White Rose Youth League - Wednesday 3 - Sheffrec Cycling Club

Closed Circuit , Sheffield – Wednesday, 29 May 2019

Event Summary

Event Overview

A series of 8 Wednesday(Mainly!) events across 4 Circuits at Wakefield, Sheffield, Bradford & Elland.

Individual clubs promote on behalf of the League.

All Youth Categories catered for.

On line entry available this year as some tracks have different race field numbers, so book early.

Sheffield 40 rider limit

Wakefield 40 rider limit

Bradford 30 rider limit

Elland 30 rider limit

Event Details

Event URN:

449676

Start Date:

Wed, 29th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Forge Valley Cycle Circuit, Wood Lane, Sheffield, Yorkshire, S6 5HG

View map

Entry close date

Sun, 26th May 2019

Event Organiser:

Peter Sutton
07484185221
psutton0076@outlook.com

Safeguarding lead:

Peter Root
prcycling2015@yahoo.co.uk

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Dexter Murphy Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Brodie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  William Young East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Gethin French Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  David Plumb Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elsie Hughes East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Elodie Geall East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joshua Daly Shibden Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Billy Ladle West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ethan Geall East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Luke Trafford Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  George Hughes East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Benjamin Taylor North Midlands Youth Squad Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Finlay Slade Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Joe Cuff Team B38 / Cycles In Motion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Ellis Geall East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Calum Allinson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Seth Metcalfe East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Noah Smith Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Izabel Young East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sofia Bednarek Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Amelia Turner Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Lily Speak Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Gilligan Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Moffat Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Harry Speak Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Torin French Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alexander Gilligan Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evie Smith Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jessica Taylor Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Lydia Turan Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Evie Turner Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oliver Akers Albion Cycling Co Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Miller Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Slade Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Cook Calder Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Emil Howell Finished 0

5.  Emil Howell -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Imogen Wolff Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alice Feetham Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Loftus Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ben Ramsden East Bradford Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Wood East Bradford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jacob Leigh Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Gear check first and enter as below. 

Sign on opens for first race usually at 1800pm.

Category               Birth Years                                Gear Restriction

U8 / Cat E            2011 or 2012                                    5.10m

U10 / Cat D         2009 or 2010                                    5.40m

U12 /Cat C          2007 or 2008                                    6.05m

U14 / Cat B         2005 or 2006                                    6.45m

U16 / Cat A         2003 or 2004                                    6.93m

Schedule of Races

Approximate start times

Youth E Boys and Girls 7:00pm
Youth D Boys and Girls 7:15pm
Youth C Boys and Girls 7:30pm
Youth A Girls and Youth B Girls 7:50pm
Youth B Boys 8:20pm
Youth A Boys 8:40pm

Please note:

• That due to the numbers of riders racing, limits on track numbers per race at different venues and available light the race schedule may alter with different categories being combined. All youth A & B riders must be signed on by 7:40pm. The commissaires have the right the alter the schedule.

• By signing on you accept the programme above. If you have concerns about the mix of categories in any of these races please do not sign on!

 

http://www.whiteroseyouthleague.co.uk

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 29/05/19 – 19:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 29/05/19 – 19:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 29/05/19 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 29/05/19 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 29/05/19 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 29/05/19 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Wed 29/05/19 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Wed 29/05/19 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Wed 29/05/19 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Wed 29/05/19 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins

Event Summary

Event Overview

A series of 8 Wednesday(Mainly!) events across 4 Circuits at Wakefield, Sheffield, Bradford & Elland.

Individual clubs promote on behalf of the League.

All Youth Categories catered for.

On line entry available this year as some tracks have different race field numbers, so book early.

Sheffield 40 rider limit

Wakefield 40 rider limit

Bradford 30 rider limit

Elland 30 rider limit

Event Details

Event URN:

449676

Start Date:

Wed, 29th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Forge Valley Cycle Circuit, Wood Lane, Sheffield, Yorkshire, S6 5HG

View map

Entry close date

Sun, 26th May 2019

Event Organiser:

Peter Sutton
07484185221
psutton0076@outlook.com

Safeguarding lead:

Peter Root
prcycling2015@yahoo.co.uk

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Dexter Murphy Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Brodie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  William Young East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Gethin French Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  David Plumb Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elsie Hughes East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Elodie Geall East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joshua Daly Shibden Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Billy Ladle West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ethan Geall East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Luke Trafford Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  George Hughes East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Benjamin Taylor North Midlands Youth Squad Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Finlay Slade Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Joe Cuff Team B38 / Cycles In Motion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Ellis Geall East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Calum Allinson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Seth Metcalfe East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Noah Smith Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Izabel Young East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sofia Bednarek Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Amelia Turner Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Lily Speak Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Gilligan Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Moffat Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Harry Speak Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Torin French Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alexander Gilligan Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evie Smith Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jessica Taylor Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Lydia Turan Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Evie Turner Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oliver Akers Albion Cycling Co Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Miller Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Slade Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Cook Calder Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Emil Howell Finished 0

5.  Emil Howell -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Imogen Wolff Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alice Feetham Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Loftus Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ben Ramsden East Bradford Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Wood East Bradford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jacob Leigh Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Gear check first and enter as below. 

Sign on opens for first race usually at 1800pm.

Category               Birth Years                                Gear Restriction

U8 / Cat E            2011 or 2012                                    5.10m

U10 / Cat D         2009 or 2010                                    5.40m

U12 /Cat C          2007 or 2008                                    6.05m

U14 / Cat B         2005 or 2006                                    6.45m

U16 / Cat A         2003 or 2004                                    6.93m

Schedule of Races

Approximate start times

Youth E Boys and Girls 7:00pm
Youth D Boys and Girls 7:15pm
Youth C Boys and Girls 7:30pm
Youth A Girls and Youth B Girls 7:50pm
Youth B Boys 8:20pm
Youth A Boys 8:40pm

Please note:

• That due to the numbers of riders racing, limits on track numbers per race at different venues and available light the race schedule may alter with different categories being combined. All youth A & B riders must be signed on by 7:40pm. The commissaires have the right the alter the schedule.

• By signing on you accept the programme above. If you have concerns about the mix of categories in any of these races please do not sign on!

 

http://www.whiteroseyouthleague.co.uk

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 29/05/19 – 19:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 29/05/19 – 19:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 29/05/19 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 29/05/19 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 29/05/19 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 29/05/19 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Wed 29/05/19 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Wed 29/05/19 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Wed 29/05/19 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 29/05/19 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Wed 29/05/19 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk