Lincolnshire Circuit Racing League #2

Closed Circuit , Lincolnshire – Saturday, 18 May 2019

Event Summary

Event Overview

The Lincolnshire Circuit Racing League (LCRL) is designed to provide the opportunity for competitive riding and develop a healthy racing culture in Lincolncolnshire

This is the second year of running this series, last year it was known as Yarborough Circuit Racing League (YCRL)

LCRL #2 is part of a five stage race league.

Come and be part of this exciting Youth Race League.

Event Details

Event URN:

451150

Start Date:

Sat, 18th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Yarborough Leisure Centre, Riseholme Road, Lincoln, Lincolnshire, LN1 3SP

View map

Entry close date

Tue, 14th May 2019

Event Organiser:

Mark Waller
07963550593
markawaller15@gmail.com

Results

Confirmed Results

Go-Ride Racing Boys Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Ride Racing Boys Circuit - Results
1.  Toby Carpenter Velo Club Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Harry Cragg Sleaford Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ellis Carpenter Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  William Mills Sleaford Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Gregor Wallace Velo Club Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Scott Wallace Velo Club Lincoln Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Thom Rodd Lincoln Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Go-Ride Racing Girls Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Ride Racing Girls Circuit - Results
1.  Annabelle Sowden Lincoln Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlotte Crowley Witham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Kitty Harley Witham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth A U16 Boys Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A U16 Boys Circuit - Results
1.  Christopher Hilbert Velo Club Lincoln Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Armstrong Leicester Forest CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Garfield Peterborough Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Backhouse Lincoln Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Benjamin Leroy Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Cameron Braithwaite Finished 0

8.  Cameron Braithwaite -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Samuel Hughes Velo Club Rutland Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A U16 Girls Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A U16 Girls Circuit - Results
1.  Freya Batkin Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Shona Mosley Lincoln Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Amie Hatton Sleaford Whls CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Abigail Saggs Sleaford Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Annabel Ramsay Leicester Forest CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Youth B U14 Boys Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B U14 Boys Circuit - Results
1.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Calvert Matlock CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Callum Evans Sleaford Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Oliver Atkinson Velo Club Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Daniel Backhouse Lincoln Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Michael O'connor Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Felix Earth Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Andrew Walker Finished 0

9.  Andrew Walker -

Points: 0 | Status: Finished

Youth B U14 Girls Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B U14 Girls Circuit - Results
1.  Paige Elding Sleaford Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Georgia Lancaster Sleaford Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Grace Chambers Lincoln Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Georgette Rand Velo Club Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jessica Woollas Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth C U12 Girls Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C U12 Girls Circuit - Results
1.  Isla Earth Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C U12 Boys Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C U12 Boys Circuit - Results
1.  Ethan Squires Witham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harrison Evans Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Aston Baker Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stan Roberts Leigh Premier RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Samuel Murcott Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aaron Walker Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Alexander O'Connor Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Isaac Smith Chesterfield Coureurs Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Dominic O'Connor Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Oscar Farrow Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Connor Bone Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D U12 Girls Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D U12 Girls Circuit - Results
1.  Isla Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Annabelle Gould Witham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Poppy Sowden Lincoln Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth D U12 Boys Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D U12 Boys Circuit - Results
1.  Tom Cragg Sleaford Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Swinburn Lincoln Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Theo Wan Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Cameron Atkinson Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Oliver Wix Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Samuel Grundy Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Monty Clarke Finished 0

7.  Monty Clarke -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Arthur Smith Chesterfield Coureurs Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Samuel Crowley Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth E U12 Boys Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E U12 Boys Circuit - Results
1.  Maximilian Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Clarke Bell Finished 0

2.  Clarke Bell -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Jacob Crowley Witham Wheelers Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Bradley Staples NEL Lindsey Go-Ride Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Go-Ride Racing U16 TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Ride Racing U16 TT - Results
1.  Toby Carpenter Velo Club Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
1.  Harry Cragg Sleaford Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ellis Carpenter Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Thom Rodd Lincoln Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  William Mills Sleaford Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Gregor Wallace Velo Club Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Kitty Harley Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Annabelle Sowden Lincoln Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Scott Wallace Velo Club Lincoln Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Charlotte Crowley Witham Wheelers Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth CDE U12 Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE U12 Boys TT - Results
1.  Ethan Squires Witham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aston Baker Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harrison Evans Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Samuel Murcott Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stan Roberts Leigh Premier RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Theo Wan Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Oliver Turnbull Boston Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Isaac Smith Chesterfield Coureurs Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Tom Cragg Sleaford Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Samuel Grundy Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Aaron Walker Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Oliver Swinburn Lincoln Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Oscar Farrow Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Connor Bone Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Alexander O'Connor Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Dominic O'Connor Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Cameron Atkinson Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Arthur Smith Chesterfield Coureurs Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Oliver Wix Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Montgomery Clarke Tuxford Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Samuel Crowley Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Maximilian Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
24.  Clarke Bell Finished 0

24.  Clarke Bell -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Jacob Crowley Witham Wheelers Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
26.  Bradley Staples NEL Lindsey Go-Ride Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth CDE U12 TT Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE U12 TT Girls - Results
1.  Isla Earth Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Isla Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Annabelle Gould Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Poppy Sowden Lincoln Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Women 3/4 Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 Race - Results
1.  Poppy Cooke RFDA Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rachel Earnshaw Datalynx-Parenesis Cycling Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lucy Sturgess Leicester Forest CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nicola Casburn Lincoln Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Julie Clark Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Joanne Johnson Lincoln Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Martha Wilson Sleaford Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Mia Mawson Sleaford Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Elise Hatton Sleaford Whls CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Cat 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Cat 3/4 - Results
1.  Owyn Wallace Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robert Fox PainTrain Lincoln Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Wright Cycle Team OnForm Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Duncan Walkey Royal Air Force CA Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Silk Royal Air Force CA Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Harvey Lincoln Wheelers CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robert McAlinden Spalding Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Daniel Gullefer Beds Road Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Martin Mason Peterborough Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Raine Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Henry Gould Witham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Richard Atkins Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Lewis McGillion Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- G Harkney Did not finish 0

G Harkney -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Oliver Humphreys Geared Up & CN Cycles RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mark Staples VC VELDRIJDEN Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

REMEMBER;

NO Helmet, NO Race

NO Barends, NO Race

The Races

Go-Ride Racing Boys Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Go-Ride None ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Go-Ride Racing Girls Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Go-Ride None ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth A U16 Boys Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A U16 Girls Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B U14 Boys Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B U14 Girls Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth C U12 Girls Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth C U12 Boys Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth D U12 Girls Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth D U12 Boys Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth E U12 Boys Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Go-Ride Racing U16 TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 12:40 Go-Ride Racing None --- 15 mins / plus 1 laps / 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/05/19 – 12:40
Go-Ride Racing, None
15 mins / plus 1 laps / 3km / 2 miles
Youth CDE U12 Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 12:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 1 laps / 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/05/19 – 12:00
Youth Only, None
15 mins / plus 1 laps / 3km / 2 miles
Youth CDE U12 TT Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 12:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 1 laps / 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/05/19 – 12:00
Youth Only, None
15 mins / plus 1 laps / 3km / 2 miles
Youth B U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 14:10 Youth Only Band 5 --- 25 mins / 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 18/05/19 – 14:10
Youth Only, Band 5
25 mins / 10km / 6 miles
Youth A U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 14:50 Youth Only Band 5 --- 30 mins / 14km / 9 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 18/05/19 – 14:50
Youth Only, Band 5
30 mins / 14km / 9 miles
Youth A U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 15:35 Youth Only Band 5 --- 30 mins / 14km / 9 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 18/05/19 – 15:35
Youth Only, Band 5
30 mins / 14km / 9 miles
Youth B U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 15:35 Youth Only Band 5 --- 25 mins / 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 18/05/19 – 15:35
Youth Only, Band 5
25 mins / 10km / 6 miles
Women 3/4 Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 16:15 Women Only Band 5 --- 40 mins / 31km / 19 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/05/19 – 16:15
Women Only, Band 5
40 mins / 31km / 19 miles
Cat 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 17:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / 31km / 19 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/05/19 – 17:10
Regional C+, Band 5
40 mins / 31km / 19 miles

Event Summary

Event Overview

The Lincolnshire Circuit Racing League (LCRL) is designed to provide the opportunity for competitive riding and develop a healthy racing culture in Lincolncolnshire

This is the second year of running this series, last year it was known as Yarborough Circuit Racing League (YCRL)

LCRL #2 is part of a five stage race league.

Come and be part of this exciting Youth Race League.

Event Details

Event URN:

451150

Start Date:

Sat, 18th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Yarborough Leisure Centre, Riseholme Road, Lincoln, Lincolnshire, LN1 3SP

View map

Entry close date

Tue, 14th May 2019

Event Organiser:

Mark Waller
07963550593
markawaller15@gmail.com

Results

Confirmed Results

Go-Ride Racing Boys Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Ride Racing Boys Circuit - Results
1.  Toby Carpenter Velo Club Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Harry Cragg Sleaford Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ellis Carpenter Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  William Mills Sleaford Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Gregor Wallace Velo Club Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Scott Wallace Velo Club Lincoln Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Thom Rodd Lincoln Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Go-Ride Racing Girls Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Ride Racing Girls Circuit - Results
1.  Annabelle Sowden Lincoln Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlotte Crowley Witham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Kitty Harley Witham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth A U16 Boys Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A U16 Boys Circuit - Results
1.  Christopher Hilbert Velo Club Lincoln Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Armstrong Leicester Forest CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Garfield Peterborough Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Backhouse Lincoln Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Benjamin Leroy Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Cameron Braithwaite Finished 0

8.  Cameron Braithwaite -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Samuel Hughes Velo Club Rutland Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A U16 Girls Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A U16 Girls Circuit - Results
1.  Freya Batkin Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Shona Mosley Lincoln Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Amie Hatton Sleaford Whls CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Abigail Saggs Sleaford Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Annabel Ramsay Leicester Forest CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Youth B U14 Boys Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B U14 Boys Circuit - Results
1.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Calvert Matlock CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Callum Evans Sleaford Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Oliver Atkinson Velo Club Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Daniel Backhouse Lincoln Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Michael O'connor Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Felix Earth Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Andrew Walker Finished 0

9.  Andrew Walker -

Points: 0 | Status: Finished

Youth B U14 Girls Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B U14 Girls Circuit - Results
1.  Paige Elding Sleaford Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Georgia Lancaster Sleaford Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Grace Chambers Lincoln Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Georgette Rand Velo Club Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jessica Woollas Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth C U12 Girls Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C U12 Girls Circuit - Results
1.  Isla Earth Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C U12 Boys Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C U12 Boys Circuit - Results
1.  Ethan Squires Witham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harrison Evans Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Aston Baker Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stan Roberts Leigh Premier RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Samuel Murcott Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aaron Walker Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Alexander O'Connor Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Isaac Smith Chesterfield Coureurs Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Dominic O'Connor Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Oscar Farrow Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Connor Bone Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D U12 Girls Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D U12 Girls Circuit - Results
1.  Isla Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Annabelle Gould Witham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Poppy Sowden Lincoln Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth D U12 Boys Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D U12 Boys Circuit - Results
1.  Tom Cragg Sleaford Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Swinburn Lincoln Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Theo Wan Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Cameron Atkinson Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Oliver Wix Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Samuel Grundy Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Monty Clarke Finished 0

7.  Monty Clarke -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Arthur Smith Chesterfield Coureurs Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Samuel Crowley Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth E U12 Boys Circuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E U12 Boys Circuit - Results
1.  Maximilian Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Clarke Bell Finished 0

2.  Clarke Bell -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Jacob Crowley Witham Wheelers Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Bradley Staples NEL Lindsey Go-Ride Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Go-Ride Racing U16 TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Ride Racing U16 TT - Results
1.  Toby Carpenter Velo Club Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
1.  Harry Cragg Sleaford Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ellis Carpenter Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Thom Rodd Lincoln Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  William Mills Sleaford Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Gregor Wallace Velo Club Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Kitty Harley Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Annabelle Sowden Lincoln Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Scott Wallace Velo Club Lincoln Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Charlotte Crowley Witham Wheelers Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth CDE U12 Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE U12 Boys TT - Results
1.  Ethan Squires Witham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aston Baker Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harrison Evans Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Samuel Murcott Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stan Roberts Leigh Premier RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Theo Wan Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Oliver Turnbull Boston Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Isaac Smith Chesterfield Coureurs Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Tom Cragg Sleaford Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Samuel Grundy Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Aaron Walker Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Oliver Swinburn Lincoln Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Oscar Farrow Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Connor Bone Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Alexander O'Connor Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Dominic O'Connor Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Cameron Atkinson Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Arthur Smith Chesterfield Coureurs Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Oliver Wix Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Montgomery Clarke Tuxford Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Samuel Crowley Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Maximilian Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
24.  Clarke Bell Finished 0

24.  Clarke Bell -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Jacob Crowley Witham Wheelers Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
26.  Bradley Staples NEL Lindsey Go-Ride Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth CDE U12 TT Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE U12 TT Girls - Results
1.  Isla Earth Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Isla Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Annabelle Gould Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Poppy Sowden Lincoln Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Women 3/4 Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 Race - Results
1.  Poppy Cooke RFDA Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rachel Earnshaw Datalynx-Parenesis Cycling Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lucy Sturgess Leicester Forest CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nicola Casburn Lincoln Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Julie Clark Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Joanne Johnson Lincoln Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Martha Wilson Sleaford Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Mia Mawson Sleaford Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Elise Hatton Sleaford Whls CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Cat 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Cat 3/4 - Results
1.  Owyn Wallace Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robert Fox PainTrain Lincoln Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Wright Cycle Team OnForm Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Duncan Walkey Royal Air Force CA Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Silk Royal Air Force CA Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Harvey Lincoln Wheelers CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robert McAlinden Spalding Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Daniel Gullefer Beds Road Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Martin Mason Peterborough Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Raine Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Henry Gould Witham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Richard Atkins Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Lewis McGillion Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- G Harkney Did not finish 0

G Harkney -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Oliver Humphreys Geared Up & CN Cycles RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mark Staples VC VELDRIJDEN Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

REMEMBER;

NO Helmet, NO Race

NO Barends, NO Race

The Races

Go-Ride Racing Boys Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Go-Ride None ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Go-Ride Racing Girls Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Go-Ride None ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth A U16 Boys Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A U16 Girls Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B U14 Boys Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B U14 Girls Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth C U12 Girls Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth C U12 Boys Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth D U12 Girls Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth D U12 Boys Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Youth E U12 Boys Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 18/05/19 – 01:00
Go-Ride Racing U16 TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 12:40 Go-Ride Racing None --- 15 mins / plus 1 laps / 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 18/05/19 – 12:40
Go-Ride Racing, None
15 mins / plus 1 laps / 3km / 2 miles
Youth CDE U12 Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 12:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 1 laps / 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/05/19 – 12:00
Youth Only, None
15 mins / plus 1 laps / 3km / 2 miles
Youth CDE U12 TT Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 12:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 1 laps / 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 18/05/19 – 12:00
Youth Only, None
15 mins / plus 1 laps / 3km / 2 miles
Youth B U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 14:10 Youth Only Band 5 --- 25 mins / 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 18/05/19 – 14:10
Youth Only, Band 5
25 mins / 10km / 6 miles
Youth A U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 14:50 Youth Only Band 5 --- 30 mins / 14km / 9 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 18/05/19 – 14:50
Youth Only, Band 5
30 mins / 14km / 9 miles
Youth A U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 15:35 Youth Only Band 5 --- 30 mins / 14km / 9 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 18/05/19 – 15:35
Youth Only, Band 5
30 mins / 14km / 9 miles
Youth B U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 15:35 Youth Only Band 5 --- 25 mins / 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 18/05/19 – 15:35
Youth Only, Band 5
25 mins / 10km / 6 miles
Women 3/4 Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 16:15 Women Only Band 5 --- 40 mins / 31km / 19 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/05/19 – 16:15
Women Only, Band 5
40 mins / 31km / 19 miles
Cat 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/05/19 17:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / 31km / 19 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 18/05/19 – 17:10
Regional C+, Band 5
40 mins / 31km / 19 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk