Welsh MTB XC Series 2019 - Round 1

MTB XC , Wrexham – Sunday, 19 May 2019

Event Summary

Event Overview

Round 1  of the 2019 Welsh MTB XC Series to be held at the iconic Llandegla trail centre. 

This is an open event and there will be entry on the day with a surcharge.

Standard car park fees for Llandegla will apply.

Details of whats available at the Llandegla here:

https://oneplanetadventure.com/

Event Details

Event URN:

448840

Start Date:

Sun, 19th May 2019

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Llandegla Forest, Ruthin Road, Llandegla, Wrexham, LL11 3AA

View map

Series:

Welsh MTB XC Series 2019

Event Organiser:

Chris Hopkins
chopkins1969@aol.com

Results

Confirmed Results

Fun Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Fun Men - Results
1.  Christian Evans Finished 0

1.  Christian Evans -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aled Brown Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Tim Tharratt Finished G/Vet 0

3.  Tim Tharratt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Tom Jewell Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Rhodri Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  simon jones Finished 0

6.  simon jones -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Liam Owen Pirate Juice C.C. Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Darrell Cox Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  James Lowry Graham Weigh Racing Finished Master 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master
10.  Kristian Thomas Finished 0

10.  Kristian Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Malcolm Dines Ystwyth Cycling Club Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Marcin Stefanski Finished 0

12.  Marcin Stefanski -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Tim Collins Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Fun Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Fun Women - Results
1.  Ellie Salisbury Finished 0

1.  Ellie Salisbury -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Rowena Duffield Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joanne Andrews Finished 0

3.  Joanne Andrews -

Points: 0 | Status: Finished
4.  michelle cordingley Finished 0

4.  michelle cordingley -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Rhiannon Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Mirka Garland Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Boys - Results
1.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Alfie Davies A Cycling Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Luke Williams Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Samuel Stoker Hafren CC Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
6.  Joseph Roberts Finished 0

6.  Joseph Roberts -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Josh Lowry Finished 0

8.  Josh Lowry -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Tyler Whitney Finished 0

9.  Tyler Whitney -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Archie Harley Finished 0

10.  Archie Harley -

Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Girls - Results
1.  Freya Evans The Bulls Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Anwen Nesham Cardiff JIF Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Jessica Hoskins Cardiff JIF Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Megan Blackburn Dyffryn Conwy Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Grace Mitchell Finished 0

5.  Grace Mitchell -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys - Results
1.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  George Marshall Cardiff JIF Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Thomas James Dyffryn Conwy Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Michael Wright Abergavenny Road Club Finished Youth 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth
10.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished Youth 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Callum Mason Finished 0

11.  Callum Mason -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Ryan Gard Finished 0

12.  Ryan Gard -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Female - Results
1.  Ruby Miller Hope Factory Racing Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite

Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Women - Results
1.  Lucy Marshall Ruthin Cycling Club Finished Expert 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Women - Results
1.  Kim Baptista Westland Wil Vooruit Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Lucy Lee Velo Club Melyd Finished Expert 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert
3.  Krista Norden Finished 0

3.  Krista Norden -

Points: 0 | Status: Finished

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Women - Results
1.  Cheri Mills Fibrax Wrexham Roads Club Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Eldryd Lamp Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Tamara Walton-Evans Ynys Mon Race Team Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Lynsey Whitley Chester RC Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran

Grand Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Women - Results
1.  Sarah Barnwell Dyffryn Conwy Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Janet Burthem Velo Club Melyd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Clare Hoskins Cardiff JIF Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Men - Results
1.  Giles Drake Wheelbase CabTech Castelli Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Steven James Hope Factory Racing Finished Elite 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Ben Nott Finished Elite 45

3.  Ben Nott -

Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Men - Results
1.  James Davies MULE CC Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Carwyn Davies Cycle-Tec Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Sam Ryland Cycle-Tec Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Ieuan Jones Foel Downhill Riders Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Luke Simmonds Beicwyr Brenin Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Men - Results
1.  David Jarrom Cardiff Ajax CC Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Peter Brook Chester RC Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Guy Rees Bynea CC Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Gareth Lee Finished 0

4.  Gareth Lee -

Points: 0 | Status: Finished
5.  David Brick Ludlow Brewery Race Team Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Robin Powell BIKESTRONG-KTM Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Chris Thomas North Cheshire Clarion Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Michael Thickens Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Dan Wild Finished 0

9.  Dan Wild -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Adam Wild Finished 0

10.  Adam Wild -

Points: 0 | Status: Finished

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men - Results
1.  David Griffiths Finished 0

1.  David Griffiths -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Roy Davies Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  David Watt Clwb Beicio Egni Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Matt Limacher The Bike Bar RT Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Veteran 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Anthony Bailey Leisure Lakes Bikes.com Finished Veteran 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Graeme Bird Giant Halifax Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Ian Marshall Cardiff JIF Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Neil Upton Chester RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Richie Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  David Spencer Fibrax Wrexham Roads Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Steve Bowman KTM UK Factory MTB Team Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Dan Hurst Ruthin Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  David Whittaker Finished 0

15.  David Whittaker -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Matthew hemmings Finished 0

16.  Matthew hemmings -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Matthew Whitney Finished 0

17.  Matthew Whitney -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Lee Stoker Hafren CC Finished Veteran 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran
19.  Leon Reeves Abergavenny Road Club Finished Veteran 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
20.  Haydn Jones Fibrax Wrexham Roads Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Nigel Bosley Finished Master 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master
22.  Stephen Williams Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Ant Risdon Abergavenny Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  Dylan Davies Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Ross Phillips Pontypool RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Men - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Grant Johnson Finished G/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet
3.  Ross Porter Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished G/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Andrew Gwatkin Team Skene/Don Skene Cycles Finished G/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Dean Smith Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished G/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet
7.  Wayne Davies Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
9.  Richard Popplewell Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Crad Lowe Finished G/Vet 0

10.  Crad Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
11.  Anthony Thorp Finished 0

11.  Anthony Thorp -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Matt Tuck Finished 0

12.  Matt Tuck -

Points: 0 | Status: Finished
13.  david coe Finished 0

13.  david coe -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Graeme Evans Finished 0

14.  Graeme Evans -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Mark Sutton Port Sunlight Whls CC Finished G/Vet 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Veteran Male - Results
1.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  Clive Powell Finished S/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet
3.  Michael Smith Cycle-Tec Finished S/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet

About the Event

Info for Riders

Online entries close midnight 11th. May

The Races

Under 6 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 6 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
Fun Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Fun Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£11.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£11.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 19/05/19 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet

Event Summary

Event Overview

Round 1  of the 2019 Welsh MTB XC Series to be held at the iconic Llandegla trail centre. 

This is an open event and there will be entry on the day with a surcharge.

Standard car park fees for Llandegla will apply.

Details of whats available at the Llandegla here:

https://oneplanetadventure.com/

Event Details

Event URN:

448840

Start Date:

Sun, 19th May 2019

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Llandegla Forest, Ruthin Road, Llandegla, Wrexham, LL11 3AA

View map

Series:

Welsh MTB XC Series 2019

Event Organiser:

Chris Hopkins
chopkins1969@aol.com

Results

Confirmed Results

Fun Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Fun Men - Results
1.  Christian Evans Finished 0

1.  Christian Evans -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aled Brown Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Tim Tharratt Finished G/Vet 0

3.  Tim Tharratt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Tom Jewell Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Rhodri Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  simon jones Finished 0

6.  simon jones -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Liam Owen Pirate Juice C.C. Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Darrell Cox Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  James Lowry Graham Weigh Racing Finished Master 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master
10.  Kristian Thomas Finished 0

10.  Kristian Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Malcolm Dines Ystwyth Cycling Club Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Marcin Stefanski Finished 0

12.  Marcin Stefanski -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Tim Collins Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Fun Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Fun Women - Results
1.  Ellie Salisbury Finished 0

1.  Ellie Salisbury -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Rowena Duffield Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joanne Andrews Finished 0

3.  Joanne Andrews -

Points: 0 | Status: Finished
4.  michelle cordingley Finished 0

4.  michelle cordingley -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Rhiannon Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Mirka Garland Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Boys - Results
1.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Alfie Davies A Cycling Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Luke Williams Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Samuel Stoker Hafren CC Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
6.  Joseph Roberts Finished 0

6.  Joseph Roberts -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Josh Lowry Finished 0

8.  Josh Lowry -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Tyler Whitney Finished 0

9.  Tyler Whitney -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Archie Harley Finished 0

10.  Archie Harley -

Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Girls - Results
1.  Freya Evans The Bulls Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Anwen Nesham Cardiff JIF Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Jessica Hoskins Cardiff JIF Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Megan Blackburn Dyffryn Conwy Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Grace Mitchell Finished 0

5.  Grace Mitchell -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys - Results
1.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  George Marshall Cardiff JIF Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Thomas James Dyffryn Conwy Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Michael Wright Abergavenny Road Club Finished Youth 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth
10.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished Youth 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Callum Mason Finished 0

11.  Callum Mason -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Ryan Gard Finished 0

12.  Ryan Gard -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Female - Results
1.  Ruby Miller Hope Factory Racing Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite

Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Women - Results
1.  Lucy Marshall Ruthin Cycling Club Finished Expert 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Women - Results
1.  Kim Baptista Westland Wil Vooruit Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Lucy Lee Velo Club Melyd Finished Expert 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert
3.  Krista Norden Finished 0

3.  Krista Norden -

Points: 0 | Status: Finished

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Women - Results
1.  Cheri Mills Fibrax Wrexham Roads Club Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Eldryd Lamp Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Tamara Walton-Evans Ynys Mon Race Team Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Lynsey Whitley Chester RC Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran

Grand Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Women - Results
1.  Sarah Barnwell Dyffryn Conwy Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Janet Burthem Velo Club Melyd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Clare Hoskins Cardiff JIF Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Men - Results
1.  Giles Drake Wheelbase CabTech Castelli Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Steven James Hope Factory Racing Finished Elite 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Ben Nott Finished Elite 45

3.  Ben Nott -

Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Men - Results
1.  James Davies MULE CC Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Carwyn Davies Cycle-Tec Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Sam Ryland Cycle-Tec Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Ieuan Jones Foel Downhill Riders Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Luke Simmonds Beicwyr Brenin Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Men - Results
1.  David Jarrom Cardiff Ajax CC Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Peter Brook Chester RC Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Guy Rees Bynea CC Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Gareth Lee Finished 0

4.  Gareth Lee -

Points: 0 | Status: Finished
5.  David Brick Ludlow Brewery Race Team Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Robin Powell BIKESTRONG-KTM Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Chris Thomas North Cheshire Clarion Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Michael Thickens Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Dan Wild Finished 0

9.  Dan Wild -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Adam Wild Finished 0

10.  Adam Wild -

Points: 0 | Status: Finished

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men - Results
1.  David Griffiths Finished 0

1.  David Griffiths -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Roy Davies Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  David Watt Clwb Beicio Egni Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Matt Limacher The Bike Bar RT Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Veteran 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Anthony Bailey Leisure Lakes Bikes.com Finished Veteran 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Graeme Bird Giant Halifax Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Ian Marshall Cardiff JIF Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Neil Upton Chester RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Richie Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  David Spencer Fibrax Wrexham Roads Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Steve Bowman KTM UK Factory MTB Team Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Dan Hurst Ruthin Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  David Whittaker Finished 0

15.  David Whittaker -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Matthew hemmings Finished 0

16.  Matthew hemmings -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Matthew Whitney Finished 0

17.  Matthew Whitney -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Lee Stoker Hafren CC Finished Veteran 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran
19.  Leon Reeves Abergavenny Road Club Finished Veteran 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
20.  Haydn Jones Fibrax Wrexham Roads Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Nigel Bosley Finished Master 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master
22.  Stephen Williams Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Ant Risdon Abergavenny Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  Dylan Davies Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Ross Phillips Pontypool RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Men - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Grant Johnson Finished G/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet
3.  Ross Porter Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished G/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Andrew Gwatkin Team Skene/Don Skene Cycles Finished G/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Dean Smith Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished G/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet
7.  Wayne Davies Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
9.  Richard Popplewell Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Crad Lowe Finished G/Vet 0

10.  Crad Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
11.  Anthony Thorp Finished 0

11.  Anthony Thorp -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Matt Tuck Finished 0

12.  Matt Tuck -

Points: 0 | Status: Finished
13.  david coe Finished 0

13.  david coe -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Graeme Evans Finished 0

14.  Graeme Evans -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Mark Sutton Port Sunlight Whls CC Finished G/Vet 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Veteran Male - Results
1.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  Clive Powell Finished S/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet
3.  Michael Smith Cycle-Tec Finished S/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet

About the Event

Info for Riders

Online entries close midnight 11th. May

The Races

Under 6 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 6 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.50)
Sun 19/05/19 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
Fun Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Fun Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£11.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£11.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£17.00)
Sun 19/05/19 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk