Mallory Park 2019 Youth League #6

Closed Circuit , Leicester – Tuesday, 14 May 2019

Event Summary

Event Overview

The Mallory Park Youth League is a 17-event series. Top 5 riders in each event gain points towards the individual League, best 14 results from the 17 events counting. There are also events designated with Bonus Sprints and events carrying Double Points. For full details see our website http://www.malloryparkrrleague.co.uk/youth-racing/?target=events

Riders also score points for their clubs in the Jewson team league. As well as their individual points, all riders starting a race score 0.5 points for their club. Results from all 15 events qualify for the Jewson Team League

The league is run by East Midlands Cycle Racing and is supported by local clubs who provide volunteers to assist with signing on, marshalling and event support on the night. Riders belonging to a club which supports the League in this way qualify for a race entry discount of £1. This is the quoted entry fee in the Races section. Members of other clubs will pay a £1 supplement each night.

To find out how your club can become a supporting club go to our website http://www.malloryparkrrleague/organisers or contact us on info@malloryparkrrleague.co.uk

Event Details

Event URN:

447947

Start Date:

Tue, 14th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE

View map

Event Organiser:

Mike Twelves
info@malloryparkrrleague.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Pearson Beeston Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Finlay Preece Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Lewis Holmes Matlock CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Daniel Armstrong Leicester Forest CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jonathan Masters Stratford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Finlay Holland Beeston Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Annabel Ramsay Leicester Forest CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alice Orgill Cycle Derby CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Williams Peak Rides C.C Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Zak Machin Mercia CC - Lloyds Cycles Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Joshua Jackson The MI Racing Academy Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  George Amor-Hughes Derby Mercury RC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Joshua Williams Matlock CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Matthew Jordan Stratford CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Woodhouse Solihull CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Henry Barker-Pine Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Alexander Burden Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Matthew Calvert Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Joshua Darlow Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lotty Dawson Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Mia Hopkins Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hudson Hendry Kettering CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Luke Jones Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jude Du Toit Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charles Hoyle Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Juri Reidenbach Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Rocco Schumacher Schumacher Cycling Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Dillon Preece Bolsover & District Cycling Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Thomas Gaul Finished C 0

10. Thomas Gaul -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Samuel Murcott Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Jamie Kershaw Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  William Carvell Finished 0

14. William Carvell -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Megan Cherry Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edie Bott Cycle Derby CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ruby Summer Osborne Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Gemma Newall Cycle Derby CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Stenhouse Charnwood Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Toby Gaul Finished D 0

4. Toby Gaul -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jake Bird Kettering CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Eddie Fox Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Barnaby Smith Beeston RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Andrew Deathridge Welland Valley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Felix Jarvis 4 Life Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Joshua Jones Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Eva-Joan Leavis Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Roxanne Schumacher Schumacher Cycling Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Donald Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jacob Smith Welland Valley CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Charlie Gaul Finished E 0

3. Charlie Gaul -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Toby Leavis Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Thomas Kent Velo Club Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  William Hoyle Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Sidney Hibble Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Oliver Gadsby Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Harriet Hughes Leicester Forest CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Lilly Gadsby Leicester Forest CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Tonights races are U8 - Scratch Race U10/12 - Scratch Race U14/16 - Stage Race (TT starts at 18.20). All races are on the lower circuit in the clockwise direction

 

Note that riders do not have to do both stages of the stage race, but if they only do the scratch race they will not qualify for the overall

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/05/19 – 19:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/05/19 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/05/19 – 19:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/05/19 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 14/05/19 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 14/05/19 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 14/05/19 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 14/05/19 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 14/05/19 – 18:45
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 14/05/19 – 18:45
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

The Mallory Park Youth League is a 17-event series. Top 5 riders in each event gain points towards the individual League, best 14 results from the 17 events counting. There are also events designated with Bonus Sprints and events carrying Double Points. For full details see our website http://www.malloryparkrrleague.co.uk/youth-racing/?target=events

Riders also score points for their clubs in the Jewson team league. As well as their individual points, all riders starting a race score 0.5 points for their club. Results from all 15 events qualify for the Jewson Team League

The league is run by East Midlands Cycle Racing and is supported by local clubs who provide volunteers to assist with signing on, marshalling and event support on the night. Riders belonging to a club which supports the League in this way qualify for a race entry discount of £1. This is the quoted entry fee in the Races section. Members of other clubs will pay a £1 supplement each night.

To find out how your club can become a supporting club go to our website http://www.malloryparkrrleague/organisers or contact us on info@malloryparkrrleague.co.uk

Event Details

Event URN:

447947

Start Date:

Tue, 14th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE

View map

Event Organiser:

Mike Twelves
info@malloryparkrrleague.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Pearson Beeston Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Finlay Preece Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Lewis Holmes Matlock CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Daniel Armstrong Leicester Forest CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jonathan Masters Stratford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Finlay Holland Beeston Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Annabel Ramsay Leicester Forest CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alice Orgill Cycle Derby CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Williams Peak Rides C.C Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Zak Machin Mercia CC - Lloyds Cycles Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Joshua Jackson The MI Racing Academy Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  George Amor-Hughes Derby Mercury RC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Joshua Williams Matlock CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Matthew Jordan Stratford CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Woodhouse Solihull CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Henry Barker-Pine Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Alexander Burden Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Matthew Calvert Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Joshua Darlow Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lotty Dawson Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Mia Hopkins Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hudson Hendry Kettering CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Luke Jones Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jude Du Toit Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charles Hoyle Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Juri Reidenbach Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Rocco Schumacher Schumacher Cycling Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Dillon Preece Bolsover & District Cycling Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Thomas Gaul Finished C 0

10. Thomas Gaul -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Samuel Murcott Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Jamie Kershaw Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  William Carvell Finished 0

14. William Carvell -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Megan Cherry Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edie Bott Cycle Derby CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ruby Summer Osborne Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Gemma Newall Cycle Derby CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Stenhouse Charnwood Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Toby Gaul Finished D 0

4. Toby Gaul -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jake Bird Kettering CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Eddie Fox Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Barnaby Smith Beeston RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Andrew Deathridge Welland Valley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Felix Jarvis 4 Life Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Joshua Jones Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Eva-Joan Leavis Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Roxanne Schumacher Schumacher Cycling Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Donald Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jacob Smith Welland Valley CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Charlie Gaul Finished E 0

3. Charlie Gaul -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Toby Leavis Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Thomas Kent Velo Club Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  William Hoyle Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Sidney Hibble Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Oliver Gadsby Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Harriet Hughes Leicester Forest CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Lilly Gadsby Leicester Forest CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Tonights races are U8 - Scratch Race U10/12 - Scratch Race U14/16 - Stage Race (TT starts at 18.20). All races are on the lower circuit in the clockwise direction

 

Note that riders do not have to do both stages of the stage race, but if they only do the scratch race they will not qualify for the overall

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/05/19 – 19:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/05/19 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/05/19 – 19:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/05/19 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 14/05/19 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 14/05/19 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 14/05/19 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 14/05/19 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 14/05/19 – 18:45
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 14/05/19 – 18:45
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk