two ERC Youth Crit Races at Fife Cycle Park and fourth in the Scottish Cycling East and Central Youth Development Series.

Event Details

Event URN:

451429

Start Date:

Tue, 4th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Fife Cycle Park, Station Road, Lochgelly, KY5 8LZ

View map

Entry close date

Mon, 3rd Jun 2019

Event Organiser:

Ian Simpson
07747440122
erccrits@thesimpsonhouse.co.uk

Safeguarding lead:

Lorna McGregor
lornamcgreg@gmail.com

Results

Confirmed Results

Youth D Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys - Results
1.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Finn Crowther Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Xander Graham Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Adam Robertson Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Louis Thornley Peebles CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Sebastian Blackburn Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Struan Trewartha Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Jack Farmer Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Timofey Gitnik Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Josh Buchan Edinburgh RC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Wil Mitchell West Lothian Clarion CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

Youth D Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Girls - Results
1.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kasey Park Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Juliette Kidd Angus Bike Chain Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Nancy Corrie Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth E Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys - Results
1.  Jack Kidd Angus Bike Chain Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  James Park Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth E Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Girls - Results
1.  Deryn Trewartha Finished 0

1.  Deryn Trewartha -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Alyssa Gitnik Finished 0

2.  Alyssa Gitnik -

Points: 0 | Status: Finished

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Mikhail Gitnik Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jamie Hall Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Edwyn Atterton Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Isla Kidd Angus Bike Chain Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Zara Kidd Angus Bike Chain Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ahron Dick Stirling Bike Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Reuben Oakley Tay Titans Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Blyth Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Sam Kitchin Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Cian Sharp Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Matthew Mackenzie Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Elliott Davies Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Emmet Foster Carnegie Cyclones Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Redd Hibberd Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Rory Laidlaw Peebles CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Jak McGregor Discovery Junior Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Anna Reid Squadra Scozzese Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Katie Galloway Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sarah Johnson Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ailsa Long Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Callum Thornley Peebles CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Callum Reid Squadra Scozzese Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Calum Smith Deeside Thistle CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Elijah Kwon Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Rory Thiel Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ross Bryant Edinburgh RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alexander Gibb Edinburgh RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Isla-May Edge Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Directions

Fife Cycle Park
http://cyclepark.fife.scot/plan-your-visit/ 

If coming by car, there is parking at the centre, however if the parking is full, overflow parking is available at the nearby Lochgelly High School. Please don’t park on the road.

Sign-on will be in the clubhouse.

The clubhouse has changing facilities and showers.

The Races

Youth D Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 04/06/19 – 19:00
Youth Only, None
15 mins
Youth D Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 04/06/19 – 19:00
Youth Only, None
15 mins
Youth E Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 04/06/19 – 19:00
Youth Only, None
15 mins
Youth E Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 04/06/19 – 19:00
Youth Only, None
15 mins
Youth C Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:25 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 04/06/19 – 19:25
Youth Only, None
20 mins
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:25 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 04/06/19 – 19:25
Youth Only, None
20 mins
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:55 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 04/06/19 – 19:55
Youth Only, Band 5
30 mins
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 19:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 04/06/19 – 19:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 20:35 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 04/06/19 – 20:35
Youth Only, Band 5
40 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 04/06/19 20:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 04/06/19 – 20:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk