Hargroves Cycles Southdown Velo Goodwood Series #4

Closed Circuit , Chichester – Tuesday, 21 May 2019

Event Summary

Event Overview

This is event 4 of a 10 race series running every Tuesday evening starting at 7pm.

Event Details

Event URN:

447766

Start Date:

Tue, 21st May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Goodwood Motor Racing Circuit, Claypit Lane, Westerton, Chichester, PO18 0PX

View map

Entry close date

Sun, 19th May 2019

Event Organiser:

Tony Toynton
goodwoodttt@sky.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jim Hamilton MB Cyclery Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Piers James Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Joe Parker Blazing Saddles Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Benjamin Marks Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Stanley Kennett TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Carl Farrell Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ellis Pullinger THRE Datawolves RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Gary Tulloch PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Christopher Carroll MB Cyclery Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jason Gault Primera-TeamJobs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Christopher Wallis Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Mike Smith MB Cyclery Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Ken Prince Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Dean Corney Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Liam Barr University Of Portsmouth CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Kenward Portsmouth North End CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew James Chichester City Riders (CCR) Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Murphy DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James Smee Chichester City Riders (CCR) Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Bullen URDT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nick Fenmor Collins Southdown Velo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Stanimir Bolyarov Generation Press CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gareth Smith Southdown Velo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jonathan Deutsch Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Philip Phillips Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Kev Witton URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Nigel Powell VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Laurence Brown Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jack Reid University of Nottingham SCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Russell Speight Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Simon Bennett DHCyclesport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Richard Day Braishfield CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Stuart Hawkins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Christopher Williams Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Sam Fox Finished 3rd 0

20.  Sam Fox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women (E/1/2/3/4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women (E/1/2/3/4) - Results
1.  Elise Sherwell Look Mum No Hands! Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kirsty McSeveney a3crg Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Amy Perryman Hargroves-Montezuma's Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michelle Arthurs-Brennan 1904 RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarah Hickman IRIS Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Katie Love URDT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Kelly Stokes Southdown Velo Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Francie Arthur Finished 0

8.  Francie Arthur -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Victoria Ayriss Southdown Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Millie Skinner Southdown Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Deborah Smith Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Claire Hammond TW1 Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Carolyn Swan 1904 RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Grace Dent Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Izzy Wild Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Georgina Panchaud Bianchi Dama Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Charlotte Jackson URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Lucy Parsons Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Gemma Hobson URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Ellie Taylor URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Kim Brown trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Plenty of parking within the motor racing circuit. All race licences to be produced at sign-on which is in the upper floor of the Old control Tower cafe. No cycling on the motor circuit internal roads.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:00 Regional C+ Band 5 --- 58km / 36 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 21/05/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
58km / 36 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:01 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 21/05/19 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
Women (E/1/2/3/4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:02 Women Only Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 21/05/19 – 19:02
Women Only, Band 5
40km / 25 miles

Event Summary

Event Overview

This is event 4 of a 10 race series running every Tuesday evening starting at 7pm.

Event Details

Event URN:

447766

Start Date:

Tue, 21st May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Goodwood Motor Racing Circuit, Claypit Lane, Westerton, Chichester, PO18 0PX

View map

Entry close date

Sun, 19th May 2019

Event Organiser:

Tony Toynton
goodwoodttt@sky.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jim Hamilton MB Cyclery Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Piers James Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Joe Parker Blazing Saddles Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Benjamin Marks Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Stanley Kennett TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Carl Farrell Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ellis Pullinger THRE Datawolves RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Gary Tulloch PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Christopher Carroll MB Cyclery Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jason Gault Primera-TeamJobs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Christopher Wallis Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Mike Smith MB Cyclery Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Ken Prince Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Dean Corney Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Liam Barr University Of Portsmouth CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Kenward Portsmouth North End CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew James Chichester City Riders (CCR) Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Murphy DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James Smee Chichester City Riders (CCR) Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Bullen URDT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nick Fenmor Collins Southdown Velo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Stanimir Bolyarov Generation Press CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gareth Smith Southdown Velo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jonathan Deutsch Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Philip Phillips Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Kev Witton URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Nigel Powell VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Laurence Brown Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jack Reid University of Nottingham SCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Russell Speight Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Simon Bennett DHCyclesport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Richard Day Braishfield CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Stuart Hawkins Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Christopher Williams Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Sam Fox Finished 3rd 0

20.  Sam Fox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women (E/1/2/3/4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women (E/1/2/3/4) - Results
1.  Elise Sherwell Look Mum No Hands! Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kirsty McSeveney a3crg Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Amy Perryman Hargroves-Montezuma's Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michelle Arthurs-Brennan 1904 RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarah Hickman IRIS Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Katie Love URDT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Kelly Stokes Southdown Velo Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Francie Arthur Finished 0

8.  Francie Arthur -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Victoria Ayriss Southdown Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Millie Skinner Southdown Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Deborah Smith Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Claire Hammond TW1 Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Carolyn Swan 1904 RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Grace Dent Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Izzy Wild Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Georgina Panchaud Bianchi Dama Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Charlotte Jackson URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Lucy Parsons Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Gemma Hobson URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Ellie Taylor URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Kim Brown trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Plenty of parking within the motor racing circuit. All race licences to be produced at sign-on which is in the upper floor of the Old control Tower cafe. No cycling on the motor circuit internal roads.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:00 Regional C+ Band 5 --- 58km / 36 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 21/05/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
58km / 36 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:01 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 21/05/19 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
Women (E/1/2/3/4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:02 Women Only Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 21/05/19 – 19:02
Women Only, Band 5
40km / 25 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk