CCA Summer Festival - Including the NW Regional Championships

Closed Circuit , Carlisle – Saturday, 17 Aug 2019

Event Summary

Event Overview

CCA promotes another full day of racing at the Carlisle Cycle Circuit

Racing for all 

Inc the North West Regional Closed Circuit Championships for Senior Mens Womens and Junior Riders 

Event Details

Event URN:

450754

Start Date:

Sat, 17th Aug 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Carlisle Cycle Circuit, Edgehill Road , Harraby, Carlisle, CA1 3SN

View map

Entry close date

Sun, 11th Aug 2019

Event Organiser:

Russell McLean
07956092797
russellmclean220179@yahoo.co.uk

Results

Confirmed Results

Regional A - Support Race Open to riders from all regions

Position Name Club name Rider status Category Points
Regional A - Support Race Open to riders from all regions - Results
1.  Joe Reilly Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jack Rutland Cycling Performance Squad Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Niall Paterson Velo Club Cumbria Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Atkinson Velo Club Cumbria Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tyler Koch Team Wheelguru Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Simon Archer Imperial College Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ross Litherland Carlisle Reivers Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  David Hill Velo Club Cumbria Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Archie Irving Cog Set Papyrus Racing Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Alan Clark Glasgow Green Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Craig Summersgill Rock to Roll CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Michael Smith Newcastle Cheviot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Marc Layfield Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Sam Wedgwood Velo Club Cumbria Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adam Harris Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ryan Bull Honister '92 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Daniel Kendall Rock to Roll CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Allistair Moffat Velo Club Cumbria Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only - Support Race - open to riders from all regions

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Support Race - open to riders from all regions - Results
1.  Graham Smith Law Wheelers CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Robinson Rock to Roll CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew Mason Carlisle Reivers Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ross Burgess Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sean Hoban Velo Club Cumbria Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Adam Johnson Kendal Cycle Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  John Beetham Derwent Valley CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Paul McKinnel Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Kenneth Brown Velo Club Cumbria Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Pete Aylward Kendal Cycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Kenny Blair Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Tony Jones Ystwyth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Elliot Pollard Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

North West Men's Regional Closed Circuit Championships - NW License Holders Only

Position Name Club name Rider status Category Points
North West Men's Regional Closed Circuit Championships - NW License Holders Only - Results
1.  Simon Wilson Ribble Pro Cycling Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jack Crook Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Alex Luhrs Ribble Pro Cycling Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Alistair Thomas Crimson Orientation Marketing ... Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Lloyd Wise BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Ben Harrison Crimson Orientation Marketing ... Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Gavin Berry Lune Racing Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Atkinson Velo Club Cumbria Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Marc Lowden Transition Race Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tom Roper Liverpool University Cycling C... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Declan Hudson Liverpool Century RC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Andrew Markham Lune Racing Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  David Hill Velo Club Cumbria Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Ryan Bull Honister '92 Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

North West Women's Regional Closed Circuit Championships Inc Junior - NW License holders Only

Position Name Club name Rider status Category Points
North West Women's Regional Closed Circuit Championships Inc Junior - NW License holders Only - Results
1.  Jo Ryding Team JRC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Laura Cheesman Evans Cycles Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gemma Sargent Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Katie Helsby Costa Brava Mediterranean Food... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gabrielle Duckworth Datalynx-Parenesis Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Dylan Edwards Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Emma Jeffers Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Dalgleish Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Lola Ellis Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Jude Davison Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Bell Border City Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth C - Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C - Boys - Results
1.  Zach Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Procter Cockermouth Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Owen Bennett Lakeland Sprinters Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys - Results
1.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Freddie Winkley Red Rose Olympic CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Luke Davison Finished 0

3.  Luke Davison -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Tom Beetham Cockermouth Youth Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Harry Beetham Cockermouth Youth Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth D Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Girls - Results
1.  Isabel Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Imogen Young Cockermouth Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sian Bennett Lakeland Sprinters Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth E Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys - Results
1.  Albert Winkley Red Rose Olympic CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Charlie Fulton Border City Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth E Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Girls - Results
1.  Libby Winkley Red Rose Olympic CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Robyn McLean Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Various Races for all riders

ONLY THE REGIONALS ARE RESTRICTED TO NW LICENSE HOLDERS

ALL YOUTH RACES AND SUPPORT RACE OPEN TO ALL!

Sign on in Green Cabin at Start / Finish Line

Changing and Toilets in the Sports Campus facility - signed from Race HQ..

  • Entry on the day for Female and Youth Riders
  • Second Races HALF PRICE
  •  Any 4th Category rider also riding the Regional A Race HALF PRICE!
  • Women riding the champs - Support Race - HALF PRICE! 
  • Any 2nd CAT riding the Mens Champs - support race HALF PRICE!
  • Any NW Junior riding the Champs - support race - HALF PRICE! 
  • All entries still via Pre entry and the £5 Refunded on the day!

The Races

Regional A - Support Race Open to riders from all regions Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 10:00 Regional A Band 4 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry:
Sat 17/08/19 – 10:00
4th Cat Only - Support Race - open to riders from all regions Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 11:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry:
Sat 17/08/19 – 11:30
North West Men's Regional Closed Circuit Championships - NW License Holders Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 13:00 National B Band 3 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry:
Sat 17/08/19 – 13:00
North West Women's Regional Closed Circuit Championships Inc Junior - NW License holders Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 14:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 17/08/19 – 14:30
Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 17/08/19 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 17:16 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/08/19 – 17:16
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins / plus 5 laps
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 17:15 Youth Only Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/08/19 – 17:15
Youth Only, Band 5
45 mins / plus 5 laps
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 17/08/19 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth C - Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 16:30 Youth Only None --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/08/19 – 16:30
Youth Only, None
30 mins / plus 3 laps
Youth C - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 16:31 Youth Only None --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/08/19 – 16:31
Youth Only, None
30 mins / plus 3 laps
Youth D Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 16:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/08/19 – 16:00
Youth Only, None
15 mins / plus 3 laps
Youth D Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 16:01 Youth Only None --- 15 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/08/19 – 16:01
Youth Only, None
15 mins / plus 3 laps
Youth E Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 17/08/19 – 01:00
Youth Only, None
Youth E Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 17/08/19 – 01:00
Youth Only, None
CANCELLED - North West Junior Regional Closed Circuit Championships - NW License Holders Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 18:15 Regional Junior Only Band 3 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry:
Sat 17/08/19 – 18:15

Event Summary

Event Overview

CCA promotes another full day of racing at the Carlisle Cycle Circuit

Racing for all 

Inc the North West Regional Closed Circuit Championships for Senior Mens Womens and Junior Riders 

Event Details

Event URN:

450754

Start Date:

Sat, 17th Aug 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Carlisle Cycle Circuit, Edgehill Road , Harraby, Carlisle, CA1 3SN

View map

Entry close date

Sun, 11th Aug 2019

Event Organiser:

Russell McLean
07956092797
russellmclean220179@yahoo.co.uk

Results

Confirmed Results

Regional A - Support Race Open to riders from all regions

Position Name Club name Rider status Category Points
Regional A - Support Race Open to riders from all regions - Results
1.  Joe Reilly Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jack Rutland Cycling Performance Squad Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Niall Paterson Velo Club Cumbria Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Atkinson Velo Club Cumbria Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tyler Koch Team Wheelguru Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Simon Archer Imperial College Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ross Litherland Carlisle Reivers Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  David Hill Velo Club Cumbria Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Archie Irving Cog Set Papyrus Racing Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Alan Clark Glasgow Green Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Craig Summersgill Rock to Roll CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Michael Smith Newcastle Cheviot CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Marc Layfield Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Sam Wedgwood Velo Club Cumbria Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adam Harris Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ryan Bull Honister '92 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Daniel Kendall Rock to Roll CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Allistair Moffat Velo Club Cumbria Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only - Support Race - open to riders from all regions

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Support Race - open to riders from all regions - Results
1.  Graham Smith Law Wheelers CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Robinson Rock to Roll CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew Mason Carlisle Reivers Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ross Burgess Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sean Hoban Velo Club Cumbria Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Adam Johnson Kendal Cycle Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  John Beetham Derwent Valley CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Paul McKinnel Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Kenneth Brown Velo Club Cumbria Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Pete Aylward Kendal Cycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Kenny Blair Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Tony Jones Ystwyth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Elliot Pollard Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

North West Men's Regional Closed Circuit Championships - NW License Holders Only

Position Name Club name Rider status Category Points
North West Men's Regional Closed Circuit Championships - NW License Holders Only - Results
1.  Simon Wilson Ribble Pro Cycling Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jack Crook Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Alex Luhrs Ribble Pro Cycling Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Alistair Thomas Crimson Orientation Marketing ... Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Lloyd Wise BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Ben Harrison Crimson Orientation Marketing ... Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Gavin Berry Lune Racing Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Atkinson Velo Club Cumbria Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Marc Lowden Transition Race Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tom Roper Liverpool University Cycling C... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Declan Hudson Liverpool Century RC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Andrew Markham Lune Racing Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  David Hill Velo Club Cumbria Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Ryan Bull Honister '92 Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

North West Women's Regional Closed Circuit Championships Inc Junior - NW License holders Only

Position Name Club name Rider status Category Points
North West Women's Regional Closed Circuit Championships Inc Junior - NW License holders Only - Results
1.  Jo Ryding Team JRC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Laura Cheesman Evans Cycles Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gemma Sargent Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Katie Helsby Costa Brava Mediterranean Food... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gabrielle Duckworth Datalynx-Parenesis Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Dylan Edwards Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Emma Jeffers Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Dalgleish Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Lola Ellis Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Jude Davison Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Bell Border City Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth C - Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C - Boys - Results
1.  Zach Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Procter Cockermouth Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Owen Bennett Lakeland Sprinters Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys - Results
1.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Freddie Winkley Red Rose Olympic CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Luke Davison Finished 0

3.  Luke Davison -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Tom Beetham Cockermouth Youth Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Harry Beetham Cockermouth Youth Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth D Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Girls - Results
1.  Isabel Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Imogen Young Cockermouth Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sian Bennett Lakeland Sprinters Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth E Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys - Results
1.  Albert Winkley Red Rose Olympic CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Charlie Fulton Border City Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth E Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Girls - Results
1.  Libby Winkley Red Rose Olympic CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Robyn McLean Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Various Races for all riders

ONLY THE REGIONALS ARE RESTRICTED TO NW LICENSE HOLDERS

ALL YOUTH RACES AND SUPPORT RACE OPEN TO ALL!

Sign on in Green Cabin at Start / Finish Line

Changing and Toilets in the Sports Campus facility - signed from Race HQ..

  • Entry on the day for Female and Youth Riders
  • Second Races HALF PRICE
  •  Any 4th Category rider also riding the Regional A Race HALF PRICE!
  • Women riding the champs - Support Race - HALF PRICE! 
  • Any 2nd CAT riding the Mens Champs - support race HALF PRICE!
  • Any NW Junior riding the Champs - support race - HALF PRICE! 
  • All entries still via Pre entry and the £5 Refunded on the day!

The Races

Regional A - Support Race Open to riders from all regions Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 10:00 Regional A Band 4 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry:
Sat 17/08/19 – 10:00
4th Cat Only - Support Race - open to riders from all regions Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 11:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry:
Sat 17/08/19 – 11:30
North West Men's Regional Closed Circuit Championships - NW License Holders Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 13:00 National B Band 3 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry:
Sat 17/08/19 – 13:00
North West Women's Regional Closed Circuit Championships Inc Junior - NW License holders Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 14:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 17/08/19 – 14:30
Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 17/08/19 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 17:16 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/08/19 – 17:16
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins / plus 5 laps
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 17:15 Youth Only Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/08/19 – 17:15
Youth Only, Band 5
45 mins / plus 5 laps
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 17/08/19 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth C - Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 16:30 Youth Only None --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/08/19 – 16:30
Youth Only, None
30 mins / plus 3 laps
Youth C - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 16:31 Youth Only None --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 17/08/19 – 16:31
Youth Only, None
30 mins / plus 3 laps
Youth D Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 16:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/08/19 – 16:00
Youth Only, None
15 mins / plus 3 laps
Youth D Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 16:01 Youth Only None --- 15 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 17/08/19 – 16:01
Youth Only, None
15 mins / plus 3 laps
Youth E Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 17/08/19 – 01:00
Youth Only, None
Youth E Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 17/08/19 – 01:00
Youth Only, None
CANCELLED - North West Junior Regional Closed Circuit Championships - NW License Holders Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/08/19 18:15 Regional Junior Only Band 3 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry:
Sat 17/08/19 – 18:15

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk