2019 North East Youth Series Round 4 Incorporating NE Regional Youth Circuit Championships

Closed Circuit , Houghton Le Spring – Sunday, 09 Jun 2019

Event Summary

Event Overview

North East Regional Youth Circuit Championships at Hetton Hawks Country Park, home of Hetton Hawks Cycling Club

Event Details

Event URN:

448854

Start Date:

Sun, 9th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hetton Lyons Country Park, Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR

View map

Entry close date

Wed, 5th Jun 2019

Event Organiser:

Lisa Cooke
raceorganiser@hettonhawks.org.uk

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Shipton Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Matthew Best Manilla Presca Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Rowan Cairns Derwentside CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Harrison Huntley Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  James Starford Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Kian Casey Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Thomas Murphy Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Charlie Brooks Manilla Presca Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Thomas Anderson Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Oliver Lynch Derwentside CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Luke Shipton Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Lewis Bailie Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Edward Sylph Finished 0

13.  Edward Sylph -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Sebastian Parsons Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  Harry Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Luke Campbell Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Finley Gibbon Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
18.  Charlie Harker Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Ollie Christie Hetton Hawks Cycling Club Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elizabeth Horlock Finished 0

1.  Elizabeth Horlock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Zoe Morecroft Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Arwen Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lewis Anderson Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Xander Graham Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jamie Lonergan Derwentside CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Matthew Mather Derwentside CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Joel Gibbon Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Jake Davidson Manilla Presca Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  William Rowan Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Angus Walker Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Zack Stobbs Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Oliver Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Peter de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Harrison Chambers Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Olly Diro Ejara Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Joel Ramsay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Adam Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emily Casey Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Robyn de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Neve Casey Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Sophia Brooks Manilla Presca Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Nicole Anderson Finished 0

5.  Nicole Anderson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Yvaine Parsons Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Niamh Lonergan Derwentside CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Arran Cairns Derwentside CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alex Boyer Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joshua Jewitt Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Reynolds Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Harry Sylph Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Matthew Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Izaak Soper Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Max Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Zac Batey Derwentside CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  William Horlock Cleveland Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Jack Harker Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Iain Haldane Derwentside CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Ben Scott Racing Metro 15 Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Casey Stobbs Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Rhys Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Ellmore Otley CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Euan Dinning Gosforth RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Will Roberts Derwentside CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Joel Hurt Team Ribble Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Oliver Gatenby Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Daniel Saba Racing Metro 15 Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Denholm Edwards Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Leo White Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Joseph Lonergan Derwentside CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Ethan Hindmarch Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Harry Akiens Hetton Hawks Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Matthew Cole Richmond Cycling Club Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B
--- Harry Courtney Racing Metro 15 Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ryan Thomas East Bradford Race Team Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Lucy Glover Derwentside CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Isabel Mayes Cleveland Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Morgan Leeming-Sykes RFDA Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Megan de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Anna Whelan Hetton Hawks Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Megan Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Josh Charlton MTS Cycle Sport Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Lutz-Atkinson Team Ribble Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Dolan Manilla Presca Cycling Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Daniel Holmes Derwentside CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ben Flanagan Derwentside CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Oliver Halliday Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  John Russell Team Bikestop Tyrekey Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Archie Murdoch Racing Metro 15 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Kieron Mutch Racing Metro 15 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  William Hall Racing Metro 15 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Tom Wallace Otley CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Grace Castle Cycling Performance Squad Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Millie Jones RFDA Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Freja Smith Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Niamh Elliott Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

This is Round 4 of the North East Youth Series, incorporating the Regional Youth Circuit Championships.

 

To be elgible to win the Regional Championship title you must hold and bring your British Cycling Licence with you on the day and you must live in a North East Postal Address.

Entries will be accepted for North East licence riders until May 24th only then all other entries will be accepted.

There is NO on the day entries .

 

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Sun 09/06/19 – 10:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Sun 09/06/19 – 10:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:00 Youth Only None --- 20 mins
Sun 09/06/19 – 11:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:00 Youth Only None --- 20 mins
Sun 09/06/19 – 11:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Sun 09/06/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Sun 09/06/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 13:30 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Sun 09/06/19 – 13:30
Youth Only, Band 5
50 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 13:30 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Sun 09/06/19 – 13:30
Youth Only, Band 5
50 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 14:45 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Sun 09/06/19 – 14:45
Youth Only, Band 5
50 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 14:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Sun 09/06/19 – 14:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins

Event Summary

Event Overview

North East Regional Youth Circuit Championships at Hetton Hawks Country Park, home of Hetton Hawks Cycling Club

Event Details

Event URN:

448854

Start Date:

Sun, 9th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hetton Lyons Country Park, Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR

View map

Entry close date

Wed, 5th Jun 2019

Event Organiser:

Lisa Cooke
raceorganiser@hettonhawks.org.uk

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Shipton Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Matthew Best Manilla Presca Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Rowan Cairns Derwentside CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Harrison Huntley Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  James Starford Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Kian Casey Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Thomas Murphy Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Charlie Brooks Manilla Presca Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Thomas Anderson Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Oliver Lynch Derwentside CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Luke Shipton Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Lewis Bailie Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Edward Sylph Finished 0

13.  Edward Sylph -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Sebastian Parsons Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  Harry Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Luke Campbell Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Finley Gibbon Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
18.  Charlie Harker Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Ollie Christie Hetton Hawks Cycling Club Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elizabeth Horlock Finished 0

1.  Elizabeth Horlock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Zoe Morecroft Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Arwen Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lewis Anderson Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Xander Graham Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jamie Lonergan Derwentside CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Matthew Mather Derwentside CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Joel Gibbon Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Jake Davidson Manilla Presca Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  William Rowan Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Angus Walker Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Zack Stobbs Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Oliver Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Peter de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Harrison Chambers Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Olly Diro Ejara Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Joel Ramsay Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Adam Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emily Casey Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Robyn de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Neve Casey Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Sophia Brooks Manilla Presca Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Nicole Anderson Finished 0

5.  Nicole Anderson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Yvaine Parsons Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Niamh Lonergan Derwentside CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Arran Cairns Derwentside CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alex Boyer Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joshua Jewitt Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Reynolds Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Harry Sylph Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Matthew Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Izaak Soper Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Max Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Zac Batey Derwentside CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  William Horlock Cleveland Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Jack Harker Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Iain Haldane Derwentside CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Ben Scott Racing Metro 15 Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Casey Stobbs Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Rhys Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Ellmore Otley CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Euan Dinning Gosforth RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Will Roberts Derwentside CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Joel Hurt Team Ribble Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Oliver Gatenby Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Daniel Saba Racing Metro 15 Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Denholm Edwards Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Leo White Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Joseph Lonergan Derwentside CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Ethan Hindmarch Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Harry Akiens Hetton Hawks Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Matthew Cole Richmond Cycling Club Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B
--- Harry Courtney Racing Metro 15 Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ryan Thomas East Bradford Race Team Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Lucy Glover Derwentside CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Isabel Mayes Cleveland Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Morgan Leeming-Sykes RFDA Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Megan de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Anna Whelan Hetton Hawks Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Megan Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Josh Charlton MTS Cycle Sport Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Lutz-Atkinson Team Ribble Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Dolan Manilla Presca Cycling Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Daniel Holmes Derwentside CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ben Flanagan Derwentside CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Oliver Halliday Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  John Russell Team Bikestop Tyrekey Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Archie Murdoch Racing Metro 15 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Kieron Mutch Racing Metro 15 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  William Hall Racing Metro 15 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Tom Wallace Otley CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Grace Castle Cycling Performance Squad Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Millie Jones RFDA Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Freja Smith Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Niamh Elliott Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

This is Round 4 of the North East Youth Series, incorporating the Regional Youth Circuit Championships.

 

To be elgible to win the Regional Championship title you must hold and bring your British Cycling Licence with you on the day and you must live in a North East Postal Address.

Entries will be accepted for North East licence riders until May 24th only then all other entries will be accepted.

There is NO on the day entries .

 

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Sun 09/06/19 – 10:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 10:30 Youth Only None --- 15 mins
Sun 09/06/19 – 10:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:00 Youth Only None --- 20 mins
Sun 09/06/19 – 11:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:00 Youth Only None --- 20 mins
Sun 09/06/19 – 11:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Sun 09/06/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Sun 09/06/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 13:30 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Sun 09/06/19 – 13:30
Youth Only, Band 5
50 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 13:30 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Sun 09/06/19 – 13:30
Youth Only, Band 5
50 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 14:45 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Sun 09/06/19 – 14:45
Youth Only, Band 5
50 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 14:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Sun 09/06/19 – 14:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk