Tyneside Vagabonds Youth Races ( North East Youth Series Round 3 )

Closed Circuit , Middlesbrough – Sunday, 12 May 2019

Event Summary

Event Overview

Round 3 of the North East Youth Series 2019.

Not for profit closed circuit racing for Youth (A, B, C, D and E) organised and administered by local Go-Ride clubs.

Providing a safe and professional series of youth races of a high quality and consistent format.

ONLINE ENTRY ONLY.

Racing for all youth age categories (A,B,C,D,&E) at Middlesbrough's closed road circuit.

Racing starts at 10.15am  

Event Details

Event URN:

450828

Start Date:

Sun, 12th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Entry close date

Wed, 8th May 2019

Event Organiser:

Jeff Sylph
01912515228
jeffsylph5@gmail.com

Results

Confirmed Results

Under 8's Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8's Boys Race - Results
1.  Daniel Shipton Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Matthew Best Finished 0

2.  Matthew Best -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harrison Huntley Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Under 8's Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8's Girls Race - Results
1.  Elizabeth Horlock Finished 0

1.  Elizabeth Horlock -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10's Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10's Boys Race - Results
1.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lewis Anderson Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Under 10's Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10's Girls Race - Results
1.  Emily Casey Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Neve Casey Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Under 12's Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12's Boys Race - Results
1.  Mark Ketteringham Harrogate Nova CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Under 12's Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12's Girls Race - Results
1.  Isabel Swanston Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Casey Stobbs Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anna Garrick Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Under 14's Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14's Boys Race - Results
1.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Cole Richmond Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Oliver Gatenby Stockton Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Joel Hurt Team Ribble Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Euan Dinning Gosforth RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Joseph Swanston Hetton Hawks Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Under 14's Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14's Girls Race - Results
1.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lucy Glover Derwentside CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Isabel Mayes Cleveland Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Morgan Leeming-Sykes RFDA Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Anna Whelan Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Megan Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Under 16's Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16's Boys Race - Results
1.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Lutz-Atkinson Team Ribble Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Dolan Manilla Presca Cycling Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Fergus Robinson Glasgow Riderz Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Archie Murdoch Racing Metro 15 Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Oliver Halliday Hetton Hawks Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  John Russell Team Bikestop Tyrekey Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Connor Prior Racing Metro 15 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  William Hall North Tyneside Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Under 16's Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16's Girls Race - Results
1.  Grace Castle Cycling Performance Squad Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlotte Fox RFDA Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Niamh Elliott Stockton Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Sign on will open from 9:30am, initially for Youth E only.

Gear check is compulsory for all riders prior to sign on.

At the end of each race the top 3 riders must report to the commissaire for gear check before leaving the circuit.

 

Race agenda:

10:15 Youth E    15 mins

10:35 Youth D    20 mins

11:00 Youth C    30 mins          

11:40 Youth A/B 50 mins 

11:45 Podium presentations Youth E, D and C

12:45 Podium presentations Youth A and B

The Races

Under 8's Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/05/19 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
Under 8's Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/05/19 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
Under 10's Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:35 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/05/19 – 10:35
Youth Only, None
20 mins
Under 10's Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:35 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/05/19 – 10:35
Youth Only, None
20 mins
Under 12's Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/05/19 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
Under 12's Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/05/19 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
Under 14's Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 11:40 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 12/05/19 – 11:40
Youth Only, Band 5
50 mins
Under 14's Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 11:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 12/05/19 – 11:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
Under 16's Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 11:40 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 12/05/19 – 11:40
Youth Only, Band 5
50 mins
Under 16's Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 11:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 12/05/19 – 11:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins

Event Summary

Event Overview

Round 3 of the North East Youth Series 2019.

Not for profit closed circuit racing for Youth (A, B, C, D and E) organised and administered by local Go-Ride clubs.

Providing a safe and professional series of youth races of a high quality and consistent format.

ONLINE ENTRY ONLY.

Racing for all youth age categories (A,B,C,D,&E) at Middlesbrough's closed road circuit.

Racing starts at 10.15am  

Event Details

Event URN:

450828

Start Date:

Sun, 12th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Entry close date

Wed, 8th May 2019

Event Organiser:

Jeff Sylph
01912515228
jeffsylph5@gmail.com

Results

Confirmed Results

Under 8's Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8's Boys Race - Results
1.  Daniel Shipton Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Matthew Best Finished 0

2.  Matthew Best -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harrison Huntley Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Under 8's Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8's Girls Race - Results
1.  Elizabeth Horlock Finished 0

1.  Elizabeth Horlock -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10's Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10's Boys Race - Results
1.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lewis Anderson Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Under 10's Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10's Girls Race - Results
1.  Emily Casey Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Neve Casey Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Under 12's Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12's Boys Race - Results
1.  Mark Ketteringham Harrogate Nova CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Under 12's Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12's Girls Race - Results
1.  Isabel Swanston Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Casey Stobbs Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anna Garrick Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Under 14's Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14's Boys Race - Results
1.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Cole Richmond Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Oliver Gatenby Stockton Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Joel Hurt Team Ribble Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Euan Dinning Gosforth RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Joseph Swanston Hetton Hawks Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Under 14's Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14's Girls Race - Results
1.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lucy Glover Derwentside CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Isabel Mayes Cleveland Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Morgan Leeming-Sykes RFDA Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Anna Whelan Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Megan Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Under 16's Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16's Boys Race - Results
1.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Lutz-Atkinson Team Ribble Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Dolan Manilla Presca Cycling Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Fergus Robinson Glasgow Riderz Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Archie Murdoch Racing Metro 15 Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Oliver Halliday Hetton Hawks Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  John Russell Team Bikestop Tyrekey Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Connor Prior Racing Metro 15 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  William Hall North Tyneside Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Under 16's Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16's Girls Race - Results
1.  Grace Castle Cycling Performance Squad Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlotte Fox RFDA Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Niamh Elliott Stockton Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Sign on will open from 9:30am, initially for Youth E only.

Gear check is compulsory for all riders prior to sign on.

At the end of each race the top 3 riders must report to the commissaire for gear check before leaving the circuit.

 

Race agenda:

10:15 Youth E    15 mins

10:35 Youth D    20 mins

11:00 Youth C    30 mins          

11:40 Youth A/B 50 mins 

11:45 Podium presentations Youth E, D and C

12:45 Podium presentations Youth A and B

The Races

Under 8's Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/05/19 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
Under 8's Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/05/19 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
Under 10's Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:35 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/05/19 – 10:35
Youth Only, None
20 mins
Under 10's Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:35 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 12/05/19 – 10:35
Youth Only, None
20 mins
Under 12's Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/05/19 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
Under 12's Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/05/19 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
Under 14's Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 11:40 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 12/05/19 – 11:40
Youth Only, Band 5
50 mins
Under 14's Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 11:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 12/05/19 – 11:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
Under 16's Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 11:40 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 12/05/19 – 11:40
Youth Only, Band 5
50 mins
Under 16's Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 11:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 12/05/19 – 11:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk