London Criterium Championships

Closed Circuit – Saturday, 06 Sep 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

099/EN/008/2008

Start Date:

Sat, 6th Sep 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  David Barnes Sportcity Velo Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Leighton Sharman Liverpool Century RC Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D
3.  Reece Wood Wakefield Triathlon Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
4.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Thomas Mein Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Jake Beach Wakefield Triathlon Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Daniel Tulett Herne Hill Youth CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Jacob Moody Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
11.  Daniel Carroll Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Jessica Roberts Towy Riders Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
2.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown E 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: E
3.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
4.  Benjamin Moody Hetton Hawks Cycling Club Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Rory Bradford Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Ben Tulett Herne Hill Youth CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Simon Bird East London Velo Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
9.  Alexander Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
10.  Michael Smith Unknown N/A 0

10. Michael Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Evan Rex Unknown 0

11. Evan Rex -

Points: 0 | Status: Unknown
12.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charlie Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Lowe GA Cycles Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jez McCann Team Darenth Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
4.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Henry Dawson Kingston Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Oliver Plumley Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Archie Wishart Sheffrec CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Henry Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Beatrice Windsor East London Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Murphy Team Keyne Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Harry Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
4.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Dante Carpenter Norwood Paragon CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Joshua Moody Hetton Hawks Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Edward Bird East London Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Joshua Green Glendene CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Elinor Barker MBE Kidney Wales For Escentual Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Amy Roberts Kidney Wales For Escentual Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
4.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Bethany Crumpton WXC Mountain Bike Team UK Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Sarah Crowley Kidney Wales For Escentual Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Emma Thompson Hetton Hawks Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sophie Gore Sportcity Velo Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Samantha Bryant Marin UK Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alexander Murison Team Axiom Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jim Lewis Glendene CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
4.  Owain Doull MBE Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Felix English Team Corridori Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Hugo Humphreys Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Bradley Burbridge Kettering CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Taylor Johnstone Team De Ver Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Samuel Deakin Somerset Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jake Martin Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Chris Hughes Cambridge CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Womens

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens - Results
1.  Charlotte Easton London Dynamo Unknown 1st 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 1st
1.  Charlotte Easton London Dynamo Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
1.  Charlotte Easton London Dynamo Unknown Elite 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jenny Copnall John Subaru - Gary Fisher Unknown N/A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joanne McRae VC Londres Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Sarah Reynolds Vision 1 Racing Unknown 1st 16
Points: 16 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Sarah Reynolds Vision 1 Racing Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Sarah Reynolds Vision 1 Racing Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Tamsin Lewis JLT Condor Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Tamsin Lewis JLT Condor Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Tamsin Lewis JLT Condor Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: A
7.  Susan Wood Maldon & District CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Nikki Taggart Unknown 0

8. Nikki Taggart -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Claire Beaumont London Dynamo Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Michelle Le Brun Addiscombe CC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Cassie Gledhill Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Karen Price Dulwich Paragon CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Melissa Wadams Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Maria David Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Lisa Scarlett Trisportnews Racing Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

Junior

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior - Results
1.  David Nichols Glendene CC Unknown N/A 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Peter Dibben GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Nathan Edmondson Glendene CC Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Joshua Edmondson Glendene CC Unknown 3rd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Perry Bowater CC Giro Unknown A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: A
6.  Joel Davison Glendene CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  David Bagdan Glendene CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Jake Hales Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Robert Bordi WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Liam Holohan Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Martin Ford Unknown 1st 25

2. Martin Ford -

Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Jason White Unknown 2nd 21

3. Jason White -

Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Christopher Moores Norwood Paragon CC Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Andrew Tinsley Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Warrick Spence Cyclefit RT Unknown Elite 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Martin Smith AW Cycles Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  David Sinclair Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Darren Barclay Arctic Tacx RT Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Chris McNamara Wild Side 707 Road Team Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
11.  Jeroen Janssen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Jon Mozley Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
13.  Matthew Jones Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Daniel Duguid Team IG - Sigma Sport Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Tom Smith Racing Metro 15 Unknown Elite 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: Elite
16.  Billy-Joe Whenman Marin UK Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
17.  Daniel Patten Ciclos Uno Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
18.  Raphael Deinhart Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
19.  Matt Seaton JLT Condor Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Jody Crawforth Arctic Tacx RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

London Championships inc National Youth Circuit Series. Sanctioned by London alliance of BC's Eastern, Central and Southeastern regions. Only entries made in advance and from riders shown on their licence to be resident within a London borough are eligible for championship award.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 09:30 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 06/09/08 – 09:30
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 09:30 Youth Only Youth --- 6 + 4
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 06/09/08 – 09:30
Youth Only, Youth
6 + 4
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 06/09/08 – 09:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 09:50 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 06/09/08 – 09:50
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 09:50 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 06/09/08 – 09:50
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 10:20 Youth Only Youth --- 19km / 12 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 06/09/08 – 10:20
Youth Only, Youth
19km / 12 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 11:20 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£11.00)
Sat 06/09/08 – 11:20
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 11:20 Youth Only Youth --- 24 + 18
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£11.00)
Sat 06/09/08 – 11:20
Youth Only, Youth
24 + 18
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 12:10 Youth Only Youth --- 31km / 19 miles
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 06/09/08 – 12:10
Youth Only, Youth
31km / 19 miles
Womens Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 13:10 Women Only Band 3 --- 31km / 19 miles
Entry: Online: (£14.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£19.00)
Sat 06/09/08 – 13:10
Women Only, Band 3
31km / 19 miles
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 14:10 Regional Junior Only Band 3 --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£14.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£19.00)
Sat 06/09/08 – 14:10
Regional Junior Only, Band 3
40km / 25 miles
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 15:30 National B Band 3 --- 50km / 31 miles
Entry: Online: (£14.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£19.00)
Sat 06/09/08 – 15:30
National B, Band 3
50km / 31 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

099/EN/008/2008

Start Date:

Sat, 6th Sep 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  David Barnes Sportcity Velo Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Leighton Sharman Liverpool Century RC Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D
3.  Reece Wood Wakefield Triathlon Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
4.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Thomas Mein Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Jake Beach Wakefield Triathlon Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Daniel Tulett Herne Hill Youth CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Jacob Moody Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
11.  Daniel Carroll Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Jessica Roberts Towy Riders Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
2.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown E 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: E
3.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
4.  Benjamin Moody Hetton Hawks Cycling Club Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Rory Bradford Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Ben Tulett Herne Hill Youth CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Simon Bird East London Velo Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
9.  Alexander Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
10.  Michael Smith Unknown N/A 0

10. Michael Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Evan Rex Unknown 0

11. Evan Rex -

Points: 0 | Status: Unknown
12.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charlie Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Lowe GA Cycles Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jez McCann Team Darenth Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
4.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Henry Dawson Kingston Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Oliver Plumley Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Archie Wishart Sheffrec CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Henry Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Beatrice Windsor East London Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Murphy Team Keyne Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Harry Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
4.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Dante Carpenter Norwood Paragon CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  David Swan Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Joshua Moody Hetton Hawks Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Edward Bird East London Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Joshua Green Glendene CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Elinor Barker MBE Kidney Wales For Escentual Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Amy Roberts Kidney Wales For Escentual Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
4.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Bethany Crumpton WXC Mountain Bike Team UK Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Sarah Crowley Kidney Wales For Escentual Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Emma Thompson Hetton Hawks Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sophie Gore Sportcity Velo Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Samantha Bryant Marin UK Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alexander Murison Team Axiom Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jim Lewis Glendene CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
4.  Owain Doull MBE Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Felix English Team Corridori Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Hugo Humphreys Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Bradley Burbridge Kettering CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Taylor Johnstone Team De Ver Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Samuel Deakin Somerset Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jake Martin Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Chris Hughes Cambridge CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Womens

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens - Results
1.  Charlotte Easton London Dynamo Unknown 1st 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 1st
1.  Charlotte Easton London Dynamo Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
1.  Charlotte Easton London Dynamo Unknown Elite 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jenny Copnall John Subaru - Gary Fisher Unknown N/A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joanne McRae VC Londres Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Sarah Reynolds Vision 1 Racing Unknown 1st 16
Points: 16 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Sarah Reynolds Vision 1 Racing Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Sarah Reynolds Vision 1 Racing Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Tamsin Lewis JLT Condor Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Tamsin Lewis JLT Condor Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Tamsin Lewis JLT Condor Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: A
7.  Susan Wood Maldon & District CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Nikki Taggart Unknown 0

8. Nikki Taggart -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Claire Beaumont London Dynamo Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Michelle Le Brun Addiscombe CC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Cassie Gledhill Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Karen Price Dulwich Paragon CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Melissa Wadams Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Maria David Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Lisa Scarlett Trisportnews Racing Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

Junior

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior - Results
1.  David Nichols Glendene CC Unknown N/A 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Peter Dibben GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Nathan Edmondson Glendene CC Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Joshua Edmondson Glendene CC Unknown 3rd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Perry Bowater CC Giro Unknown A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: A
6.  Joel Davison Glendene CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  David Bagdan Glendene CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Jake Hales Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Robert Bordi WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Liam Holohan Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Martin Ford Unknown 1st 25

2. Martin Ford -

Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Jason White Unknown 2nd 21

3. Jason White -

Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Christopher Moores Norwood Paragon CC Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Andrew Tinsley Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Warrick Spence Cyclefit RT Unknown Elite 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Martin Smith AW Cycles Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  David Sinclair Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Darren Barclay Arctic Tacx RT Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Chris McNamara Wild Side 707 Road Team Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
11.  Jeroen Janssen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Jon Mozley Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
13.  Matthew Jones Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Daniel Duguid Team IG - Sigma Sport Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Tom Smith Racing Metro 15 Unknown Elite 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: Elite
16.  Billy-Joe Whenman Marin UK Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
17.  Daniel Patten Ciclos Uno Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
18.  Raphael Deinhart Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
19.  Matt Seaton JLT Condor Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Jody Crawforth Arctic Tacx RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

London Championships inc National Youth Circuit Series. Sanctioned by London alliance of BC's Eastern, Central and Southeastern regions. Only entries made in advance and from riders shown on their licence to be resident within a London borough are eligible for championship award.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 09:30 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 06/09/08 – 09:30
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 09:30 Youth Only Youth --- 6 + 4
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 06/09/08 – 09:30
Youth Only, Youth
6 + 4
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 09:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 06/09/08 – 09:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 09:50 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 06/09/08 – 09:50
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 09:50 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 06/09/08 – 09:50
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 10:20 Youth Only Youth --- 19km / 12 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 06/09/08 – 10:20
Youth Only, Youth
19km / 12 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 11:20 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£11.00)
Sat 06/09/08 – 11:20
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 11:20 Youth Only Youth --- 24 + 18
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£11.00)
Sat 06/09/08 – 11:20
Youth Only, Youth
24 + 18
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 12:10 Youth Only Youth --- 31km / 19 miles
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 06/09/08 – 12:10
Youth Only, Youth
31km / 19 miles
Womens Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 13:10 Women Only Band 3 --- 31km / 19 miles
Entry: Online: (£14.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£19.00)
Sat 06/09/08 – 13:10
Women Only, Band 3
31km / 19 miles
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 14:10 Regional Junior Only Band 3 --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£14.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£19.00)
Sat 06/09/08 – 14:10
Regional Junior Only, Band 3
40km / 25 miles
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/08 15:30 National B Band 3 --- 50km / 31 miles
Entry: Online: (£14.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£19.00)
Sat 06/09/08 – 15:30
National B, Band 3
50km / 31 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk