CDPP Crit Series 2019 #8

Closed Circuit , Nelson – Thursday, 13 Jun 2019

Event Summary

Event Overview

Entry on the night only. Full event details @ www.cdpp.org.uk

The series is a league and prizes will be presented at the last event.

Event Details

Event URN:

449383

Start Date:

Thu, 13th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Event Organiser:

Paul Whittaker
07866432365
pendleforestcc@gmail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Ed Hopper Ribble Pro Cycling Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Fraser Martin Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Matthew Finegan Team SB Hub Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Coates Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Martin Woffindin Secret-Training.cc Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tom Garnett Ilkley Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alexander Hutchinson Prologue Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Marc Lowden Transition Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joe Coukham Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Robert Watson Paceline Cycles North Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Jack Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Hamish Graham Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Chris Sherriffs Ribble Pro Cycling Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Alistair Thomas Crimson Orientation Marketing ... Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Benjamin Bulloch Team SB Hub Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Luke Rothery Airedale Olympic CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Aidan Holgate Green Jersey RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Chris Stanley North Lancashire RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gunnar Ford Newcastle University Cycling C... Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Murray Brindle Horwich CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Kieron Yorke Huddersfield Star Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Tim Riley Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Iddon Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Tom Lees Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Elijah Jordan Team SB Hub Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Noah Davies Team SB Hub Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jacob Cran Team SB Hub Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Owen Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Bradley Morgan Finished 0

10.  Bradley Morgan -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lily Young Bronte Tykes Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Maxwell Hereward Team SB Hub Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Thomas East Bradford Race Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Ellmore Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jack Acres Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amelia Walton Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Morgan Leeming-Sykes RFDA Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harrison Gerrard Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lucy Kayley Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Freddie Winkley Preston Pirates BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Thornton Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 20:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Thu 13/06/19 – 20:00
Regional C+, Band 5
55 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 19:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Thu 13/06/19 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 18:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 13/06/19 – 18:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 13/06/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 13/06/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 13/06/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 18:55 Youth Only None --- 20 mins / plus 8 laps
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 13/06/19 – 18:55
Youth Only, None
20 mins / plus 8 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 18:55 Youth Only None --- 20 mins / plus 8 laps
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 13/06/19 – 18:55
Youth Only, None
20 mins / plus 8 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 13/06/19 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 13/06/19 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

Entry on the night only. Full event details @ www.cdpp.org.uk

The series is a league and prizes will be presented at the last event.

Event Details

Event URN:

449383

Start Date:

Thu, 13th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Event Organiser:

Paul Whittaker
07866432365
pendleforestcc@gmail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Ed Hopper Ribble Pro Cycling Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Fraser Martin Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Matthew Finegan Team SB Hub Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Coates Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Martin Woffindin Secret-Training.cc Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tom Garnett Ilkley Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alexander Hutchinson Prologue Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Marc Lowden Transition Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joe Coukham Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Robert Watson Paceline Cycles North Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Jack Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Hamish Graham Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Chris Sherriffs Ribble Pro Cycling Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Alistair Thomas Crimson Orientation Marketing ... Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Benjamin Bulloch Team SB Hub Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Luke Rothery Airedale Olympic CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Aidan Holgate Green Jersey RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Chris Stanley North Lancashire RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gunnar Ford Newcastle University Cycling C... Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Murray Brindle Horwich CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Kieron Yorke Huddersfield Star Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Tim Riley Horwich CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Iddon Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Tom Lees Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Elijah Jordan Team SB Hub Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Noah Davies Team SB Hub Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jacob Cran Team SB Hub Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Owen Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Bradley Morgan Finished 0

10.  Bradley Morgan -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lily Young Bronte Tykes Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Maxwell Hereward Team SB Hub Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Thomas East Bradford Race Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Ellmore Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jack Acres Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amelia Walton Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Morgan Leeming-Sykes RFDA Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harrison Gerrard Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lucy Kayley Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Freddie Winkley Preston Pirates BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Thornton Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 20:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Thu 13/06/19 – 20:00
Regional C+, Band 5
55 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 19:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Thu 13/06/19 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 18:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 13/06/19 – 18:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 13/06/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 13/06/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 13/06/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 18:55 Youth Only None --- 20 mins / plus 8 laps
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 13/06/19 – 18:55
Youth Only, None
20 mins / plus 8 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 18:55 Youth Only None --- 20 mins / plus 8 laps
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 13/06/19 – 18:55
Youth Only, None
20 mins / plus 8 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 13/06/19 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 13/06/19 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 13/06/19 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk