i-Team Goodwood Youth Mini Series 2019 Race 2

Closed Circuit , Chichester – Tuesday, 07 May 2019

Event Summary

Event Overview

This is event 1 of a 4 race mini series for youths running on Tuesday evenings at 18.00. Run by i-Team cc supported by Southdown Velo cc. 

(Precedes E/1/2/3/4 racing at 19.00 - Hargroves Cycles Southdown Velo Goodwood Series)

Event Details

Event URN:

448135

Start Date:

Tue, 7th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Goodwood Motor Racing Circuit, Claypit Lane, Westerton, Chichester, PO18 0PX

View map

Entry close date

Sun, 5th May 2019

Event Organiser:

Helen Boarer
07812123366
goodwoodyouthraces@gmail.com

Safeguarding lead:

Helen Boarer
helenboarer@me.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Andrew Paling VC Meudon Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Tobias Houghton Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Nanopoulos Solent Pirates Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Francis Salisbury Road and Mountain CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jacob James Finished 0

8.  Jacob James -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Adam Potter Finished 0

9.  Adam Potter -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Jonathan Vickers I-Team Cyclists' Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Matthew Hickman I-Team Cyclists' Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Madeline Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isabelle Hinkley Chapel Tri-Stars Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Elena Day Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B :00:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B | Time: :00:00:000
2.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished B 08:00:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B | Time: 08:00:00:000
3.  Jack Cromie Pine Sport Finished B 07:00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B | Time: 07:00:00:000
4.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 06:00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B | Time: 06:00:00:000
5.  Tom Martin Solent Pirates Finished B 05:00:00:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B | Time: 05:00:00:000
6.  Judah Hurr Portsmouth North End CC Finished B 04:00:00:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B | Time: 04:00:00:000
7.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished B 03:00:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 03:00:00:000
8.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished B 02:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 02:00:00:000
9.  Callum Robins Solent Pirates Finished B 01:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 01:00:00:000
10.  Josh Horner Chapel Tri-Stars Finished B 01:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 01:00:00:000
11.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Charlie Ferris Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Max Sydenham Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Freddie Marshman Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lucy Phillips Sotonia CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Miles Horner Chapel Tri-Stars Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Hughes Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  James Martin Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Brindley Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Edwin Boyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ethan Hill Finished 0

7.  Ethan Hill -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Finlay Cousins Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Sebastian Fenmor Collins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Edward Bromilow Finished 0

10.  Edward Bromilow -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Stanley Phillips Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  William Holland-Leader VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sam Genazzini Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Lucas Lovell Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Felix Boyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Evie Bramall Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Isla Hill Finished 0

2.  Isla Hill -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Hurr Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Toulla Cousins Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Grace Hughes Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Louisa Fenmor Collins Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

Sign on will be in the Old Control Tower (OCT) from approximately 17.00. Please note gear checks are opposite the OCT - under the viewing balcony and near to the black race position display tower (there is a pedestrian tunnel under the circuit) and need to be performed prior to sign on.

Don't forget your race licenses! Day licenses can be purchased if required.

There is no riding on the circuit or car park but plenty of space for rollers or turbo's for warm up.

Please contact goodwoodyouthraces@gmail.com with any queries and there is also a Facebook group (Goodwood Youth Races) & Instagram.

Happy racing !

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

This is event 1 of a 4 race mini series for youths running on Tuesday evenings at 18.00. Run by i-Team cc supported by Southdown Velo cc. 

(Precedes E/1/2/3/4 racing at 19.00 - Hargroves Cycles Southdown Velo Goodwood Series)

Event Details

Event URN:

448135

Start Date:

Tue, 7th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Goodwood Motor Racing Circuit, Claypit Lane, Westerton, Chichester, PO18 0PX

View map

Entry close date

Sun, 5th May 2019

Event Organiser:

Helen Boarer
07812123366
goodwoodyouthraces@gmail.com

Safeguarding lead:

Helen Boarer
helenboarer@me.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Andrew Paling VC Meudon Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Tobias Houghton Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Nanopoulos Solent Pirates Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Francis Salisbury Road and Mountain CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jacob James Finished 0

8.  Jacob James -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Adam Potter Finished 0

9.  Adam Potter -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Jonathan Vickers I-Team Cyclists' Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Matthew Hickman I-Team Cyclists' Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Madeline Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isabelle Hinkley Chapel Tri-Stars Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Elena Day Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B :00:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B | Time: :00:00:000
2.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished B 08:00:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B | Time: 08:00:00:000
3.  Jack Cromie Pine Sport Finished B 07:00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B | Time: 07:00:00:000
4.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 06:00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B | Time: 06:00:00:000
5.  Tom Martin Solent Pirates Finished B 05:00:00:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B | Time: 05:00:00:000
6.  Judah Hurr Portsmouth North End CC Finished B 04:00:00:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B | Time: 04:00:00:000
7.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished B 03:00:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 03:00:00:000
8.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished B 02:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 02:00:00:000
9.  Callum Robins Solent Pirates Finished B 01:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 01:00:00:000
10.  Josh Horner Chapel Tri-Stars Finished B 01:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 01:00:00:000
11.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Charlie Ferris Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Max Sydenham Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Freddie Marshman Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lucy Phillips Sotonia CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Miles Horner Chapel Tri-Stars Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Hughes Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  James Martin Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Brindley Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Edwin Boyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ethan Hill Finished 0

7.  Ethan Hill -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Finlay Cousins Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Sebastian Fenmor Collins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Edward Bromilow Finished 0

10.  Edward Bromilow -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Stanley Phillips Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  William Holland-Leader VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sam Genazzini Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Lucas Lovell Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Felix Boyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Evie Bramall Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Isla Hill Finished 0

2.  Isla Hill -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Hurr Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Toulla Cousins Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Grace Hughes Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Louisa Fenmor Collins Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

Sign on will be in the Old Control Tower (OCT) from approximately 17.00. Please note gear checks are opposite the OCT - under the viewing balcony and near to the black race position display tower (there is a pedestrian tunnel under the circuit) and need to be performed prior to sign on.

Don't forget your race licenses! Day licenses can be purchased if required.

There is no riding on the circuit or car park but plenty of space for rollers or turbo's for warm up.

Please contact goodwoodyouthraces@gmail.com with any queries and there is also a Facebook group (Goodwood Youth Races) & Instagram.

Happy racing !

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/05/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 07/05/19 – 18:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk