Chronomaster Specialized Concept Store Chester 2 Day Stage Race

Road , Lancashire – Saturday, 06 Jul 2019

Event Summary

Event Overview

Chronomaster Specialized Concept Store Chester 2 Day Stage Race

Saturday 6 July 2019 - Bolton by Bowland circuit

Stage 1: Road race

Stage 2: TTT

Sunday 7 July 2019 - Bashall Eaves long circuit

Stage 3: Road race

Event Details

Event URN:

448624

Start Date:

Sat, 6th Jul 2019

Finish date:

Sun, 7th Jul 2019

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Bolton by Bowland Village Hall, Main Street, Bolton-by-Bowland, Lancashire, BB7 4NP

View map

Entry close date

Fri, 28th Jun 2019

Event Organiser:

Thomas Hanlon
Tomdhanlon@hotmail.com

Safeguarding lead:

Thomas Hanlon
Tomdhanlon@hotmail.com

Results

Confirmed Results

Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Overall - Results
1.  Benjamin Baugh Wold Top The Edge RT Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Taylor Prologue Racing Team Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Williams Clwb Beicio Egni Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mitchell Russell Clwb Beicio Egni Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Lock Cliff Pratt Racing Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christopher Quin Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Robert Telford Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Christopher Burns Reifen Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Craig Rogers Cambridge University CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Sam Marshall Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Stephen Feeney Team Chronomaster Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Christopher Humphries Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Joe Howcroft Otley CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Joe Spivey Cliff Pratt Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 1: Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1: Road Race - Results
1.  Benjamin Baugh Wold Top The Edge RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Taylor Prologue Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Williams Clwb Beicio Egni Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Lock Cliff Pratt Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Telford Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Burns Reifen Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mitchell Russell Clwb Beicio Egni Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Christopher Quin Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Benjamin Gannon St Helens CRC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Stage 2: TTT

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2: TTT - Results
1.  sam marshall Finished 0

1.  sam marshall -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Samuel Morris Loughborough Students CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Craig Rogers Cambridge University CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Benjamin Baugh Wold Top The Edge RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Oliver Cockerill Wold Top The Edge RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Ravn Wold Top The Edge RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aled Roberts Clwb Beicio Egni Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mitchell Russell Clwb Beicio Egni Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Williams Clwb Beicio Egni Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tom Bracegirdle Team Chronomaster Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stephen Feeney Team Chronomaster Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kristian Zentek Team Chronomaster Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andy Bennett Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Christopher Humphries Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ryan Pike Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Christopher Quin Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tobias Bartlett Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Lock Cliff Pratt Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joe Spivey Cliff Pratt Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Joe Howcroft Otley CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Sam Howcroft Otley CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matthew Taylor Prologue Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Nick Morris Clee Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jacob Sparrow Clee Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Josh Williams Clee Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Charlie Critchley Tactic Sport Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Declan Hudson Liverpool Century RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Brian Rigby Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Robert Telford Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Christopher Burns Reifen Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Adam Cooke Reifen Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Damon Devine Reifen Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Gibbs Reifen Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kieran Wynne-Cattanach Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 3: Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3: Road Race - Results
1.  Matthew Lock Cliff Pratt Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Finegan Team SB Hub Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Taylor Prologue Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stephen Feeney Team Chronomaster Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kieran Wynne-Cattanach Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jack Williams Clwb Beicio Egni Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Craig Rogers Cambridge University CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Robert Telford Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Benjamin Baugh Wold Top The Edge RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Christopher Humphries Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

This is a team event.

Individual Entries but teams of 4.

If you are not in a team, feel free to form a composite team with 3 friends before entering, but please let the organiser know who is in your team so we can prepare the startsheet and stage 2 Team Time Trial.

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/07/19 08:00 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th, ... 195km / 121 miles
Entry: Postal: (£50.00), On Day: (£60.00)
Sat 06/07/19 – 08:00
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd, 4th, ...
195km / 121 miles
Stage 1: Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/07/19 09:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th 89km / 55 miles
Entry:
Sat 06/07/19 – 09:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd, 4th
89km / 55 miles
Stage 2: TTT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/07/19 14:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th 16km / 10 miles
Entry:
Sat 06/07/19 – 14:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd, 4th
16km / 10 miles
Stage 3: Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/07/19 09:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th 90km / 56 miles
Entry:
Sun 07/07/19 – 09:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd, 4th
90km / 56 miles

Event Summary

Event Overview

Chronomaster Specialized Concept Store Chester 2 Day Stage Race

Saturday 6 July 2019 - Bolton by Bowland circuit

Stage 1: Road race

Stage 2: TTT

Sunday 7 July 2019 - Bashall Eaves long circuit

Stage 3: Road race

Event Details

Event URN:

448624

Start Date:

Sat, 6th Jul 2019

Finish date:

Sun, 7th Jul 2019

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Bolton by Bowland Village Hall, Main Street, Bolton-by-Bowland, Lancashire, BB7 4NP

View map

Entry close date

Fri, 28th Jun 2019

Event Organiser:

Thomas Hanlon
Tomdhanlon@hotmail.com

Safeguarding lead:

Thomas Hanlon
Tomdhanlon@hotmail.com

Results

Confirmed Results

Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Overall - Results
1.  Benjamin Baugh Wold Top The Edge RT Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Taylor Prologue Racing Team Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Williams Clwb Beicio Egni Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mitchell Russell Clwb Beicio Egni Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Lock Cliff Pratt Racing Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christopher Quin Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Robert Telford Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Christopher Burns Reifen Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Craig Rogers Cambridge University CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Sam Marshall Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Stephen Feeney Team Chronomaster Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Christopher Humphries Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Joe Howcroft Otley CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Joe Spivey Cliff Pratt Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 1: Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1: Road Race - Results
1.  Benjamin Baugh Wold Top The Edge RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Taylor Prologue Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Williams Clwb Beicio Egni Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Lock Cliff Pratt Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Telford Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Burns Reifen Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mitchell Russell Clwb Beicio Egni Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Christopher Quin Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Benjamin Gannon St Helens CRC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Stage 2: TTT

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2: TTT - Results
1.  sam marshall Finished 0

1.  sam marshall -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Samuel Morris Loughborough Students CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Craig Rogers Cambridge University CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Benjamin Baugh Wold Top The Edge RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Oliver Cockerill Wold Top The Edge RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Ravn Wold Top The Edge RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aled Roberts Clwb Beicio Egni Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mitchell Russell Clwb Beicio Egni Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Williams Clwb Beicio Egni Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tom Bracegirdle Team Chronomaster Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stephen Feeney Team Chronomaster Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kristian Zentek Team Chronomaster Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andy Bennett Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Christopher Humphries Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ryan Pike Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Christopher Quin Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tobias Bartlett Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Lock Cliff Pratt Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joe Spivey Cliff Pratt Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Joe Howcroft Otley CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Sam Howcroft Otley CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matthew Taylor Prologue Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Nick Morris Clee Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jacob Sparrow Clee Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Josh Williams Clee Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Charlie Critchley Tactic Sport Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Declan Hudson Liverpool Century RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Brian Rigby Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Robert Telford Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Christopher Burns Reifen Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Adam Cooke Reifen Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Damon Devine Reifen Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Gibbs Reifen Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kieran Wynne-Cattanach Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 3: Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3: Road Race - Results
1.  Matthew Lock Cliff Pratt Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Finegan Team SB Hub Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Taylor Prologue Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stephen Feeney Team Chronomaster Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kieran Wynne-Cattanach Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jack Williams Clwb Beicio Egni Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Craig Rogers Cambridge University CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Robert Telford Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Benjamin Baugh Wold Top The Edge RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Christopher Humphries Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

This is a team event.

Individual Entries but teams of 4.

If you are not in a team, feel free to form a composite team with 3 friends before entering, but please let the organiser know who is in your team so we can prepare the startsheet and stage 2 Team Time Trial.

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/07/19 08:00 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th, ... 195km / 121 miles
Entry: Postal: (£50.00), On Day: (£60.00)
Sat 06/07/19 – 08:00
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd, 4th, ...
195km / 121 miles
Stage 1: Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/07/19 09:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th 89km / 55 miles
Entry:
Sat 06/07/19 – 09:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd, 4th
89km / 55 miles
Stage 2: TTT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/07/19 14:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th 16km / 10 miles
Entry:
Sat 06/07/19 – 14:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd, 4th
16km / 10 miles
Stage 3: Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/07/19 09:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th 90km / 56 miles
Entry:
Sun 07/07/19 – 09:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd, 4th
90km / 56 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk