ACT Track League

Track League , Manchester – Monday, 14 Sep 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

567/EN/003/2009

Start Date:

Mon, 14th Sep 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Flying 200m TT - Results
1.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  James McGillick G.S. Surosa Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch - Results
1.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Jacob Ragan Unknown 0

2. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Julian Pearson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Alistair Thomas Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Paige Milward Wyre Forest CRC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Adam Billance Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Dan Whelan Unknown 0

2. Dan Whelan -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Sean McGovern Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Declan Hutchinson Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Imogen Crooks Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  India Penrice Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 4 - Results
1.  Alistair Thomas Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 Devil Take The Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take The Hindmost - Results
1.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Smith Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Sarah Byrne Unknown 0

3. Sarah Byrne -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
1.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Jacob Ragan Chester RC Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Luke Boulton Unknown 0

5. Luke Boulton -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Ben Matthews Unknown 0

5. Ben Matthews -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Julian Pearson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 11 - Youth Italian Pursuit 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Italian Pursuit 1 - Results
1.  Lydia Kirkwood Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Imogen Crooks Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Adam Hartley Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Sean McGovern Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 11 - Youth Italian Pursuit 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Italian Pursuit 2 - Results
1.  Alistair Thomas Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Declan Hutchinson Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Thomas Davison Wakefield CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 12 - Youth 20 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth 20 lap Points Group 2 - Results
1.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Nathan Smedley Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Senior 40 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Giles Pidcock Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 14 - Senior 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 50 lap Madison - Results
1.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Sean Fletcher Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Julian Pearson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Closing date one week prior

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Mon 14/09/09 – 19:30
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.50)
Mon 14/09/09 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:36
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:37
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:38
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:40
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:41
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:42
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take The Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:43
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:44
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:45
Event 11 - Youth Italian Pursuit 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:46
Event 11 - Youth Italian Pursuit 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:47
Event 12 - Youth 20 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:48 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:48
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:49 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:49
Event 14 - Senior 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:50 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:50

Event Summary

Event Details

Event URN:

567/EN/003/2009

Start Date:

Mon, 14th Sep 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Flying 200m TT - Results
1.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  James McGillick G.S. Surosa Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch - Results
1.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Jacob Ragan Unknown 0

2. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Julian Pearson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Alistair Thomas Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Paige Milward Wyre Forest CRC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Adam Billance Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Dan Whelan Unknown 0

2. Dan Whelan -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Sean McGovern Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Declan Hutchinson Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Imogen Crooks Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  India Penrice Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 4 - Results
1.  Alistair Thomas Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 Devil Take The Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take The Hindmost - Results
1.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Smith Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Sarah Byrne Unknown 0

3. Sarah Byrne -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
1.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Jacob Ragan Chester RC Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Luke Boulton Unknown 0

5. Luke Boulton -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Ben Matthews Unknown 0

5. Ben Matthews -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Julian Pearson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 11 - Youth Italian Pursuit 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Italian Pursuit 1 - Results
1.  Lydia Kirkwood Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Imogen Crooks Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Alex Webb Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Adam Hartley Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Sean McGovern Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 11 - Youth Italian Pursuit 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Italian Pursuit 2 - Results
1.  Alistair Thomas Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Declan Hutchinson Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Thomas Davison Wakefield CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 12 - Youth 20 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth 20 lap Points Group 2 - Results
1.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Nathan Smedley Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Senior 40 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Giles Pidcock Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 14 - Senior 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 50 lap Madison - Results
1.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Sean Fletcher Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Julian Pearson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Closing date one week prior

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Mon 14/09/09 – 19:30
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.50)
Mon 14/09/09 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:36
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:37
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:38
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:40
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:41
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:42
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take The Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:43
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:44
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:45
Event 11 - Youth Italian Pursuit 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:46
Event 11 - Youth Italian Pursuit 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:47
Event 12 - Youth 20 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:48 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:48
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:49 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:49
Event 14 - Senior 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 14/09/09 19:50 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 14/09/09 – 19:50

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk